Plac świętego Marka w Wenecji po raz kolejny zalała woda. Winne jest zjawisko "acqua alta" spowodowane przez ostatnie ulewne opady deszczu.
Po dużym przypływie wody w Wenecji zalany został przedsionek bazyliki świętego Marka. Poziom wody wewnątrz budynku sięgnął 70 cm. Eksperci cytowani przez włoskie media są pewni, że zdarzenie to z całą pewnością spowoduje szkody w liczącej ponad 1000 lat bazylice. Woda zalała między innymi nowe marmury, które niedawno wymieniono.
- Staramy się ograniczyć szkody, bo nie mamy systemu ochronnego, kiedy woda jest tak wysoka - powiedział zarządca dóbr świątyni inżynier Pierpaolo Campostrini. Jak ocenił, w takim przypadku sprzęt i urządzenia, jakimi dysponują, nie są wystarczające.
W nocy z wtorku na środę spodziewane jest dalsze podniesienie poziomu wody w Wenecji. Inżynier zapewnił, że w bazylice będzie prowadzony stały monitoring. Dodał, że administracja budynku czeka na to aż rząd włoski wywiąże się ze swoich obietnic i zrealizuje do końca projekt systemów przeciwpowodziowych zapór Mose. Ten system ma z powodzeniem chronić plac świętego Marka przed stałym zalewaniem.
Kłopoty mieszkańców
- Wenecja jest bardzo pięknym miastem i staje się szczególnym miejscem, kiedy poziom wody jest wysoki - powiedział mieszkaniec Wenecji Marco Zamunan. - Ale oprócz piękna, jakie to zjawisko daje miastu, są też problemy - dodał.
W związku z wysokim stanem wody zalewanych jest wiele domów. Duże trudności przynosi także przemieszczanie się po mieście. Występują problemy z dostawami żywności do sklepów. Mieszkańcy mają też kłopoty ze zrobieniem zakupów.
Termin "acqua alta" w wolnym tłumaczeniu oznacza wysoką wodę i określa wyjątkowo duży przypływ. Według Centrum Prognozowania i Sygnalizacji Morskiej Miasta Wenecji (Centro Previsioni e Segnalazione Maree del Comune di Venezia) zjawisko to jest konsekwencją różnicy ciśnienia atmosferycznego na dwóch krańcach Adriatyku i silnych powiewów południowego wiatru sirocco oraz bora, które dodatkowo napędzają w stronę lądu masy wody, utrudniając ich cofanie się w czasie odpływu. Aqua alta występuje najczęściej w okresie pomiędzy jesienią i wiosną.
Autor: ps/map / Źródło: PAP, Reuters, tvnmeteo.pl