Zakopane - co zobaczyć? Gdzie wybrać się z dzieckiem?

Źródło:
Tatrzański Park Narodowy
Życzenia urodzinowe od widzów TVN24 z Zakopanego
Życzenia urodzinowe od widzów TVN24 z ZakopanegoTVN24
wideo 2/6
Życzenia urodzinowe od widzów TVN24 z ZakopanegoTVN24

Zakopane jest miejscem wybieranym przez turystów i zimą, i latem. Miłośnicy sportów zimowych znajdą tu stoki narciarskie, a wielbiciele pieszych wędrówek - niezliczoną liczbę szlaków turystycznych.

● Głównym deptakiem Zakopanego są Krupówki. ● Symbolem zimowego Zakopanego jest niewątpliwie Wielka Krokiew. ● Zakopane to świetna baza wypadowa na górskie wyprawy w Tatry.

Gdzie leży Zakopane?

Zakopane położone jest w województwie małopolskim u samego podnóża Tatr. Nazywane jest zimową stolicą Polski, ponieważ w Tatrach znaleźć można wiele stoków narciarskich czy tras snowboardowych, które zapewnią niesamowite doświadczenia. Pod Wielką Krokwią znaleźć można całe zimowe miasteczko z wieloma atrakcjami dla dzieci. Zakopane zimą wygląda bajkowo, a do tego zachwyca zimową panoramą Tatr.

Jednak również latem do Zakopanego przyjeżdżają tłumy turystów. Jest to bowiem miasto, które sprawdza się jako baza wypadowa do górskich wędrówek.

Atrakcje w Zakopanem

Główną atrakcją turystyczną Zakopanego są Krupówki - to jeden z najsłynniejszych deptaków w Polsce i jednocześnie reprezentacyjna ulica Zakopanego. Znajdziesz tam bardzo dużo restauracji oraz sklepów czy kramów z pamiątkami.

Krupówki w ZakopanemShutterstock

Krupówki doprowadzą cię do kolejki na Gubałówkę. Na Gubałówkę wejść można pieszo, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z kolejki, która zawiezie cię na samą górę. A tam zarówno latem jak i zimą można podziwiać niesamowitą panoramę Tatr. Na Gubałówce jest też wiele atrakcji dla dzieci. Zimą znajdziesz tam narciarski wyciąg orczykowy. Będąc na Gubałówce warto przespacerować się jej grzbietem do wyciągu krzesełkowego na Butorowym Wierchu, którym warto zjechać podziwiając piękne widoki.

Będąc w Zakopanem warto odwiedzić najstarszą nekropolię w stolicy Tatr - Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, znajdującą się przy ulicy Kościeliskiej. Powstała ona w drugiej połowie XIX wieku. Swoją nazwę zawdzięcza darczyńcy ziemi - Janowi Pęksowi. “Brzyzek” to urwisko nad potokiem. Na terenie nekropolii zobaczyć można unikatowe nagrobki. Pochowani zostali tam między innymi Kornel Makuszyński, Jan Długosz czy Stanisław Witkiewicz.

Nie sposób nie wspomnieć o symbolu sportów zimowych - Wielkiej Krokwi. To tam odbywają się konkursy skoków narciarskich w Pucharze Świata. Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza położona jest na północnym stoku góry Krokiew.

Skocznia w Wiśle nie jest już pierwszą w kalendarzu PŚ
Wielka Krokiew w Zakopanem eurosport

Odwiedzając Zakopane z dzieckiem często trudno jest wchodzić w wysokie góry. Dlatego rozwiązaniem może być skorzystanie z kolei linowej na Kasprowy Wierch. Jest to obiekt całoroczny. Trzeba jednak pamiętać, że w okresie zwłaszcza wakacyjnym należy przygotować się na dość długie stanie w kolejce do zakupu biletów wjazdowych. Dolna stacja kolei znajduje się w Kuźnicach. Na górnej stacji znajdziesz restaurację i sklep. Z górnej stacji wybrać się można na spacer Czerwonymi Wierchami, a następnie zejść na przykład Doliną Małej Łąki.

Kolejka na Kasprowy WierchShutterstock

Co robić w Zakopanem jak pada? W takiej sytuacji można wybrać się do jednego z licznych muzeów lub galerii, które znajdują się w mieście. Można też skorzystać z szerokiej oferty gastronomicznej lub atrakcji dla dzieci - Galerii Figur Stalowych, Domu do Góry Nogami czy zakopiańskiego aquaparku. Dorośli mogą być zainteresowani położonymi w okolicy Zakopanego termami.

Tatry z dzieckiem

Będąc w Zakopanem nie można jednak zapominać o najważniejszym - Tatrach. Tatry oferują wiele dla małych i dużych. Starsi i o lepszej kondycji na pewno chętnie wybiorą się w wyższe partie gór - dla nich ciekawą atrakcją będą na pewno Rysy, czyli najwyższy szczyt polskich Tatr, Kasprowy Wierch, Giewont, a może nawet Orla Perć.

Z dziećmi warto jednak na początku kierować się w spokojniejsze rejony i wybrać na przykład jedną z licznych, malowniczych tatrzańskich dolin.

Dolina Kościeliska

Jedna z najpopularniejszych tatrzańskich dolin. Trudno się temu dziwić, ponieważ o każdej porze roku gwarantuje niesamowite doznania. Gdzie się nie spojrzy, tam piękne widoki. Dodatkowo jest to dolina, którą przejść się da również z wózkiem. Trasa nie jest trudna, jest jednak dość długa - do Schroniska na Hali Ornak jest sześć kilometrów. W jedną stronę. W każdej chwili można jednak zawrócić. Będąc w Dolinie Kościeliskiej warto zobaczyć również Wąwóz Kraków, Staw Smreczyński czy Jaskinię Mroźną.

Morskie Oko

Tej propozycji nie mogło zabraknąć. Morskie Oko to jezioro położone w malowniczej scenerii. Wiedzie do niej asfaltowa droga, która nie jest trudna, ale jest długa - 8,5 kilometra w jedną stronę. Warto przygotować sobie dużo opowieści, którymi można zająć po drodze dzieci. Po drodze mija się Wodogrzmoty Mickiewicza. Trzeba też pamiętać, że na tej trasie w sezonie będzie bardzo wielu turystów.

Morskie OkoShutterstock

Dolina Chochołowska

Jest to w polskich Tatrach najdłuższa dolina. Co ciekawe, można do niej wjechać rowerem. Co dowodzi tego, że również z wózkiem nie będzie stanowiła problemu. Trasa do Polany Chochołowskiej, gdzie jest schronisko, ma długość około 7,5 kilometra w jedną stronę. Dolina Chochołowska najpiękniej wygląda w czasie kwitnienia krokusów. Trzeba się jednak wtedy nastawić na dużą liczbę turystów.

Dolina Chochołowska w TatrachShutterstock

Zakopane w 3 dni - co zwiedzić?

Jeżeli do Zakopanego planujesz przyjechać w piątek wieczorem, pamiętaj o korkach na Zakopiance. Zwłaszcza w atrakcyjnych turystycznie terminach. Piątkowy wieczór w Zakopanem spędzić można na Krupówkach, korzystając z uroków nocnego życia miasta. Alternatywą jest spacer Krupówkami pod Wielką Krokiew czy Gubałówkę.

Sobotę dobrze jest rozpocząć wcześnie, ponieważ rano w górach zwykle jest lepsza pogoda. W zależności od możliwości i preferencji warto zdecydować się na wyprawę w góry - może to być dolina lub jakiś wyższy punkt.

Niedzielny poranek może być dobrym momentem na relaks i odpoczynek po sobotniej wędrówce. Ciekawym pomysłem będzie skorzystanie z oferty basenów termalnych.

ZOBACZ: Co zabrać w góry? Kompletna lista rzeczy na wycieczkę Kolory szlaków górskich - co oznaczają?

Tatry słowackie

Większa część Tatr znajduje się po słowackiej stronie. To tam jest też najwyższy szczyt Tatr - Gerlach. W słowacką część dostać się można samochodem lub komunikacją autobusową. Tatry słowackie oferują dużą liczbę szlaków, które prowadzą w ciekawe miejsca - warte polecenia są na przykład Tatry Bielskie.

Jedną z bardziej znanych atrakcji górskich Słowacji jest niewątpliwie Słowacki Raj. Jest to kraina znajdująca się w Karpatach Zachodnich. Znajdziesz tam niezwykle kręte szlaki w wąwozach. Są one dostosowane do turystów - skorzystasz tam z drabinek, kładek, mostków.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: Tatrzański Park Narodowy

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na drogach na przeważającym obszarze Polski w nocy i o poranku będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. W części kraju IMGW ostrzega też przed gęstymi mgłami.

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nocą w niektórych regionach kraju pojawią się opady deszczu, a także śniegu. Środa również zapowiada się mokro, pochmurno i zimno. Termometry w najcieplejszej chwili dnia wskażą od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Nocą w części kraju może spaść śnieg

Nocą w części kraju może spaść śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zanim zza szczelnej warstwy chmur zacznie przebijać się słońce, czekają nas opady. W części kraju pojawi się deszcz ze śniegiem. Najwyższa temperatura, jakiej spodziewamy się w tym tygodniu, to 10 stopni Celsjusza.

"Front sprzyja pierwszym większym ruchom w atmosferze". Czy pogoda się poprawi?

"Front sprzyja pierwszym większym ruchom w atmosferze". Czy pogoda się poprawi?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejna fala złej pogody nadciągnęła nad wschodnią i południową Hiszpanię. Dużymi ulewami jest zagrożona Majorka i obszary przybrzeżne w kontynentalnej części kraju.

W Hiszpanii znów będzie lało. Alerty na Majorce i w Walencji

W Hiszpanii znów będzie lało. Alerty na Majorce i w Walencji

Źródło:
ENEX, El Pais, tvnmeteo.pl, Reuters

Słaby śnieg spadł w części kraju we wtorek rano. Zabieliło się na Ziemi Świętokrzyskiej, ale śnieg zaobserwowano też w innych regionach Polski.

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. Too nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Kolumbia zmaga się w ostatnim czasie z ulewnymi deszczami. W odpowiedzi na kryzysową sytuację spowodowaną w kraju prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej. Są ofiary śmiertelne i zaginieni.

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

Źródło:
Reuters, tvpublica.com.ar

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

Minął ponad tydzień, od kiedy wybuchł wulkan Lewotobi Laki-Laki na indonezyjskiej wyspie Flores. W niedzielę trwały ewakuacje mieszkańców, który niechętnie chcieli opuszczać zagrożone erupcją tereny. Na lotnisku w Komodo wstrzymano loty.

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Źródło:
Reuters, Antara

Poważne ochłodzenie przyjdzie do Polski jeszcze w listopadzie. Sprawdź, co czeka nas w nadchodzących tygodniach w pogodzie w 16-dniowej, długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

W Szumperku na północy Czech w niedzielę zrobiło się biało. Opady śniegu nie były jednak spowodowane przez warunki atmosferyczne.

Śnieg w Czechach. Przyczyną nie była pogoda

Źródło:
novinky.cz, cnn.iprima.cz, tvnmeteo.pl

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański stan Kolorado w ostatnich dniach nawiedziła potężna śnieżyca. W Denver takich opadów śniegu w listopadzie nie widziano od kilku dekad. Z powodu gwałtownej pogody wielu kierowców utknęło w zaspach na autostradach, były też przerwy w dostawie prądu.

Największa śnieżyca od dekad. "To było kilka ciężkich dni"

Największa śnieżyca od dekad. "To było kilka ciężkich dni"

Źródło:
CBS News, Denver7

Część Australii zmaga się z piekielnymi upałami. Są takie miejsca, gdzie prognozowana temperatura na niedzielę może sięgnąć nawet 43 stopnie Celsjusza. Wysokie wartości na termometrach pogarszają zagrożenie pożarowe. W innych regionach kraju spodziewane są burze.

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Źródło:
The Guardian, news.com.au

Tysiące osób zgromadziły się w sobotę w centrum Walencji, by skrytykować działania podejmowane podczas październikowej powodzi, która pochłonęła życie ponad 200 osób. Protestujący domagają się między innymi ustąpienia Carlosa Mazóna, prezydenta wspólnoty autonomicznej.

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

Źródło:
Reuters, AP

W chorwackim Splicie i okolicach jest tak ciepło, że mieszkańcy i turyści sobotę spędzili tak, jakby była pełnia lata - plażując i pływając w morzu.

Plażują i pływają w Adriatyku. W Chorwacji przypomniało o sobie lato

Plażują i pływają w Adriatyku. W Chorwacji przypomniało o sobie lato

Źródło:
Reuters

Dzięki satelitom naukowcy mają każdego dnia dostęp do wielu informacji dotyczących zanikania lądolodów, pożarów roślinności czy koncentracji gazów cieplarnianych na Ziemi. Zdaniem fizyczki atmosfery doktor Aleksandry Kardaś dane te pokazują, jak coraz szybciej nasza planeta się zmienia.

Z orbity widać "narastające zaburzenia" na Ziemi

Z orbity widać "narastające zaburzenia" na Ziemi

Źródło:
PAP