Wszystko wskazuje na to, że czeka nas chłodniejszy niż zwykle maj. Prognozy Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) pokazują, że najniższych temperatur możemy spodziewać się na Pomorzu Gdańskim i Podlasiu.
Agencja NOAA (Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna) opracowuje prognozy odchylenia od średniej miesięcznej temperatury, m.in. dla Europy.
Maj w Polsce
Na modelu możemy zaobserwować, że w maju odchylenie średniej miesięcznej temperatury od normy w Polsce będzie znaczne, rzędu 1, nawet 2 stopni.
W takim razie, jaki maj zapowiada się w naszym kraju? Według amerykańskiej prognozy długoterminowej najchłodniej ma być w okolicach Pomorza Gdańskiego, gdzie średnia temperatura dla maja wynosi 10,3 st. C, a także w województwie podlaskim (na ogół notuje się tu 12,9 st. C). Tam Amerykanie spodziewają się temperatury o nawet dwa stopnie niższej niż zazwyczaj.
W centrum kraju, a także na Pomorzu Zachodnim i na północnej Lubelszczyźnie średnia temperatura w maju to około 13 st. C. Tym razem ma być ona niższa o około jeden stopień. W Polsce południowej, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz na północy woj. łódzkiego, gdzie także na ogół jest 13 st. C, będzie albo o pół stopnia mniej, albo o pół stopnia więcej. Podobnie sytuacja przedstawia się na Podkarpaciu, gdzie też jest około 13 st. C.
Poniższa mapa to prognoza odchyleń od średniej temperatury w maju. Kolorem niebieskim zaznaczono obszary, na których będzie chłodniej niż zwykle. Kolor biały oznacza temperaturę bez odchyleń, a kolor pomarańczowy temperaturę powyżej średniej.
Północ chłodniejsza, południe cieplejsze
Amerykańskie prognozy długoterminowe przygotowywane są dla całej Europy.
Jeśli chodzi o Skandynawię, to na wschodzie Norwegii będzie jeden stopień chłodniej, podobnie na zachodzie Szwecji. Im dalej na północ tego kraju, tym temperatura będzie niższa. Prawie cała Finlandia ma się zmagać z temperaturą nawet o dwa stopnie niższą (w Helsinkach w maju jest 9,9 st. C). O około dwa stopnie cieplej niż zazwyczaj będzie na Islandii, gdzie termometry wskazują średnio 6,3 st. C.
W pasie od południowego zachodu Niemiec (w Berlinie w maju jest średnio 14,3 st. C.), przez Czechy (w Pradze - 12,9 st. C.), Słowację (w Bratysławie - 15,1 st.C.), całą Ukrainę (w Kijowie - 15 st. C) odchylenie temperatury wyniesie od -0,5 stopnia do 0,5 stopnia. Identycznie będzie w Wielkiej Brytanii, gdzie zazwyczaj w maju jest mniej więcej 13 st. C.
Na przeważającym obszarze Francji odnotujemy do jednego stopnia więcej niż zazwyczaj. W Paryżu o tej porze jest na ogół 14,8 st. C. Tylko południowy wschód tego kraju nie będzie podlegał tej tendencji.
Do dwóch stopni więcej niż przeciętnie pokażą termometry w takich hiszpańskich prowincjach jak Nawarra, Kraj Basków i Kantabria. O około jeden stopień więcej będzie w trójkącie Galicia-Murcja-Katalonia (z wyłączeniem wcześniej wymienionych północnych prowincji). Przy czym średnią temperaturą w maju w Madrycie jest 16,1 st. C. We Włoszech i w Grecji odnotujemy o jeden stopień więcej od średnich temperatur wynoszących dla Anzio 17,1 st. C. i dla Aten 20,2 st. C.
Zmienne parametry
Trzeba jednak pamiętać, że pogoda zwłaszcza na wiosnę zmienia się bardzo dynamicznie, a miesięczne prognozy Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej powstają najczęściej na podstawie uśrednionych wyników z ostatnich 10 dni. Anomalie temperatury są wyliczane od średniej dla danego miesiąca z wielolecia 1999-2010.
Zobacz, jak wygląda model klimatyczny temperatur i opadów do 2100 roku:
Autor: map/aw / Źródło: CPC, yr.no, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, NOAA