W ciągu najbliższych kilku miesięcy na powierzchnię Ziemi spadną fragmenty chińskiej stacji kosmicznej. Nie wiadomo jednak, gdzie i kiedy.
Ważąca osiem i pół tony chińska stacja kosmiczna Tiangong-1 spada. Jej części, które dolecą do Ziemi, mogą ważyć do 100 kilogramów.
Tiangong-1, czy "Niebiański Pałac", uruchomiono w 2011 roku. Stacja kosmiczna jest określana jako "potężny symbol polityczny" Chin. Jest to część ambitnego planu, który ma uczynić Chiny kosmicznym supermocarstwem. Stacja była wykorzystywana do załogowych i bezzałogowych misji. Została także odwiedzona przez pierwszą chińską astronautkę - Liu Yang w 2012 roku.
Zobacz, jak wygląda Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na orbicie:
Stacja kosmiczna bez kontroli
W 2016 roku, po miesiącach spekulacji, władze Chin potwierdziły, że utracono kontrolę nad stacją kosmiczną i rozbije się ona o powierzchnię Ziemi w 2017 lub 2018 roku. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna zgłosiła Organizacji Narodów Zjednoczonych, że Tiangong-1 prawdopodobnie spadnie na Ziemię w okresie od października 2017 roku do kwietnia 2018 roku.
Orbita stacji stopniowo się rozpada. W ostatnich tygodniach stacja zanurzyła się w gęstszych warstwach atmosfery ziemskiej i zaczęła spadać szybciej.
- Teraz jej perygeum znajduje się poniżej trzystu kilometrów i jest w gęstszej atmosferze, wskaźnik rozpadu wzrasta - powiedział Jonathan McDowell, astrofizyk z Uniwersytetu Harvarda i entuzjasta przemysłu przestrzeni kosmicznej.
Perygeum to punkt orbity okołoziemskiej, który znajduje się najbliżej Ziemi.
- Spodziewam się, że ona spadnie w ciągu kilku miesięcy od teraz - późno w 2017 roku lub wcześnie w 2018 roku - dodał naukowiec.
Chociaż większość stacji spali się w atmosferze, McDowell powiedział, że te części, które dolecą do Ziemi, mogą ważyć do 100 kilogramów.
Dokładne monitorowanie trasy
Szansa, że ktoś zostanie uderzony przez resztki stacji, jest bardzo mała, ale Chiny podały w maju komisji ONZ, że będą dokładnie monitorować schodzenie stacji i informować, gdy zacznie się ostatni etap jej zejścia.
McDowell powiedział, że przewidzenie, gdzie spadnie stacja, będzie niemożliwe, nawet na kilka dni przed lądowaniem.
- Naprawdę nie można sterować tymi rzeczami - powiedział naukowiec w 2016 roku. - O tym, że stacja spadnie na Ziemię, nie będziemy wiedzieć wcześniej niż sześć-siedem godzin - powiedział astrofizyk.
McDowell zaznaczył, że niewielka zmiana warunków atmosferycznych może wpłynąć na miejsce lądowania .
W przeszłości było wiele niekontrolowanych zejść na Ziemię statków kosmicznych. Nigdy nie doszło jednak do obrażeń ludzi. W 1991 roku o powierzchnię Ziemi rozbił się statek Salut 7. W 1979 roku spadł Skylab należący do NASA.
Tak wygląda Ziemia z kosmosu:
Autor: AP/map / Źródło: theguardian.com
Źródło zdjęcia głównego: CMSE