Frontowe deszczowe chmury zawładną dziś pogodą niemal w całym kraju. Oznacza to przelotne opady deszczu, a miejscami również burze z silnym wiatrem. Mieszkańcy północnej części kraju powinni uważnie śledzić komunikaty pogodowe, bo według synoptyków warunki pogodowe będą dziś znowu sprzyjać występowaniu tam gwałtownych zjawisk, w tym trąb powietrznych.
W niedzielę niebo nad Polską zdominują deszczowe i burzowe chmury. Pogodnie będzie tylko miejscami, w centrum i na południu kraju. Meteorolog TVN Meteo Wojciech Raczyński nie wyklucza, że po południu na północy kraju wystąpią kolejne burze i nawałnice.
Po 18-19 st. C - i to maksymalnie - wskażą termometry w województwach zachodnich, a także na Pomorzu i Wybrzeżu. Niewiele wyższych wartości, bo 20-21 st. C, spodziewamy się w centrum oraz na Podlasiu. Najcieplejsze okażą się Lubelszczyzna i Rzeszowszczyzna, gdzie słupki rtęci zatrzymają się na poziomie 23-24 st. C.
Możliwa powtórka z trąb
Ponieważ takie warunki pogodowe przypominają sytuację z soboty, kiedy w kilku województwach przeszły trąby powietrzne, można się obawiać, że dziś również zaowocują gwałtownymi zjawiskami. Te obawy potwierdza synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński, który zapowiada, że zagrożona nimi jest północna część Polski.
- Mamy niż nad Skandynawią i kolejny front atmosferyczny chłodny, który przesuwa się z zachodu na wschód - wyjaśnia synoptyk. Rano front już znalazł nad zachodnią Polskę, lecz nie jest aktywny. - Ale po południu, kiedy powietrze się podgrzeje, ruszy konwekcja i ten front się uaktywni - zapowiada.
"Te trąby są nietypowe"
Raczyński podkreśla, że nie da się przewidzieć dokładnego miejsca, gdzie wystąpi trąba powietrzna. - Można przewidzieć sytuację, w której wystąpi - tłumaczy. Zaznacza jednak: - Te trąby są nietypowe, ponieważ występują w powietrzu polarno-morskim, a to powietrze nie ma dużego kontrastu termicznego.
Synoptycy mogą jedynie obserwować na radarach przesuwanie się superkomórek burzowych i ostrzegać o ewentualnym rosnącym zagrożeniu. Według obecnych danych zagrożona gwałtownymi zjawiskami, w tym trąbami powietrznymi jest północna Polska. - Tam jest ośrodek niżowy, tam jest największa konwergencja, czyli zbieżność i największe szanse na to, żeby powstawały superkomórki burzowe - mówi Raczyński.
Biometeo niekorzystne
Prognozowana wilgotność powietrza będzie wysoka, utrzyma się na poziomie 70-80 proc. Jeśli chodzi o subiektywne odczucie temperatury - mieszkańcom północy będzie chłodno, Polakom z południowego wschodu - przyjemnie ciepło, a pozostałym - po prostu komfortowo. Warunki biometeo, niestety, znów okażą się niekorzystne.
Autor: map, js/mj / Źródło: TVN Meteo