Święta to okres, kiedy razem z najbliższymi zasiadamy do suto zastawionego stołu i rozmawiamy, kosztując pyszne potrawy przygotowane specjalnie z tej okazji. Nierzadko popijamy je alkoholem. Nic więc dziwnego, że waga po kilku dniach radosnej biesiady jest nieco wyższa. Jak utrzymać ją w ryzach w tym okresie?
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Boże Narodzenie kojarzy się z trzema rzeczami: choinką, prezentami i mnóstwem jedzenia. I nie ma co się oszukiwać: próba modyfikowania babcinych przepisów, aby potrawy były bardziej "fit" lub "light", to niekoniecznie dobry pomysł.
Jak więc utrzymać wagę i sylwetkę, na którą ciężko pracowaliśmy, w okresie pełnym pokus, kiedy o dietetyczne grzeszki nietrudno?
1. Pij rozsądnie
Najłatwiej jest przytyć chętnie wznosząc toasty z najbliższymi i stale uzupełniając pusty kieliszek. Ponadto częste spożycie, nawet jeśli nie doprowadzamy się do stanu upojenia czy kompletnego odurzenia, oznacza gorszy sen oraz problemy z cerą, która momentalnie traci blask i przybiera szarawy odcień.
butelka piwa ciemnego pełnego 0,33 l - 250 kcal butelka piwa jasnego pełnego 0,33 l - 230 kcal kieliszek koniaku 50 ml - 160 kcal kieliszek wermutu słodkiego 120 ml - 146 kcal kieliszek rumu 30 ml - 120 kcal kieliszek wina czerwonego słodkiego 120 ml - 115 kcal kieliszek wermutu wytrawnego 120 ml - 114 kcal kieliszek wina białego słodkiego 120 ml - 110 kcal kieliszek wódki czystej 50 ml - 110 kcal kieliszek wina czerwonego półsłodkiego 120 ml - 92 kcal kieliszek wina białego półwytrawnego 120 ml - 90 kcal kieliszek wina czerwonego wytrawnego 120 ml - 80 kcal kieliszek wina białego wytrawnego 120 ml - 80 kcal
2. Wybieraj rozsądnie
Przyjmijmy, że jesteś na diecie redukującej wagę i objętość tłuszczu. Domyślasz się więc, że choć na stole będzie mnóstwo pyszności i warto byłoby wszystkich spróbować, trzeba dokonywać mądrych wyborów. Zamiast smażonej na tłuszczu panierowanej ryby, wybierz pieczoną w tak zwanym sosie własnym. Unikniesz dzięki temu poczucia ciężkości i nie zaprzepaścisz dotychczasowych osiągnięć.
3. Przystawki to Twój sprzymierzeniec
Zadbaj o to, aby zanim na stole pojawią się potrawy, którym trudno będzie się oprzeć, w Twoim żołądku pojawiło się trochę białka z przystawek. Jest sycące i korzystne dla organizmu. Zjadając kilka niewielkich mini-kanapek z pełnoziarnistego pieczywa z wędzonym łososiem, będziesz czuć, że w brzuchu miejsca na główne, nierzadko kaloryczne, dania jest o wiele mniej. Możesz wprowadzić na wigilijny stół nieco egzotyki, serwując gościom najpierw koktajl z krewetek. Kaloryczność na porcję nie przekracza zazwyczaj 50 kcal, a bardzo syci.
4. Nie przesadzaj z surowością
Są święta, czyli są ciasta! Zamiast przełykać głośno ślinę na widok ukochanego piernika z bakaliami, zastanawiając się, czy możesz czy też nie, po prostu przyjmij, że zjesz kawałek. Ukrój niewielką porcję zamiast wytrzymywać kilka godzin, aby poddać się i pożerać finalnie pół blachy. Wówczas nawet nie docenisz tego smaku, bo zepsują go wyrzuty sumienia.
5. Zabezpieczaj się
W świątecznym okresie o dietetyczne grzeszki naprawdę nietrudno. Jeśli wiesz, że musisz pilnować diety, miej ze sobą zdrowe przekąski, którymi zaspokoisz głód i nie zniweczysz efektów dotychczasowej pracy. Wiedząc, że masz coś pysznego i lekkiego ze sobą, łatwiej będzie odmówić tych wspaniale prezentujących się pierniczków, które proponują Ci w pracy.
6. Trzymaj się zasad
W okresie świątecznym pierwsze, o czym się zapomina lub z premedytacją pomija, to śniadanie i podwieczorek. Tłumaczy się to nierzadko planowaną na późne popołudnie obfitą ucztą. To błąd! Pierwszy posiłek jest tym najważniejszym, którego pod żadnym pozorem nie należy pomijać, ponieważ ryzykujemy rozregulowaniem metabolizmu.
7. Idź rano na trening
Najlepszym, co możesz zrobić dla siebie w świątecznym okresie, jest poranny trening trwający około godziny. Rozładujesz tym samym ewentualny stres, podkręcisz metabolizm i nabierzesz energii na resztę dnia. I zjesz drugi kawałek ciasta bez wyrzutów sumienia, bo rano poćwiczyłeś i zrobisz to także kolejnego poranka.
8. Załóż coś, co podkreśla Twoją figurę
W dopasowanej sukience, podkreślającej kształty, będziesz się czuła pewniejsza siebie, prawda? Jednocześnie głupio będzie się tak objeść, aby nabawić się tak zwanej ciąży spożywczej, prawda? Wiemy, że prawda. Ty także.
9. Inspiruj się
W tym wyjątkowym okresie przywołuj w pamięci obraz kogoś, kogo podziwiasz za wytrwałość, pozytywne nastawienie czy pewność siebie. Oraz oczywiście piękne wytrenowane ciało. Łatwiej będzie pamiętać o tym, żeby wybierać to co zdrowe, zamiast folgować swojemu łakomstwu.
10. Czego oczy nie widzą tego sercu nie żal
Badania dowiodły, że gdy mamy jedzenie w zasięgu wzroku, trudniej nam powstrzymać ochotę, by je zjeść i łatwiej ulegamy pokusie. Zamiast więc przesiadywać w kuchni lub przy suto zastawionym stole, wyjdź do innego pomieszczenia i skup się na rozmowach i zabawach z bliskimi. Zapytaj babcię, jak wspomina swoje pierwsze święta, które organizowała. Posłuchaj opowieści kuzyna lub zagraj w grę planszową z najmłodszymi w rodzinie. Po prostu śmiej się zamiast ślinić na widok świątecznych smakołyków.
Autor: stella/jap / Źródło: Today, TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock