Bez prądu, bez wody, w kolejce po benzynę. Jak żyje się po Sandy?


Żywioł wystawił mieszkańców Wschodniego Wybrzeża na ogromną próbę. Miliony osób są bez prądu, brakuje wody, ludzie marzną w nieogrzewanych mieszkaniach. Po benzynę trzeba stać w kilometrowych kolejkach, ale w zalanych miejscowościach samochody i tak są bezużyteczne. Jak Amerykanie radzą sobie w takich warunkach?

Dla wielu Amerykanów sytuacja po przejściu huraganu przypominała te, które wcześniej widzieli jedynie na filmach katastroficznych. - Wszystko zostało zniszczone przez Sandy. Zapalam świeczki, żeby mieć światło, ale wtedy nie mogę spać, bo boję się, że coś się zapali - powiedziała jedna z mieszkanek Wschodniego Wybrzeża.

Inna opowiadała: - Nie mamy wody, oprócz wody pitnej, nie mamy prądu. Zostaliśmy, bo wiedzieliśmy, że jak wyjedziemy, to nie będziemy mieli do czego wracać.

- Jest początek listopada, trzeba zapłacić rachunki, a ja nie mam pieniędzy. Musimy się kąpać w zimnej wodzie. Najpierw lodowaty prysznic, a potem zimne powietrze - stwierdziła inna z poszkodowanych w wyniku huraganu.

Jeśli jesteście na Wschodnim Wybrzeżu, czekamy na Wasze zdjęcia, filmy, relacje w Kontakcie24 i Kontakcie Meteo.

Kilometrowe kolejki

Ogromna cierpliwością musieli wykazać się amerykańscy kierowcy, którzy stali w kilometrowych korkach po benzynę. Ich spokój został wystawiony na ogromną próbę. Część z nich pieszo przemierzała kilometry po to, by kupić benzyną.

Przed stacjami nie brakowało tematów do rozmów. - Nie mamy światła ani benzyny. W Jersey City nic nie działa. Dlatego przyjechaliśmy aż tutaj, ale po drodze skończyło nam się paliwo. Resztę drogi musieliśmy przejść pieszo, aby w ogóle móc zatankować - powiedziała klientka z New Jersey.

- To jest jak Armageddon. Jest naprawdę ciężko. Masz auto, ale właściwie nie można dostać benzyny. Wszyscy walczą o paliwo. Niektóre stacje wciąż czekają na dostawy. Sytuacja jest naprawdę trudna - relacjonował jeden z mężczyzn. Akcję awaryjnego tankowania koordynowali policjanci.

New York unplugged

Choć huragan spowodował ogromne starty, szacowane w samej metropolii na 200 mln dolarów dziennie, to mieszkańcy Wielkiego Jabłka szybko przystosowali się do nowych, spartańskich warunków.

Brak prądu w Nowym Jorku dodał tylko uroku i stworzył niepowtarzalny klimat podczas Halloween. Ulice miasta rozświetlały dynie ze świecami w środku - symbole święta. Mieszkańcy przyozdobili w ten sposób również Most Brookliński.

Przerwa w dostawach energii nie wyludniła nowojorskich kawiarni. Przeciwnie. Właściciele lokali gastronomicznych odnotowywali spory ruch. Gości nie brakowało wieczorami, gdy przy stolikach siedzieli w blasku świec. Wizyta w lokalach często była też szansą na znalezienie choćby tymczasowego dachu nad głową.

Trudna sytuacja tylko zbliżyła do siebie Amerykanów, pokazała ich gościnność. - Zapraszam do siebie wszystkich, którzy tego potrzebują - powiedział A. J. Field mieszkaniec Manhattanu. - We wtorek nocowały u mnie trzy osoby, które spotkałem na ulicy. Jeszcze nigdy przez moje mieszkanie nie przewinęło się tyle osób - dodał.

Problemy z zasilaniem i dostępem do internetu ma też polski konsulat generalny w Nowym Jorku. Jak zapewniała na antenie TVN konsul generalny Ewa Junczyk-Ziomecka, mimo trudności placówka funkcjonuje i w razie potrzeby udziela pomocy polskim obywatelom.

Laptopy przy generatorach W wyniku ataku huraganu Sandy w pewnym momencie bez prądu pozostawało ponad 8 mln osób. W tej niecodziennej sytuacji społeczeństwo uzależnione od energii elektrycznej też potrafiło sobie poradzić. Wybawieniem okazały się okoliczne sklepy, gdzie dzięki uprzejmości właścicieli można było naładować laptopa czy komórkę.

Kajak środkiem transportu

Amerykanie przekonali się też na własnej skórze, że transport nie musi się odbywać jednie samochodem. W jednym z najbardziej poszkodowanych stanów - New Jersey - na zalanych ulicach można było zobaczyć niecodzienne środki lokomocji. Część mieszkańców postanowiła załatwić najpilniejsze sprawy poruszając się kajakiem czy motorówką. Pojazd okazał się na tyle uniwersalny i przestronny, że w wodnym transporcie asystowali nawet czworonożni przyjaciele.

Wielomiliardowe straty

Huragan Sandy uderzył we wschodnie wybrzeże USA w poniedziałek. Porywisty wiatr, którego podmuchy przekraczały 150 km/h i ulewne opady spowodowały niewyobrażalne starty. Według wstępnych szacunków, mogą one wynieść nawet 50 miliardów dolarów. W czwartek bez prądu pozostawało 4,8 mln mieszkańców USA.

W Nowym Jorku przez kilka dni nie działał transport miejski, zamknięte były szkoły i lotniska, nie pracowały również giełdy. Prezydent Barack Obama ogłosił stan klęski żywiołowej w stanach Nowy Jork i New Jersey. W piątek amerykańskie media poinformowały, że w wyniku ataku huraganu zginęły 102 osoby. Amerykańskie władze szacują również, że skutki żywiołu odczuło 12 mln osób.

Autor: adsz/rs/mj / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. W czwartek 18.07 tylko lokalnie pojawią się słabe, przelotne opady deszczu. Na termometrach zobaczymy od 24 do 29 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek 18.07. Zza chmur wyjdzie słońce, do 29 stopni

Pogoda na dziś - czwartek 18.07. Zza chmur wyjdzie słońce, do 29 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują ekstremalnych upałów. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Na początku nowego tygodnia na zachodzie kraju mogą pojawić się burze.

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Fala upałów nawiedziła Grecję. Ze względu na wysoką temperaturę powietrza w najbardziej gorącą część dnia w środę zamknięty został grecki Akropol. Jak poinformowały władze, decyzję podjęto z uwagi na bezpieczeństwo turystów i pracowników.

Znów zamknięto Akropol

Znów zamknięto Akropol

Źródło:
PAP

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl