"Zimno Pani Arleto!" zakomunikował wczoraj wcześnie rano Pan Rysio, ochroniarz w budynku TVN-u. W stolicy między godz. 5 a 6 rano panowie przemykali w cieplejszych kurtkach, a panie otulone szalami.
Jest rzeczywiście zimno, wilgotno, nieprzyjemnie. Na mapach z temperaturą widać wlewający się znad Północnego Atlantyku chłód, płynący nad Wyspami Brytyjskimi, Morzem Północnym, Skandynawią, Niemcami i zachodnią Polską. W stolicy Islandii temperatura osiągnie dziś maksymalnie 10 st. C, w stolicy Norwegii 14 st. C, Danii 15 st. C, a Niemiec i Polski 20 st. C. Odczuwalnie będzie jednak chłodniej z powodu dużej wilgotności powietrza rzędu 70-90 proc. i chwilami silniejszego wiatru.
Gdzie jest lato? Gdzieś na południowych rubieżach Europy. Gorąc króluje w Hiszpanii, w Madrycie około 32 st. C. Rozgrzany słońcem do prawie 30 st. C. również Rzym.
Nieciekawie wygląda mapy temperatury powietrza nie tylko na czwartek 18 czerwca, ale również na piątek i sobotę. Trzeba przetrzymać kilka najbliższych dni w polarno-morskiej masie powietrza, z chmurami, deszczem, burzami i silniejszym wiatrem. W czwartek dość ciepło będzie tylko na południowym-wschodzie, bo do 24 st. C. Chłodniej będzie na północy i zachodzie kraju z temperaturą do 16-19 st. C. W piątek i sobotę (19-20 czerwca) po południu będzie najwyżej 14 st. C na Wybrzeżu, 15-17 st. C na Pomorzu, 18 st. C w centrum i 19-20 st. C na najcieplejszym Podkarpaciu. Temperatura drgnie w niedzielę i po południu powinna już przekraczać 20 st. C.
Skandynawskie lato
W tej chwili mamy skandynawskie lato. Brakuje tylko w pejzażu tych uroczych drewnianych domków pomalowanych na niebiesko lub czerwono, w których Szwedzi czy Norwegowie lubią spędzać lato biegając na bosaka niezależnie od temperatury. Są jak dzieci, którym nie przeszkadza zimno, byleby mogli cieszyć się nieskrępowaną wolnością i czasem na zabawę.
A może dziś wieczorem poczytam dziecku do snu książkę "Lato Stiny" z klimatycznymi ilustracjami wakacji u dziadka pewnej blond dziewczynki na małej skandynawskiej wysepce? W chłodny czerwcowy wieczór te opowieści pełne spokoju, zaufania i pastelowe obrazy wakacji na wyspie z błękitnym niebem, biało-szarymi mewami i pejzażami w czystym powietrzu pachnącym morzem, potrafią przenieść w czasy beztroskiego dzieciństwa i wakacji na Wybrzeżu.
Najdłuższe dni w roku
Skandynawską pogodę w Polsce w okresie bliskim letniemu przesileniu przynieśli dwaj bracia Nils, układy niżowe z centrami w rejonie szwedzkiego Sztokholmu oraz islandzkiego Seyðisfjörður. Położenie niżów idealnie sprzyja ściąganiu z rejonów subarktycznych zimnych mas powietrza. Wprawdzie powietrze, pokonując tysiące kilometrów traci wiele ze swej surowości, to jednak odczuwalnie jest i będzie chłodno. Przed Polską najkrótsze w tym roku noce, które nie będą gorące i duszne. Bladym świtem temperatura wynosić ma od 6 do 12 st. C.
Na horyzoncie dużo zmienność w pogodzie, nie widać stabilizacji. W przyszłym tygodniu, od 22 czerwca, ciepłe masy powietrza z południa powinny częściej do nas zaglądać, jednak w świetle dzisiejszych wyliczeń modeli do końca czerwca ma być na zmianę raz cieplej, raz chłodniej. Jest nawet szansa na kolejną, krótką wprawdzie, falę gorącego powietrza z południa, którą odczuć ma przede wszystkim część południowa i wschodnia Polski.
Muminek z opowieści Tove Janson mawia "Jakie podniecające jest życie (…), wszystko może się zmienić i to zupełnie bez powodu"…
Autor: Areta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo