Informacje
 • Niebezpiecznie silny wiatr w górach.
  Porywy do 140 kilometrów na godzinę

  17-02-2020 12:56 W porywach wieje do 140 kilometrów na godzinę
  Pogoda na poniedziałek 24.02 Foto: Shutterstock/wetteronline.de | Video: tvnmeteo.pl

  W Polsce wieje niebezpiecznie silny wiatr. Groźny jest zwłaszcza w górach, gdzie porywy dochodzą miejscami do 140 kilometrów na godzinę. Nad Polską pojawiają się też chmury potęgujące niebezpieczną aurę.

  W górach panują trudne warunki pogodowe - w szczytowych partiach gór niesprzyjające turystyce.

  Jak poinformowała Arleta Unton-Pyziołek, Polska znalazła się w zasięgu potężnego wiru powietrza z centrum ulokowanym nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego. Układ niżowy pcha z wielką siłą z zachodu na wschód masy powietrza, które przetaczają się nad naszym krajem. Na wysokości około 1,5 kilometra średnia prędkość wiatru osiąga do 90-100 kilometrów na godzinę, w porywach do 120-140 km/h.

  >>>CZYTAJ TEŻ: ZAMKNIĘTE SZLAKI NA ŚNIEŻKĘ

  Szczytowe partie Karkonoszy i Tatr znajdują się w tak zwanej swobodnej atmosferze. Tarcie jest tam niewielkie, więc strumień powietrza nie jest niczym blokowany. Porywy na Śnieżce osiągają do 120-140 kilometrów na godzinę. W Tatrach wiatr jest nieco słabszy, jednak w porywach może dochodzić do 80-100 km/h.

  W ciągu ostatnich dni nad Wielką Brytanią przetoczył się sztorm Dennis. Silnie wiejący wiatr doprowadził do wielu szkód. Porywy osiągały prędkość niemal 150 km/h.

  Na poniższej mapie literą T oznaczono centrum niżu znajdującego się nad Europą.

  Chmury potęgują zagrożenie

  Dodatkowym elementem wpływającym na niebezpieczną pogodę jest pojawienie się chmur kłębiastych cumulonimbus, które mocno rozwijają się w pionie do wysokości nawet 10 km. Takie chmury pojawiają się zwykle na froncie chłodnym, który dziś przemieszcza się nad Polską. W chmurze o silnym rozwoju pionowym występują silne prądy powietrza, w tym zstępujące, które mogą przenieść pęd z wyższych warstw atmosfery w niższe.

  Oznacza to możliwość wystąpienia pojedynczego bardzo silnego porywu wiatru pod taką chmurą. Dochodzi do nich na nizinach i w górach.

  Front wędrujący dziś nad Polską jest słabo aktywny, więc zjawiska nie powinny być tak gwałtowne, jak te sprzed tygodnia. Nie zmienia to jednak faktu, że silniej wiejący wiatr może być niebezpieczny.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...