"Auta nie mogą wjechać pod górkę". Lodowisko na drogach
Fatalne warunki na drogach w wielu miejscach kraju. Padający śnieg i oblodzone jezdnie spowodowały paraliż komunikacyjny m.in. na Śląsku. - Auta nie mogą wjechać pod górkę - alarmują internauci. Wielu Reporterów 24 przesyła na skrzynkę Kontaktu 24 filmy i zdjęcia potwierdzające panujący na drogach chaos.
Deszcz, śnieg lub śnieg z deszczem pada prawie w całym kraju z wyłączeniem województw: pomorskiego, lubuskiego i opolskiego. To powoduje, że na jedniach jest ślisko.
Ślizgają się na jezdni
Przekonali się o tym kierowcy podróżujący m.in. po śląskich drogach. "Auta nie mogą wjechać pod górkę na trasie Sosnowiec - Katowice" - napisał internauta podpisujący się nickiem Molamilo. Podobna sytuacja jest na drodze E75 przy wjeździe do Częstochowy oraz w Rudzie Śląskiej. Na nagraniach widać ślizgające się na jezdni auta.
Jak po godzinie 12 informowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, utrudnienia w postaci lokalnej śliskości występowały na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i małopolskiego.
Autor: js, mb /aw,map / Źródło: Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24 / Dariusz
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W sobotę doszło do wejścia w atmosferę radzieckiej sondy Kosmos 482. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że obiekt zarejestrowały systemy radarowe nad Niemcami. Polska Agencja Kosmiczna podała, że nie ma sygnałów, aby obiekt mógł wejść w atmosferę Ziemi nad Polską.
Radziecka sonda "weszła w atmosferę Ziemi"
Bylina Androsace tapete występuje na najwyższej górze świata. Naukowcy z Chin na podstawie liści tej rośliny zmierzyli zawartość rtęci w atmosferze. Okazało się, że stężenie tego pierwiastka spadło w ciągu 20 lat.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę pogody na wakacje. Z danych wynika, że latem w aurze zapanuje jedna wyraźna tendencja, która utrzyma się aż do września. Sprawdź przewidywania na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2025.
Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące
Chłód opanował Polskę i jeszcze trochę z nami zostanie. W weekend miejscami mogą pojawić się opady deszczu, a w górach - śniegu. Temperatura zacznie wzrastać wraz z początkiem nowego tygodnia - w jego połowie lokalnie ma być nawet 18 stopni Celsjusza.
Mieszkańcy południowej Kalifornii będą w weekend zmagać się falą upałów - wynika z prognozy Amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS). W mieście Palm Springs, gdzie zwykle o tej porze roku termometry pokazują średnio 32-34 stopnie Celsjusza, w sobotę temperatura może przekroczyć nawet 43 stopnie.
Ponad 40 stopni. "Zdecydowanie będzie czuć lato"
Ostanie przymrozki na Lubelszczyźnie wyrządziły szkody w sadach i uprawach owoców jagodowych. - Straty w uprawach truskawek sięgają 70-80 procent - powiedział Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Regenerację roślin utrudnia susza.
Szkody w uprawach po przymrozkach. Problem potęguje susza
Część Walencji nawiedziły gwałtowne burze z gradem i ulewnym deszczem. Ulice i pola pokryła w czwartek gruba, biała warstwa lodu. Nawałnice wyrządziły szkody w rolnictwie, lokalne władze rozważają ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.
Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej
Tegoroczni zimni ogrodnicy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Nad nasz kraj napływają dalsze masy zimnego powietrza arktycznego, tym razem w towarzystwie frontu atmosferycznego. Za jego sprawą w weekend w południowej Polsce spodziewane są nawet opady śniegu.
Zimni ogrodnicy dmuchną śniegiem. Tu dosypie nawet osiem centymetrów
Bizon zaatakował mężczyznę w parku Yellowstone. Jak podały służby leśne, 47-letni mieszkaniec Florydy podszedł zbyt blisko do zwierzęcia, które poczuło się zagrożone. Strażnicy przypomnieli, że bizony zraniły więcej ludzi w parku niż jakiekolwiek inne dzikie zwierzę.
Turysta podszedł do bizona. Zwierzę zaatakowało
Peruwiańscy rybacy przetrwali 55 dni na Pacyfiku. Jak przekazały lokalne media, statek został odnaleziony na wodach Ekwadoru, setki kilometrów od portu, z którego wypłynął. Jednostka miała uszkodzony silnik, ale płynęła dzięki żaglom wykonanym przez załogę.
Przetrwali 55 dni na oceanie pod samodzielnie wykonanym żaglem
Baza danych dotycząca kosztów związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (Billion Dollar Weather and Climate Disasters), która prowadzona jest od 1980 roku, zostaje zawieszona - poinformowała w czwartek Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA), która ją do tej pory tworzyła.
Koniec bazy danych o ekstremalnych zjawiskach pogodowych
Produkcja wołowiny w Brazylii emituje ponad dwa razy więcej gazów cieplarnianych niż przewiduje limit wymagany do osiągnięcia międzynarodowych celów środowiskowych - donoszą badacze na łamach "Environmental Science and Pollution Research".
Naukowcy: Brazylia musi się zastanowić nad tym, jak produkuje wołowinę
Znany brytyjski biolog, David Attenborough kończył dziś 99 lat. Urodziny jednego z najbardziej cenionych popularyzatorów przyrody to moment na to, by przypomnieć, jak ważna jest ochrona mórz i oceanów.
Gwałtowne ulewy nawiedziły Portoryko. Według danych służby meteorologicznej od końca kwietnia lokalnie spadło ponad 400 litrów deszczu na metr kwadratowy. Okolice miasta Utuado zostały odcięte od świata przez wylewające rzeki, zaś w sąsiednim Adjuntas osuwiska zablokowały drogi.
Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota
"Gwiezdna muzyka" pozwoliła badaczom odkryć tajemnice starzejącej się gwiazdy. Naukowcy zmierzyli wibracje pomarańczowego karła HD 219134, na podstawie których określili wiek i wymiary odległego obiektu. Jego oscylacje zostały "przełożone" na słyszalne częstotliwości, dzięki czemu możemy posłuchać jej aktywności.
Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy
7700 dolarów grzywny lub rok w więzieniu - taki wyrok usłyszeli przemytnicy, którzy w kwietniu próbowali wywieźć z Kenii pięć tysięcy rzadkich i cennych okazów mrówek. Owady miały trafić na nielegalne targi egzotycznych zwierząt w Europie i Azji.
Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok
Na Florydzie w jednym z hrabstw od kilkudziesięciu godzin trwają poszukiwania niedźwiedzia, który zaatakował i doprowadził do śmierci 89-latka i jego psa. W pobliżu rozstawiono pułapki, a teren jest pod obserwacją służb.
Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia
Nastał maj, cudny i kapryśny jednocześnie. Wiele mu wybaczamy, bo kochamy go w Polsce od wieków. Uwielbienie dla maja znalazło swoje odbicie w śpiewanej do dziś dziewiętnastowiecznej pieśni kościelnej "Chwalcie łąki umajone".