W Arizonie temperatura przekracza 50 stopni Celsjusza. Uznaje się, że ostatni tydzień był najgorętszym w historii pomiarów w tym rejonie. Taki upał przynosi ze sobą wiele niebezpieczeństw, na przykład dla naszej skóry. Sprzyja jednak także nietypowym eksperymentom kulinarnym.
Upał dotyka nie tylko Europę. W ostatnim czasie bardzo wysoka temperatura dręczy również Stany Zjednoczone. Cierpią nie tylko ludzie, ale również zwierzęta.
Prognozy pogody dla miasta Tucson, położonego w Arizonie na południowy wschód od Phoenix podawały, że ostatni tydzień był najgorętszym w historii pomiarów regionu. Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA) i Narodowa Służba Pogodowy (NWS) informowały, że temperatura przekraczała 50 stopni Celsjusza.
Smażenie kotletów, pieczenie ciastek
Tak wysoka temperatura powoduje topnienie wielu rzeczy, a nawet skóry człowieka czy... łap psa.
Asfalt na niektórych drogach czy chodnikach miał nawet 71 st. C. Dotykając go nagą skórą można nabawić się poparzeń pierwszego lub drugiego stopnia. Można było usmażyć jajka czy kotlety z mielonej wołowiny.
Wsiadając do samochodu pozostawionego na słońcu, dotykając fotela samochodowego, można doznać oparzenia nawet trzeciego stopnia.
NWS Sacramento przeprowadziło eksperyment, w którym upiekło w samochodzie ciasteczka i usmażyło bekon.
Szkodliwe strony upałów
Straż graniczna w stanie Arizona radziła nielegalnym imigrantom, podążającym w stronę USA przez pustynię, żeby nie próbowali przekraczać granicy w ten sposób. Przestrzegali, że nikt nie jest w stanie wziąć ze sobą wystarczającej ilości wody, która umożliwiłaby przetrwanie w tak trudnych warunkach. Decyzja marszu w takich morderczych warunkach byłaby wręcz samobójstwem.
W hrabstwie Manitopa istnieje więzienie, które nie znajduje się wewnątrz budynku, a na świeżym powietrzu. Więźniowie mieszkają w namiotach, które w ciągu słonecznego dnia mogą nagrzewać się do niewyobrażalnych temperatur. Nawet w ciągu nocy we wnętrzu może panować prawie 40 stopni Celsjusza. Rzecznik prasowy biura szeryfa hrabstwa podaje, że w zamian za panujący upał, więźniowie mają nieograniczony dostęp do zimnej wody.
Od kilku dni jest tak gorąco, że Narodowe Służby Meteorologiczne zostały zmuszone do używania nowego koloru na swoich mapach temperatur. Kolor magenta oznacza sytuację pogodową jako "rzadką, niebezpieczną o dużym prawdopodobieństwie śmiertelności".
W takim upale nie można dopuścić, żeby stawać gołymi stopami na rozgrzanej powierzchni. Temperatura asfaltu może przekraczać 70 stopni Celsjusza. Nie można również zapomnieć o zwierzętach - psy czy koty również cierpią, chodząc po rozgrzanym podłożu. Jeżeli trzeba wyjść na spacer z pupilem, należy mu nałożyć ochraniacze na łapy.
Rekordy, rekordy...
Jak podał meteorolog Eric Holthaus, piszący dla magazynów "Slate" oraz "Wall Street Journal", Tucson to jedno z najgorętszych zamieszkałych miejsc na Ziemi.
NWS miasta Phoenix informował, że temperatura w niedzielną noc wyniosła prawie 35 st. C. Była to jedna z najcieplejszych nocy w historii.
Najwyższa temperatura w historii USA padła w kalifornijskiej Dolinie Śmierci. W 1913 roku odnotowano tam ponad 56 stopni Celsjusza (134 Farenheita). W ostatnich dniach była szansa na pobicie tego rekordu. Słupki rtęci podkoczyły do 54 stopni. W 1996 przez 40 kolejnych dni termometry pokazywały ponad 48 st. C.
Zobacz, jak z upałem radzi sobie goryl:
Autor: ao/aw / Źródło: gizmodo.com, iflscience.com, edition.cnn.com
Źródło zdjęcia głównego: NWS Sacramento/ Twitter