Beskidy, Tatry i Podlasie - tam jeździ się najlepiej

Warunki narciarskie w polskich górach (TVN24)
Warunki narciarskie w polskich górach (TVN24)
Warunki narciarskie w polskich górach (TVN24)

Przed nami drugi weekend sezonu. Zastanawiacie się, gdzie jechać na narty? Najlepiej w Beskidy, Tatry lub na Podlasie. Tam leży najwięcej śniegu i niemal wszystkie trasy są czynne.

Oficjalne otwarcie sezonu narciarskiego było w w ten weekend, ale nie wszystkie trasy są czynne. Ciepłe i wilgotne powietrze, napływające na południowy zachód Polski sprawia, że na wielu stokach brakuje wystarczającej ilości śniegu do jazdy. Jego niewielką ilość można znaleść jedynie w niższych partiach gór.

W Szklarskiej Porębie grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 30 do 50 cm. Czynna jest kolej linowa na Szrenicę, ale narciarze mogą korzystać jedynie z nartostrady Puchatek. Pozostałe sześć tras zjazdowych ma zostać otwarte w najbliższych dniach.

Na otwarcie wszystkich tras zjazdowych muszą również poczekać turyści, którzy wybierają się do Karpacza. Choć pokrywa śnieżna na Kopie wynosi 20 cm, nieczynne są nartostrady w kompleksie narciarskim "Śnieżka". Turyści mogą tu skorzystać jedynie z wyciągu na Kopę. W Karpaczu można za to pojeździć na trzech trasach stacji narciarskiej "Biały jar", gdzie warunki do uprawiania tego sportu są bardzo dobre.

Dobre warunki panują również w Zieleńcu, gdzie leży od 20 do 50 cm śniegu. Narciarze mogą tam skorzystać z sześciu wyciągów. Pojeździć można również w Świeradowie Zdroju na nartostradzie o łącznej długości 2500 metrów. Tam amatorzy sportów zimowych mogą korzystać z kolei gondolowej.

Problemów ze znalezieniem miejsca do uprawiania sportu nie mają amatorzy narciarstwa biegowego. W oddalonych o dziesięć kilometrów od Szklarskiej Poręby Jakuszycach przygotowano ponad 20 tras biegowych.

Niekorzystne warunki pogodowe utrudniają w czwartek uprawnianie turystyki górskiej. Ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR odradzają wycieczki w góry. - Warunki są bardzo trudne, zalega tam śnieg o pokrywie od 10 do 40 cm. Szlaki turystyczne są oblodzone, miejscami nieprzetarte - poinformował GOPR.

Beskidy idealne do jazdy

Dobre warunki narciarskie utrzymują się na trasach w Beskidach. W górach jest mroźno, dzięki czemu właściciele mogą sztucznie dośnieżać stoki.

Na trasach Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego leży od 20 do 50 cm śniegu. Otwarte są trasy nr 7 z Suchego do Soliska, 8 i 10 z Wierchu Pośredniego na Halę Pośrednią oraz 11 z Hali Pośredniej do Soliska. Warunki są dobre. Funkcjonują wyciągi VII z Soliska na Halę Pośrednią oraz IX z Hali Pośredniej na Wierch Pośredni.

W Centralnym Ośrodku Sportu w Szczyrku otwarta jest trasa FIS ze Skrzycznego do Jaworzyny. Leży na niej około 50 cm zmrożonego śniegu. Narciarze mogą korzystać z wyciągu krzesełkowego na Skrzyczne.

Bardzo dobre warunki są na Przełęczy Salmopolskiej między Szczyrkiem a Wisłą. Czynne są wyciągi Bartuś i Biały Krzyż. Pokrywa śniegu wynosi 50 cm.

Doskonałe warunki są w rejonie Wisły. W ośrodku Soszów otwarta jest trasa numer 1 i 5. Funkcjonuje kolej linowa. Śniegu leży tam od 25 do 35 cm. Na Stożku można zjeżdżać trasami czarną i niebieską. Czynne są dwa wyciągi. Grubość pokrywy wynosi od 20 do 30 cm.

W Cieńkowie otwarte są trasy 1-4, na których leży od 20 do 40 cm. Funkcjonuje wyciąg kanapowy. W wiślańskiej Nowej Osadzie otwarte są wszystkie cztery trasy. Działają wyciąg kanapowy i talerzykowy. Śniegu jest 70 cm.

Na Czantorii w Ustroniu otwarta jest trasa czerwona. Pokrywa śniegu wynosi od 25 do 50 cm. Działa kolej linowa. Zjeżdżać można także na Palenicy, gdzie leży od 30 do 80 cm śniegu.

W Istebnej Zagroniu leży 40 do 50 cm śniegu. Otwarte są trasy 1 i 3. Działały kolej linowa i wyciąg talerzykowy.

Na Żarze w Międzybrodziu Żywieckim zjeżdżać można po trasie głównej i na polanie Żar. Funkcjonuje kolej linowo-terenowa i orczyk na górnej polanie. Leży tam około 30-60 cm śniegu.

Dobre warunki są na Pracicy w okolicach Andrychowa. Czynne są dwa wyciągi. Śniegu jest tam od 20 do 60 cm.

W weekend sezon narciarski rozpocznie się także na Mosornym Groniu w Zawoi. Czynny jest wyciąg krzesełkowy na Mosorny Groń, a także orczyk Wojtek. W tym rejonie leży od 30 do 70 cm śniegu.

Podhale - czynne niemal wszystkie trasy

Na Podhalu oraz na terenie południowo-wschodniej Małopolski naturalnego białego puchu leży niewiele, jednak na niemal wszystkich sztucznie śnieżonych trasach można już dobrze pojeździć na nartach.

W regionie mimo ostatnich opadów naturalna pokrywa śniegu waha się od kilku do kilkunastu centymetrów. W nocy temperatura spada, a to pozwala na sztuczne dośnieżanie i na trasach narciarskich leży od 20 do ponad 100 cm.

Na terenie powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego czynne są już niemal wszystkie trasy narciarskie. Pojeździć można m.in. na zakopiańskiej Gubałówce, Harendzie, Szymoszkowej i pod Nosalem.

Dobre warunki panują też w Białce Tatrzańskiej, Bukowinie Tatrzańskiej, Jurgowie, Czarnej Górze, Murzasichlu, Małem Cichem, Suchem, Zębie, Gliczarowie Górnym, Witowie, Orawce, nowotarskim Zadziale i Długiej Polanie, Chabówce, Czorsztynie-Kluszkowcach, Niedzicy. Na szczawnickiej Palenicy można już szusować tzw. trasą rodzinną i na Szafranówce.

W piątek otwarcie sezonu narciarskiego zapowiada stacja w Czerwiennem, w sobotę zapraszają Arena Narciarska w Szczawnicy-Jaworkach, Krościenku-Stajkowej i Polczakówka w Rabce-Zdroju. W święta ma ruszyć rabczańska stacja Maciejowa.

W Beskidzie Sądeckim i Niskim działają już m.in Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla, Smrekowiec i Laskowa-Kamionna. W weekend rozpoczynają sezon ośrodki Kokuszka w Piwnicznej-Zdroju i w Tyliczu.

Nie zanosi się natomiast na szybkie otwarcie stoków narciarskich w rejonie Kasprowego Wierchu. Tam ze względu na ochronę przyrody nie można prowadzić sztucznego naśnieżania, a około 30 cm pokrywy śnieżnej nie pozwala na przygotowanie stoków i nartostrad.

Bieszczady - mroźno i niewielkie zagrożenie lawinowe

Dziewięć stopni mrozu było w czwartek rano na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach. W górnych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy, najniższy w pięciostopniowej skali, stopień zagrożenia lawinowego.

- Zagrożenie lawinowe dotyczy przede wszystkim zawietrznych zboczy w masywach Wielkiej Rawki, Szerokiego Wierchu, Tarnicy oraz połonin Wetlińskiej i Caryńskiej - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Hubert Marek.

Powyżej górnej granicy lasu leży średnio 30 cm przewianego i zmrożonego śniegu. Wieje tam wiatr z prędkością przekraczającą 50 km/h . Z połonin widać w promieniu 30-40 kilometrów.

Z kolei w okolicach Ustrzyk Górnych i Cisnej, gdzie termometry pokazywały minus 10 stopni Celsjusza, grubość pokrywy śnieżnej nie przekracza 10-12 cm. W ocenie GOPR, warunki turystyczne są dostateczne.

Dobre warunki narciarskie na Podlasiu

Bardzo dobrze jeździ się na Podlasiu, gdzie w ostatnich dniach nie brakowało ani śniegu, ani mrozu.

W Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji Szelment czynnych jest siedem tras narciarskich. Na stoku leży od 30 cm do metra śniegu. Ośrodek przygotowuje dla narciarzy kolejne trasy. W czwartek można także szusować na stoku w Dąbrówce k. Suwałk. Jest tam ok. pół metra śniegu, a pogoda dobra dla narciarzy.

Sezon narciarski ruszył także w ośrodku Rybno k. Łomży. Tam czynne są cztery trasy. Jest od 40 cm do metra śniegu.

Autor: mm/mj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem. W części południowej Polski nad ranem prognozowane są duże spadki temperatury. Sprawdź, gdzie należy uważać.

IMGW ostrzega przed bardzo niską temperaturą

IMGW ostrzega przed bardzo niską temperaturą

Źródło:
IMGW

Miliony Amerykanów są zagrożone zamieciami, obfitymi opadami śniegu, oblodzeniem i marznącymi opadami deszczu. To wszystko za sprawą burzy, która dotarła do części USA i może potrwać nawet do poniedziałku - poinformowała Krajowa Służba Pogodowa (NWS). W Kentucky i Wirginii ogłoszono stan wyjątkowy.

"Mogą to być największe opady śniegu od ponad dekady"

"Mogą to być największe opady śniegu od ponad dekady"

Źródło:
Reuters, CNN

Pogoda na dziś. Niedziela 05.01 w całej Polsce zapowiada się pochmurno. Dzień przyniesie opady śniegu i śniegu z deszczem, przez co warunki na drogach okażą się trudne. We wszystkich regionach odczujemy chłód.

Pogoda na dziś - niedziela 05.01. Lokalnie dosypie śniegu, powieje silny wiatr

Pogoda na dziś - niedziela 05.01. Lokalnie dosypie śniegu, powieje silny wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotni wieczór mogliśmy obserwować niezwykłe zjawisko - zakrycie Saturna przez Księżyc. Patrzeniu w niebo sprzyjała aura. Do obserwacji nie był potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt.

Saturn schował się za Księżycem. "Na zewnątrz zimno, ale było warto"

Saturn schował się za Księżycem. "Na zewnątrz zimno, ale było warto"

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam spore zmiany w pogodzie. Nad Polską przejdzie front ciepły, za którym zacznie wlewać się powietrze znad środkowego Atlantyku. Miejscami temperatura wzrośnie do nawet 10 stopni Celsjusza. Jak długo utrzyma się jednak to ocieplenie?

Pogoda na 5 dni. Śnieg się roztopi, termometry pokażą do 10 stopni

Pogoda na 5 dni. Śnieg się roztopi, termometry pokażą do 10 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła południowo-wschodnią Australię. Miejscami temperatura sięgać ma 40 stopni Celsjusza, o kilkanaście stopni więcej niż zazwyczaj obserwuje się w styczniu. Upalne i suche warunki sprzyjają wybuchaniu pożarów buszu.

Nowy rok przyniósł skwar. Temperatura kilkanaście stopni wyższa niż zazwyczaj

Nowy rok przyniósł skwar. Temperatura kilkanaście stopni wyższa niż zazwyczaj

Źródło:
Reuters, ABC News

Ponad 86 tysięcy ton skażonego gruntu zostało zabezpieczone po zderzeniu dwóch tankowców w Cieśninie Kerczeńskiej. Skala katastrofy jest trudna do określenia - według wstępnych szacunków zanieczyszczonych mogło zostać nawet 200 tysięcy ton piachu i gleby.

Zebrali 86 tysięcy ton skażonej gleby. Ogłoszono stan wyjątkowy

Zebrali 86 tysięcy ton skażonej gleby. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W wieku 116 lat zmarła najstarsza osoba na świecie. Japonka Tomiko Itooka urodziła się w maju 1908 roku i do końca życia cieszyła się dobrym zdrowiem. W Kraju Kwitnącej Wiśni mieszka coraz więcej osób, które ukończyły 100 lat.

Zmarła najstarsza osoba na świecie. "Dodawała nam odwagi i nadziei"

Zmarła najstarsza osoba na świecie. "Dodawała nam odwagi i nadziei"

Źródło:
PAP, Kyodo News

Na jeden ze słupów telefonicznych w węgierskim mieście Kiskunmajsa wdrapał się kot. Gdyby nie pomoc strażaków, zwierzę samo nie mogłoby zejść na ziemię.

Wszyscy umywali ręce, w końcu pojawili się oni

Wszyscy umywali ręce, w końcu pojawili się oni

Źródło:
delalfoldinfo.hu, ENEX

Za sprawą powrotu zimy do Polski pogoda w części kraju była niebezpieczna. Występowały burze śnieżne, wiał silny wiatr. Na jadące auto w Koszalinie spadło drzewo. Opady śniegu i śliska nawierzchnia utrudniały kierowcom poruszanie się - zimowe opony były koniecznością. Pogodowe relacje otrzymaliśmy na Kontakt24.

Atak zimy w części Polski. Drzewo spadło na samochód

Atak zimy w części Polski. Drzewo spadło na samochód

Źródło:
dd

W Kazachstanie na autostradzie między Astaną a Pietropawłowskiem w karambolu zderzyło się 95 pojazdów. Jak informują władze, ponad 20 osób zostało rannych, część z nich wymagała zabrania do szpitala. Do zdarzenia doszło w czasie burzy śnieżnej.

Potężny karambol na autostradzie. Kilkudziesięciu rannych

Potężny karambol na autostradzie. Kilkudziesięciu rannych

Źródło:
Reuters, Zakon.kz, Anadolu Agency, timesca.com, nur.kz

W Tatrach podniesiono z pierwszego do drugiego stopień zagrożenia lawinowego. W nocy w górach intensywnie padał śnieg, którego na Kasprowym Wierchu leży już 45 centymetrów. Trudne warunki panują także w Beskidach. Ratownicy apelują o ostrożność.

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe

Źródło:
PAP, IMGW

W Tajlandii słoń zaatakował hiszpańską turystkę. Do zdarzenia doszło podczas mycia zwierząt w jednym z tamtejszych ośrodków rekreacyjnych. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła - informują media.

Słoń zaatakował turystkę, kobieta zmarła

Słoń zaatakował turystkę, kobieta zmarła

Źródło:
PAP, El Pais, EFE

Zimowa aura nastała w piątek w dużej części kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały dokumentujące zmianę pogody.

Atak zimy na waszych nagraniach

Atak zimy na waszych nagraniach

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi nawiedziło w piątek rano miasto Kerkrade, położone na granicy niemiecko-holenderskiej. Miało magnitudę 2,4. Na terenach, gdzie wstrząsy były wyraźnie odczuwalne, mieszka 385 tysięcy osób. 

Ziemia zatrzęsła się na granicy niemiecko-holenderskiej. "Łóżko nagle zadrżało"

Ziemia zatrzęsła się na granicy niemiecko-holenderskiej. "Łóżko nagle zadrżało"

Źródło:
wdr.de, aachener-zeitung.de, bild.de, erdbebennews.de

Niebezpieczne zdarzenie w Rybniku (woj. śląskie). Miejski autobus wypadł z drogi. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kierowca został ukarany mandatem. Od wczoraj kierowcy na Śląsku zmagają się z jazdą w trudnych warunkach, na ulicach jest ślisko z powodu zalegającego śniegu i błota pośniegowego. Dzisiaj sytuacja może się pogorszyć, bo synoptycy zapowiadają kolejne opady i silny wiatr.

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Źródło:
tvn24.pl

Ośmioletni chłopiec przeżył samotnie pięć dni w pełnym dzikich zwierząt parku narodowym w Zimbabwe. Dziecko zabłądziło, oddalając się od domu. Chłopiec został odnaleziony cały i zdrowy, choć park, w którym się zgubił, znany jest ze szczególnie dużej populacji lwów.

Chłopiec przeżył pięć dni wśród lwów, słoni i hipopotamów. "Prawdziwy cud"

Chłopiec przeżył pięć dni wśród lwów, słoni i hipopotamów. "Prawdziwy cud"

Źródło:
PAP, BBC

Tragicznie zakończyła się historia młodej orki nazywanej J61. Naukowcy z Centrum Badań nad Wielorybami poinformowali o śmierci młodego ssaka kilkanaście dni po przyjściu na świat. Jego matką jest orka J35, która w 2018 roku przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem. Zdaniem obserwatorów J35 również teraz nie potrafi rozstać się ze swoim dzieckiem.

"Śmierć J61 jest szczególnie druzgocąca"

"Śmierć J61 jest szczególnie druzgocąca"

Źródło:
ENEX, Center for Whale Research

Prawie 200 śladów dinozaurów odkryto tego lata w kamieniołomach w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii - poinformowali w czwartek naukowcy. Jest to największe stanowisko tego typu znalezione w Wielkiej Brytanii. Badacze nie są pewni, co pomogło zachować ślady w skamieniałym błocie.

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Źródło:
PAP, BBC

Setki osób musiały opuścić domy w północno-zachodniej części Anglii. Po ulewnych opadach deszczu doszło do rozległych podtopień. Drogi, posesje i pola są pod wodą.

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Źródło:
BBC, Reuters

Zdjęcie "Skarby Oriona nad Królową Beskidów" zostało wybrane zdjęciem dnia przez NASA. Autorem niezwykłej fotografii jest Włodzimierz Bubak, który na co dzień jest nauczycielem w jednej ze szkół technicznych w Jaworznie.

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Źródło:
PAP, Trzeci Plan

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Pierwsze dni 2025 roku przyniosły niezwykłe spektakle na niebie w postaci zorzy polarnej. Zjawisko było widoczne zarówno w nocy z wtorku na środę, jak i ze środy na czwartek. Kolorowe smugi na niebie oglądali mieszkańcy wielu regionów Polski.

Zorza polarna nad Polską

Zorza polarna nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

Dwóch mężczyzn z Teksasu może mówić o niesamowitym szczęściu. Przetrwali znalezienie się w samym środku tornada, gdy łowili ryby na łódce. Moment uderzenia żywiołu udało się nagrać.

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN, KKTV, tvnmeteo.pl

Starty polskich satelitów, zaskakujące odkrycia zwierząt sprzed setek milionów lat i archeologiczne znaleziska, które mogą zmienić dotychczasowe ustalenia naukowców. Oto jedne z najważniejszych wydarzeń w polskiej nauce w 2024 roku.

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

Źródło:
PAP

Rok 2024 prawdopodobnie przejdzie do historii jako najcieplejszy na świecie. - Pozostaje oczywiście pytanie jak długo. Wszystko wskazuje na to, że ten rekord szybko zostanie pobity - powiedział Bogdan Chojnicki, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

Źródło:
PAP

Wzrost średniej globalnej temperatury nasila gwałtowne zjawiska pogodowe. Wrześniowa powódź na południowym zachodzie Polski, a także susza hydrologiczna to nowa rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć.

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn zostało znalezionych martwych w lesie w stanie Waszyngton podczas polowania na Wielką Stopę w USA. Poszukiwacze legendarnego stworzenia wybrali się do lasu przed Wigilią, a gdy nie wrócili do domu pierwszego dnia świąt, ich rodziny zaalarmowały policję. Akcja ratunkowa trwała trzy dni.

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Źródło:
BBC, NPR, Skamania County Sheriff's Office