Popularny konkurs Ig Nobla (Antynobla) znowu przynosi falę zaskakujących odkryć. Okazuje się, że istnieje uniwersalne prawo oddawania moczu, a całowanie to dobry lek na alergię.
Ten żartobliwy konkurs, oprócz tego, że wywołuje śmiech, co roku dostarcza kilku ciekawych naukowych odkryć. Na pozór absurdalne doświadczenia przynoszą zaskakujące wyniki. Nagrody rozdano w dziesięciu różnych kategoriach: m.in.: medycyna, fizyka, matematyka, biologia, chemia.
Uniwersalne prawo opróżniania pęcherza
Aż trzy wyróżnienia trafiły do grupy naukowców, którzy zmierzyli średni czas opróżniania pęcherza moczowego u ssaków i stworzyli uniwersalne prawo sikania. Powstało w wyniku m.in. badań za pomocą stopera czasu wypróżniania zwierząt w zoo w Atlancie. Okazuje się, że zarówno duże zwierzęta, takie jak słonie czy krowy, jak i wiewiórki, robią to w czasie od 10 do 30 sekund (średnio 21 sekund). Mimo, że pęcherze tych większych ssaków są stukrotnie większe.
Całowanie leczy
Nagroda Ig Nobla trafiła też do japońskich naukowców. W magazynie "Journal Psychosomatic Research" opublikowano wyniki badań, z których wynika, że półgodzinne całowanie pomaga w leczeniu egzemy i kataru siennego. Testy przeprowadzono na grupie 48 chętnych, cierpiących na obie przypadłości. Uczestnicy badań musieli w romantycznej scenerii całować się przez pół godziny. Odnotowano zdecydowany spadek IgE, który świadczy o poziome reakcji uczuleniowej organizmu.
Dał się pożądlić
Nagrodzony został również miłośnik pszczół, doktorant z Uniwersytetu Cornella Michael Smith. W imię nauki dał się użądlić kilkadziesiąt razy w 25 miejscach na ciele. Na podstawie dziesięciostopniowej skali oceniał poziom bólu. Tak powstała lista najbardziej wrażliwych na ukąszenie pszczoły miejsc. Według naukowca na pierwszym miejscu znajdują się nozdrza, na drugim - górna wargę, na trzecim - penis. Wśród innych nagrodzonych są naukowcy, którzy udowodnili mi.in. że słowo "huh" istnieje we wszystkich językach, a jajko da się odgotować.
Humorystyczne odpowiedniki nagród Nobla
Ig Noble to humorystyczne odpowiedniki "poważnych" nagród Nobla, przyznawane za prace naukowe, które "najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia" oraz odkrycia, które "nie mogą, lub nie powinny być powtarzane", przyznawane przez czasopismo "Annals of Improbable Research", kierowane przez Marca Abrahamsa w Cambridge w stanie Massachusetts.
Autor: PW/kka / Źródło: ReutersTV