Nadciąga fala wielkich upałów. W jakiej temperaturze organizm przestaje prawidłowo działać?

Źródło:
PAP, Guardian, tvn24.pl

Górna temperatura krytyczna dla człowieka mieści się w zakresie od 40 do 50 stopni Celsjusza, w zależności od wieku, płci, czy sprawności fizycznej - wynika z nowych badań brytyjskich naukowców. O czym należy pamiętać, a czego unikać w gorące dni, by uniknąć negatywnych konsekwencji upałów na nasze zdrowie?

Przed nami kolejna fala upałów. Jak wskazują synoptycy, w sobotę temperatura na zachodzie naszego kraju może sięgnąć 35 stopni Celsjusza w cieniu. Na sobotę i niedzielę przypadnie "kulminacja upalnej pogody" - zapowiedział prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24. Wysokie temperatury stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Tylko latem zeszłego roku z powodu upałów w Europie zmarło 61 672 ludzi. Badania opublikowane na łamach "Nature Medicine" wskazują, że większość osób dotyczyła osób powyżej 80 roku życia, a ponad 60 procent ofiar stanowiły kobiety - wskazała Justyna Kazimierczak w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS.

Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Lewisa Halseya z University of Roehampton w Wielkiej Brytanii przedstawił właśnie wyniki badań górnej temperatury krytycznej (UCT) dla człowieka.

ZOBACZ TEŻ: 37 stopni to dopiero początek. Włosi drżą o zdrowie

W jakiej temperaturze organizm przestaje prawidłowo działać

W ciągu ostatnich dni w niektórych częściach Europy na termometrach odnotowano nawet 44 stopni Celsjusza. Tymczasem, jak wskazują nowe badania, górna temperatura krytyczna (UCT) dla człowieka wynosi pomiędzy 40 a 50 stopni Celsjusza - wówczas spoczynkowe tempo metabolizmu, czyli miara ilości energii zużywanej przez organizm ludzki na podtrzymanie funkcjonowania może być wyższe, co negatywnie wpływa na jego funkcjonowanie - do takich wniosków doszedł zespół naukowców z University of Roehampton. Kierujący nim prof. Lewis Halsey przedstawił je w zeszły czwartek, podczas jubileuszowej konferencji z okazji stulecia Society for Experimental Biology w Edynburgu.

Synoptycy ostrzegają przed upałamiShutterstock

Naukowiec przekazał, że zrozumienie zakresu temperatur, w których tempo przemiany materii człowieka zaczyna rosnąć, oraz tego, jak zakres ten różni się u poszczególnych osób, może mieć wpływ na warunki pracy, sport, medycynę i podróże międzynarodowe. Brytyjscy badacze ustalili, że reakcje układu sercowo-naczyniowego na ciepło różnią się w zależności od płci, a także wieku i poziomu sprawności fizycznej. Ludzie o różnych cechach mają różne temperatury optymalne.

Halsey zwrócił uwagę, że do tej pory opublikowano wiele prac dotyczących zakresu temperatur odpowiednich do życia dla różnych zwierząt (takich, przy których tempo ich metabolizmu jest minimalne, a wydatek energii niski), jednak tego rodzaju informacje dotyczące ludzi są znacznie mniej dostępne niż w przypadku na przykład hodowlanego drobiu. Zespół Halseya kontynuuje pracę, z pomocą najnowocześniejszego echokardiografu, badając w jaki sposób zbyt wysoka temperatura - powyżej UCT - wpływa na czynność serca oraz jak różni się jej wpływ na serce u osób o różnych cechach, takich jak wiek, płeć czy sprawność fizyczna. - W ocieplającym się świecie ta wiedza staje się coraz cenniejsza - podkreślił profesor.

ZOBACZ TEŻ: Straciła przytomność w Wielkim Kanionie, znaleziono ją po sześciu godzinach. 57-latka nie żyje

Jak postępować w czasie upałów

W czasie gorących dni należy pić dużo niegazowanej wody mineralnej lub napojów zawierających elektrolity i mikroelementy, jeść owoce i więcej małych lekkostrawnych posiłków, zwiększyć czas wypoczynku. Warto pamiętać również o noszeniu nakrycia głowy, lekkiej, przewiewnej odzieży, stosowaniu kremów z filtrem UV i zamykaniu oraz zasłanianiu okien. Jeśli to możliwe, w najgorętszych momentach dnia unikajmy opuszczania pomieszczeń.

Jak zasnąć i wysypiać się w upały? PAP

Podczas upałów powinniśmy natomiast unikać picia alkoholu, który odwadnia organizm. Szkodliwe mogą być również słodkie napoje, dające nam złudne poczucie nawodnienia. Niewskazany jest nadmierny wysiłek fizyczny, ciężkostrawne posiłki i duże, jednorazowe porcje jedzenia.

W skrajnych przypadkach upał doprowadza do poważnych chorób oraz czasowych uszkodzeń niektórych narządów m.in. wątroby. Przegrzaniu mogą towarzyszyć drgawki, omdlenia i udar cieplny, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. "Jedną z pierwszych reakcji organizmu jest uczucie zmęczenia, tak jakby nasze ciało, a w szczególności mięśnie, chciały się wyłączyć. Z czasem może dojść do uszkodzenia organów - głównie nerek, śledziony i wątroby" - wskazał na łamach "Guardian" ratownik medyczny i naukowiec z University of New Mexico Jon Femling.

Udar cieplnyPAP/Maria Samczuk

ZOBACZ TEŻ: Jak uchronić czworonogi przed upałami

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: PAP, Guardian, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Nelson Antoine/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. Wtorek 18.03 upłynie pod znakiem słonecznej aury. Miejscami pojawią się chmury, a także i przelotne opady śniegu. Termometry wskażą maksymalnie 8 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 18.03. Sporo słońca, miejscami poprószy śnieg

Pogoda na dziś - wtorek 18.03. Sporo słońca, miejscami poprószy śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niebezpieczna burza Laurence przyczyniła się do wielu utrudnień na Półwyspie Iberyjskim. W Portugalii pojawiły się wichury i trąby powietrzne, ostrzega się także przed bardzo wysokimi falami. Miejscami konieczne było wstrzymanie ruchu samolotowego, na drogach panują utrudnienia w związku z walającymi drzewami, które powyrywał silny wiatr.

Problemy lotniska na Maderze, trąby powietrzne nad Algarve

Problemy lotniska na Maderze, trąby powietrzne nad Algarve

Źródło:
PAP

Za nami mroźna noc, Nadchodząca także zapowiada się chłodno - na tyle, że synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia przed przymrozkami dla całego kraju.

Jest i będzie zimno. Ostrzeżenia IMGW

Jest i będzie zimno. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do Polski dociera arktyczne powietrze. W czasie kolejnych nocy temperatura będzie mocno spadać. Miejscami termometry pokażą nawet -10 stopni Celsjusza, a przy gruncie wartość temperatury spadnie jeszcze bardziej. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła, gdzie spodziewać się największego mrozu.

Lodowate noce. Te mapy pokazują, jak zimno będzie

Lodowate noce. Te mapy pokazują, jak zimno będzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chociaż najbliższe dni przyniosą nam mnóstwo słońca, termometry nie będą pokazywać wysokich wartości. Co więcej, uczucie chłodu miejscami będzie dodatkowo spotęgowane przez silniejszy wiatr. Cieplej zrobi się dopiero od czwartku, napłyną jednak chmury.

Słoneczna aura będzie miała swoją cenę. Pogoda na 5 dni

Słoneczna aura będzie miała swoją cenę. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burza Laurence uderzyła w poniedziałek w Półwysep Iberyjski. Przyniosła ze sobą intensywne opady deszczu. Po ulewach rzeka Guadiamar wylała, pod wodą znalazła się część gminy Sanlúcar la Mayor w prowincji Sewilla. Lokalna policja i Gwardia Cywilna ewakuowały stamtąd 40-osobową ekipę filmową, która kręciła sceny w pobliżu rzeki.

Po ulewach wylała rzeka, ewakuowano ekipę filmową

Po ulewach wylała rzeka, ewakuowano ekipę filmową

Źródło:
elmundo.es, elconfidencial.com, larazon.es

Mocno sypnęło śniegiem w centralnej i północnej części Korei Południowej. Trudne warunki atmosferyczne spowodowały, że część dróg została zamknięta. Miejscami spadło ponad 40 centymetrów śniegu.

Zamknięte drogi, auta uwięzione w zaspach. Atak zimy

Zamknięte drogi, auta uwięzione w zaspach. Atak zimy

Źródło:
koreaherald.com, koreajoongangdaily.joins.com

Jeden z mieszkańców Alabamy uchwycił na nagraniu, jak trąba powietrzna wyrzuca w powietrze budynki. Mitch Norred, autor tego wideo, powiedział w rozmowie ze stacją CNN, że tornado zbliżyło się do niego na odległość blisko 100 metrów i zwaliło z nóg.

Bliskie spotkanie z nadciągającym żywiołem. Nagranie

Bliskie spotkanie z nadciągającym żywiołem. Nagranie

Źródło:
CNN

Psy zaprzęgowe biegnące po roztopionym lodzie mogą wkrótce stać się coraz częstszym widokiem. Wykonane prawie sześć lat temu zdjęcie pokazuje skalę problemu, jakim jest utrata arktycznego i antarktycznego lodu - wyjaśnił jego autor Steffen Olsen w rozmowie z BBC. Od lat na świecie maleje powierzchnia lodu morskiego.

"Wiele osób uznało to zdjęcie za piękne. Dla mnie było przerażające"

"Wiele osób uznało to zdjęcie za piękne. Dla mnie było przerażające"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Do norweskiej rzeki Sandvikselva wyciekły toksyczne substancje. Władze wezwały mieszkańców do powstrzymania się od kąpieli, a także wędkowania. Ekolodzy obawiają się o dobrostan pobliskiego rezerwatu przyrody. Za przyczynę zdarzenia uważa się awarię stacji transformatorowej.

Toksyczne chemikalia wyciekły do rzeki. Zakaz kąpieli, zagrożony rezerwat przyrody

Toksyczne chemikalia wyciekły do rzeki. Zakaz kąpieli, zagrożony rezerwat przyrody

Źródło:
PAP, TV2

Bilans ofiar śmiertelnych serii tornad, jaka przeszła nad Stanami Zjednoczonymi, wzrósł do co najmniej 39. Najsilniejszej trąbie, zaobserwowanej w Arkansas, towarzyszyły porywy powyżej 300 kilometrów na godzinę. Mieszkańcy dotkniętych terenów rozpoczęli niełatwy proces sprzątania po burzach.

Wiatr rozpędzał się do ponad 300 km/h. "Przykryliśmy dzieci własnymi ciałami, byliśmy przerażeni"

Wiatr rozpędzał się do ponad 300 km/h. "Przykryliśmy dzieci własnymi ciałami, byliśmy przerażeni"

Źródło:
CNN, CBS News, WJTV

W Bieszczadach utworzono nowy rezerwat przyrody o nazwie Dziurkowiec. Jego powierzchnia wynosi ponad 189 hektarów, na jego terenie rosną traworośla i ziołorośla połoninowe oraz buczyna karpacka. To najwyżej położony rezerwat przyrody na Podkarpaciu.

Podkarpacie ma nowy rezerwat przyrody

Podkarpacie ma nowy rezerwat przyrody

Źródło:
PAP

Poniedziałek powitał mieszkańców części kraju zabielonymi krajobrazami. Według prognoz, w ciągu dnia nadal możemy spodziewać się przelotnych opadów śniegu. Na Kontakt24 otrzymaliśmy pogodowe relacje.

Zima nie odpuszcza. W tych miejscach zrobiło się biało

Zima nie odpuszcza. W tych miejscach zrobiło się biało

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Butch Wilmore i Suni Williams są już o krok od powrotu na Ziemię. Wodowanie statku kosmicznego, w którym przebywają od niedzieli, zostało przyspieszone z uwagi na niesprzyjające prognozy pogody na kolejne dni. Astronauci już we wtorek będą mieli szansę spotkać się z bliskimi, z którymi nie widzieli się od dziewięciu miesięcy.

"Kosmiczna odyseja" dobiega końca. Utknęli na ISS; wiadomo, kiedy wrócą na Ziemię

"Kosmiczna odyseja" dobiega końca. Utknęli na ISS; wiadomo, kiedy wrócą na Ziemię

Źródło:
AFP

Żubry spacerujące w promieniach wschodzącego słońca - takie wideo otrzymaliśmy na Kontakt24. W Puszczy Knyszyńskiej, gdzie wykonane zostało nagranie, żyje ponad trzystu przedstawicieli tego majestatycznego gatunku.

Żubry witają wschód słońca. Wyjątkowe nagranie

Żubry witają wschód słońca. Wyjątkowe nagranie

Źródło:
Kontakt24, Nadleśnictwo Supraśl, tvnmeteo.pl

Nad Europą zaczyna się tworzyć bariera wyżowa, której skutki odczujemy od razu po weekendzie. Jakie wartości na termometrach nam przyniesie? Sprawdź długoterminową pogodę na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Kiedy będzie ciepło?

Pogoda na 16 dni. Kiedy będzie ciepło?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silny wiatr i wysokie fale spowodowały w poniedziałek tymczasowe wstrzymanie przeprawy promowej przy moście Siennickim w Gdańsku. Podmuchy w Zatoce Gdańskiej wynoszą 70 kilometrów na godzinę. W poniedziałek na Pomorzu obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne IMGW.

Wietrzna turbulencja nad Polską. Wstrzymano przeprawę promową

Wietrzna turbulencja nad Polską. Wstrzymano przeprawę promową

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Już w tym tygodniu przywitamy astronomiczną i kalendarzową wiosnę. Kiedy dokładnie przypadnie moment równonocy wiosennej? Koniec marca to także doskonały czas na prowadzenie obserwacji nieba - nie tylko nocą.

Początek astronomicznej wiosny tuż-tuż. Warto będzie spojrzeć w niebo

Początek astronomicznej wiosny tuż-tuż. Warto będzie spojrzeć w niebo

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

We włoskich Dolomitach w niedzielę zeszła potężna lawina. Żywioł porwał czteroosobową grupę narciarzy. Dwie osoby są w stanie krytycznym.

Lawina w Dolomitach porwała grupę narciarzy

Lawina w Dolomitach porwała grupę narciarzy

Źródło:
Reuters

Stany Zjednoczone w weekend mierzyły się z gwałtownymi burzami i serią tornad. Jeden z żywiołów, który pojawił się w Alabamie porwał autobus szkolny. Pojazd uderzył w budynek liceum.

Tornada w USA. Autobus szkolny uderzył w budynek liceum

Tornada w USA. Autobus szkolny uderzył w budynek liceum

Źródło:
Reuters, CNN

Z uwagi na coraz wyższą temperaturę podczas spacerów możemy natknąć się na żaby. Zwierzęta te powoli wybudzają się z zimowego snu i rozpoczynają gody. Wiele z nich w drodze do miejsc lęgów musi przebrnąć przez ulice, po których poruszają się samochody i bardzo często źle się do dla nich kończy.

Żaby rozpoczynają gody. Jak o nie zadbać

Żaby rozpoczynają gody. Jak o nie zadbać

Źródło:
TVN24

Rybak przetrwał 95 dni na Oceanie Spokojnym po tym, jak silny wiatr porwał jego łódź daleko od brzegu. Peruwiańczykowi udało się przeżyć dzięki wodzie deszczowej i zwierzętom, które udało mu się złapać. W sobotę mężczyzna po raz pierwszy od długiego czasu zobaczył swoją rodzinę.

Przeżył 95 dni na Pacyfiku. "Jadłem karaluchy, ptaki, żółwie"

Przeżył 95 dni na Pacyfiku. "Jadłem karaluchy, ptaki, żółwie"

Źródło:
Reuters, Latina Noticias

Biały daniel został zaobserwowany przez Reporterkę24. Zwierzę pasło się przy drodze w towarzystwie osobników o ciemniejszym futrze. Jak podkreślają leśnicy, nie mamy tu jednak do czynienia z albinosem.

Zobaczyła przy drodze niezwykłe zwierzę. "To na pewno na szczęście"

Zobaczyła przy drodze niezwykłe zwierzę. "To na pewno na szczęście"

Źródło:
Kontakt24, parkilodzkie.pl

Marzec na razie przynosi w Grecji niespotykane ciepło. W wielu miastach padły rekordy temperatury. Meteorolodzy przestrzegają jednak, że już za kilka dni do kraju wróci zima, a na termometrach pojawią się wartości niewiele przekraczające 10 stopni.

Pogodowy "rollercoaster" w Grecji

Pogodowy "rollercoaster" w Grecji

Źródło:
AFP, topontiki.gr

Dwie osoby zginęły w karambolu, do którego doszło w Arizonie podczas burzy śnieżnej. Zderzyło się ze sobą ponad 20 samochodów, a dwóch osób nie udało się uratować. Akcję ratunkową utrudniały nie tylko warunki atmosferyczne, lecz także pożar, jaki wybuchł na miejscu zdarzenia.

Po karambolu pojazdy stanęły w płomieniach. Dookoła szalała śnieżyca

Po karambolu pojazdy stanęły w płomieniach. Dookoła szalała śnieżyca

Źródło:
The Arizona Republic

Przez Stany jednoczone przechodzą bardzo silne burze. Od soboty w wielu miejscach na wschodzie kraju pojawiły się niebezpieczne tornada. W Missouri zjawisko uwięziło w aucie dwie osoby. To właśnie w tym stanie odnotowano najwięcej ofiar śmiertelnych pogody.

"Jesteśmy w tornadzie". Zabójcze załamanie pogody w USA

"Jesteśmy w tornadzie". Zabójcze załamanie pogody w USA

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, NBC News, PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna była widoczna na polskim niebie w nocy z soboty na niedzielę. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Co ciekawe, podczas przelotu towarzyszył jej inny, trudniejszy do zauważenia obiekt.

Jasny punkt przeciął niebo. Wyjątkowy przelot ISS

Jasny punkt przeciął niebo. Wyjątkowy przelot ISS

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Sytuacja na północy Włoch jest trudna. Ulewne deszcze doprowadziły do powstania rozległych powodzi i osunięć ziemi w regionach Toskania i Emilia-Romania. Ekipy ratunkowe wciąż próbują dostać się do ludzi uwięzionych w zalanych domach.

Ulice jak potoki błota, ratownicy próbują dotrzeć do uwięzionych ludzi

Ulice jak potoki błota, ratownicy próbują dotrzeć do uwięzionych ludzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BBC, Corriere Fiorentino, meteo.it

W sobotę do części kraju wróciła zima, co widać na zdjęciach, które otrzymaliśmy na Kontakt24. Uwaga: w górach opady śniegu znacznie pogorszyły warunki do wędrówek.

Śnieg w Polsce. W jednym mieście dosypało tyle samo, co na Kasprowym

Śnieg w Polsce. W jednym mieście dosypało tyle samo, co na Kasprowym

Źródło:
PAP, IMGW, Kontakt24

W sobotę do greckiej Attyki dotarł pył znad Sahary. Sprawił, że niebo w Atenach zrobiło się zmętnione. Ponadto widzialność była mocno ograniczona. Eksperci ostrzegają, że podwyższona koncentracja cząsteczek pyłu w powietrzu może szkodzić osobom mającym problemy z układem oddechowym.

Mętne niebo nad Atenami. Dzieje się tak kilkanaście razy w roku     

Mętne niebo nad Atenami. Dzieje się tak kilkanaście razy w roku     

Źródło:
PAP