Co jeść, by łatwiej schudnąć?

Niektóre warzywa i owoce mogą wspomóc proces odchudzaniaShutterstock

Nie od dziś wiadomo, że świeże, jak najmniej przetworzone produkty są najzdrowsze i to właśnie one powinny znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie - zwłaszcza, jeśli chcemy schudnąć. Co dokładnie jeść?

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

Każdy wie, że zwiększenie ilości świeżych warzyw i owoców w codziennym menu skutkuje lepszym samopoczuciem, wyglądem i sprawniejszym metabolizmem.

Dwie kluczowe cechy

Zespół naukowców na podstawie prowadzonej przez 4 lata analizy nawyków żywieniowych i wagi ciała ponad 133 tys. osób potwierdził, że zwiększając dzienną porcję warzyw i owoców jesteśmy w stanie schudnąć w tym samym przedziale czasu o ćwierć kilo więcej od osoby, która tego nie zrobiła. Wyniki badań opublikowano na portalu PLOS Medicine.

Ponadto badacze udowodnili, że najszybciej chudły osoby, które zwiększyły spożywanie warzyw i owoców, które charakteryzowały dwie cechy: miały dużą zwartość błonnika i jednocześnie niski indeks glikemiczny.

Warto więc, aby w menu na stałe zagościły jako element posiłku lub przekąska:

1. OWOCE LEŚNE

(jagody, jeżyny, borówki, porzeczki, maliny)

W sezonie to najprostsza i najzdrowsza przekąska, jaką możemy sobie wyobrazić. Wystarczy, idąc do pracy, zatrzymać się przy dowolnym bazarku i nabyć pudełko pysznych owoców, które są dosłownie witaminową bombą i źródłem cennych dla zdrowia i urody przeciwutleniaczy. Mogą sięgać po nie nawet cukrzycy - dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu.

2. JABŁKA i GRUSZKI

Znacie angielskie powiedzenie, że "an apple a day keeps the doctor away" (tłum. jedno jabłko dziennie sprawia, że nie trzeba chodzić do lekarza) To prawda. Jabłka są niskokaloryczne, soczyste, pyszne i pasują zarówno do wytrawnych potraw, jak i ciast i deserów. Te owoce zaspokajają zapotrzebowanie organizmu na witaminy, o czym wiadomo od lat. Jedno jabłko to porcja witamin, antyoksydantów oraz potężna dawka błonnika, który poprawia przemianę materii. Cenne są także gruszki, które są źródłem zdrowych minerałów, jak jod, bor, sód czy potas, choć zawierają więcej cukru.

3. SOJA

Jeśli zastanawiacie się, co jest bogate w białko roślinne to odpowiedź brzmi. To z niej robi się, np. tofu czy sos sojowy. Soja dostarcza cennych fitoestrogenów, czyli hormonów roślinnych i poleca się ją zwłaszcza kobietom przed menopauzą, kiedy zawartość estrogenów w organizmie gwałtownie spada.

4. KALAFIOR

To warzywo najlepiej smakuje ugotowane al dente lub po pobycie w piekarniku w towarzystwie przypraw i innych warzyw. Jest niskokaloryczne i niezwykle wartościowe. Jest źródłem potasu, magnezu, manganu, witamin z grupy B, witaminy C, K oraz kwasu foliowego. Ponieważ zawiera błonnik, dobrze działa na układ pokarmowy i wspomaga trawienie.

5. AWOKADO

W Polsce na ogół w sklepach znajdujemy jeden gatunek awokado - to w zielonej skórce, które nierzadko bywa twarde jak kamień. Aby to zmienić, wystarczy je położyć na dwa dni w towarzystwie jabłek lub owinąć gazetą i zostawić w szafce. Po 48 godzinach powinno być miękkie jak masło i idealnie nadawać się na pastę czy dodatek do sałatek. Warto je często jadać chociażby dlatego, że olej z awokado to bogactwo witaminy E, zwanej witaminą młodości.

6. POMARAŃCZE

Mimo, że zawierają fruktozę, cukrzycy nie powinni się ich obawiać. By podnieść poziom cukru we krwi trzeba by było ich zjeść z kilogram, lub wypić wyciśnięty z kilograma owoców sok. Tymczasem jedna wystarczy, by zaspokoić popołudniowy głód i uzupełnić nasze zapotrzebowanie na witaminę C.

7. BRUKSELKA

Z brukselką niejedna osoba ma złe wspomnienia. Tymczasem właściwie przyrządzona jest nie tylko pyszna, ale także stanowi małą, zieloną bombę witamin. Zawiera ich całkiem sporo: A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, H oraz K. Ponadto jest bogata w składniki mineralne takie jak potas, magnez, wapń, sód, żelazo, karoten i kwas foliowy. W 100 g brukselki kryje się zaledwie 42 kcal.

8. BROKUŁY

To warzywo słynie nie tylko z właściwości antynowotworowych, ale także z ogromu cennych składników takich jak witaminy A, C, K oraz wapnia, sodu i potasu. Poleca się je osobom z chorobami układu pokarmowego. Jednak z brokułami jest tak, że aby dostarczyły nam wszystkich cennych składników, jakie w sobie kryją, nie możemy ich rozgotować, czyli doprowadzić do ciemnego, burozielonego koloru kwiatów i rozmiękłych łodyżek. Ich właściwie przygotowanie jest o wiele prostsze: powinno się je jedynie blanszować, czyli wrzucić do wody o temperaturze około 80 st. C i chwilę pogotować.

9. FASOLKA SZPARAGOWA

Jej obie wersje - żółta i zielona - są wyjątkowo zdrowe, choć ta druga zawiera więcej kwasu foliowego i witaminy A. Powinna być często spożywana ze względu na obecność witamin A, C, E, K, mikroelementów takich jak sód, potas, magnez czy żelazo oraz fakt bycia źródłem białka.

10. MARCHEW

Marchew może być spożywana zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Warto jednak wiedzieć, że w "naturalnej" wersji wspomaga metabolizm i ma bardzo niski indeks glikemiczny, który szybuje w górę po ugotowaniu tego warzywa. Co zawiera? Mnóstwo dobrych rzeczy: betakaroten, witaminy B, C, E, H, K, PP i kwas foliowy.

11. PAPRYKA

Surowa papryka jest źródłem witamin A, C, E, potasu oraz sodu. Jej właściwości nieznacznie się różniązależnie od koloru warzywa. Jedzenie papryki wzmacnia odporność, a dodawanie tej ostrej do potraw poprawia nastrój dzięki zawartości kapsaicyny. Można ją traktować jako naturalny antydepresant.

Jakie warzywa i owoce warto jeść jesienią?
Jakie warzywa i owoce warto jeść jesienią?TVN Meteo Active

Autor: stella/map / Źródło: Harper's Bazaar, PLOS Medicine

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W wielu regionach Polski zrobiło się biało, a śnieg cały czas sypie. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna wzrosła do około 20-30 centymetrów. Sprawdź, gdzie występują opady.

Strefy opadów wędrują nad Polską. Gdzie pada śnieg

Strefy opadów wędrują nad Polską. Gdzie pada śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

IMGW ostrzega przed oblodzonymi drogami. Alarmy pierwszego stopnia obowiązują w 14 województwach. Sprawdź, gdzie warunki na drogach będą trudne.

Drogi skute lodem. Ostrzeżenia w 14 województwach

Drogi skute lodem. Ostrzeżenia w 14 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zimowa aura nastała w wielu regionach kraju. - Są takie miejsca w Polsce, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu - powiedział w piątek na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia z miejscowości, w których zrobiło się biało.

Zimowa aura w Polsce. "Są takie miejsca, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu"

Zimowa aura w Polsce. "Są takie miejsca, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na dziś. Piątek 22.11 przyniesie przelotne opady śniegu, które miejscami mogą być obfite. Termometry pokażą maksymalnie 0-3 stopni. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7