Najnowsze

Bud przyniósł gwałtowne opady. Nad Meksyk nadciąga kolejne zagrożenie

Najnowsze


Po przejściu burzy tropikalnej Bud, woda zalała ulice i budynki w Meksyku. Żywioł niszczył wszystko na swojej drodze. Meksykanie spodziewają się kolejnego niebezpiecznego zjawiska, tym razem Carlotty, która już zmierza w kierunku wybrzeża.

Burza tropikalna Bud sprowadziła do Meksyku gwałtowne opady deszczu, a w konsekwencji także podtopienia. Zalane zostało miasto Guanajuato. Powodzie pojawiły się po intensywnych opadach deszczu w całym południowo-zachodnim rejonie kraju.

Bud spowolnił

Amerykańskie Narodowe Centrum Huraganu poinformowało, że Bud był pierwszym w tym sezonie cyklonem tropikalnym na wschodnim Pacyfiku, który stał się huraganem.

Jeszcze w ubiegłą środę (6 czerwca) Bud zlokalizowany był około 350 kilometrów na południowy zachód od Półwyspu Kalifornijskiego, na wysokości Cabo Corrientes, w pobliżu Puerto Vallarta. Niósł ze sobą porywy wiatru, które maksymalnie osiągały prędkość 120 kilometrów na godzinę. W poniedziałek (11 czerwca) nabrał siły huraganu trzeciej kategorii. Wcześniej niemal otarł się o czwartą, gdy wiatr osiągnął prędkość 200 kilometrów na godzinę. We wtorek został jednak zdegradowany do kategorii pierwszej. W ląd uderzył już jako burza tropikalna.

Bud wyrządził duże szkody w mieście Guanajuato, które znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO ze względu na niezwykłą architekturę kolonialną.

Zbliża się kolejne zagrożenia

To jednak dopiero początek sezonu huraganów. Trzecia w tym roku burza tropikalna - Carlotta, pojawiła na wschodnim wybrzeżu Pacyfiku. Niesie ze sobą ryzyko gwałtownych opadów deszczu i powodzi w południowym Meksyku. Burza zaczęła formować się 12 czerwca. Carlotta powoli przemieszcza się w głąb lądu. Prognozuje się, że w niedzielę uderzy w Acapulco.

Maksymalna prędkość wiatru towarzyszącego burzy wynosi 100 km/h, w porywach do 120 km/h. Wiatr jest wystarczająco silny, by spowodować przerwy w zasilaniu i połamać drzewa.

Carlotta przemieszcza się na północny zachód. Jej powolny ruch może prowadzić do intensywniejszych opadów deszczu na wybrzeżu i południowych górach Guerrero i zachodniej Oaxaca, włączając w to Acapulco. Synoptycy prognozują deszcz o sumie 100-200 litrów na metr kwadratowy. Takie ilości wody mogą spowodować powodzie i lawiny błotne.

Zdjęcie satelitarne burzy Carlotta z 16 czerwca 2018 roku (NASA)NASA
Prognozowana ścieżka przejścia burzy Carlotta (NHC)NHC

Autor: anw/aw / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości