By poznać nową kulturę, czy spróbować nowych smaków, nie trzeba wyjeżdżać z kraju. Białystok to zimny region Polski, ale ma do zaoferowania wiele. Nie brakuje tam atrakcji dla miłośników architektury, przyrody, aktywnego wypoczynku, czy kulinarnych podróżników. Warto pochodzić po mieście właśnie jesienią.
W podlaskiej stolicy niemal na każdym kroku natrafimy ślady wielu kultur, wyznań i narodowości. W mieście twórcy esperanto - Ludwika Zamenhofa, kościoły stoją naprzeciw cerkwi. Wśród nich znajdują się żydowskie cmentarze i synagoga.
Poza tym w Białymstoku napotkamy również na zabytkowe pałace, stare kamienice i fabryki, a także urokliwe tereny zielone, które jesienią nabierają jeszcze większego uroku.
Doznania kulinarne
W centrum miasta obok knajpek z włoskim jedzeniem znajdują się bary mleczne oraz restauracje z kuchnią regionalną. W Białymstoku możemy spróbować tatarskich czuberków z baraniną (rodzaj pierogów smażonych na głębokim oleju), białoruskich draników z wieprzowiną (placki ziemniaczane z mięsnym farszem), litewskiego vederaia (kiszka ziemniaczana) czy sera korycińskiego (biały ser z Korycina).
Wieczorem Białystok nie żyje tak intensywnie jak w innych większych polskich miastach, ale na pewno znajdziemy tanie puby i bary studenckie, gdzie oferują kolorowe shoty czy regionalne piwo.
Wersal Podlasia
Jednym najważniejszych punktów turystycznych w podlaskiej stolicy jest Pałac Branickich. To prawdziwa perła Białegostoku.
Późnobarkowa budowla powstała na podbudowie zamku Wiesiołowskich w latach 1691-1697. Należy do niej przepiękny park angielski o powierzchni 9.7 ha, który urządziła Izabela Poniatowska. Zdobią go romantyczne altany, pawilony, promenady, fontanny, sadzawki oraz ozdobne pomniki i posągi.
Misz-masz kulturowy
Jeśli poczujecie niedosyt doznań estetycznych, warto udać się na spacer tropem świątyń, których w Białymstoku nie brakuje. W 2008 roku studenci z Uniwersytetu w Białymstoku stworzyli szlak turystyczny przedstawiający historię białostockich Żydów i stosunki polsko-żydowskie w latach 1658-1945.
Trasa przebiega od secesyjnego Pałacyku Cytronów na ul. Warszawskiej, w którym obecnie znajduje się Muzeum Historyczne, przez m.in. Synagogę Beit Szmuel przy ulicy Branickiego, żydowskie cmentarze, zabytkowe kamienice, Synagogę Piaskower, Ratusz, po Cmentarz Choleryczny.
Każdy punkt jest odpowiednio oznaczony. Dodatkowo organizatorzy przygotowali zwiedzającym specjalne broszury informacyjne i mapy w wersji papierowej i CD.
Ikony, freski
W Białymstoku napotkamy również monumentalne cerkwie. Wybudowany na ruinach swojego poprzednika (świątyni unickiej) w latach 1843-1846 Sobór św. Mikołaja to niegdyś największa świątynia prawosławna w tym mieście. Zbudowana w stylu klacystycznym na planie krzyża greckiego, kryje bogate wnętrze. Ikonostas św. Mikołaja jest dziełem szkoły wileńskiej. Wykonano go w całości z drewna. Poza tym w pomieszczeniu ołtarzowym możemy zobaczyć fresk autorstwa rosyjskiego malarza Michała Awiłowa.
W latach 80. XX wieku w Białymstoku zaczęto budowę prawosławnej świątyni, która dziś jest największą Polsce. W Cerkwi św. Ducha zobaczymy tradycyjną współczesną sztukę cerkiewną z dekoracją malarską o łącznej powierzchni 6500 metrów kwadratowych. Ikonostas znajdujący się w jej wnętrzu powstawał przez dziesięć lat i jest wynikiem pracy Jana Kabaca. Wyrzeźbiło go czterech artystów z Mińska i Poczajowa.
Autor: PW/rp / Źródło: TVN Meteo