Bilans Juno okrzykiwanej "śnieżnym końcem świata": 2 ofiary śmiertelne, 90 cm śniegu

Śnieżyce w obiektywie satelity

Nie Nowy Jork, a stan Massachusetts został najbardziej poszkodowany w wyniku burzy śnieżnej Juno, która szaleje nad USA. Miejscami zarejestrowano tam rekordowy opad śniegu (około 90 cm). Problemem stał się również silny wiatr i potężne fale, które zmusiły część mieszkańców do ewakuacji. Niestety nie obyło się też bez ofiar. Pogoda przyczyniła się do śmierci dwóch osób.

- Kiedy się obudziłem. spodziewałem się końca świata. Wyszedłem na zewnątrz i nic się nie działo. Tu miała być jakaś burza śnieżna? - przyznał w rozmowie z reporterem CNN jeden z mieszkańców Nowego Jorku. - Tyla hałasu o nic - stwierdził inny. I dodał przy tym, że "z perspektywy czasu to było przesadą".

Apogeum śnieżyc miało nastąpić w nocy z poniedziałku na wtorek, dlatego we wtorek nowojorczycy pozostali w swoich domach. - Dostawałam od znajomych zdjęcia pustych wagonów metra – relacjonowała Gina Amama, mieszkanka Nowego Jorku. - Po południu wiał większy wiatr i padał śnieg. Ale o północy było już spokojnie. Generalnie Nowy Jork był dzisiaj sparaliżowany - dodaje.

"Lepiej zapobiegać niż leczyć"

Rzeczywiście, od kilku dni amerykańska narodowa służba meteorologiczna National Weather Service wydawała mnóstwo ostrzeżeń. Meteorolodzy, którzy zazwyczaj są powściągliwi w głoszeniu teorii o nadchodzącej zagładzie ze strony pogody, tym razem nie szczędzili słów, by zadbać o bezpieczeństwo ludności.

To niestety nie wróży najlepiej w perspektywie dalszej współpracy społeczeństwa i ekspertów od pogody. Istnieje ryzyko, że jeśli pojawi się zagrożenie ze strony kolejnej śnieżycy, czy innego zjawiska pogodowego, mieszkańcy zlekceważą ostrzeżenia.

Z kolei władze podkreślają, że podjęte środki przynoszą teraz więcej korzyści. Można na przykład bez problemu i w znacznie szybszym tempie odśnieżać ulice. - Lepiej zapobiegać niż leczyć - powiedział podczas konferencji prasowej Bill de Blasio, burmistrz Nowego Jorku. Przy czym zaznaczył, że "to będzie szybki powrót do normalności". Zakaz podróży po ulicach Nowego Jorku został zniesiony we wtorek.

Około 90 cm śniegu

Jaki więc kształtuje się dotychczasowy bilans zapowiadanego "końca świata"? W Nowym Jorku zanotowano od niecałych 25 cm śniegu na stacji pomiarowej w Central Parku do 75 cm na stacji pomiarowej w Long Island. Wcześniej, prognozy sugerowały, że w Nowym Jorku spadnie nawet 90 cm białego puchu.

Najgorsza sytuacja panuje w stanie Massachusetts. Najwyższą sumę opadu zarejestrowano w Lunenburgu. Spadło tam 90 cm śniegu. W Bostonie odnotowano nieco ponad 60 cm. Juno - jako rekordowa burza śnieżna - zapisze się w historii Worcester (Massachusetts), gdzie w ciągu jednego dnia (27.01) pojawiło się prawie 80 cm śniegu (ogółem 90 cm). W nocy z wtorku na środę władze stanu zakazały podróży samochodem. W środę rano po Bostonie można było przemieszczać się jedynie komunikacją miejską i metrem. Choć i tam spodziewano się sporych utrudnień. W stanie Massachusetts nadal kilkanaście tysięcy odbiorców pozostaje bez prądu.

Ewakuacje i ofiary pogody

W rzeczywistości nie tylko śnieg jest największym zagrożeniem, ale również wiatr (w porywach do 80-120 km/h) i - w miejscowościach położonych wzdłuż Wschodniego Wybrzeża - lokalne powodzie. Wysokie fale najwięcej szkód wyrządziły w przybrzeżnych rejonach Marshfield, Sandwich i Scituate (Massachusetts). Woda zalała co najmniej 11 domów. Policja wezwała mieszkańców do ewakuacji. W rejonie Nowej Anglii pogoda nie prędko się poprawi. Prognozowane są kolejne opady śniegu.

Niestety nie obyło się bez ofiar. Pogoda przyczyniła się do śmierci dwóch osób. Policja w Trumbull (Connecticut) poinformowała, że pewien 80-latek zasłabł podczas odśnieżania. Mężczyzna został natychmiast przetransportowany do szpitala, gdzie zmarł. Ofiarą jest również nastolatek, który ślizgał się po ulicach przedmieść Nowego Jorku i uderzył w słup.

Zima w relacji mieszkanki Nowego Jorku
Zima w relacji mieszkanki Nowego Jorkutvn24

"Zwykła zima"

W poniedziałek wiele regionów Wschodniego Wybrzeża było sparaliżowanych. Tego dnia władze miasta apelowały do mieszkańców Nowego Jorku o nieopuszczanie domów. Większość zastosowała się do zaleceń. Wcześniej mieszkańcy Nowego Jorku zrobili zapasy, w razie gdyby śnieżyca była na tyle potężna, że uwięziłaby wiele osób w domach. Nowojorczycy przejęli się ostrzeżeniami, większość z nich pozostała w domach.

- Tu gdzie mieszkam, na Brooklynie, panuje taka zwykła zima - opowiada Amama, jedna z mieszkanek Nowego Jorku. - Drogi są czarne - dodaje z uśmiechem.

Śnieżyca z perspektywy Statuy Wolności. Zdjęcie pochodzi z www.earthcam.com
Śnieżyca z perspektywy Statuy Wolności. Zdjęcie pochodzi z www.earthcam.comŚnieżyca z perspektywy Statuy Wolności. Zdjęcie pochodzi z www.earthcam.comwww.earthcam.com

TUTAJ MOŻESZ OGLĄDAĆ OBRAZ Z KAMER Z NOWEGO JORKU

Po ulicach Bostonu chodzi Yeti
Po ulicach Bostonu chodzi Yeti (twitter.com/BostonYeti2015)Po ulicach Bostonu chodzi Yetitwitter.com/BostonYeti2015
Atak zimy w USA
Atak zimy w USAtvn24

Puste ulice, zamknięte szkoły

Najsilniejszy atak burzy śnieżnej na Wschodnim Wybrzeżu miał nadejść w nocy z poniedziałku na wtorek. Około północy czasu lokalnego (godz. 6 w Polsce) śnieg jeszcze nie padał, ale wiał już bardzo silny, zwiastujący nadchodzącą śnieżycę wiatr. Oczekiwano, że w Nowym Jorku spadnie do wtorku rano nawet około 90 cm śniegu.

We wtorek wczesnym rankiem na Manhattanie padał lekki śnieg. Na skutek wprowadzenia zakazu ruchu samochodów, ulicami jeździły głównie pługi śnieżne. Zapanowała niezwykła cisza; oprócz zwykłego zgiełku ruchu ulicznego zabrakło też odgłosów przelatujących nad miastem samolotów - podawali korespondenci agencji AP z Nowego Jorku.

Ponad 7,7 tys. przylotów i odlotów z lotnisk na północnym wschodzie USA odwołano z powodu warunków pogodowych, a wiele z nich przełożono aż na środę.

Poprzedniego dnia lekcje w szkołach skończyły się wcześniej, a wiele firm pozwoliło swym pracownikom szybciej wrócić do domu. Nieczynne były siedziby rządowych organizacji, podobnie jak teatry na Broadwayu. O godz. 23 przestało działać nowojorskie metro, nie jeździły autobusy, pozamykano mosty ma Manhattanie.

Na Wall Street nowojorska giełda działała w poniedziałek bez zakłóceń; zapowiedziano, że tak samo będzie we wtorek.

Miasta na Wschodnim Wybrzeżu postawiły w stan gotowości pługi śnieżne i solarki; w całym regionie w gotowości były też służby Gwardii Narodowej.

Źródło: NOAA

Historyczny front śnieżny?

Państwowa Służba Meteorologiczna określiła w poniedziałek 26 stycznia zbliżający się śnieżny front burzowy - nazywany Juno - jako "historyczny" i przewidywała, że szczególnie narażony jest rejon metropolii nowojorskiej.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że "może to być największa burza śnieżna w historii tego miasta". Dodał, że spodziewane są potężne utrudnienia w komunikacji drogowej i lotniczej, i zalecił mieszkańcom Nowego Jorku powstrzymanie się od podróży samochodem.

- Musimy być przygotowani na coś gorszego niż widzieliśmy dotychczas - powiedział de Blasio. - Wszyscy, którzy nie muszą, nie powinni opuszczać domów od popołudnia w poniedziałek - dodał.

Najobfitsze dotąd opady śniegu w Nowym Jorku zanotowano podczas burzy śnieżnej 1 i 12 lutego 2006 roku. Spadło wtedy 68 cm śniegu. Tym razem w Nowym Jorku miało spaść do 90 cm śniegu.

Nowojorczycy szykują się na nadejście śnieżycy
Nowojorczycy szykują się na nadejście śnieżycyNowojorczycy szykują się na nadejście śnieżycyGina Amama
Puste pułki w sklepach
Puste pułki w sklepachPuste pułki w sklepachinstagram/gina amama
Mieszkańcy Nowego Jorku dostają ostrzeżenia w związku ze śnieżycąKontakt Meteo/Gina
Burze śnieżne oznaczone są na czerwono NOAA

Reporterzy 24 przesyłają na Kontakt 24 materiały foto i wideo przedstawiające aktualną sytuację pogodową w Nowym Jorku.

Burza śnieżna widoczna z satelity
Burza śnieżna widoczna z satelityNASA

Autor: mab,pw,AD/map,kt,mk / Źródło: PAP, Reuters TV, ENEX, weather.com, CNN

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. W środę 28.02 na dużym terenie Polski należy spodziewać się słabych opadów deszczu. Termometry wskażą od 7 stopni Celsjusza na północy kraju do 18 stopni na południowym wschodzie.

Pogoda na dziś - środa 28.02. Duże różnice temperatury i deszcz w wielu miejscach

Pogoda na dziś - środa 28.02. Duże różnice temperatury i deszcz w wielu miejscach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na terenie dwóch województw w północnej Polsce obowiązują alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy ostrzegają przed gęstą mgłą.

Słaba widoczność w części kraju. Alerty IMGW

Słaba widoczność w części kraju. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do naszego kraju na przełomie lutego i marca nieprzerwanie będzie płynąć ciepłe powietrze. W pierwszy weekend kolejnego miesiąca nawet na północy kraju, w tym na Suwalszczyźnie, temperatura sięgnie kilkunastu stopni Celsjusza. W niektórych regionach pojawią się opady deszczu, ale będą słabe i przelotne.

Pogoda na 5 dni. Fala ciepła obejmie całą Polskę. Taki będzie początek marca

Pogoda na 5 dni. Fala ciepła obejmie całą Polskę. Taki będzie początek marca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do środkowej Europy, w tym do Polski, napływa wyjątkowo ciepłe powietrze. We wtorek na południu kraju temperatura przekraczała aż 19 stopni Celsjusza, a w kilku miastach odnotowano rekordy. W Warszawie było cieplej niż w stolicy Hiszpanii.

Posypały się rekordy, Warszawa była cieplejsza od Madrytu

Posypały się rekordy, Warszawa była cieplejsza od Madrytu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, wetteronline.de

Pokazano kolejne zdjęcia z historycznego lądowania na Księżycu, do którego doszło w ubiegłym tygodniu. Widać na nich powierzchnię naturalnego satelity Ziemi z bliskiej odległosci. Pozostały już prawdopodobnie tylko godziny, zanim sonda Odyseusz przestanie działać.

Odyseusz wysłał kolejne zdjęcia. To być może ostatnie godziny jego "życia"

Odyseusz wysłał kolejne zdjęcia. To być może ostatnie godziny jego "życia"

Źródło:
space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

Pierwszy bocian przyleciał do wsi Krutyń na Mazurach - poinformował we wtorek w mediach społecznościowych Mazurski Park Krajobrazowy. To ptak, który od trzech lat zjawia się w tej miejscowości wcześniej niż inne bociany.

Do mazurskiej wsi przyleciał bocian. Wcześniej niż rok temu

Do mazurskiej wsi przyleciał bocian. Wcześniej niż rok temu

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Metalową bliznę zauważono na powierzchni białego karła WD 0816-310. Dawniej obiekt ten był wielkości naszego Słońca, jednak zakończył swoje życie pochłaniając otaczające go planety i planetoidy. To właśnie ten proces pozostawił po sobie unikatowy ślad.

Po kosmicznym kanibalizmie na powierzchni gwiazd pozostaje blizna

Po kosmicznym kanibalizmie na powierzchni gwiazd pozostaje blizna

Źródło:
ESO

Pożary lasu szaleją w stanie Missisipi. W poniedziałek strażacy walczyli z ogniem, który pochłonął ponad 600 hektarów lasu. Funkcjonariusze apelowali do mieszkańców o powstrzymanie się od rozpalania ognia w wietrzne dni.

Od trzech dni walczą z żywiołem

Od trzech dni walczą z żywiołem

Źródło:
Reuters, MS Forestry Commission

Dzud - zjawisko uniemożliwiające wypas zwierząt - opanował około 80 procent terenu Mongolii. Do tej pory przyczynił się on do śmierci ponad 2,9 milionów sztuk bydła. Wszystko wskazuje na to, że przez zmiany klimatyczne do podobnych katastrof będzie dochodziło coraz częściej.

"Biel i żelazo" zabiły prawie trzy miliony zwierząt

"Biel i żelazo" zabiły prawie trzy miliony zwierząt

Źródło:
PAP, Daily Sabah

Osuwisko całkowicie pogrzebało wioskę w środkowej Boliwii. Do zdarzenia doszło, gdy woda przelała się przez tamę pobliskiego zbiornika wodnego. To nie jedyne miejsce w kraju, gdzie obfite opady deszczu

Fale błota pochłonęły całą miejscowość. "Co zrobić, gdy straciliśmy wszystko?"

Fale błota pochłonęły całą miejscowość. "Co zrobić, gdy straciliśmy wszystko?"

Źródło:
Reuters, opinion.com.bo, urgente.bo

Ariane 6, nowa rakieta nośna Europejskiej Agencji Kosmicznej, dotarła do Gujany Francuskiej. Budowana przez kilkaset firm z 13 krajów konstrukcja ma zapewnić Europie niezależność w dostępie do orbity. Pierwszy lot zapowiadany jest na lato bieżącego roku.

Rakieta Ariane 6 przypłynęła do portu kosmicznego

Rakieta Ariane 6 przypłynęła do portu kosmicznego

Źródło:
PAP, ESA

Fala zimna dotknęła w weekend Hiszpanię. Temperatura gwałtownie się obniżyła, a w północnej części kraju spadł śnieg. W efekcie obfitych opadów drogi łączące północne regiony ze środkową częścią kraju zostały zamknięte dla ciężarówek. Hiszpanie zmagają się też z intensywnymi opadami deszczu i z silnym wiatrem.

Śnieg spadł w Hiszpanii

Śnieg spadł w Hiszpanii

Źródło:
ENEX, El Pais, elobservador.com.uy, AEMET

Zima w tym roku przypomina wiosnę, a przyroda zaczęła budzić się do życia z wyprzedzeniem. Jak tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, natura wcale nie dała się całkowicie wyprowadzić w pole ciepłej aurze. Niewykluczone także, że w tym roku jeszcze liźnie nas jęzor zimna "Bestii ze Wschodu".

Ekstremalnie ciepły luty. Czy "Bestia ze Wschodu" przegoni wiosnę?

Ekstremalnie ciepły luty. Czy "Bestia ze Wschodu" przegoni wiosnę?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Japoński lądownik SLIM przetrwał noc księżycową, choć nie był zaprojektowany do "przeżycia" w tak ekstremalnych warunkach - poinformowała w poniedziałek agencja kosmiczna JAXA. To pierwszy w historii lądownik, który precyzyjnie wylądował na powierzchni Srebrnego Globu.

Na Księżycu stał się "cud"

Na Księżycu stał się "cud"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy wsi Piasek pod Cedynią (województwo zachodniopomorskie) proszą o pomoc, ponieważ wody opadowe i gruntowe zatrzymują się na ich podwórkach, a niektórym zalewa też piwnice. Jak zaznaczają, to przez nową zaporę przeciwpowodziową. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie mówi, że "wał został wykonany zgodnie z dokumentacją projektową".

Wał chroni przed powodzią, ale podwórka i piwnice zalane. "Coś nie zagrało"

Wał chroni przed powodzią, ale podwórka i piwnice zalane. "Coś nie zagrało"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, IMGW

Zanieczyszczenia powietrza mają przełożenie na ilość opadów. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, znajdujące się w atmosferze cząsteczki sprawiają, że powietrze staje się chłodniejsze i suchsze. Zjawisko to może maskować pełną skalę zmian klimatycznych poprzez ukrywanie ekstremalnych opadów związanych z ocieplaniem się planety.

Zagadka "zaginionego" deszczu nareszcie rozwiązana

Zagadka "zaginionego" deszczu nareszcie rozwiązana

Źródło:
Berkeley Lab

Pająk Joro, inwazyjny gatunek z Japonii, bardzo dobrze radzi sobie w miastach. Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badanie wykazało, że stawonogom tym nie przeszkadzają silne wibracje związane z ruchem drogowym. Ta cecha prawdopodobnie ułatwi im w przyszłości opanowanie kolejnych regionów.

Inwazyjny pająk radzi sobie w miejskiej dżungli i "nigdzie się nie wybiera"

Inwazyjny pająk radzi sobie w miejskiej dżungli i "nigdzie się nie wybiera"

Źródło:
CNN, UGA Today

Przed nami absolutnie niezwykła temperatura w ostatnich dniach lutego. A jak zacznie się marzec? Czy będzie równie wyjątkowo ciepło, czy jednak zima wróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osuwisko porwało dwoje dzieci w Kalifornii. Jak poinformowała policja, do tragedii doszło na polu namiotowym w pobliżu zapory na rzece Sacramento. Chociaż do akcji natychmiast wkroczyły służby ratunkowe, dzieci nie udało się uratować.

Osuwisko w pobliżu gigantycznej tamy. Nie żyje dwoje dzieci

Osuwisko w pobliżu gigantycznej tamy. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
San Francisco, ABC 7 News

Nowe księżyce Urana i Neptuna zostały zaobserwowane przez astronomów. Jak wyjaśnili odkrywcy, to prawdopodobnie najciemniejsze obiekty tego typu, jakie da się zaobserwować za pomocą ziemskich teleskopów. Ich znalezienie wymagało wykorzystania specjalnej techniki obróbki obrazu.

Odkryto kolejne księżyce Urana i Neptuna

Odkryto kolejne księżyce Urana i Neptuna

Źródło:
Carnegie Science

Na plaży na włoskiej wyspie Lido, oddzielającej Lagunę Wenecką od Morza Adriatyckiego, znaleziono zwłoki ogromnej ryby. Mierzyła 2,5 metra i ważyła tonę.

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną martwą rybę

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną martwą rybę

Źródło:
ANSA, tvnmeteo.pl

Lawina śnieżna zeszła w niedzielę w masywie Sancy położonym we francuskim departamencie Puy-de-Dome. W wyniku żywiołu zginęły cztery osoby, a trzy zostały ranne.

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Źródło:
PAP, francetvinfo.fr

Gdyby kraje Unii Europejskiej przestrzegały wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dotyczących norm zanieczyszczonego powietrza, to można by ograniczyć liczbę przedwczesnych zgonów o blisko 240 tysięcy rocznie. Badania na ten temat przeprowadzili eksperci z Cyprus Institute i niemieckiego Towarzystwa Maxa Plancka.

Dzięki temu można by uratować życie 238 tysięcy osób rocznie

Dzięki temu można by uratować życie 238 tysięcy osób rocznie

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl, WHO

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) planuje wysłać na Marsa swojego drona. Misja zaplanowana jest na początek lat trzydziestych XXI wieku. Czy pionierski wiropłat Ingenuity od amerykańskiej agencji kosmicznej NASA doczeka się następcy?

Ingenuity będzie mieć swojego następcę?

Ingenuity będzie mieć swojego następcę?

Źródło:
space.com, indiatoday.in