Zakopane - co zobaczyć? Gdzie wybrać się z dzieckiem?

Źródło:
Tatrzański Park Narodowy
Życzenia urodzinowe od widzów TVN24 z Zakopanego
Życzenia urodzinowe od widzów TVN24 z ZakopanegoTVN24
wideo 2/6
Życzenia urodzinowe od widzów TVN24 z ZakopanegoTVN24

Zakopane jest miejscem wybieranym przez turystów i zimą, i latem. Miłośnicy sportów zimowych znajdą tu stoki narciarskie, a wielbiciele pieszych wędrówek - niezliczoną liczbę szlaków turystycznych.

● Głównym deptakiem Zakopanego są Krupówki. ● Symbolem zimowego Zakopanego jest niewątpliwie Wielka Krokiew. ● Zakopane to świetna baza wypadowa na górskie wyprawy w Tatry.

Gdzie leży Zakopane?

Zakopane położone jest w województwie małopolskim u samego podnóża Tatr. Nazywane jest zimową stolicą Polski, ponieważ w Tatrach znaleźć można wiele stoków narciarskich czy tras snowboardowych, które zapewnią niesamowite doświadczenia. Pod Wielką Krokwią znaleźć można całe zimowe miasteczko z wieloma atrakcjami dla dzieci. Zakopane zimą wygląda bajkowo, a do tego zachwyca zimową panoramą Tatr.

Jednak również latem do Zakopanego przyjeżdżają tłumy turystów. Jest to bowiem miasto, które sprawdza się jako baza wypadowa do górskich wędrówek.

Atrakcje w Zakopanem

Główną atrakcją turystyczną Zakopanego są Krupówki - to jeden z najsłynniejszych deptaków w Polsce i jednocześnie reprezentacyjna ulica Zakopanego. Znajdziesz tam bardzo dużo restauracji oraz sklepów czy kramów z pamiątkami.

Krupówki w ZakopanemShutterstock

Krupówki doprowadzą cię do kolejki na Gubałówkę. Na Gubałówkę wejść można pieszo, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z kolejki, która zawiezie cię na samą górę. A tam zarówno latem jak i zimą można podziwiać niesamowitą panoramę Tatr. Na Gubałówce jest też wiele atrakcji dla dzieci. Zimą znajdziesz tam narciarski wyciąg orczykowy. Będąc na Gubałówce warto przespacerować się jej grzbietem do wyciągu krzesełkowego na Butorowym Wierchu, którym warto zjechać podziwiając piękne widoki.

Będąc w Zakopanem warto odwiedzić najstarszą nekropolię w stolicy Tatr - Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, znajdującą się przy ulicy Kościeliskiej. Powstała ona w drugiej połowie XIX wieku. Swoją nazwę zawdzięcza darczyńcy ziemi - Janowi Pęksowi. “Brzyzek” to urwisko nad potokiem. Na terenie nekropolii zobaczyć można unikatowe nagrobki. Pochowani zostali tam między innymi Kornel Makuszyński, Jan Długosz czy Stanisław Witkiewicz.

Nie sposób nie wspomnieć o symbolu sportów zimowych - Wielkiej Krokwi. To tam odbywają się konkursy skoków narciarskich w Pucharze Świata. Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza położona jest na północnym stoku góry Krokiew.

Skocznia w Wiśle nie jest już pierwszą w kalendarzu PŚ
Wielka Krokiew w Zakopanem eurosport

Odwiedzając Zakopane z dzieckiem często trudno jest wchodzić w wysokie góry. Dlatego rozwiązaniem może być skorzystanie z kolei linowej na Kasprowy Wierch. Jest to obiekt całoroczny. Trzeba jednak pamiętać, że w okresie zwłaszcza wakacyjnym należy przygotować się na dość długie stanie w kolejce do zakupu biletów wjazdowych. Dolna stacja kolei znajduje się w Kuźnicach. Na górnej stacji znajdziesz restaurację i sklep. Z górnej stacji wybrać się można na spacer Czerwonymi Wierchami, a następnie zejść na przykład Doliną Małej Łąki.

Kolejka na Kasprowy WierchShutterstock

Co robić w Zakopanem jak pada? W takiej sytuacji można wybrać się do jednego z licznych muzeów lub galerii, które znajdują się w mieście. Można też skorzystać z szerokiej oferty gastronomicznej lub atrakcji dla dzieci - Galerii Figur Stalowych, Domu do Góry Nogami czy zakopiańskiego aquaparku. Dorośli mogą być zainteresowani położonymi w okolicy Zakopanego termami.

Tatry z dzieckiem

Będąc w Zakopanem nie można jednak zapominać o najważniejszym - Tatrach. Tatry oferują wiele dla małych i dużych. Starsi i o lepszej kondycji na pewno chętnie wybiorą się w wyższe partie gór - dla nich ciekawą atrakcją będą na pewno Rysy, czyli najwyższy szczyt polskich Tatr, Kasprowy Wierch, Giewont, a może nawet Orla Perć.

Z dziećmi warto jednak na początku kierować się w spokojniejsze rejony i wybrać na przykład jedną z licznych, malowniczych tatrzańskich dolin.

Dolina Kościeliska

Jedna z najpopularniejszych tatrzańskich dolin. Trudno się temu dziwić, ponieważ o każdej porze roku gwarantuje niesamowite doznania. Gdzie się nie spojrzy, tam piękne widoki. Dodatkowo jest to dolina, którą przejść się da również z wózkiem. Trasa nie jest trudna, jest jednak dość długa - do Schroniska na Hali Ornak jest sześć kilometrów. W jedną stronę. W każdej chwili można jednak zawrócić. Będąc w Dolinie Kościeliskiej warto zobaczyć również Wąwóz Kraków, Staw Smreczyński czy Jaskinię Mroźną.

Morskie Oko

Tej propozycji nie mogło zabraknąć. Morskie Oko to jezioro położone w malowniczej scenerii. Wiedzie do niej asfaltowa droga, która nie jest trudna, ale jest długa - 8,5 kilometra w jedną stronę. Warto przygotować sobie dużo opowieści, którymi można zająć po drodze dzieci. Po drodze mija się Wodogrzmoty Mickiewicza. Trzeba też pamiętać, że na tej trasie w sezonie będzie bardzo wielu turystów.

Morskie OkoShutterstock

Dolina Chochołowska

Jest to w polskich Tatrach najdłuższa dolina. Co ciekawe, można do niej wjechać rowerem. Co dowodzi tego, że również z wózkiem nie będzie stanowiła problemu. Trasa do Polany Chochołowskiej, gdzie jest schronisko, ma długość około 7,5 kilometra w jedną stronę. Dolina Chochołowska najpiękniej wygląda w czasie kwitnienia krokusów. Trzeba się jednak wtedy nastawić na dużą liczbę turystów.

Dolina Chochołowska w TatrachShutterstock

Zakopane w 3 dni - co zwiedzić?

Jeżeli do Zakopanego planujesz przyjechać w piątek wieczorem, pamiętaj o korkach na Zakopiance. Zwłaszcza w atrakcyjnych turystycznie terminach. Piątkowy wieczór w Zakopanem spędzić można na Krupówkach, korzystając z uroków nocnego życia miasta. Alternatywą jest spacer Krupówkami pod Wielką Krokiew czy Gubałówkę.

Sobotę dobrze jest rozpocząć wcześnie, ponieważ rano w górach zwykle jest lepsza pogoda. W zależności od możliwości i preferencji warto zdecydować się na wyprawę w góry - może to być dolina lub jakiś wyższy punkt.

Niedzielny poranek może być dobrym momentem na relaks i odpoczynek po sobotniej wędrówce. Ciekawym pomysłem będzie skorzystanie z oferty basenów termalnych.

ZOBACZ: Co zabrać w góry? Kompletna lista rzeczy na wycieczkę Kolory szlaków górskich - co oznaczają?

Tatry słowackie

Większa część Tatr znajduje się po słowackiej stronie. To tam jest też najwyższy szczyt Tatr - Gerlach. W słowacką część dostać się można samochodem lub komunikacją autobusową. Tatry słowackie oferują dużą liczbę szlaków, które prowadzą w ciekawe miejsca - warte polecenia są na przykład Tatry Bielskie.

Jedną z bardziej znanych atrakcji górskich Słowacji jest niewątpliwie Słowacki Raj. Jest to kraina znajdująca się w Karpatach Zachodnich. Znajdziesz tam niezwykle kręte szlaki w wąwozach. Są one dostosowane do turystów - skorzystasz tam z drabinek, kładek, mostków.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: Tatrzański Park Narodowy

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W środę 17.07 nad Polską od rana pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch regionach kraju

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch regionach kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Za nami burzowy wtorek. W ciągu dnia strażacy przyjęli prawie 5000 zgłoszeń, w tym najwięcej na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu. W wyniku przejścia nawałnic obrażenia odniosło kilka osób, doszło także do poważnych podtopień.

Tysiące interwencji, zalania, ranni. Bilans wtorkowych nawałnic

Tysiące interwencji, zalania, ranni. Bilans wtorkowych nawałnic

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

IMGW ostrzega przed upałem. We wschodniej Polsce kolejny dzień z rzędu prognozowane jest męczące gorąco. O poranku i po południu lokalnie może również zagrzmieć.

Grad, ulewy i skwar. IMGW ostrzega

Grad, ulewy i skwar. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Ulewy nawiedziły największe miasto Kanady. We wtorek w Toronto doszło do zalania wielu ulic, podtopienia budynków i wielogodzinnych przerw w dostawie prądu. Meteorolodzy alarmują, że do podobnych sytuacji będzie dochodziło coraz częściej.

Autostrady pod wodą, wiele godzin bez prądu. Tak będzie coraz częściej

Autostrady pod wodą, wiele godzin bez prądu. Tak będzie coraz częściej

Źródło:
PAP, CBC

Gdzie jest burza? W środę 17.07 nad Polską od rana pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch regionach kraju

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch regionach kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Środa 17.07 przyniesie przeważnie małe i umiarkowane zachmurzenie. W górach prognozowane są burze. Termometry pokażą od 23 do 31 stopni.

Pogoda na dziś - środa, 17.07. Lokalnie może się błyskać

Pogoda na dziś - środa, 17.07. Lokalnie może się błyskać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą spokój w pogodzie - upał nieco zelżeje, a burz będzie niewiele. Uwaga: w środę zagrzmi w górach.

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

Źródło:
tnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Upał najprawdopodobniej przyczynił się do śmierci pięciu starszych mężczyzn w sobotę i niedzielę we Włoszech - podały media. Cztery z tych osób zmarły na plażach w Apulii na południu, gdzie jest szczególnie gorąco.

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niebezpieczny pożar szaleje we wschodniej Kanadzie. Ogień pojawił się w okolicach miasta Labrador City w zeszłym tygodniu, ale w piątek na skutek niekorzystnych warunków pogodowych urósł w niezwykłym tempie. Akcja gaśnicza prowadzona jest jedynie z powietrza - na ziemi wciąż jest niebezpiecznie gorąco.

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Źródło:
Reuters, CBC News

Martwe ryby pokryły brzegi jeziora San Antonio w Kalifornii. Co niezwykłe, masowe śnięcie dotknęło prawie wszystkich gatunków zamieszkujących zbiornik. Władze regionu sprawdzają, co zabiło zwierzęta, a na czas śledztwa jezioro i jego okolice zostały zamknięte dla odwiedzających.

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Źródło:
Desert Sun,

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl