Zakopane - co zobaczyć? Gdzie wybrać się z dzieckiem?

Źródło:
Tatrzański Park Narodowy
Życzenia urodzinowe od widzów TVN24 z Zakopanego
Życzenia urodzinowe od widzów TVN24 z ZakopanegoTVN24
wideo 2/6
Życzenia urodzinowe od widzów TVN24 z ZakopanegoTVN24

Zakopane jest miejscem wybieranym przez turystów i zimą, i latem. Miłośnicy sportów zimowych znajdą tu stoki narciarskie, a wielbiciele pieszych wędrówek - niezliczoną liczbę szlaków turystycznych.

● Głównym deptakiem Zakopanego są Krupówki. ● Symbolem zimowego Zakopanego jest niewątpliwie Wielka Krokiew. ● Zakopane to świetna baza wypadowa na górskie wyprawy w Tatry.

Gdzie leży Zakopane?

Zakopane położone jest w województwie małopolskim u samego podnóża Tatr. Nazywane jest zimową stolicą Polski, ponieważ w Tatrach znaleźć można wiele stoków narciarskich czy tras snowboardowych, które zapewnią niesamowite doświadczenia. Pod Wielką Krokwią znaleźć można całe zimowe miasteczko z wieloma atrakcjami dla dzieci. Zakopane zimą wygląda bajkowo, a do tego zachwyca zimową panoramą Tatr.

Jednak również latem do Zakopanego przyjeżdżają tłumy turystów. Jest to bowiem miasto, które sprawdza się jako baza wypadowa do górskich wędrówek.

Atrakcje w Zakopanem

Główną atrakcją turystyczną Zakopanego są Krupówki - to jeden z najsłynniejszych deptaków w Polsce i jednocześnie reprezentacyjna ulica Zakopanego. Znajdziesz tam bardzo dużo restauracji oraz sklepów czy kramów z pamiątkami.

Krupówki w ZakopanemShutterstock

Krupówki doprowadzą cię do kolejki na Gubałówkę. Na Gubałówkę wejść można pieszo, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z kolejki, która zawiezie cię na samą górę. A tam zarówno latem jak i zimą można podziwiać niesamowitą panoramę Tatr. Na Gubałówce jest też wiele atrakcji dla dzieci. Zimą znajdziesz tam narciarski wyciąg orczykowy. Będąc na Gubałówce warto przespacerować się jej grzbietem do wyciągu krzesełkowego na Butorowym Wierchu, którym warto zjechać podziwiając piękne widoki.

Będąc w Zakopanem warto odwiedzić najstarszą nekropolię w stolicy Tatr - Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, znajdującą się przy ulicy Kościeliskiej. Powstała ona w drugiej połowie XIX wieku. Swoją nazwę zawdzięcza darczyńcy ziemi - Janowi Pęksowi. “Brzyzek” to urwisko nad potokiem. Na terenie nekropolii zobaczyć można unikatowe nagrobki. Pochowani zostali tam między innymi Kornel Makuszyński, Jan Długosz czy Stanisław Witkiewicz.

Nie sposób nie wspomnieć o symbolu sportów zimowych - Wielkiej Krokwi. To tam odbywają się konkursy skoków narciarskich w Pucharze Świata. Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza położona jest na północnym stoku góry Krokiew.

Skocznia w Wiśle nie jest już pierwszą w kalendarzu PŚ
Wielka Krokiew w Zakopanem eurosport

Odwiedzając Zakopane z dzieckiem często trudno jest wchodzić w wysokie góry. Dlatego rozwiązaniem może być skorzystanie z kolei linowej na Kasprowy Wierch. Jest to obiekt całoroczny. Trzeba jednak pamiętać, że w okresie zwłaszcza wakacyjnym należy przygotować się na dość długie stanie w kolejce do zakupu biletów wjazdowych. Dolna stacja kolei znajduje się w Kuźnicach. Na górnej stacji znajdziesz restaurację i sklep. Z górnej stacji wybrać się można na spacer Czerwonymi Wierchami, a następnie zejść na przykład Doliną Małej Łąki.

Kolejka na Kasprowy WierchShutterstock

Co robić w Zakopanem jak pada? W takiej sytuacji można wybrać się do jednego z licznych muzeów lub galerii, które znajdują się w mieście. Można też skorzystać z szerokiej oferty gastronomicznej lub atrakcji dla dzieci - Galerii Figur Stalowych, Domu do Góry Nogami czy zakopiańskiego aquaparku. Dorośli mogą być zainteresowani położonymi w okolicy Zakopanego termami.

Tatry z dzieckiem

Będąc w Zakopanem nie można jednak zapominać o najważniejszym - Tatrach. Tatry oferują wiele dla małych i dużych. Starsi i o lepszej kondycji na pewno chętnie wybiorą się w wyższe partie gór - dla nich ciekawą atrakcją będą na pewno Rysy, czyli najwyższy szczyt polskich Tatr, Kasprowy Wierch, Giewont, a może nawet Orla Perć.

Z dziećmi warto jednak na początku kierować się w spokojniejsze rejony i wybrać na przykład jedną z licznych, malowniczych tatrzańskich dolin.

Dolina Kościeliska

Jedna z najpopularniejszych tatrzańskich dolin. Trudno się temu dziwić, ponieważ o każdej porze roku gwarantuje niesamowite doznania. Gdzie się nie spojrzy, tam piękne widoki. Dodatkowo jest to dolina, którą przejść się da również z wózkiem. Trasa nie jest trudna, jest jednak dość długa - do Schroniska na Hali Ornak jest sześć kilometrów. W jedną stronę. W każdej chwili można jednak zawrócić. Będąc w Dolinie Kościeliskiej warto zobaczyć również Wąwóz Kraków, Staw Smreczyński czy Jaskinię Mroźną.

Morskie Oko

Tej propozycji nie mogło zabraknąć. Morskie Oko to jezioro położone w malowniczej scenerii. Wiedzie do niej asfaltowa droga, która nie jest trudna, ale jest długa - 8,5 kilometra w jedną stronę. Warto przygotować sobie dużo opowieści, którymi można zająć po drodze dzieci. Po drodze mija się Wodogrzmoty Mickiewicza. Trzeba też pamiętać, że na tej trasie w sezonie będzie bardzo wielu turystów.

Morskie OkoShutterstock

Dolina Chochołowska

Jest to w polskich Tatrach najdłuższa dolina. Co ciekawe, można do niej wjechać rowerem. Co dowodzi tego, że również z wózkiem nie będzie stanowiła problemu. Trasa do Polany Chochołowskiej, gdzie jest schronisko, ma długość około 7,5 kilometra w jedną stronę. Dolina Chochołowska najpiękniej wygląda w czasie kwitnienia krokusów. Trzeba się jednak wtedy nastawić na dużą liczbę turystów.

Dolina Chochołowska w TatrachShutterstock

Zakopane w 3 dni - co zwiedzić?

Jeżeli do Zakopanego planujesz przyjechać w piątek wieczorem, pamiętaj o korkach na Zakopiance. Zwłaszcza w atrakcyjnych turystycznie terminach. Piątkowy wieczór w Zakopanem spędzić można na Krupówkach, korzystając z uroków nocnego życia miasta. Alternatywą jest spacer Krupówkami pod Wielką Krokiew czy Gubałówkę.

Sobotę dobrze jest rozpocząć wcześnie, ponieważ rano w górach zwykle jest lepsza pogoda. W zależności od możliwości i preferencji warto zdecydować się na wyprawę w góry - może to być dolina lub jakiś wyższy punkt.

Niedzielny poranek może być dobrym momentem na relaks i odpoczynek po sobotniej wędrówce. Ciekawym pomysłem będzie skorzystanie z oferty basenów termalnych.

ZOBACZ: Co zabrać w góry? Kompletna lista rzeczy na wycieczkę Kolory szlaków górskich - co oznaczają?

Tatry słowackie

Większa część Tatr znajduje się po słowackiej stronie. To tam jest też najwyższy szczyt Tatr - Gerlach. W słowacką część dostać się można samochodem lub komunikacją autobusową. Tatry słowackie oferują dużą liczbę szlaków, które prowadzą w ciekawe miejsca - warte polecenia są na przykład Tatry Bielskie.

Jedną z bardziej znanych atrakcji górskich Słowacji jest niewątpliwie Słowacki Raj. Jest to kraina znajdująca się w Karpatach Zachodnich. Znajdziesz tam niezwykle kręte szlaki w wąwozach. Są one dostosowane do turystów - skorzystasz tam z drabinek, kładek, mostków.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: Tatrzański Park Narodowy

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek przez Polskę przechodzą fronty burzowe. Zjawiska miejscami są gwałtowne, a wyładowaniom towarzyszą porywisty wiatr oraz ulewy. Służby otrzymują setki zgłoszeń, około 90 tysięcy osób nie ma dostępu do prądu. Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od naszych czytelników.

Zerwane dachy, powalone drzewa. Dziesiątki tysięcy osób bez prądu

Zerwane dachy, powalone drzewa. Dziesiątki tysięcy osób bez prądu

Źródło:
Portalik25.pl, Jawor

Gdzie jest burza? W poniedziałek 23.06 nad częścią Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Burzom towarzyszą opady deszczu oraz silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Niebezpiecznie w wielu województwach

Gdzie jest burza? Niebezpiecznie w wielu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli wtorek 24.06. W nocy czeka nas wędrówka burz, które mogą okazać się gwałtowne. W dzień tylko lokalnie pokropi, a termometry pokażą maksymalnie 25 stopni.

Pogoda na jutro - wtorek 24.06. Noc pod znakiem gwałtownych zjawisk

Pogoda na jutro - wtorek 24.06. Noc pod znakiem gwałtownych zjawisk

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałek przyniesie w wielu regionach kraju burzową aurę. Jak będzie wyglądać wędrówka gwałtownych zjawisk wieczorem oraz w ciągu nadchodzącej nocy? Czego się spodziewać? Sprawdziła to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Tak będą wędrować burze. "Zjawiska mogą nieść zniszczenie"

Tak będą wędrować burze. "Zjawiska mogą nieść zniszczenie"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB w związku z gwałtownymi burzami został wydany w poniedziałek 23.06 do mieszkańców 16 województw. Eksperci ostrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu.

Alert RCB. "Przygotuj się na możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB. "Przygotuj się na możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Alarmy obowiązują w całym kraju. Wyładowaniom towarzyszyć będzie porywisty wiatr, w porywach rozpędzający się do 100-115 kilometrów na godzinę.

Cała Polska objęta alarmami przed burzami

Cała Polska objęta alarmami przed burzami

Źródło:
IMGW

Wtorek przyniesie ze sobą odpoczynek od burz i upału. W części kraju możliwe są słabe opady deszczu. Czego spodziewać się w kolejnych dniach? Czeka nas przeplatanka gorąca z chłodniejszymi masami powietrza, mogą też wrócić wyładowania atmosferyczne.

Pogoda na 5 dni. Temperatura na huśtawce

Pogoda na 5 dni. Temperatura na huśtawce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na greckiej wyspie Chios na Morzu Egejskim od niedzieli szaleją pożary lasów. Z żywiołem walczą całe zastępy strażaków, ewakuowane są kolejne miejscowości, a władze proszą o wodę i żywność. Służby podejrzewają, że ogień mógł zostać wzniecony przez człowieka.

Pożary trawią grecką wyspę. Kolejne ewakuacje

Pożary trawią grecką wyspę. Kolejne ewakuacje

Źródło:
Reuters, greekreporter.com

Tej nocy pojawi się szansa na zobaczenie na niebie nad Polską efektownego, kosmicznego wiru. Zjawisko będzie związane z lotem Falcona 9 i zrzutem paliwa z rakiety. Sprawdź, o której godzinie spojrzeć w górę, by go zobaczyć.

Kosmiczny wir na niebie nad Polską. Szansa już tej nocy

Kosmiczny wir na niebie nad Polską. Szansa już tej nocy

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Mieszkańcy wschodnich regionów Stanów Zjednoczonych zmagają się z niebezpieczną falą upałów. W niedzielę temperatura odczuwalna sięgała 40 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach również będzie bardzo gorąco.

Miliony ludzi objętych alarmami przed upałem

Miliony ludzi objętych alarmami przed upałem

Źródło:
PAP, New York Post, CBS News, The Guardian

Naukowcy odkryli, że pewien gatunek ćmy żyjący w Australii, który każdego roku wyrusza na długą wędrówkę, do nawigacji używa gwiazd. To pierwszy raz, gdy poznano taką umiejętność u bezkręgowców pokonujących ogromne dystanse.

Pokonują nawet tysiąc kilometrów, używają gwiazd jako nawigacji

Pokonują nawet tysiąc kilometrów, używają gwiazd jako nawigacji

Źródło:
Phys, AFP

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasielewski odpoczywa na urlopie, a długoterminową prognozę temperatury tym razem przygotował synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński. Sprawdź, jaką aurę przyniosą ostatnie dni czerwca i początek lipca.

Pogoda na 16 dni: polskie lato w pełni

Pogoda na 16 dni: polskie lato w pełni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Poniedziałek, czyli 23.06, zapowiada się z dynamiczną pogodą. Prognozowane są burze, którym towarzyszyć ma ulewny deszcz. Niewykluczone jest powstanie trąby powietrznej. W wielu miejscach będzie gorąco, a miejscami - upalnie.

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.06. Początek tygodnia z gwałtowną pogodą

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.06. Początek tygodnia z gwałtowną pogodą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Cały czas trwają badania nad wpływem mikroplastiku na zdrowie człowieka. W artykule opublikowanym na łamach "Journal of the American Heart Association" naukowcy donoszą, że osoby żyjące w pobliżu wód cechujących się wysokim stężeniem małych cząsteczek tworzyw sztucznych są bardziej narażone na wiele groźnych chorób.

Mikroplastik a częstotliwość chorób. Niepokojące obserwacje naukowców

Mikroplastik a częstotliwość chorób. Niepokojące obserwacje naukowców

Źródło:
PAP

Strażacy w amerykańskim stanie Georgia zostali wezwani w czwartek, aby pomóc osobie, która utknęła w błocie. Gdy przybyli na miejsce przekonali się, że w grząskim gruncie faktycznie coś utknęło, ale nie jest to człowiek.

Jelonek utknął w błocie. Strażacy ruszyli na pomoc

Jelonek utknął w błocie. Strażacy ruszyli na pomoc

Źródło:
CNN

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili szczegółową analizę kilkunastu tysięcy próbek krwi wyssanej przez komary. Chcieli zbadać, na jakich gatunkach zwierząt żerują te owady. Okazuje się, mają one znacznie bardziej różnorodne i elastyczne upodobania żywieniowe niż wcześniej sądzono.

Zbadali zwyczaje żywieniowe komarów. Wyniki ich zaskoczyły

Zbadali zwyczaje żywieniowe komarów. Wyniki ich zaskoczyły

Źródło:
Uniwersytet w Swansea

W tym roku monsun uderzył w Chiny wcześniej niż zwykle. W ostatnich dniach na południu i w centrum kraju padał ulewny deszcz, który doprowadził do powodzi. Są ofiary śmiertelne. Gwałtowna aura spodziewana jest również w niedzielę, wydano ostrzeżenia meteorologiczne.

"Nigdy wcześniej nie doświadczyłam tak ogromnej powodzi"

"Nigdy wcześniej nie doświadczyłam tak ogromnej powodzi"

Źródło:
Reuters, chinadaily.com.cn, CCTV

W sobotę na Opolszczyźnie i w Małopolsce zaobserwowano wirujące słupy piachu i pyłu, czyli zjawiska nazywane diabełkami pyłowymi. Można je zobaczyć na nagraniach.

Wirujące słupy pyłu i piachu. Nagrania

Wirujące słupy pyłu i piachu. Nagrania

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gorące powietrze napłynęło do wielu regionów Francji. Sprawiło, że w sobotę temperatura maksymalna sięgnęła prawie 40 stopni. Agencja meteorologiczna Meteo France wydała ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed spiekotą.

Napłynęło gorące powietrze. "Upał jest nie do zniesienia"

Napłynęło gorące powietrze. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters, ouest-france.fr, meteofrance.com

Na południu Chorwacji w rejonie Omisza wybuchł pożar. Jak przekazała straż, został wywołany przez człowieka. Ogień strawił kilkanaście domów. Z żywiołem walczy ponad 150 strażaków, choć najgorsze już minęło. Konieczne były ewakuacje mieszkańców oraz turystów. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relacje Polaków, którzy przebywają w tamtych rejonach.

Spalone domy, ewakuacje. Straż: znamy przyczynę pożaru

Spalone domy, ewakuacje. Straż: znamy przyczynę pożaru

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, index.hr, PAP

Nawałnice, którym miały towarzyszyć tornada, nawiedziły Dakotę Północną i Minnesotę w USA, doprowadzając do śmierci trzech osób. Wiał silny wiatr, padał intensywny deszcz oraz grad pokaźnych rozmiarów. Blisko 100 tysięcy odbiorców zostało pozbawionych prądu.

Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Trzy osoby nie żyją

Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
PAP, KFGO, AP

Na początku czerwca firma ispace próbowała wylądować łazikiem Resilience na Księżycu. Misja zakończyła się niepowodzeniem. Miejsce, gdzie maszyna się rozbiła, można zobaczyć teraz na zdjęciu opublikowanym przez amerykańską agencję kosmiczną NASA.

Drugi raz rozbili się na Księżycu. Widać to na zdjęciu

Drugi raz rozbili się na Księżycu. Widać to na zdjęciu

Źródło:
space.com, NASA

Stwierdzenie "tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną" zostało sformułowane przez Paracelsusa, XVI-wiecznego lekarza uważanego za ojca nowoczesnej medycyny. Prawo to leży u podstaw dzisiejszej toksykologii, przypominając o cienkiej granicy między zbawiennym a szkodliwym działaniem tego samego związku. W ocieplającym się świecie lekarze i badacze muszą jednak mierzyć się z czynnikami przesuwającymi te granice w sposób, który nie do końca możemy przewidzieć.

Co pomaga, a co szkodzi? Zmiany klimatu zacierają granice

Co pomaga, a co szkodzi? Zmiany klimatu zacierają granice

Źródło:
TVN24+

Przez stan New Jersey w USA przeszły burze, które pozbawiły ludzi prądu i łamały drzewa. W wyniku gwałtownej pogody ucierpiał sportowy samochód Jeffa Jonesa, kierowcy wyścigowego, co widać na nagraniu.

"Drzewo przeszło przez dach mojego auta"

"Drzewo przeszło przez dach mojego auta"

Źródło:
Reuters, nj.com, thedrive.com

Fala upałów nawiedziła południową Hiszpanię. W piątek termometry pokazały miejscami aż 40 stopni Celsjusza. Przed spiekotą wydano ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia. Również w Wielkiej Brytanii było tego dnia gorąco.

Na termometrach aż 40 stopni. "Pij dużo wody, chowaj się w cieniu"

Na termometrach aż 40 stopni. "Pij dużo wody, chowaj się w cieniu"

Źródło:
Reuters

W Turcji trwają prace nad wzmocnieniem wrażliwych punktów konstrukcyjnych słynnego meczetu Hagia Sophia, który położony jest w Stambule. Inżynierowie i eksperci do spraw dziedzictwa kulturowego wykorzystują zaawansowane symulacje trzęsień ziemi, aby lepiej przygotować świątynię na takie wydarzenia.

Przygotowują najsłynniejszy turecki meczet na trzęsienie ziemi

Przygotowują najsłynniejszy turecki meczet na trzęsienie ziemi

Źródło:
Daily Sabah, PAP