15 sposobów na poprawę nastroju

Popraw sobie nastrój jednym z 15 proponowanych sposobówShutterstock

Każdy bywa co jakiś czas smutny i przygaszony. Czasami z powodu czyjegoś zachowania, sytuacji albo... bez powodu. W popularny "dołek" nietrudno wpaść zwłaszcza jesienią i zimą, gdy pogoda jest gorsza, a dni coraz krótsze. Jak ze wspomnianego "dołka" się wygrzebać?

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Powodów smutku i przygnębienia jest tyle, ilu ludzi na świecie - każdy ma swoje własne. Niekiedy jednak nawet przygnębionej osobie trudno powiedzieć, dlaczego właściwie jest przygaszona i z jakiego powodu się smuci. Czasem winą można obarczyć porę roku, bo tak zwana jesienna depresja nie wzięła się przecież znikąd. Jest powszechnie występującym zjawiskiem.

Jak sobie ze smutkiem radzić? Sposób jest tyle, ile wywołujących przygnębienie powodów, czyli bez liku. My jednak przedstawiamy 15 neutralnych poprawiaczy nastroju, które powinny Wam pomóc.

1. Napij się wody

Jakkolwiek nie wyda się to absurdalne, przygnębienie może być "skutkiem" ubocznym lekkiego odwodnienia organizmu. Szklanka wody - nie soku, napoju gazowanego czy alkoholu - powinna uzupełnić niedobór i przywrócić pogodniejsze nastawienie.

2. Co z oczu, to z serca

Niekiedy ogrom obowiązków i zadań do wykonania może przytłoczyć. Ewentualne trudności i porażki dodatkowo demotywują, sprawiając, że rośnie ochota aby schować się przed światem, najlepiej w łóżku. Każdy potwierdzi, że paskudna aura za oknem i niezaścielone łóżko nie dopingują, by wziąć się do roboty. Dlatego ściel je od razu po wstaniu, bo jak to się mówi: czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal.

3. Weź prysznic

Brzmi banalnie? A jednak to prawda. Inaczej patrzy się na świat i życie będąc czystym, a inaczej, gdy jest się nieświeżym od zalegania w łóżku czy na kanapie w starym dresie. Zalecamy, bo z pewnością nie zaszkodzi, a może pomóc.

4. Przekąś coś (zdrowego)

Najgorsze, co możesz zrobić smęcąc w domu, to opychać się słodyczami czy zamówić np. fast-food. Lepiej przygotuj sobie coś, co będzie zdrowe i kolorowe - np. sałatkę. Porcja witamin z ulubionych warzyw odżywi ciało i ducha. I nie wywoła wyrzutów sumienia w przeciwieństwie do paczki chipsów czy tabliczki czekolady.

5. Idź na spacer

Przespaceruj się po okolicznym parku i dotleń organizm. Podziała na Ciebie lepiej niż kiszenie się w dusznym mieszkaniu. Odrobina ruchu i świeżego powietrza sama w sobie podziała jak balsam uspokajający i rozjaśni umysł. Może spojrzysz na swoje problemy z innej perspektywy i wpadniesz na rozwiązanie? Spróbować zawsze warto.

6. Zmień ubrania

Nawet jeśli nie masz zamiaru nigdzie wychodzić po prysznicu, zamiast wskakiwać w wyciągnięty sweter czy dres załóż coś, co nie jest pidżamą. Mając umyte i odziane w czyste ubrania ciało, lepiej się ogarnia swoje myśli.

7. Zmień otoczenie albo jego elementy

Wpatrywanie się w cztery te same ściany pokoju, w którym układ mebli jest od lat niezmienny, samo w sobie jest dołujące. Pokombinuj z ustawieniem mebli, kup kolorową narzutę, na stole postaw kwiaty, przy łóżku zapal świeczki. A jeśli dalej nie jesteś w stanie znieść panującej w nim pustki, to wyjdź, chociażby do kawiarni czy biblioteki.

8. Odezwij się do kogoś

Jeśli nie lubisz uzewnętrzniać się nawet przed najbliższymi, to w porządku. Ale porozmawiaj z kimś za pomocą języka i strun głosowych, w jakie Matka Natura Cię wyposażyła. Nie wymieniaj SMS-ów, nie wysyłaj wiadomości za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zadzwoń do rodziców czy rodzeństwa i zapytaj, co u nich słychać.

9. Potańcz do ulubionych piosenek

Nawet jeśli jest Ci tak źle, że nie masz ochoty ruszyć chociażby małym palcem, to puść głośno swoje ulubione piosenki. Ale nie piosenki w klimacie posępnym, a skocznym i radosnym. Bo muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale przywraca także chęci do życia i wywołuje uśmiech na twarzy.

10. Spoć się

Zrób trening i wypoć smutki - wysiłek spowoduje wyrzut endorfin do mózgu. Czyli poprawi Ci nastrój, powodując, że poczujesz się lepiej we własnym ciele i uśmiechniesz się, chociażby odrobinę. Jeśli potrenujesz na świeżym powietrzu, dodatkowo się dotlenisz, co wyjdzie Ci na zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

11. Wyznacz sobie małe cele

Wizyta u lekarza albo zabranie pupila do weterynarza, oddanie książek do biblioteki lub zrobienie zakupów na cały tydzień, to znakomite pozycje na liście małych wyczynów. Bo gdy jest smutno i źle, niewiele chce się robić. Dlatego dobrze się zmotywować do działania i odhaczać kolejne punkty na liście.

12. Przytul zwierzaka

Masz kota albo psa? Przytul i pogłaszcz. Nie masz? Ktoś z Twoich znajomych z pewnością jakimś czworonogiem się opiekuje. Odwiedź przyjaciela i pobaw się z jego zwierzakiem. Jeśli nikt z Twoich znajomych nie ma zwierzęcia, odwiedź schronisko. Poczujesz się jeszcze lepiej, bo zrobisz coś dobrego i to w dodatku kompletnie bezinteresownie.

13. Zrób listę rzeczy dokonanych

Zrób listę rzeczy jakie zrobiłeś, zamiast rzeczy do zrobienia. Zmyte naczynia, odkurzone mieszkanie, wyprane firanki, umyte okna - nie ma znaczenia. Chodzi o udowodnienie samemu sobie, że potrafisz czegoś dokonać. Mniejsza o to, czy dorównuje to zdobyciu zimą Mount Everestu.

14. Pooglądaj śmieszne filmiki w internecie

Kotki, pieski, skaczące kózki, dzieci... do wyboru, do koloru. Nie wszystko co oglądasz musi być głębokie, zmuszać do refleksji i dotyczyć jakichś ważnych spraw. Niech będzie zabawne i nie wymagające zastanawiania się nad sensem przekazu.

15. Pozwól sobie na bycie smutnym

To chyba najważniejsza rada: pamiętanie, że absolutnie każdemu wolno mieć gorszy dzień i być smutnym. To nie zbrodnia i nie jest to powód do wstydu. Bywa - takie jest życie. Niekiedy po prostu budzimy się smutni, niekiedy dobije nas pogoda albo czyjeś zachowanie. Tak bywa i zwykle samo z siebie mija. Jeśli jednak ten stan utrzymuje się i pogłębia, to warto zastanowić się, czy nie potrzebujemy pomocy, ponieważ to może być depresja. A nieleczona depresja jest równie śmiertelna, co nieleczony rak złośliwy.

Czym jest depresja?
Czym jest depresja?

Autor: stella/jap / Źródło: buzzfeed.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami związanymi z intensywnymi opadami śniegu. W kilku powiatach na południu Polski obowiązują żółte alarmy.

W tych regionach aura będzie niebezpieczna. Ostrzeżenia IMGW

W tych regionach aura będzie niebezpieczna. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Poniedziałek 23.12 będzie przeważnie pochmurny z chwilami rozpogodzeń - tylko lokalnie na południowym wschodzie może popadać deszcz ze śniegiem i śnieg. W ciągu dnia termometry pokażą maksymalnie 5 stopni Celsjusza, a we wszystkich regionach odczujemy chłód.

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.12. Zza chmur wyjdzie słońce, ale lokalnie sypnie śniegiem

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.12. Zza chmur wyjdzie słońce, ale lokalnie sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielne popołudnie zawalił się most łączący dwa stany na północnym wschodzie Brazylii. W momencie katastrofy na konstrukcji znajdowało się kilka pojazdów, które wpadły do wody. Jednym z nich była cysterna wypełniona kwasem siarkowym. Nie żyje co najmniej jedna osoba.

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Źródło:
Reuters, PAP, Globo

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl