Najnowsze

Barbara zmierza do Wielkiej Brytanii. Sztorm może pokrzyżować plany podróżujących

Najnowsze

Prognoza opadów w Wielkiej Brytanii w okresie świątecznym
Prognoza opadów w Wielkiej Brytanii w okresie świątecznym

Pogoda jest nieubłagana i nie da się jej kontrolować nawet w okresie świątecznym. Dla mieszkańców Wielkiej Brytanii najbliższe dni mogą nie być spokojne. Miejscami wiatr osiągnie prędkość 145 km/h.

Wszystko za sprawą sztormu Barbara, który sprowadzi do części Szkocji, Anglii Północnej i Irlandii Północnej silny, porywisty wiatr, wiejący miejscami do 145 km/h.

Wichury mogą spowodować wiele zniszczeń. Synoptycy ostrzegają, że w piątek i w Wigilię mogą być problemy z zasilaniem, opóźnienia w kursowaniu promów, a także pozamykane niektóre mosty.

Nawet 145 km/h

Wiatr ma być najbardziej dokuczliwy w północnej Szkocji w nocy z piątku na sobotę. W związku z tym na północy regionu wydano pomarańczowy alert pogodowy. Obowiązuje w górzystym regionie Highlands, który obejmuje Góry Kaledońskie i Grampiany, a także Szetlandy, czyli archipelag wysp na północ od Wielkiej Brytanii. W Wigilię podmuchy wiatru będą tam dochodzić do 130-145 km/h.

Serwis meteorologiczny Met Office ostrzega, że w piątek i w sobotę wiatr będzie silny także w części Irlandii Północnej i Anglii Północnej. W tych regionach porywy mogą dochodzić do 95-130 km/h.

Chaos na drogach, zakłócenia w transporcie

Zdaniem ekspertów sztorm Barbara może zakłócić bożonarodzeniowe podróże, przez co, o ile jest to możliwe, władze radzą zmianę planów. W miarę możliwości osoby, które chcą dotrzeć na wigilijną kolację do rodziny, powinny przełożyć podróż np. na dzień wcześniej.

- [Sztorm] ma potencjał, by być uciążliwy, więc zachęcamy ludzi do tego, aby przemyśleli swoje podróże, jeśli chcą wyjechać na Boże Narodzenie - mówi Nicky Maxey z Met Office. - Istnieje ryzyko, że sztorm może powodować zakłócenia w zasilaniu, problemy z promami i samolotami oraz wprowadzenie ograniczeń na mostach - to dość ważne, by, na ile to możliwe, ludzie myśleli o organizacji swoich podróży - dodaje.

Firma RAC, zajmująca się m.in. ubezpieczeniem drogowym, przewiduje, że silne porywy wiatru mogą spowodować chaos na drogach, którymi w piątek będzie podróżować 3,5 mln osób, a w Wigilię - 3,8 mln.

Choć wiatr jeszcze się nasili, jeden z przewoźników promowych - Caledonian MacBrayne - poinformował, że pogoda już zakłóciła 21 z 26 tras przewozowych, powodując odwołanie kilku rejsów.

Nie tylko silny wiatr

Barbara sprowadzi na Wyspy Brytyjskie nie tylko bardzo silny wiatr, ale także opady. W większości regionów będzie padał deszcz, jednak miejscami pojawi się też śnieg. Biało zrobi się jednak tylko w wyżej położonych rejonach zachodnich i centralnych Highlands. Spadnie tam do 10 cm śniegu.

Autor: zupi/aw / Źródło: Guardian, Met Office, sat24.com

Pozostałe wiadomości