Między 15 a 28 września w Ziemię uderzy asteroida, która zniszczy Amerykę Środkową i Południową. Taka plotka od kilkunastu dni zalewa Internet na całym świecie. Wielu ludzi w nią uwierzyło. NASA musiała wydać specjalne oświadczenie dementujące tę informację.
Liczne blogi i strony internetowe poświęcone kosmosowi podawały w ostatnich kilkunastu dniach informację, że pomiędzy 15 a 28 września ogromna asteroida uderzy w okolice Puerto Rico. Miałaby zniszczyć Zatokę Meksykańską, a także Ameryki Środkową i Południową.
Niepokój zaczął narastać. NASA musiała interweniować, żeby położyć plotce kres.
"Nie ma żadnych podstaw naukowych i ani cienia dowodu, że asteroida lub inny obiekt uderzy w Ziemię w tym terminie" - napisał w specjalnym oświadczeniu Paul Chodas z NASA, kierownik biura obiektów znajdujących się blisko Ziemi.
Jednostka, którą kieruje Chodas, nie zarejestrowała ani asteroidy, ani dużej komety, która mogłaby trafić w Ziemię w dającej się przewidzieć przyszłości. Wszystkie znane potencjalnie niebezpieczne asteroidy mają mniej niż 0,01 proc. szansy na zderzenie z Ziemią w ciągu najbliższych 100 lat.
NASA podkreśla, że współpracuje z naukowcami i astronomami obserwującymi niebo na całym świecie i jeśli w kosmosie byłoby coś niepokojącego, już by o tym wiedzieli. "Jeśli istniałby wystarczająco duży obiekt, żeby wyrządzić tego typu zniszczenia we wrześniu, wiedzielibyśmy o tym z wyprzedzeniem" - napisał Chodas. "Jedynymi obiektami, które dotrą do Ziemi, będą nieszkodliwe meteoroidy i niewielkie asteroidy, które spalą się w naszej atmosferze" - czytamy dalej w komunikacie nasa NASA.
Plotka goni plotkę
Nie pierwszy raz świat obiegła plotka o kosmicznej zagładzie. NASA podaje, że to jeden z ulubionych tematów internautów. Cztery lata temu w sieci pojawiły się informacje, że 11 września 2011 r. kometa Elenin rozbije na kawałki Ziemię i Marsa. W 2012 r. w sieci zawrzało od podobnych spekulacji. Wtedy dwie planetoidy - 2004 BL86 i 2014 YB35 - były na niebezpiecznej trajektorii okołoziemskiej. Jednak ich przelot w styczniu i marcu odbył się bez incydentów.
Autor: mar/map / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock