Bilans Juno okrzykiwanej "śnieżnym końcem świata": 2 ofiary śmiertelne, 90 cm śniegu

Śnieżyce w obiektywie satelity

Nie Nowy Jork, a stan Massachusetts został najbardziej poszkodowany w wyniku burzy śnieżnej Juno, która szaleje nad USA. Miejscami zarejestrowano tam rekordowy opad śniegu (około 90 cm). Problemem stał się również silny wiatr i potężne fale, które zmusiły część mieszkańców do ewakuacji. Niestety nie obyło się też bez ofiar. Pogoda przyczyniła się do śmierci dwóch osób.

- Kiedy się obudziłem. spodziewałem się końca świata. Wyszedłem na zewnątrz i nic się nie działo. Tu miała być jakaś burza śnieżna? - przyznał w rozmowie z reporterem CNN jeden z mieszkańców Nowego Jorku. - Tyla hałasu o nic - stwierdził inny. I dodał przy tym, że "z perspektywy czasu to było przesadą".

Apogeum śnieżyc miało nastąpić w nocy z poniedziałku na wtorek, dlatego we wtorek nowojorczycy pozostali w swoich domach. - Dostawałam od znajomych zdjęcia pustych wagonów metra – relacjonowała Gina Amama, mieszkanka Nowego Jorku. - Po południu wiał większy wiatr i padał śnieg. Ale o północy było już spokojnie. Generalnie Nowy Jork był dzisiaj sparaliżowany - dodaje.

"Lepiej zapobiegać niż leczyć"

Rzeczywiście, od kilku dni amerykańska narodowa służba meteorologiczna National Weather Service wydawała mnóstwo ostrzeżeń. Meteorolodzy, którzy zazwyczaj są powściągliwi w głoszeniu teorii o nadchodzącej zagładzie ze strony pogody, tym razem nie szczędzili słów, by zadbać o bezpieczeństwo ludności.

To niestety nie wróży najlepiej w perspektywie dalszej współpracy społeczeństwa i ekspertów od pogody. Istnieje ryzyko, że jeśli pojawi się zagrożenie ze strony kolejnej śnieżycy, czy innego zjawiska pogodowego, mieszkańcy zlekceważą ostrzeżenia.

Z kolei władze podkreślają, że podjęte środki przynoszą teraz więcej korzyści. Można na przykład bez problemu i w znacznie szybszym tempie odśnieżać ulice. - Lepiej zapobiegać niż leczyć - powiedział podczas konferencji prasowej Bill de Blasio, burmistrz Nowego Jorku. Przy czym zaznaczył, że "to będzie szybki powrót do normalności". Zakaz podróży po ulicach Nowego Jorku został zniesiony we wtorek.

Około 90 cm śniegu

Jaki więc kształtuje się dotychczasowy bilans zapowiadanego "końca świata"? W Nowym Jorku zanotowano od niecałych 25 cm śniegu na stacji pomiarowej w Central Parku do 75 cm na stacji pomiarowej w Long Island. Wcześniej, prognozy sugerowały, że w Nowym Jorku spadnie nawet 90 cm białego puchu.

Najgorsza sytuacja panuje w stanie Massachusetts. Najwyższą sumę opadu zarejestrowano w Lunenburgu. Spadło tam 90 cm śniegu. W Bostonie odnotowano nieco ponad 60 cm. Juno - jako rekordowa burza śnieżna - zapisze się w historii Worcester (Massachusetts), gdzie w ciągu jednego dnia (27.01) pojawiło się prawie 80 cm śniegu (ogółem 90 cm). W nocy z wtorku na środę władze stanu zakazały podróży samochodem. W środę rano po Bostonie można było przemieszczać się jedynie komunikacją miejską i metrem. Choć i tam spodziewano się sporych utrudnień. W stanie Massachusetts nadal kilkanaście tysięcy odbiorców pozostaje bez prądu.

Ewakuacje i ofiary pogody

W rzeczywistości nie tylko śnieg jest największym zagrożeniem, ale również wiatr (w porywach do 80-120 km/h) i - w miejscowościach położonych wzdłuż Wschodniego Wybrzeża - lokalne powodzie. Wysokie fale najwięcej szkód wyrządziły w przybrzeżnych rejonach Marshfield, Sandwich i Scituate (Massachusetts). Woda zalała co najmniej 11 domów. Policja wezwała mieszkańców do ewakuacji. W rejonie Nowej Anglii pogoda nie prędko się poprawi. Prognozowane są kolejne opady śniegu.

Niestety nie obyło się bez ofiar. Pogoda przyczyniła się do śmierci dwóch osób. Policja w Trumbull (Connecticut) poinformowała, że pewien 80-latek zasłabł podczas odśnieżania. Mężczyzna został natychmiast przetransportowany do szpitala, gdzie zmarł. Ofiarą jest również nastolatek, który ślizgał się po ulicach przedmieść Nowego Jorku i uderzył w słup.

Zima w relacji mieszkanki Nowego Jorku
Zima w relacji mieszkanki Nowego Jorkutvn24

"Zwykła zima"

W poniedziałek wiele regionów Wschodniego Wybrzeża było sparaliżowanych. Tego dnia władze miasta apelowały do mieszkańców Nowego Jorku o nieopuszczanie domów. Większość zastosowała się do zaleceń. Wcześniej mieszkańcy Nowego Jorku zrobili zapasy, w razie gdyby śnieżyca była na tyle potężna, że uwięziłaby wiele osób w domach. Nowojorczycy przejęli się ostrzeżeniami, większość z nich pozostała w domach.

- Tu gdzie mieszkam, na Brooklynie, panuje taka zwykła zima - opowiada Amama, jedna z mieszkanek Nowego Jorku. - Drogi są czarne - dodaje z uśmiechem.

Śnieżyca z perspektywy Statuy Wolności. Zdjęcie pochodzi z www.earthcam.com
Śnieżyca z perspektywy Statuy Wolności. Zdjęcie pochodzi z www.earthcam.comŚnieżyca z perspektywy Statuy Wolności. Zdjęcie pochodzi z www.earthcam.comwww.earthcam.com

TUTAJ MOŻESZ OGLĄDAĆ OBRAZ Z KAMER Z NOWEGO JORKU

Po ulicach Bostonu chodzi Yeti
Po ulicach Bostonu chodzi Yeti (twitter.com/BostonYeti2015)Po ulicach Bostonu chodzi Yetitwitter.com/BostonYeti2015
Atak zimy w USA
Atak zimy w USAtvn24

Puste ulice, zamknięte szkoły

Najsilniejszy atak burzy śnieżnej na Wschodnim Wybrzeżu miał nadejść w nocy z poniedziałku na wtorek. Około północy czasu lokalnego (godz. 6 w Polsce) śnieg jeszcze nie padał, ale wiał już bardzo silny, zwiastujący nadchodzącą śnieżycę wiatr. Oczekiwano, że w Nowym Jorku spadnie do wtorku rano nawet około 90 cm śniegu.

We wtorek wczesnym rankiem na Manhattanie padał lekki śnieg. Na skutek wprowadzenia zakazu ruchu samochodów, ulicami jeździły głównie pługi śnieżne. Zapanowała niezwykła cisza; oprócz zwykłego zgiełku ruchu ulicznego zabrakło też odgłosów przelatujących nad miastem samolotów - podawali korespondenci agencji AP z Nowego Jorku.

Ponad 7,7 tys. przylotów i odlotów z lotnisk na północnym wschodzie USA odwołano z powodu warunków pogodowych, a wiele z nich przełożono aż na środę.

Poprzedniego dnia lekcje w szkołach skończyły się wcześniej, a wiele firm pozwoliło swym pracownikom szybciej wrócić do domu. Nieczynne były siedziby rządowych organizacji, podobnie jak teatry na Broadwayu. O godz. 23 przestało działać nowojorskie metro, nie jeździły autobusy, pozamykano mosty ma Manhattanie.

Na Wall Street nowojorska giełda działała w poniedziałek bez zakłóceń; zapowiedziano, że tak samo będzie we wtorek.

Miasta na Wschodnim Wybrzeżu postawiły w stan gotowości pługi śnieżne i solarki; w całym regionie w gotowości były też służby Gwardii Narodowej.

Źródło: NOAA

Historyczny front śnieżny?

Państwowa Służba Meteorologiczna określiła w poniedziałek 26 stycznia zbliżający się śnieżny front burzowy - nazywany Juno - jako "historyczny" i przewidywała, że szczególnie narażony jest rejon metropolii nowojorskiej.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że "może to być największa burza śnieżna w historii tego miasta". Dodał, że spodziewane są potężne utrudnienia w komunikacji drogowej i lotniczej, i zalecił mieszkańcom Nowego Jorku powstrzymanie się od podróży samochodem.

- Musimy być przygotowani na coś gorszego niż widzieliśmy dotychczas - powiedział de Blasio. - Wszyscy, którzy nie muszą, nie powinni opuszczać domów od popołudnia w poniedziałek - dodał.

Najobfitsze dotąd opady śniegu w Nowym Jorku zanotowano podczas burzy śnieżnej 1 i 12 lutego 2006 roku. Spadło wtedy 68 cm śniegu. Tym razem w Nowym Jorku miało spaść do 90 cm śniegu.

Nowojorczycy szykują się na nadejście śnieżycy
Nowojorczycy szykują się na nadejście śnieżycyNowojorczycy szykują się na nadejście śnieżycyGina Amama
Puste pułki w sklepach
Puste pułki w sklepachPuste pułki w sklepachinstagram/gina amama
Mieszkańcy Nowego Jorku dostają ostrzeżenia w związku ze śnieżycąKontakt Meteo/Gina
Burze śnieżne oznaczone są na czerwono NOAA

Reporterzy 24 przesyłają na Kontakt 24 materiały foto i wideo przedstawiające aktualną sytuację pogodową w Nowym Jorku.

Burza śnieżna widoczna z satelity
Burza śnieżna widoczna z satelityNASA

Autor: mab,pw,AD/map,kt,mk / Źródło: PAP, Reuters TV, ENEX, weather.com, CNN

Pozostałe wiadomości

Za nami najcieplejsze dni w historii pomiarów temperatury na Ziemi. Czy w sierpniu też będzie gorąco jak w piekle czy ciepło jak w raju? Jaka pogoda czeka nas w drugiej połowie wakacji? Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorologicznych sprawdziła nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Najnowsza prognoza na sierpień. Europejskie i amerykańskie modele są zgodne

Najnowsza prognoza na sierpień. Europejskie i amerykańskie modele są zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne burze z ulewami przeszły w nocy ze środy na czwartek przez południową Belgię. Szczególnie mocno została dotknięta prowincja Hainaut w Regionie Walońskim, gdzie doszło do podtopień i gwałtownych powodzi.

"Mamy w domu 40 centymetrów wody, u sąsiadów jest jeszcze gorzej"

"Mamy w domu 40 centymetrów wody, u sąsiadów jest jeszcze gorzej"

Źródło:
ENEX, rtbf.be, notele.be, tvnmeteo.pl

Opady deszczu i burze mogą wielu popsuć weekendowe plany. Na początku sierpnia grzmieć będzie między innymi w górach. Odpuszczą za to upały, choć nie na długo.

Jeden dzień weekendu będzie deszczowy i burzowy

Jeden dzień weekendu będzie deszczowy i burzowy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki ostrzega przed upałem w kolejnych regionach kraju. Temperatura może przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Obowiązują też alarmy przed burzami. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Upał rozleje się po Polsce. IMGW wydaje kolejne ostrzeżenia

Upał rozleje się po Polsce. IMGW wydaje kolejne ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W czwartek 01.08 w większości kraju będzie słonecznie przez cały dzień. Osoby wybierające się w góry, powinny spodziewać się burz. Termometry wskażą od 24 do 30 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek 01.08. W górach może być groźnie

Pogoda na dziś - czwartek 01.08. W górach może być groźnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tatrzański Park Narodowy (TPN) zaapelował do turystów, by nie podpisywali się na skałach. Jak podkreślono, ścieranie farby to trudny i skomplikowany proces, a często nie da się jej usunąć. Za akty wandalizmu w parku grożą kary.

"Z przykrością zauważamy kolejne przypadki". Apel do turystów

"Z przykrością zauważamy kolejne przypadki". Apel do turystów

Źródło:
PAP, TPN

Samotna walabia - zwierzę z wyglądu przypominające kangura - przez ponad dobę była widziana na ulicach miejscowości niedaleko Lizbony. Przestraszeni mieszkańcy zgłaszali ten incydent, ale służby początkowo nie wierzyły w ich relacje. Ostatecznie zwierzę zostało schwytane.

Walabia przez kilkadziesiąt godzin biegała po ulicach. Mieszkańcy przestraszeni

Walabia przez kilkadziesiąt godzin biegała po ulicach. Mieszkańcy przestraszeni

Źródło:
PAP, Expresso

Tulipanowce mają odmienną strukturę drewna od pozostałych badanych gatunków iglastych i liściastych - wynika z nowych badań, w których brał udział doktor Jan Łyczakowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nowo odkryta struktura ma być potencjalnie lepsza w magazynowaniu dwutlenku węgla.

Odkryto nowy typ drewna. W badaniach brał udział Polak

Odkryto nowy typ drewna. W badaniach brał udział Polak

Źródło:
UJ, tvnmeteo.pl

Zorza polarna rozświetliła minionej nocy niebo nad Polską. Zdjęcia tego niezwykłego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. "Zaróżowiła niebo nad horyzontem, zielenie również się pojawiły" - napisał Reporter 24.

Zorza polarna nad Polską. "Zaróżowiła niebo nad horyzontem"

Zorza polarna nad Polską. "Zaróżowiła niebo nad horyzontem"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Miniony miesiąc był najgorętszym lipcem w historii pomiarów Chin - donoszą państwowe media. Średnia temperatura wyniosła 23,21 stopnia Celsjusza. Sierpień również rozpoczął się w tym kraju upalnie.

W Chinach takiego lipca nie było od ponad 60 lat

W Chinach takiego lipca nie było od ponad 60 lat

Źródło:
Reuters, PAP, chinadaily.com

Fala upałów we Włoszech, związana z antycyklonem afrykańskim Charon, nie odpuszcza. W dwunastu miastach obowiązuje czerwony, najwyższy stopień ostrzeżeń przed spiekotą. Pięć z nich znajduje się w stołecznym regionie Lacjum. W Rzymie na pogotowie trafiają także skrajnie wyczerpani zagraniczni turyści.

Czerwone alarmy w 12 miastach. Przez upał turyści trafiają na pogotowie     

Czerwone alarmy w 12 miastach. Przez upał turyści trafiają na pogotowie     

Źródło:
PAP, ilmeteo.net, meteo.it

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Bazie Sił Powietrznych Hoedspruit w Republice Południowej Afryki. Dwóch oficerów sił zbrojnych zostało zaatakowanych przez lamparta, który przedostał się na teren bazy. Żołnierze nie doznali poważnych obrażeń.

Lampart zaatakował dwóch oficerów w bazie lotniczej

Lampart zaatakował dwóch oficerów w bazie lotniczej

Źródło:
PAP, BBC, BBN Times

Co najmniej 277 osób zginęło w wyniku osuwisk ziemi w stanie Kerala w Indiach - poinformował portal Times of India. Zaginionych wciąż jest ponad 200 osób. Służby przyznają, że bilans ofiar może jeszcze wzrosnąć.

Rośnie bilans ofiar osuwisk w Indiach. Służby wciąż poszukują setek zaginionych

Rośnie bilans ofiar osuwisk w Indiach. Służby wciąż poszukują setek zaginionych

Źródło:
Times of India, BBC, Reuters, India Today

Ogromne upały utrzymują się w Hiszpanii. W Barcelonie w tym tygodniu odnotowano najwyższą temperaturę, odkąd prowadzi się pomiary - podała tamtejsza instytucja meteorologiczna AEMET.

W Barcelonie najcieplej od ponad 100 lat

W Barcelonie najcieplej od ponad 100 lat

Źródło:
Reuters, apuntmedia.es, theolivepress.es

Pożar Park Fire, jeden z największych w historii Kalifornii, pozostaje nieopanowany. Płomienie objęły swoim zasięgiem cztery hrabstwa, niszcząc wiele budynków. Dwa ze spalonych domów należały do rodziny strażaków, która w tym samym czasie walczyła z pożarem.

Strażacy walczyli z ogniem, gdy pożar trawił ich dom

Strażacy walczyli z ogniem, gdy pożar trawił ich dom

Źródło:
Cal Fire, Reuters

Za nami umowne maksimum roju Delta Akwarydów. Chociaż te meteory są najlepiej widoczne na półkuli południowej, warto spojrzeć w niebo - na początku sierpnia będziemy zbliżać się do maksimum jednego z najpiękniejszych rojów lata, Perseidów.

Spójrzmy w niebo. Przed nami noce spadających gwiazd

Spójrzmy w niebo. Przed nami noce spadających gwiazd

Źródło:
PAP, earthsky.com

Tornado porwało w powietrze przyczepę w stanie Tennessee. Trąba przeszła w poniedziałek nad miastem Murfreesboro. To pierwsze lipcowe tornado zarejestrowane w tym regionie od momentu rozpoczęcia pomiarów.

Tornado porwało przyczepę w powietrze. Zobacz nagranie

Tornado porwało przyczepę w powietrze. Zobacz nagranie

Źródło:
Reuters, NWS Nashville

Jeden z najbardziej znanych gatunków dinozaurów w rzeczywistości mógł być zdecydowanie większy i cięższy, niż dotąd sądzono - wynika z najnowszych badań naukowców. Dzięki nowoczesnym technologiom eksperci ustalili, że tyranozaur mógł ważyć nawet o 70 procent więcej, niż wskazywały na to odkryte skamieniałości.

Największy dinozaur na Ziemi mógł ważyć nawet 15 ton

Największy dinozaur na Ziemi mógł ważyć nawet 15 ton

Źródło:
PAP, Nature.ca

Pożary szaleją w Macedonii Północnej od ponad dwóch tygodni. - Na skutek żywiołu we wsi Kokošinjac zginęła jedna osoba - poinformował we wtorek dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego Stojancze Angelow.

"Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest ogień". Zginęła jedna osoba

"Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest ogień". Zginęła jedna osoba

Źródło:
PAP, Reuters

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. Jak podały media, w ciągu ostatniego tygodnia do szpitali trafiło ponad 12 tysięcy osób z podejrzeniem udaru cieplnego. 23 pacjentów zmarło. Gorąco ma nadal utrzymywać się w kraju.

23 osoby zmarły w tydzień na skutek gorąca

23 osoby zmarły w tydzień na skutek gorąca

Źródło:
PAP, NHK

Pomimo protestów organizacji ochrony praw zwierząt, władze włoskiej prowincji Trydent uśmierciły niedźwiedzicę, która w połowie lipca raniła jednego z turystów. Samica osierociła trzy młode, które zdaniem ekologów "mają teraz niewielkie szanse na przetrwanie".

Niedźwiedzica zastrzelona za atak na turystę. Osierociła młode

Niedźwiedzica zastrzelona za atak na turystę. Osierociła młode

Źródło:
Reuters, ANSA, ABC News, OIPA

Chmura ważek opadła na plażę w amerykańskim stanie Rhode Island. Owady krążyły dookoła plażowiczów, zmuszając ich do ucieczki. Chociaż spotkanie ze stawonogami mogło być nieprzyjemne, nie stanowiło zagrożenia.

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Źródło:
Reuters, USA Today

Piękne wykoszone trawniki stały się standardem dobrego utrzymania posesji. Tymczasem może to negatywnie wpływać na środowisko naturalne - mówi botanik prof. Łukasz Łuczaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jak podkreśla, cierpią na tym nie tylko rośliny.

Konsekwencje częstego koszenia trawy. Cierpią nie tylko rośliny

Konsekwencje częstego koszenia trawy. Cierpią nie tylko rośliny

Źródło:
PAP

Na plażach kurortu Ayamonte w południowej Hiszpanii zakwitły zielone algi. Choć rośliny nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, lokalni mieszkańcy obawiają się, że odstraszą one turystów. Miejscowe władze ogłosiły wdrożenie "planu szokowego" aby pozbyć się alg.

"Inwazja" glonów w Hiszpanii. Plaże pokryły się zielenią

"Inwazja" glonów w Hiszpanii. Plaże pokryły się zielenią

Źródło:
ENEX, Diario de Huelva, tvn24.pl

Gwałtowna powódź, która była następstwem burz i ulewnych opadów deszczu, nawiedziła park rozrywki Dolly Parton o nazwie Dollywood. Pod wodą znalazło się wiele aut. Jedna osoba została ranna.

Dollywood pod wodą. Jedna osoba ranna

Dollywood pod wodą. Jedna osoba ranna

Źródło:
Reuters, CNN

Kaszalot zderzył się ze statkiem w Cieśninie Gibraltarskiej. Waleń był wcześniej obserwowany przez naukowców w tym samym miejscu - nadali mu oni imię Julio. Badacze apelują do żeglarzy o ostrożność i obserwowanie morskiej fauny podczas rejsów.

Kaszalot zginął po kolizji ze statkiem

Kaszalot zginął po kolizji ze statkiem

Źródło:
BBC, CIRCE

Przyczyną zatrucia prawie 30 osób kąpiących się w ostatnim czasie nad jeziorem Zagłębocze (Lubelskie) były noworowirusy, wywołujące tak zwaną jelitówkę - poinformował w poniedziałek sanepid. Zaapelował jednocześnie o przestrzeganie zasad higieny osobistej.

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Źródło:
PAP

Trasa europejska E45 w rejonie miejscowości Lilla Edet w Szwecji została zablokowana przez osuwisko i ulewy. Konieczna była ewakuacja mieszkańców pobliskich domów. E45 to jedna z najdłuższych tras Europy, łącząca Norwegię z Sycylią.

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Źródło:
PAP, tidningensyre.se