Nie od dziś wiadomo, że świeże, jak najmniej przetworzone produkty są najzdrowsze i to właśnie one powinny znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie - zwłaszcza, jeśli chcemy schudnąć. Co dokładnie jeść?
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!
Każdy wie, że zwiększenie ilości świeżych warzyw i owoców w codziennym menu skutkuje lepszym samopoczuciem, wyglądem i sprawniejszym metabolizmem.
Dwie kluczowe cechy
Zespół naukowców na podstawie prowadzonej przez 4 lata analizy nawyków żywieniowych i wagi ciała ponad 133 tys. osób potwierdził, że zwiększając dzienną porcję warzyw i owoców jesteśmy w stanie schudnąć w tym samym przedziale czasu o ćwierć kilo więcej od osoby, która tego nie zrobiła. Wyniki badań opublikowano na portalu PLOS Medicine.
Ponadto badacze udowodnili, że najszybciej chudły osoby, które zwiększyły spożywanie warzyw i owoców, które charakteryzowały dwie cechy: miały dużą zwartość błonnika i jednocześnie niski indeks glikemiczny.
Warto więc, aby w menu na stałe zagościły jako element posiłku lub przekąska:
1. OWOCE LEŚNE
(jagody, jeżyny, borówki, porzeczki, maliny)
W sezonie to najprostsza i najzdrowsza przekąska, jaką możemy sobie wyobrazić. Wystarczy, idąc do pracy, zatrzymać się przy dowolnym bazarku i nabyć pudełko pysznych owoców, które są dosłownie witaminową bombą i źródłem cennych dla zdrowia i urody przeciwutleniaczy. Mogą sięgać po nie nawet cukrzycy - dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu.
2. JABŁKA i GRUSZKI
Znacie angielskie powiedzenie, że "an apple a day keeps the doctor away" (tłum. jedno jabłko dziennie sprawia, że nie trzeba chodzić do lekarza) To prawda. Jabłka są niskokaloryczne, soczyste, pyszne i pasują zarówno do wytrawnych potraw, jak i ciast i deserów. Te owoce zaspokajają zapotrzebowanie organizmu na witaminy, o czym wiadomo od lat. Jedno jabłko to porcja witamin, antyoksydantów oraz potężna dawka błonnika, który poprawia przemianę materii. Cenne są także gruszki, które są źródłem zdrowych minerałów, jak jod, bor, sód czy potas, choć zawierają więcej cukru.
3. SOJA
Jeśli zastanawiacie się, co jest bogate w białko roślinne to odpowiedź brzmi. To z niej robi się, np. tofu czy sos sojowy. Soja dostarcza cennych fitoestrogenów, czyli hormonów roślinnych i poleca się ją zwłaszcza kobietom przed menopauzą, kiedy zawartość estrogenów w organizmie gwałtownie spada.
4. KALAFIOR
To warzywo najlepiej smakuje ugotowane al dente lub po pobycie w piekarniku w towarzystwie przypraw i innych warzyw. Jest niskokaloryczne i niezwykle wartościowe. Jest źródłem potasu, magnezu, manganu, witamin z grupy B, witaminy C, K oraz kwasu foliowego. Ponieważ zawiera błonnik, dobrze działa na układ pokarmowy i wspomaga trawienie.
5. AWOKADO
W Polsce na ogół w sklepach znajdujemy jeden gatunek awokado - to w zielonej skórce, które nierzadko bywa twarde jak kamień. Aby to zmienić, wystarczy je położyć na dwa dni w towarzystwie jabłek lub owinąć gazetą i zostawić w szafce. Po 48 godzinach powinno być miękkie jak masło i idealnie nadawać się na pastę czy dodatek do sałatek. Warto je często jadać chociażby dlatego, że olej z awokado to bogactwo witaminy E, zwanej witaminą młodości.
6. POMARAŃCZE
Mimo, że zawierają fruktozę, cukrzycy nie powinni się ich obawiać. By podnieść poziom cukru we krwi trzeba by było ich zjeść z kilogram, lub wypić wyciśnięty z kilograma owoców sok. Tymczasem jedna wystarczy, by zaspokoić popołudniowy głód i uzupełnić nasze zapotrzebowanie na witaminę C.
7. BRUKSELKA
Z brukselką niejedna osoba ma złe wspomnienia. Tymczasem właściwie przyrządzona jest nie tylko pyszna, ale także stanowi małą, zieloną bombę witamin. Zawiera ich całkiem sporo: A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, H oraz K. Ponadto jest bogata w składniki mineralne takie jak potas, magnez, wapń, sód, żelazo, karoten i kwas foliowy. W 100 g brukselki kryje się zaledwie 42 kcal.
8. BROKUŁY
To warzywo słynie nie tylko z właściwości antynowotworowych, ale także z ogromu cennych składników takich jak witaminy A, C, K oraz wapnia, sodu i potasu. Poleca się je osobom z chorobami układu pokarmowego. Jednak z brokułami jest tak, że aby dostarczyły nam wszystkich cennych składników, jakie w sobie kryją, nie możemy ich rozgotować, czyli doprowadzić do ciemnego, burozielonego koloru kwiatów i rozmiękłych łodyżek. Ich właściwie przygotowanie jest o wiele prostsze: powinno się je jedynie blanszować, czyli wrzucić do wody o temperaturze około 80 st. C i chwilę pogotować.
9. FASOLKA SZPARAGOWA
Jej obie wersje - żółta i zielona - są wyjątkowo zdrowe, choć ta druga zawiera więcej kwasu foliowego i witaminy A. Powinna być często spożywana ze względu na obecność witamin A, C, E, K, mikroelementów takich jak sód, potas, magnez czy żelazo oraz fakt bycia źródłem białka.
10. MARCHEW
Marchew może być spożywana zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Warto jednak wiedzieć, że w "naturalnej" wersji wspomaga metabolizm i ma bardzo niski indeks glikemiczny, który szybuje w górę po ugotowaniu tego warzywa. Co zawiera? Mnóstwo dobrych rzeczy: betakaroten, witaminy B, C, E, H, K, PP i kwas foliowy.
11. PAPRYKA
Surowa papryka jest źródłem witamin A, C, E, potasu oraz sodu. Jej właściwości nieznacznie się różniązależnie od koloru warzywa. Jedzenie papryki wzmacnia odporność, a dodawanie tej ostrej do potraw poprawia nastrój dzięki zawartości kapsaicyny. Można ją traktować jako naturalny antydepresant.
Autor: stella/map / Źródło: Harper's Bazaar, PLOS Medicine
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock