Wody przybrzeżne Chin są coraz bardziej zanieczyszczone. W roku 2012 ich jakość jeszcze bardziej się pogorszyła, jak informują oceanolodzy pracujący dla chińskiego Ministerstwa Ziemi i Zasobów.
Jak zaznaczają oceanolodzy, w 2012 roku około 68 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni chińskich wód przybrzeżnych było skrajnie zanieczyszczonych. To aż o 24 tys. km kw. więcej niż w 2011 roku. Za zanieczyszczenie strefy przybrzeżnej, jak przyznaje rzecznik prasowy rządowych oceanologów Shi Qingfeng, odpowiada m.in. niewystarczająca czystość ziem i rzek.
Postępuje eutrofizacja
Badacze dodają też, że wody przybrzeżne o łącznej powierzchni 170 tys. km kw. nie spełniają wymogów tzw. pierwszego stopnia czystości. Należy zaznaczyć, że tylko w wodzie o takim stopniu czystości można łowić ryby. Ponadto w 19 tys. km kw. wód przybrzeżnych postępuje tzw. eutrofizacja, czyli proces wzbogacania zbiorników wodnych w substancje pokarmowe. Skutkuje on na przykład masowym rozwojem glonów i sinic, przez które wymiera lokalna fauna.
Autor: map / Źródło: Reuters TV