Szlaki rowerowe - siedem ciekawych tras rowerowych w Polsce

Źródło:
lasy.gov.pl; pttk.pl; tvmeteo.pl
Wypadki na ścieżkach rowerowych
Wypadki na ścieżkach rowerowychTVN24
wideo 2/6
Wypadki na ścieżkach rowerowychTVN24

Szlaki rowerowe w Polsce pozwalają rowerzystom uprawiać aktywną turystykę krajoznawczą. Przedstawiamy siedem ciekawych tras rowerowych na krótsze i dłuższe wycieczki. Proponowane szlaki rowerowe biegną przez różne regiony Polski - od Tatr przez Śląsk po Bałtyk. 

● Szlaki rowerowe warte sprawdzenia to m.in. Szlak Orlich Gniazd i Kaszubska Marszruta. ● Wiślana trasa rowerowa to wciąż rozbudowywany szlak rowerowy biegnący przez całą Polskę wzdłuż rzeki Wisły. ● Najdłuższym szlakiem rowerowym w Polsce jest licząca ok. 2 tys. km trasa Green Velo. ● Śląski Żelazny szlak rowerowy wygrywa w kategorii najpiękniejsza trasa rowerowa na Śląsku i zbudowany jest w miejsce dawnej drogi kolejowej. ● Miłośnicy morza, mogą wybrać się na wycieczkę szlakiem wzdłuż Bałtyku, a entuzjaści gór powinni wypróbować szlak wzdłuż Tatr.

Szlaki rowerowe

Planując wycieczkę rowerową lub wakacje na dwóch kołach, warto uważnie prześledzić dostępne trasy. Polska może pochwalić się już naprawdę dobrymi i ciekawymi trasami rowerowymi. Do najciekawszych szlaków rowerowych w Polsce zaliczamy:

- Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, - Wiślana trasa rowerowa, - Żelazny szlak rowerowy, - Kaszubska Marszruta, - Green Velo, - Szlak wzdłuż Tatr, - Szlak wzdłuż Bałtyku.

Trasy rowerowe w Polsce

Proponowane trasy rowerowe są zróżnicowane pod względem trudności i regionu Polski, przez który biegną. Są to szlaki rowerowe, które spodobają się zarówno rodzinom i seniorom, jak i zaawansowanym rowerzystom. Na podstawie poniższych opisów możecie zaplanować krótkie wycieczki rowerowe i kilkudniowe wyprawy najciekawszymi trasami rowerowymi w Polsce.

Wiślana trasa rowerowa 

Wiślana trasa rowerowa to projekt szlaku rowerowego biegnącego wzdłuż Wisły, liczącego ok. 1200 km. Wiślana trasa rowerowa zaczyna się w Wiśle (woj. śląskie) i biegnie przez całą Polskę aż do Wyspy Sobieszowskiej w Gdańsku. Nie jest jeszcze w pełni ukończona, a stan realizacji projektu można sprawdzić na interaktywnej mapie w internecie. 

Wiślana trasa rowerowa jest przyjazna rowerzystom, większość szlaku wyznaczona jest drogami wyłączonymi z ruchu samochodowego, nie brakuje miejsc postojowych. Znalezienie noclegu i punktów gastronomicznych na szlaku nie powinno stanowić problemu. Stopień trudności tego szlaku rowerowego nie jest wysoki. Wiślana trasa rowerowa jest odpowiednia zarówno dla doświadczonych rowerzystów, jak i dla początkujących turystów. 

Jeśli chodzi o walory turystyczne wiślanej trasy rowerowej, fakt, że ma przebiegać przez całą Polskę, wzdłuż jej najdłuższej rzeki, jest bez wątpienia atrakcją dla wielu amatorów rowerowych wycieczek. Oprócz możliwości zwiedzenia ważnych historycznie i kulturowo miast, takich jak Kraków, Sandomierz, Kazimierz Dolny, Warszawa, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz czy Gdańsk, wzdłuż wiślanej trasy rowerowej nie brakuje też miejsc, które ucieszą miłośników przyrody. Szlak przebiega przez Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, Jezioro Goczałkowickie, Dolina Karpia, Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy czy Chełmiński Park Krajobrazowy. 

ZOBACZ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Żelazny szlak rowerowy 

Żelazny szlak rowerowy to ponad 40 km trasy rowerowej biegnącej przez Polskę i Czechy. Śląski odcinek Żelaznego szlaku rowerowego, biegnący od Godowa przez Jastrzębie-Zdrój do Zebrzydowic, to 15 km drogi rowerowej wybudowanej na miejscu dawnej linii kolejowej. To ten fragment przyciąga miłośników turystyki rowerowej, zdobywszy miano najlepszej trasy rowerowej na Śląsku.

Żelazny szlak rowerowy jest stosunkowo nowym projektem. Został oddany do użytku we wrześniu 2020 roku. Jest to szlak odpowiedni na jednodniową wycieczkę, niezbyt wymagający. Po polskiej stronie jest sporo miejsc wypoczynkowych, trasa jest bardziej atrakcyjna wizualnie. Przebieg żelaznego szlaku rowerowego: Godów – Łaziska – Godów – Jastrębie-Zdrój – Zebrzydowice – Karvina – Petrovice u Karvine – Skrbeńsko – Gołkowice – Godów

Szlakiem Orlich Gniazd rowerem

Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd to wymagająca trasa dla doświadczonych rowerzystów. Szlak Orlich Gniazd przebiega przez dwa województwa (śląskie i małopolskie) i liczy 186 km. Jest oznakowany kolorem czerwonym. Szlak Orlich Gniazd prowadzi między wzgórzami, jest więc sporo podjazdów. Na szczytach wzgórz znajdują się Orle Gniazda, twierdze wybudowane w XIV w. z polecenia Kazimierza Wielkiego. Rowerowy szlak Orlich Gniazd ciągnie się między Częstochową a Krakowem. Jest to wyjątkowo urokliwa trasa rowerowa. Z siodełka można podziwiać skały, przyrodę, wapienne wzgórza. Nie brakuje też atrakcji turystycznych:

- Sanktuarium NMP na Jasnej Górze, - zamek w Olsztynie, - zamek w Mirowie, - zamek Bąkowiec, - zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, - zamek Pilcza i rezerwat Smoleń, - zamek w Rabsztynie - zamek Tenczyn w Rudnie, - Zamek Królewski na Wawelu.

ZOBACZ >> Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Szlak Orlich Gniazd jest trudny, przeznaczony dla doświadczonych, przynajmniej średniozaawansowanych rowerzystów. Długie i liczne podjazdy, nierówne zjazdy, piaszczyste drogi, leśna nawierzchnia - to wszystko sprawia, za ta trasa rowerowa nie nadaje się dla amatorów. Jest to jednak jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych w Polsce, a na jego pokonanie należy przeznaczyć od dwóch do trzech dni.

Przebieg rowerowego szlaku orlich gniazd: Częstochowę – Olsztyn – Żarki – Mirów i Bobolice – Podzamcze (Ogrodzieniec) – Smoleń – Olkusz – Krzeszowice – Kraków.

Green Velo trasa rowerowa

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce, licząca ok. 2000 km. Green Velo biegnie przez pięć województw: świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Trasa Green Velo nadaje się dla każdego rowerzysty, wymaga jedynie wybrania odpowiedniego odcinka szlaku. Znajdą tu więc dla siebie coś zarówno doświadczeni rowerzyści, jak i amatorzy rekreacyjnych wycieczek, rodziny i seniorzy. 

Na stronie internetowej Green Velo znajduje się wyszukiwarka tras rowerowych według preferowanego poziomu trudności, dystansu i regionu, w którym chcemy jeździć na rowerze. Można zaplanować wycieczkę kilkugodzinną, jednodniową, a nawet wielodniową. 

Szlak rowerowy wokół Tatr 

Szlak wokół Tatr to część szlaku rowerowego tworzonego wspólnie ze Słowacją. Liczy ponad 250 km tras dla rowerzystów, narciarzy i biegaczy. Biegnie przez Podhale, Orawę, Liptów i Spisz. Po drodze można podziwiać stare sieci osadnicze, dawne szlaki handlowe, gotyckie drewniane kościoły i budownictwo ludowe. Szlak wokół Tatr jest też atrakcyjny dla miłośników przyrody. Prowadzi przez torfowiska, lasy, łąki, doliny górskich rzek, skałki i wzniesienia. 

Na terenie Polski szlak wokół Tatr liczy ok. 65 km i nadaje się nawet dla początkujących rowerzystów. Na stronie internetowej szlaku, można zaplanować dokładną trasę i sprawdzić mapę. 

Przebieg: Koniówka – Czarny Dunajec – Nowy Targ – Nowa Biała – Krempachy – Dursztyn – Łapsze Niżne – Kacwin.

ZOBACZ >> Kolory szlaków górskich - co oznaczają?

Kaszubska Marszruta na rowerze

Trasa rowerowa Kaszubskiej Marszruty przebiega przez Kaszuby, a duża jej część przez Bory Tucholskie. Szlaki rowerowe wchodzące w skład Kaszubskiej Marszruty oznaczone są kolorami żółtym, zielonym, czerwonym i czarnym. Trasa jest odpowiednia dla rowerzystów początkujących i średniozaawansowanych. Dobry wybór na weekendową wycieczkę. Jest to niezwykle atrakcyjny szlak rowerowy, obfitujący w piękną przyrodę - sosnowe i liściaste lasy, jeziora, rzeki, wzgórza. Na stronie powiatu chojnickiego można dokładnie zaplanować wycieczkę, korzystając z umieszczonej tam interaktywnej mapy tej trasy rowerowej.

Szlak żółty to najdłuższy, ok. 70-kilometrowy, szlak rowerowy Kaszubskiej Marszruty. Przebieg szlaku: Szlak żółty: Jezioro Charzykowskie – Charzykowy – Wolność – Łukomie – Kopernica – Babilon (most na Brdzie) – Chociński Młyn – Swornegacie – Drzewicz – Czernica – Męcikał Struga – Męcikał – Dąbrówka – Duża Klonia – Mylof – Rytel Dworzec – Rytel – Gutowiec – Nieżurawa – Czersk. 

Szlak zielony jest odpowiedni na jednodniową wycieczkę po lasach i podziwianie rzek i jezior. Chojnice – Klawkowo – Powałki – Kłodawka – Mylof – Okręglik – Giełdon – Czarniż – Kinice – Kosobudy – Brusy – Żabno – Męcikał.

Szlak czerwony jest najciekawszy turystycznie. Biegnie przez lasy Borów Tucholskich, są na nim liczne jeziora, doliny rzek i miejscowości bogate w sztukę i kulturę kaszubską. Szlak czerwony: Charzykowy – Stary Młyn – Funka – Bachorze – Małe Swornegacie – Chociński Młyn – Swornegacie – Drzewicz – Wielkie Chełmy – Czyczkowy – Brusy-Jaglie – Brusy – Kosobudy – Chłopowy – Bielawy – Sienica – Czersk. Zielony szlak: Chojnice – Klawkowo – Powałki – Kłodawka – Mylof – Okręglik – Giełdon – Czarniż – Kinice – Kosobudy – Brusy – Żabno – Męcikał

Szlak czarny, czyli Pętla Konarzyńska, wytoczony jest przez pola, lasy i wsie po zachodniej stronie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. To mało uczęszczany i cichy szlak. Przebieg Szlak czarny: Konarzyny – Żychce – Nowa Karczma – Kiełpin – Binduga – Nierostowo – Zielona Chocina – Jonki – Zielona Huta – Chociński Młyn – Konarzynki – Konarzyny. 

Szlak rowerowy wzdłuż Bałtyku [R-10; EV-10/13]

Szlak wzdłuż Bałtyku w Polsce biegnie przez trzy województwa: zachodniopomorskie, pomorskie oraz warmińsko-mazurskie. Cały szlak rowerowy okrąża Bałtyk i liczy ponad 8000 km. Odcinek polski ma ok. 600 km i biegnie od granicy z Niemcami do granicy z Rosją. 

To popularny szlak rowerowy, który w sezonie letnim może być męczący ze względu na tłok. Atrakcji turystycznych nie brakuje, rowerzyści mogą zwiedzać większe miasta nadmorskie i mniejsze miejscowości, zwiedzać latarnie morskie, forty.

Nadaje się dla każdego rowerzysty, w zależności od trasy przejazdu, która zaplanuje. Trzeba brać pod uwagę silny wiatr, który utrudnia jazdę na rowerze. 

Przebieg: Międzyzdroje – Dziwnów – Trzęsacz – Rewal – Niechorze – Mrzeżyno – Kołobrzeg – Mielno – Darłowo – Ustka – Rowy – Smołdzino – Łeba – Dębki – Puck – Gdynia – Sopot – Gdańsk – Jantar - Nowy Dwór Gdański – Rubno – Frombork – Braniewo. 

ZOBACZ >> Atrakcje turystyczne w Polsce – ciekawe miejsca na urlop i na weekend

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: lasy.gov.pl; pttk.pl; tvmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2025. W nadchodzących dniach przez Polskę przejdzie chłodny front atmosferyczny, który przyniesie burze. Zjawiskom towarzyszyć będą obfite opady deszczu, miejscami może spaść grad.

Burze, grad i ulewy. Co przyniosą kolejne dni majówki

Burze, grad i ulewy. Co przyniosą kolejne dni majówki

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed przymrozkami. Z prognozy zagrożeń wynika, że w piątek i sobotę mogą zostać wydane alarmy nawet drugiego stopnia przed burzami. "Burze lokalnie mogą przybierać formy superkomórek z opadami gradu i silnym wiatrem" - ostrzega ekspert IMGW oraz prezes Stowarzyszenia Skywarn Polska, Artur Surowiecki.

Ściśnie mróz. W prognozie drugi stopień alarmów IMGW przed burzami

Ściśnie mróz. W prognozie drugi stopień alarmów IMGW przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ma wejść w atmosferę Ziemi w drugim tygodniu maja. Obiekt, który miał zebrać informacje na temat atmosfery Wenus, na skutek problemu technicznego spędził ponad pół wieku na orbicie okołoziemskiej. Badacze wciąż nie wiedzą, w którym miejscu mogą spaść fragmenty sondy - a niewykluczone, że i cały obiekt.

Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości

Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", space.com, EarthSky

Pogoda na jutro, czyli na piątek 2.05. Noc zapowiada się pogodnie. Dzień przyniesie części kraju niespokojną aurę, bo pojawią się burze. Podczas wyładowań może spaść grad. Termometry pokażą maksymalnie 26 stopni.

Pogoda na jutro - piątek 2.05. W części kraju zagrzmi, do 26 stopni

Pogoda na jutro - piątek 2.05. W części kraju zagrzmi, do 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na zachód od Jerozolimy szaleją pożary. Ponad sto zastępów strażaków i samoloty gaśnicze wciąż walczą z ogniem trawiącym lasy - poinformowała w czwartek izraelska straż pożarna. Otwarto zamknięte wcześniej drogi i kolej łączącą Jerozolimę z Tel Awiwem.

Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano

Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Times of Israel, BBC

Alergia na orzechy dotyka nawet jednego na 200 dorosłych - donosi stacja BBC. Może wywołać różne reakcje, od łagodnych, jak swędzenie i pokrzywka, po ciężkie, takie jak wstrząs anafilaktyczny. 28-letniemu Chrisowi udało się pokonać alergię na orzeszki ziemne, choć pewnego dnia prawie przez nią umarł. - Teraz jem je codziennie na śniadanie - powiedział w rozmowie z BBC.

Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"

Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"

Źródło:
BBC

Łosie spacerowały po ulicy na warszawskim Bemowie. Jak opowiadała Reporterka24, która uwieczniła ich wyprawę, zwierzęta nie wydawały się wystraszone. Przedstawiciele tego gatunku czasami pojawiają się w lasach otaczających Warszawę.

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Źródło:
Kontakt24, Lasy Miejskie Warszawa

Burze nadciągnęły nad Nową Zelandię. W stolicy kraju Wellington wydane zostało czerwone ostrzeżenie przed porywistym wiatrem - podmuchy są tam najsilniejsze od ponad dekady. Na południowej wyspie, w mieście Christchurch, ulewy spowodowały powodzie błyskawiczne. W regionie ogłoszono stan wyjątkowy.

Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko

Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko

Źródło:
Reuters, The NZ Herald

Majówka jak co roku przyciąga w Tatry tłumy odwiedzających. Tragedia, do jakiej doszło na Rysach w weekend, pokazuje jednak, że góry pozostają niebezpieczne nawet wtedy, gdy u ich podnóży panuje łagodna, wiosenna aura. Dla osób, które nie mają doświadczenia we wspinaczce, nierozsądna wyprawa może skończyć się tragicznie. O zasadach bezpieczeństwa, które każdy z nas powinien znać przed wyjściem w góry, rozmawialiśmy z przewodnikiem tatrzańskim i edukatorem Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomaszem Zającem.

"Nie myślimy w kategoriach wiosny, tylko zimy". Jak zdobywać szczyty w maju i przeżyć

"Nie myślimy w kategoriach wiosny, tylko zimy". Jak zdobywać szczyty w maju i przeżyć

Źródło:
TVN24+

Pogoda na dziś. Czwartek 1.05 zapowiada się pogodnie, w całym kraju warunki biometeorologiczne będą neutralne. Termometry pokażą maksymalnie 22 stopnie.

Pogoda na dziś - czwartek 1.05. Pogodna aura w pierwszy dzień majówki

Pogoda na dziś - czwartek 1.05. Pogodna aura w pierwszy dzień majówki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czym żywią się wilki żyjące w rejonie Ujścia Warty? - Pomimo obecności kilku tysięcy wolno wypasanych krów i kilkuset koni odżywiają się przede wszystkim dzikimi gatunkami ssaków - donoszą naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Według badaczy wpływ na to ma sposób wypasu inwentarza oraz niepozbawianie krów rogów.

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Źródło:
PAP

Letnia aura zapanowała w stolicy Francji - Paryżu. W środę temperatura maksymalna sięgnęła tam prawie 30 stopni. Fala gorąca ma potrwać cały długi weekend majowy.

Temperatura sięga 30 stopni, są problemy na kolei

Temperatura sięga 30 stopni, są problemy na kolei

Źródło:
Reuters, ENEX, Le Figaro, BFM TV

Uśpione wulkany też mogą wykazywać pewną aktywność. Jak wynika z najnowszych badań, głęboko pod stożkiem Uturuncu w Boliwii dochodzi do przemieszczania się gazu i płynów, co powoduje wznoszenie terenu. Naukowcy tłumaczą, że obserwacja "wulkanu zombie" pomoże nam w zrozumieniu procesów zachodzących w skorupie ziemskiej.

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Źródło:
Cornell University, USGS

Burza piaskowa nawiedziła południowy i środkowy Irak, znacząco ograniczając widzialność. W mieście Basra prawie 400 osób trafiło do szpitali na skutek inhalacji pyłu. Jak ostrzegają meteorolodzy, takie warunki mogą utrzymać się co najmniej do przyszłego tygodnia.

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Źródło:
Reuters, Shafaq News

Co najmniej dwie osoby nie żyją na skutek burz, które we wtorek przeszły nad centralnymi i wschodnimi Stanami Zjednoczonymi. Do śmiertelnych wypadków doszło w Pittsburghu. Przez pogodę w mieście przez pewien czas były problemy z działaniem systemów alarmowych, wystąpiły także długie przerwy w dostawie prądu.

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN, CBS News

Wychodzące koty powinny być zabezpieczane przed kleszczami. Chociaż statystycznie zwierzęta te rzadziej zapadają na choroby odkleszczowe niż psy, mogą przenosić te pajęczaki w pobliże ludzi. Weterynarze podkreślają również, że koty mają tendencję do maskowania swoich przypadłości, więc nie zawsze musimy wiedzieć, że są chore.

Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec

Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec

Źródło:
PAP

Suche warunki panujące w wielu polskich lasach mogą sprzyjać zaprószeniu ognia. Leśnicy apelują, by pamiętać o tym podczas majówkowych wypraw w teren. Nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa turystów czekają wysokie kary.

Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów

Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów

Źródło:
PAP, IMGW

Cieniutki sierp Księżyca pojawił się na polskim niebie. Towarzyszyło mu zjawisko światła popielatego, do którego wystąpienia potrzebne są określone warunki. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

Poznaliśmy datę pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). IGNIS oficjalnie wystartuje 29 maja - poinformowała firma Axiom Space. W jej ramach polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Źródło:
PAP, POLSA

Peruwiańskie władze potwierdziły śmierć dwójki dzieci w wyniku powodzi w pobliżu miasta Huaraz na wschodzie kraju. Kataklizm wywołało osunięcie się zbocza góry Vallunaraju, rzeka Casca wystąpiła z brzegów.

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
Reuters, WRadio

Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Bredene w Belgii przecierali oczy ze zdumienia, gdy na miejscowej plaży woda wyrzuciła na brzeg bobra. Te zwierzęta naturalnie żyją w środowisku słodkowodnym dlatego widok porzuconego ssaka wzbudził nie tylko ciekawość, ale także obawy o jego zdrowie.

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Źródło:
ENEX, Flandersnews

We wtorek z Gujańskiego Centrum Kosmicznego wystrzelono na orbitę satelitę Europejskiej Agencji Komicznej BIOMASS. Jej zadaniem jest dostarczanie informacji o stanie lasów na Ziemi. W wieloletnich przygotowaniach misji brał udział zespół polskich inżynierów.

Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy   

Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy   

Źródło:
PAP, Reuters

Strażacy walczą z pożarem, który szaleje w pobliżu miasta Taegu w Korei Południowej. Z powodu zagrożenia zamknięto kilka lokalnych szkół. Ogień strawił obszar o powierzchni około 260 hektarów.

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Źródło:
Reuters, The Korea Herald

Zespół jelita drażliwego, świąd skóry czy astma to w wielu przypadkach trudne do wyleczenia schorzenia. Ich wspólną cechą jest to, że są wywoływane przez nadmierną odpowiedź immunologiczną, która w ciężkich przypadkach może zagrażać życiu. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Bonn zidentyfikował obiecujący, bioaktywny związek, który może skutecznie zmniejszyć objawy tych dolegliwości. Związek ten blokuje receptor na niektórych komórkach, zapobiegając w ten sposób silnej odpowiedzi immunologicznej.

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Źródło:
Science Daily

Wzrost temperatury powietrza powoduje, że w Tatrach powoli topnieje śnieg. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) zawiesiło od wtorku wydawanie codziennych komunikatów lawinowych. Komunikaty zostaną wznowione, gdy ponownie pojawią się opady śniegu tworzące zagrożenie lawinowe.

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Źródło:
PAP

27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebował pomocy ratowników podczas wspinaczki na szczyt góry Fudżi w Japonii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzyły się w tym samym miejscu w przeciągu jednego tygodnia.

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Źródło:
BBC, The Guardian

Zagrożenie pożarowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Takie warunki tuż przed zbliżającym się długim weekendem majowym wzbudziły obawy o możliwość zamknięcia lasów. Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Źródło:
PAP

Brazylijscy naukowcy zidentyfikowali najstarszy znany nauce gatunek mrówki. Okaz znajdował się w zbiorach muzeum zoologicznego należącego do Uniwersytetu w Sao Paulo. Według badań prehistoryczna mrówka żyła wśród dinozaurów 113 milionów lat temu.

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Źródło:
CNN, PAP

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W weekend południowo-zachodnią Oklahomę nawiedziły ulewy. Co najmniej jedna osoba zginęła. To nie koniec gwałtownych zjawisk w tej części USA. W poniedziałek alarmami pogodowymi objęto ponad 36 milionów mieszkańców.

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Źródło:
PAP, NBC News

Bulusan, czynny wulkan położony na filipińskiej wyspie Luzon, niepokoi mieszkańców. W poniedziałek doszło do erupcji. Z krateru wydobyła się kolumna popiołu, która wzbiła się na wysokość 4,5 kilometra.

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Źródło:
Reuters

Na przełomie kwietnia i maja czeka nas duże, ale krótkie ocieplenie. Jaka będzie majówka? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szczeniak przeżył potężną eksplozję, do której doszło w weekend w największym porcie handlowym Iranu. Jak pisze agencja Reuters, małego czworonoga wyciągnięto spod gruzów. Pomocy udzielili mu wolontariusze irańskiego Czerwonego Półksiężyca.

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Źródło:
Reuters