Anoreksja to choroba psychiczna, która potrafi zabić. Jak się zaczyna i jak ją leczyć, wyjaśnia Agnieszka Cegielska w programie "Cegiełka zdrowia".
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Anoreksja jest chorobą polegającą na umyślnej utracie masy ciała i podtrzymywaniu jej na zbyt niskim poziomie. Powoduje ona przedwczesny zgon co 10. chorej osoby. Anoreksja dotyczy przede wszystkim kobiet, najczęściej w wieku dojrzewania. Chorują na nią osoby inteligentne, utalentowane i wrażliwe.
Objawy i konsekwencje
Postrzeganie własnego ciała u osoby chorej ulega zaburzeniu. Uważa ona, że stale jest otyła. Choroba obniża ciśnienie tętnicze, zwalnia czynności serca, powoduje wzdęcia, zaparcia, niedokrwistość i zaburzenia cyklu miesięcznego.
Osoby chore cierpią z powodu zaburzeń koncentracji i osłabienia, stają się drażliwe, rezygnują z kontaktów z rówieśnikami.
10-20 proc. chorych umiera, ale aż 40-77 proc. zdrowieje.
Czynniki które wpływają na rozwój choroby
Według psychosomatoanalityk Emilii Żurek są cztery czynniki, które mogą warunkować rozwój choroby:
1. perfekcjonizm,
2. genetyka, np. uszkodzenia układu pokarmowego, okołoporodowe przeżycia i mikrouszkodzenia,
3. rodzina, np. nieuzewnętrznianie miłości
4. kultura, czyli kult szczupłego ciała
Objawy pojawiają się po trzech-sześciu miesiącach od początku istnienia choroby.
Jak pomóc?
- Pokochać siebie i otrzymać miłość od ludzi, którzy są obok, to najlepsze lekarstwo - mówi Emilia Żurek.
Potwierdza to Karolina Murdzia, instruktorka jogi, która chorowała na anoreksję dwa lata. - To co mnie uleczyło, to była miłość - opowiada. Choroba odeszła, gdy zakochała się z wzajemnością w chłopaku.
- Należy leczyć przyczynę, a nie objawy - psychosomatoanalityk. Wpychając choremu jedzenie na siłę, nic nie wskóramy. Należy otoczyć go troską, opieką i czułością, bo to przede wszystkim choroba duszy.
Najbliżsi powinni być jednak stale czujni, bo choroba potrafi wrócić nawet do 1,5 roku od wyleczenia.
Dieta chorego
- Anoreksja jest jadłowstrętem psychicznym, w związku z czym chodzi o to, żeby podnieść odrobinę ochotę na jedzenie i są pewne produkty, które to robią: m.in. świeży ananas, imbir, tymianek - mówi Maia Sobczak z portalu qmamkasze. pl. W programie "Cegiełka zdrowia" zaproponowała odżywczy kisiel ananasowy z tymiankiem.
Do jego wykonania potrzebny jest nam dobrej jakości sok ananasowy, a także skrobia ziemniaczana i świeży tymianek. Połowę soku mieszamy ze skrobią ziemniaczaną, resztę podgrzewamy, następnie łączymy, energicznie mieszamy i do gotowej zawiesiny dodajemy świeże liście tymianku.
Autor: mar/map / Źródło: TVN Meteo Active