Kuchnia azjatycka jest już szeroko dostępna i z dnia na dzień zyskuje na popularności. Jest nie tylko smaczna, ale też bardzo zdrowa i rozgrzewająca. Idealnie sprawdza się w mroźne dni.
OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE
Dania Wschodu mają stosunkowo mało kalorii, ponieważ składają się głównie z warzyw. Z umiłowaniem używają soi, która ma właściwości antynowotworowe. Soja to doskonałe warzywo strączkowe w diecie wegańskiej. Nasiona mają dużo potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza. Jest bardzo zdrowa, ponieważ obniża stężenie cholesterolu, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, obniża poziom cukru we krwi, łagodzi objawy menopauzy oraz zwiększa gęstość mineralną kości.
Soja na patelni
Wydawałoby się, że smażonych potraw powinniśmy raczej unikać, jednak Azjaci smażą głównie na oleju sojowym i sezamowym, czyli bogatym w nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym omega-3 i omega-6. Zawartość oleju w nasionach soi w porównaniu do innych nasion oleistych jest niska i wynosi 18-24 proc. Olej sojowy tłoczony na zimno posiada swoje wyjątkowe właściwości. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe zapobiegają miażdżycy i związanym z nią chorobom układu sercowo-naczyniowego, m.in. chorobie wieńcowej i zawałowi serca. Ponadto kwasy te są odpowiedzialne za prawidłową pracę mózgu (poprawiają pamięć i koncentrację) i wzroku. Wzmacniają również odporność organizmu. Mają również duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, układu oddechowego, a także nerek i narządów rozrodczych.
Olej sojowy - ze względu na zawartość lecytyny - jest polecany przy zaburzeniach pamięci, osłabionej zdolności koncentracji, nadpobudliwości nerwowej, bezsenności, stanach wyczerpania psychicznego i umysłowego. Olej tłoczony na zimno jest bogaty w witaminę E, nazywana witaminą płodności gdyż jest niezbędna dla zachowania prawidłowego funkcjonowania narządów rozrodczych. Tymczasem olej sezamowy to doskonały sposób na zaparcia.
Dużo ryb
Dieta azjatycka obfituje w ryby morskie i białe mięso. Azjaci unikają za to czerwonego mięsa, które jest najbardziej kaloryczne. Ryby zawierają pełnowartościowe białko o wysokiej przyswajalności, nienasycone kwasy tłuszczowe (podobnie jak w oleju sojowym). Ponadto bogate są w witaminę D oraz w szereg składników mineralnych takich jak jod, selen, fluor, magnez i wapń.
Pikantne dania
Smaku daniom dodają ostre przyprawy. Kuchnia azjatycka jest jedną z najbardziej pikantnych. Dodawanie takich składników wspomaga trawienie. Ostre przyprawy zabijają bakterie, często stanowią naturalny antybiotyk. Z ostatnich badań wynika, że jedzenie papryczek chili wydłuża życie. Jednak pikantnych przypraw nie należy nadużywać, ponieważ mogą się przyczynić m.in. do wrzodów żołądka.
Przyprawy rozgrzewają organizm. Szczególnie cenne staje się to w zimowe dni. Zobacz ranking najbardziej rozgrzewających potraw (materiał archiwalny TVN Meteo Active z grudnia 2015 roku):
Autor: AD/rp / Źródło: TVN Meteo, X-news