Ciężkie chwile w najbliższych dniach będą mieli uczelni na bylicę. Roślina ta jest teraz w szczycie sezonu pylenia. Powoli dołącza do niej inny silny alergen - ambrozja.
Bylica (bardzo silne właściwości uczulające) - szczyt sezonu pylenia
W pogodne dni stężenie pyłku bylicy będzie na obszarze całego kraju bardzo wysokie lub wysokie, jedynie w górach średnie.
Komosa (słabe właściwości uczulające) - szczyt sezonu pylenia
W szczytowym okresie pylenia jest komosa. Stężenie pyłku tych pospolitych chwastów zwykle nie osiąga wysokich wartości. W okresach rozpogodzeń stężenie pyłku komosy będzie na przeważającym obszarze Polski średnie, na Wybrzeżu niskie, a w górach bardzo niskie.
Trawy (bardzo silne właściwości uczulające) - koniec głównego sezonu pylenia
Na przeważającym obszarze kraju stężenie pyłku traw będzie już niskie. Okresowo i lokalnie na terenach podmiejskich stężenia pyłku traw może wzrastać do wartości średnich.
Ambrozja (bardzo silne właściwości uczulające) - początek sezonu pylenia
W pogodne dni na Ziemi Lubuskiej, na Pomorzu, na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie przewidywane jest niskie stężenie pyłku ambrozji. Nie stanowią one zagrożenia dla alergików.
Wzrost stężenia pyłku tej rośliny przewidywany jest w drugiej połowie sierpnia.
Pokrzywa (bardzo słabe właściwości uczulające) - szczyt sezonu pylenia
W szczytowym okresie pylenia jest pokrzywa. W całym kraju stężenie pyłku pokrzywy będzie bardzo wysokie. Jednak z uwagi na niewielkie właściwości uczulające, pomimo bardzo wysokich stężeń, pyłek pokrzywy nie stanowi większego zagrożenia dla alergików.
Babka (słabe właściwości uczulające) - spadek stężenia
Stężenie pyłku babki będzie na przeważającym obszarze kraju bardzo niskie.
Szczaw (słabe właściwości uczulające) - koniec sezonu pylenia
Zakończył się już sezon pylenia szczawiu. Na przeważającym obszarze kraju przewidywane jest bardzo niskie stężenie pyłku szczawiu.
Zarodniki Cladosporium (słaby alergen) - szczyt sezonu zarodnikowania
Na terenie całego kraju przewidywane jest bardzo wysokie stężenie zarodników z rodzaju Cladosporium. Wysoka temperatura oraz wysoka wilgotność powietrza będą sprzyjać rozwojowi zarodników z rodzaju Cladosporium.
Deszcz oczyszcza powietrze z zarodników, jednak już po 0,5-1 godziny po opadach deszczu stężenie zarodników może osiągać wartości bardzo wysokie.
Mapa 9 zarodniki Alternaria (silny alergen) - szczyt sezonu zarodnikowania
Stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria, będzie na przeważającym obszarze kraju bardzo wysokie.
Autor: rs / Źródło: TVN Meteo