Co zabrać w góry? Kompletna lista rzeczy na wycieczkę

Aktualizacja:
[object Object]
O czym pamiętać wychodząc w góry? (wideo archiwalne)tvn24
wideo 2/20

Co zabrać w góry, żeby bezpiecznie pokonywać szlaki, a zarazem czuć się swobodnie? Lista rzeczy, które trzeba spakować, zależy od pory roku i tego, w jak wysokie góry się udajesz. Ważna jest też długość wyprawy i miejsce noclegu. Podpowiadamy, co przyda się w górach latem, a co zimą oraz co warto zabrać, planując nocleg pod namiotem.

Obowiązkowe wyposażenie w górach to kurtka przeciwdeszczowa, buty trekkingowe, plecak turystyczny i rozpinana bluza.

Idąc w góry latem, nie zapomnij o nakryciu głowy, kremie z wysokim filtrem i zapasie wody. Zimą zabierz w góry kilka par rękawiczek, termos z ciepłym napojem i krem chroniący przed mrozem oraz słońcem. Włóż bieliznę termiczną. Na szlaku miej zawsze pod ręką butelkę z wodą, mapę, telefon i przekąski.

Pakując się na wyprawę w góry, weź pod uwagę cel podróży i trasy, którymi będziesz wędrować. To podstawa przy kompletowaniu rzeczy do zabrania w góry. Na naszej liście są pozycje obowiązkowe podczas górskich wędrówek oraz takie, które nie są niezbędne, ale ułatwiają chodzenie po szlakach.

Co zabrać ze sobą w góry: lista obowiązkowa

Niezależnie od pory roku, zabierz w góry taką odzież, sprzęt oraz jedzenie, które zapewnią ci swobodę ruchu i bezpieczeństwo na szlaku w różnych warunkach pogodowych:

- obuwie - czy wybierasz się w Tatry Wysokie, czy na łagodniejsze zbocza Beskidu Żywieckiego, najważniejszą rzeczą są dobre buty trekkingowe;

- kurtka - wodoodporna kurtka to podstawa; ochroni przed deszczem, wiatrem i chłodem;

- plecak - ten do górskich wędrówek powinien mieć usztywniane plecy, pas barkowy i pas piersiowy;

- przekąski - baton energetyczny, bakalie, czekolada i banan to nie kaprys, lecz ratunek w chwili dużego zmęczenia. Oprócz wody, zawsze miej przy sobie coś, co szybko da ci zastrzyk energii, gdy siły zaczną zawodzić;

- bluza rozpinana - ciepła, ale odprowadzająca wilgoć, np. z polaru. Nawet przy dobrej pogodzie może być ci zimno, kiedy się zmęczysz, dlatego bluzę warto zabrać w góry także latem.

Wybieraj odzież z tkanin funkcjonalnych i wełny merino. Bawełna nie najlepiej się sprawdza. Jeśli nie chcesz inwestować w specjalistyczne spodnie trekkingowe (są najlepsze!), bo jedziesz w góry na krótko, nie wkładaj dresów, tylko wygodne dżinsy.

Co warto zabrać w góry?

Wybierając się na szlak, pamiętaj o zabraniu apteczki. GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) radzi, żeby znalazły się w niej:

- plastry z opatrunkami (dwa, trzy rodzaje);

- mały plaster na rolce (jedna sztuka);

- bandaże (dwie, trzy sztuki);

- bandaż elastyczny (jedna sztuka);

- wyjałowione opatrunki;

- mała woda utleniona w plastikowej buteleczce (lub inny środek do odkażania ran);

- chusta trójkątna (jedna sztuka);

- aluminiowa folia termiczna;

- rękawiczki lateksowe (jedna para).

W czasie chodzenia po górach przydadzą ci się także:

- kijki trekkingowe - odciążają stawy kolanowe;

- raki - przydatne w wysokich górach podczas wędrówek po śliskich i twardych powierzchniach;

- raczki - można przyczepić je paskami do każdych butów; zapobiegają ślizganiu się na niezbyt stromych szlakach;

- kask wspinaczkowy - ochroni cię przed urazami głowy, spowodowanymi np. przez spadające kamienie czy uderzenia o skałę;

- latarka czołówka - przyda się, kiedy na szlaku zastanie cię mrok.

Co wziąć w góry latem?

Potrzebne ci będą wszystkie rzeczy z powyższej listy, a dodatkowo krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem UV i czapka z daszkiem lub chusta wielofunkcyjna. Pamiętaj, że nawet latem nie chodzi się po górach w sandałach, chyba że zainwestujesz w dobre sandały trekkingowe i wybierasz się na łatwy szlak. Ciepłe, wysokie i miękkie skarpety turystyczne są obowiązkowe. Weź jedną parę na zmianę. Nie zapomnij o wodzie!

Co zabrać w góry zimą?

Zimą w górach obowiązuje ta sama lista potrzebnych rzeczy. Do plecaka spakuj jednak także dodatkową ciepłą czapkę, skarpetki oraz:

- termos z ciepłą i słodką herbatą; napój cię rozgrzeje, a cukier doda energii;

- krem z filtrem UV chroniący przed wiatrem i mrozem;

- bieliznę termiczną - dobrze radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci i osłania przed zimnem; przyda się też na inne sezony;

- rękawiczki - turystyczne, które dobrze trzymają ciepło i nie krępują ruchów; zabierz w góry kilka par rękawiczek o różnej grubości;

- nakładki (raczki) na buty - mają kolce, które pomagają utrzymać się na śliskiej powierzchni i przydają się nawet na łatwych trasach;

- raki - w górach wysokich są obowiązkowe, tam przyda się też czekan;

- okulary przeciwsłoneczne (lodowcowe) – chronią nie tylko przed promieniowaniem UV, ale także przed mrozem i wiatrem.

Jakie buty do chodzenia po górach?

Buty do wędrówek górskich muszą mieć wysoką cholewkę i antypoślizgową podeszwę, która amortyzuje chodzenie po nierównym terenie. Usztywnienie w kostce chroni stawy skokowe podczas marszu. Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonane jest obuwie. Dobrym rozwiązaniem jest membrana, która odprowadza wilgoć, a jednocześnie chroni przed przemoknięciem w razie deszczu. Najlepiej, żeby buty trekkingowe były o pół rozmiaru lub nawet o rozmiar większe niż te, które zazwyczaj nosisz, tak żeby stopa miała gdzie się przesunąć podczas schodzenia. Przymierzając buty w góry, rób to w skarpetkach turystycznych. Są grubsze od zwykłych, ale to właśnie w takich powinieneś chodzić po szlakach.

Co spakować w góry? Kurtka przeciwdeszczowa

Jaką kurtkę w góry wybrać? Przede wszystkim taką, która dobrze zniesie deszcz. Sprawdź parametry wodoodporności – im wyższy, tym lepiej chroni przed opadami. Te ze współczynnikiem 10000 mm i wyższym dadzą radę nawet w największej ulewie. Kurtka na górskie wycieczki nie powinna być obcisła. W zależności od pory roku i warunków pogodowych muszą zmieścić się pod nią m.in. koszulka termiczna i bluza. A ważne jest, żeby odzież nie krępowała ruchów podczas wędrówki po szlaku. Ponadto kurtka, którą zabierzesz w góry, powinna mieć rozpinane zamki pod pachami, zamek rozpinany od dołu i od góry, kaptur (najlepszy jest obszerny, z daszkiem) oraz zapinane mankiety lub ściągacze.

Jaki plecak wziąć w góry?

Plecak turystyczny przyda ci się zarówno podczas długich, jak i krótkich wędrówek. Wybierając plecak, zwróć uwagę na:

- wzmacniane plecy - między plecakiem a twoimi plecami powinno być też trochę luzu, bo to właśnie one pocą się najbardziej;

- pas biodrowy - musi znajdować się na biodrach, a nie w pasie; biodra przejmują nawet 70 proc. ciężaru plecaka;

- miękki pas piersiowy - nie będzie uwierać podczas długich wędrówek;

- otwieranie od góry i od dołu - dzięki temu nie trzeba przekopywać się przez całą zawartość plecaka, żeby dostać się do czegoś, co jest na dnie. W przypadku większego plecaka wybierz taki, który otwiera się też wzdłuż;

- kieszenie - butelka z wodą, czołówka, telefon czy portfel powinny być łatwo dostępne.

Wielkość plecaka zależy m.in. od tego, na jak długo jedziesz i ile czasu będziesz spędzać na szlaku. Na krótki wypad wystarczy ok. 10- lub 25-litrowy. Jeśli planujesz nocować w schroniskach i pozostawać na szlaku dłużej, plecak musi być co najmniej 50-litrowy (na weekend), a nawet 90-litrowy, jeśli chcesz spędzić w górach więcej dni.

Co spakować do plecaka?

W plecaku, który będziesz nosić na szlaku, muszą znaleźć się obowiązkowo:

- apteczka;

- powerbank;

- papierowa mapa;

- czołówka;

- telefon;

- woda;

- przekąska.

Co wziąć pod namiot?

Jeśli planujesz biwak, potrzebne ci będą dodatkowo namiot, karimata i śpiwór typu mumia. Przy wyborze tego ekwipunku kieruj się jego wagą (będziesz musiał nosić je na plecach), wodoszczelnością (namiot powinien mieć parametr wodoodporności min. 3000 mm) i zakresem temperatur. Śpiwór z puchowym wypełnieniem jest lżejszy od syntetycznego, lepiej też trzyma ciepło. Noce w górach są zimne, śpiwór musi być lekki, ale mieć odpowiednią temperaturę komfortu (T comfort) i temperaturę graniczną, ekstremalną (T limit). Ta ostatnia latem powinna oscylować wokół -11 st. C, a w przypadku wspinaczki wysokogórskiej nawet -18 st. Pod namiotem w górach przydadzą się też:

- kuchenka turystyczna - najpopularniejsze są te na kartusze z gazem propan-butan. Są lekkie, łatwe w obsłudze i sprawdzają się na dużych wysokościach;

- naczynia - najlepiej lekkie, kompaktowe, wykonane z tytanu lub aluminium;

- zapalniczka - wybierz model outdoorowy, który działa w trudnych warunkach pogodowych i jest wodoodporny;

- scyzoryk - wielozadaniowy, przyda się do otwierania konserw, strugania drewna itd.;

- ręcznik szybkoschnący z mikrofibry, zajmuje mało miejsca, jest lekki i nie trzyma wilgoci;

- tabletki lub filtr do uzdatniania wody. Nie pij wody prosto z górskiego strumienia, może się to skończyć, i to w najlepszym przypadku, nieprzyjemnym zatruciem i biegunką. Tabletki i filtry kupisz w sklepach outdoorowych i sportowych. Oczyszczają wodę z bakterii, wirusów, grzybów, pierwotniaków.

Nie zapomnij o zabraniu worków, w które spakujesz śmieci. Pamiętaj też, że polskie prawo zabrania rozbijania namiotów poza miejscami do tego wyznaczonymi. Z takim ekwipunkiem będziesz cieszyć się wędrówką i widokami, bez obaw o to, że zaskoczy cię pogoda lub zmęczenie uniemożliwi dalsze zdobywanie szczytów.

Autor: ks/mro / Źródło: GOPR, Lenkiewicz W., Marasek A., "Zimowa turystyka piesza w górach"

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W sobotę pogoda była dynamiczna. Nad Polską przechodziły burze, którym towarzyszyły opady deszczu i silny wiatr. Na Pomorzu Zachodnim odnotowano opady gradu. Miejscami było go dość dużo, co sprawiło, że krajobraz zrobił się biały. Widać to na zdjęciach i nagraniach.

Zabielone trawniki i dachy na północy Polski

Zabielone trawniki i dachy na północy Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na jutro. Noc zapowiada się chłodna z deszczem. W niedzielę 24.08 także możemy spodziewać się opadów, lokalnie mogą być one intensywne. Pojawi się też szansa na słońce. Temperatura nie przekroczy 20 stopni.

Pogoda na jutro - niedziela, 24.08. Kurtka i parasol. To przyda się nocą

Pogoda na jutro - niedziela, 24.08. Kurtka i parasol. To przyda się nocą

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę pogoda w Polsce jest zmienna. Lokalnie występują burze, a na północy nad Bałtykiem pojawiają się trąby wodne. Zjawiska można zobaczyć na nagraniach.

"Wyjąłem telefon i zacząłem nagrywać". Znów pojawiły się nad Bałtykiem

"Wyjąłem telefon i zacząłem nagrywać". Znów pojawiły się nad Bałtykiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W kolejnych dniach będzie chłodniej, pojawi się też deszcz oraz ryzyko burz. Gorące lato nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa. W połowie przyszłego tygodnia termometry mogą pokazać 30 stopni, choć aura ma być dynamiczna. Wszystko bowiem zależy od tego, jak na pogodę w Polsce wpłynie były huragan Erin.

Były huragan Erin może namieszać w pogodzie

Były huragan Erin może namieszać w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przed jedną ze szkół w mieście Pearl w amerykańskim stanie Missisipi pojawił się aligator. Dzieci i nauczyciele przez kilka godzin musieli pozostać w budynku. Zwierzę zostało bezpiecznie odłowione i przewiezione z dala od zabudowań.

Przed szkołą pojawił się aligator

Przed szkołą pojawił się aligator

Źródło:
CNN

W ostatnim czasie na plażach w trzech gminach brazylijskiego stanu Sao Paulo znaleziono setki martwych pingwinów. Większość z nich to młode osobniki. Naukowcy nie znają jeszcze dokładnej przyczyny tak masowej śmierci zwierząt, ale są pewne hipotezy.

Na plażach znaleziono setki martwych pingwinów

Na plażach znaleziono setki martwych pingwinów

Źródło:
PAP, Globo, Poder360

Sześciu uczniów utonęło w Egipcie podczas wycieczki szkolnej na plaży Abu Tlat w Aleksandrii. Mimo obowiązującego zakazu kąpieli, grupa weszła do morza. Ratownicy uratowali 21 innych osób. Jak informują lokalne media, zakaz wchodzenia do morza łamany jest notorycznie, co prowadzi do kolejnych tragedii.

Pływali mimo czerwonej flagi. Sześciu uczniów utonęło

Pływali mimo czerwonej flagi. Sześciu uczniów utonęło

Źródło:
PAP

Brytyjscy naukowcy odkryli nowy gatunek dinozaura. Skamieniałości sprzed 125 milionów lat wskazują, że zwierzę wyróżniało się wyjątkowo długimi, kolczastymi wyrostkami na grzbiecie i ogonie, przypominającymi żagiel.

Jego grzbiet przypominał żagiel. Odkryto nowy gatunek dinozaura

Jego grzbiet przypominał żagiel. Odkryto nowy gatunek dinozaura

Źródło:
PAP

Na początku września dojdzie do zaćmienia Księżyca, które będzie można oglądać w naszym kraju. Tarcza naszego naturalnego satelity zostanie przysłonięta przez cień rzucany przez Ziemię.

Zbliża się zaćmienie Księżyca. Czy będzie widoczne w Polsce

Zbliża się zaćmienie Księżyca. Czy będzie widoczne w Polsce

Źródło:
PAP

Nawalny deszcz nawiedził stan Uttarakhand w północnych Indiach. Doprowadził do osunięcia ziemi i powodzi błyskawicznych. W lawinie błotnej całkowicie zniszczone zostały dwa domy, a kilkanaście kolejnych - poważnie uszkodzonych. Ekstremalne zjawiska pogodowe nasilają się wskutek zmieniającego się klimatu, a kolejne ulewy mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Lawina błotna przyszła w nocy. Są zaginieni

Lawina błotna przyszła w nocy. Są zaginieni

Źródło:
Reuters

Naukowcy z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) wyodrębnili trzy nowe gatunki żyraf. Do tej pory sądzono, że istnieje na Ziemi tylko jeden - podała stacja BBC.

Gatunków tych majestatycznych zwierząt jest więcej niż sądzono

Gatunków tych majestatycznych zwierząt jest więcej niż sądzono

Źródło:
PAP, BBC

Grubość pokrywy lodowej na Svalbardzie zmniejsza się w rekordowym tempie. W ciągu ostatniego roku łączna masa stopionego lodu przekroczyła 60 miliardów ton. Takiego tempa topnienia nie przewidywały żadne modele opracowane przez glacjologów z Oslo.

Takiego tempa topnienia nie przewidywały żadne modele

Takiego tempa topnienia nie przewidywały żadne modele

Źródło:
PAP, vg.no

W najbliższy weekend w najwyższych partiach Tatr niewykluczone są opady deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu - przekazał IMGW. Nadchodzące dni przyniosą wyraźne ochłodzenie i dynamiczną pogodę. Wszystko za sprawą niżu Severin.

IMGW: w weekend wysoko w górach możliwy deszcz ze śniegiem

IMGW: w weekend wysoko w górach możliwy deszcz ze śniegiem

Źródło:
PAP

Ponad 770 ofiar, tysiące ewakuowanych i całe wsie zmiecione z powierzchni ziemi - Pakistan mierzy się z jedną z najbardziej tragicznych serii powodzi w ostatnich latach. Wśród poszkodowanych jest Noor Muhammad, który na dwa dni przed własnym ślubem stracił 24 członków rodziny, gdy powódź błyskawiczna zniszczyła jego dom w dystrykcie Buner na północny kraju.

24 pogrzeby zamiast wesela. "Co mam powiedzieć?"

24 pogrzeby zamiast wesela. "Co mam powiedzieć?"

Źródło:
Reuters, The Guardian

Plaże w Guardamar del Segura, na południowo-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, zostały tymczasowo zamknięte po tym, jak w wodach przybrzeżnych zauważono dwa jadowite morskie ślimaki, znane też jako niebieskie smoki. Mimo niewielkich rozmiarów mogą być niebezpieczne - kontakt z nimi może grozić bolesnymi poparzeniami skóry.

Niebieskie smoki przy popularnych plażach. Zakazano kąpieli

Niebieskie smoki przy popularnych plażach. Zakazano kąpieli

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź włamał się do lodziarni w mieście South Lake Tahoe w Kalifornii. "Policjanci nie mogli uwierzyć własnym oczom, gdy zobaczyli dużego niedźwiedzia za ladą sklepu" - napisało w poście na Facebook biuro szeryfa hrabstwa El Dorado.

Niedźwiedź włamał się do lodziarni i stanął za ladą

Niedźwiedź włamał się do lodziarni i stanął za ladą

Źródło:
Reuters, The Independent, krcrtv.com

Co najmniej 15 osób zginęło, a wiele innych zostało rannych w wyniku potężnego osunięcia się ziemi na obrzeżach Konakry, stolicy Gwinei. Lawinę błotną spowodowały intensywne opady deszczu.

Lawina błotna zabiła co najmniej 15 osób

Lawina błotna zabiła co najmniej 15 osób

Źródło:
Reuters

Stanisław Soyka nie żyje. Wybitny polski artysta był zaangażowany w ochronę Puszczy Białowieskiej. Kilka lat temu nagrał teledysk w jej obronie.

"Nie ma drugiej takiej". Stanisław Soyka śpiewał dla Puszczy Białowieskiej

"Nie ma drugiej takiej". Stanisław Soyka śpiewał dla Puszczy Białowieskiej

Źródło:
Greenpeace, TVN24

Huragan Erin oddala się powoli od Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych, gdzie wywołał powodzie. Wysokie fale spowodowały, że zalane zostały wyspy w Karolinie Północnej. Pod wodą znalazły się też ulice w New Jersey.

Zalane drogi, ewakuacje, stan wyjątkowy

Zalane drogi, ewakuacje, stan wyjątkowy

Źródło:
CNN, BBC

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba odkryli kolejny księżyc, który krąży wokół Urana. Jak donoszą badacze z NASA, tym samym do 29 zwiększyła się liczba znanych naturalnych satelitów tego lodowego giganta. 

Odkryto nowy księżyc Urana

Odkryto nowy księżyc Urana

Źródło:
NASA, CNN

93-latek z prefektury Akita na północy Japonii został znaleziony martwy przez żonę. Początkowo uznano go za ofiarę ataku niedźwiedzia. Po przeanalizowaniu ran na ciele ofiary aresztowano jednak syna mężczyzny - podaje stacja BBC.

Mężczyzna miał zginąć wskutek "ataku niedźwiedzia". Teraz aresztowano jego syna

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Naukowcy zbadali intensywność, częstotliwość i czas trwania fal upałów w Afryce. Porównali do siebie dwa okresy, a wyniki, które otrzymali, są niepokojące.

Tak zmieniły się fale upałów w Afryce

Tak zmieniły się fale upałów w Afryce

Źródło:
PAP, uic.edu, Nature

Naukowcy zbadali, w jaki sposób gęsi wybierają swoich liderów. Badacze uważają, że mechanizm wyboru przywódców wśród ptaków może być wskazówką do analiz zachowań społecznych ludzi.

Jak gęsi wybierają swoich przywódców? Nowe badania

Jak gęsi wybierają swoich przywódców? Nowe badania

Źródło:
PAP

Rzadsze koszenie trawników jest lepsze dla bioróżnorodności roślin i organizmów glebowych. - Jednak w miastach, ze względu na różnorodne funkcje zieleni, potrzebny jest kompromis - powiedziała doktor Małgorzata Stanek z Instytutu Botaniki Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Ekspertka: najlepiej kosić trawę jak najrzadziej. Ale nie w miastach

Ekspertka: najlepiej kosić trawę jak najrzadziej. Ale nie w miastach

Źródło:
PAP

Ogień pochłonął wóz strażacki podczas akcji gaśniczej w północnej Portugalii. Strażak został ciężko ranny. To jeden z najgorszych sezonów pożarowych w historii kraju.

Wóz strażacki stanął w płomieniach. Nagranie

Wóz strażacki stanął w płomieniach. Nagranie

Źródło:
Reuters, PAP, CMTV

Turyści i mieszkańcy nadmorskich miejscowości mogli dziś zobaczyć nietypowy widok. Nad Morzem Bałtyckim jednocześnie pojawiło się kilka zalążków trąb wodnych. Zjawiska były widoczne między innymi w Darłówku i Łazach.

"Niesamowity widok" nad Bałtykiem

"Niesamowity widok" nad Bałtykiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl