Szlaki rowerowe - siedem ciekawych tras rowerowych w Polsce

Źródło:
lasy.gov.pl; pttk.pl; tvmeteo.pl
Wypadki na ścieżkach rowerowych
Wypadki na ścieżkach rowerowychTVN24
wideo 2/6
Wypadki na ścieżkach rowerowychTVN24

Szlaki rowerowe w Polsce pozwalają rowerzystom uprawiać aktywną turystykę krajoznawczą. Przedstawiamy siedem ciekawych tras rowerowych na krótsze i dłuższe wycieczki. Proponowane szlaki rowerowe biegną przez różne regiony Polski - od Tatr przez Śląsk po Bałtyk. 

● Szlaki rowerowe warte sprawdzenia to m.in. Szlak Orlich Gniazd i Kaszubska Marszruta. ● Wiślana trasa rowerowa to wciąż rozbudowywany szlak rowerowy biegnący przez całą Polskę wzdłuż rzeki Wisły. ● Najdłuższym szlakiem rowerowym w Polsce jest licząca ok. 2 tys. km trasa Green Velo. ● Śląski Żelazny szlak rowerowy wygrywa w kategorii najpiękniejsza trasa rowerowa na Śląsku i zbudowany jest w miejsce dawnej drogi kolejowej. ● Miłośnicy morza, mogą wybrać się na wycieczkę szlakiem wzdłuż Bałtyku, a entuzjaści gór powinni wypróbować szlak wzdłuż Tatr.

Szlaki rowerowe

Planując wycieczkę rowerową lub wakacje na dwóch kołach, warto uważnie prześledzić dostępne trasy. Polska może pochwalić się już naprawdę dobrymi i ciekawymi trasami rowerowymi. Do najciekawszych szlaków rowerowych w Polsce zaliczamy:

- Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, - Wiślana trasa rowerowa, - Żelazny szlak rowerowy, - Kaszubska Marszruta, - Green Velo, - Szlak wzdłuż Tatr, - Szlak wzdłuż Bałtyku.

Trasy rowerowe w Polsce

Proponowane trasy rowerowe są zróżnicowane pod względem trudności i regionu Polski, przez który biegną. Są to szlaki rowerowe, które spodobają się zarówno rodzinom i seniorom, jak i zaawansowanym rowerzystom. Na podstawie poniższych opisów możecie zaplanować krótkie wycieczki rowerowe i kilkudniowe wyprawy najciekawszymi trasami rowerowymi w Polsce.

Wiślana trasa rowerowa 

Wiślana trasa rowerowa to projekt szlaku rowerowego biegnącego wzdłuż Wisły, liczącego ok. 1200 km. Wiślana trasa rowerowa zaczyna się w Wiśle (woj. śląskie) i biegnie przez całą Polskę aż do Wyspy Sobieszowskiej w Gdańsku. Nie jest jeszcze w pełni ukończona, a stan realizacji projektu można sprawdzić na interaktywnej mapie w internecie. 

Wiślana trasa rowerowa jest przyjazna rowerzystom, większość szlaku wyznaczona jest drogami wyłączonymi z ruchu samochodowego, nie brakuje miejsc postojowych. Znalezienie noclegu i punktów gastronomicznych na szlaku nie powinno stanowić problemu. Stopień trudności tego szlaku rowerowego nie jest wysoki. Wiślana trasa rowerowa jest odpowiednia zarówno dla doświadczonych rowerzystów, jak i dla początkujących turystów. 

Jeśli chodzi o walory turystyczne wiślanej trasy rowerowej, fakt, że ma przebiegać przez całą Polskę, wzdłuż jej najdłuższej rzeki, jest bez wątpienia atrakcją dla wielu amatorów rowerowych wycieczek. Oprócz możliwości zwiedzenia ważnych historycznie i kulturowo miast, takich jak Kraków, Sandomierz, Kazimierz Dolny, Warszawa, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz czy Gdańsk, wzdłuż wiślanej trasy rowerowej nie brakuje też miejsc, które ucieszą miłośników przyrody. Szlak przebiega przez Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, Jezioro Goczałkowickie, Dolina Karpia, Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy czy Chełmiński Park Krajobrazowy. 

ZOBACZ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Żelazny szlak rowerowy 

Żelazny szlak rowerowy to ponad 40 km trasy rowerowej biegnącej przez Polskę i Czechy. Śląski odcinek Żelaznego szlaku rowerowego, biegnący od Godowa przez Jastrzębie-Zdrój do Zebrzydowic, to 15 km drogi rowerowej wybudowanej na miejscu dawnej linii kolejowej. To ten fragment przyciąga miłośników turystyki rowerowej, zdobywszy miano najlepszej trasy rowerowej na Śląsku.

Żelazny szlak rowerowy jest stosunkowo nowym projektem. Został oddany do użytku we wrześniu 2020 roku. Jest to szlak odpowiedni na jednodniową wycieczkę, niezbyt wymagający. Po polskiej stronie jest sporo miejsc wypoczynkowych, trasa jest bardziej atrakcyjna wizualnie. Przebieg żelaznego szlaku rowerowego: Godów – Łaziska – Godów – Jastrębie-Zdrój – Zebrzydowice – Karvina – Petrovice u Karvine – Skrbeńsko – Gołkowice – Godów

Szlakiem Orlich Gniazd rowerem

Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd to wymagająca trasa dla doświadczonych rowerzystów. Szlak Orlich Gniazd przebiega przez dwa województwa (śląskie i małopolskie) i liczy 186 km. Jest oznakowany kolorem czerwonym. Szlak Orlich Gniazd prowadzi między wzgórzami, jest więc sporo podjazdów. Na szczytach wzgórz znajdują się Orle Gniazda, twierdze wybudowane w XIV w. z polecenia Kazimierza Wielkiego. Rowerowy szlak Orlich Gniazd ciągnie się między Częstochową a Krakowem. Jest to wyjątkowo urokliwa trasa rowerowa. Z siodełka można podziwiać skały, przyrodę, wapienne wzgórza. Nie brakuje też atrakcji turystycznych:

- Sanktuarium NMP na Jasnej Górze, - zamek w Olsztynie, - zamek w Mirowie, - zamek Bąkowiec, - zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, - zamek Pilcza i rezerwat Smoleń, - zamek w Rabsztynie - zamek Tenczyn w Rudnie, - Zamek Królewski na Wawelu.

ZOBACZ >> Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Szlak Orlich Gniazd jest trudny, przeznaczony dla doświadczonych, przynajmniej średniozaawansowanych rowerzystów. Długie i liczne podjazdy, nierówne zjazdy, piaszczyste drogi, leśna nawierzchnia - to wszystko sprawia, za ta trasa rowerowa nie nadaje się dla amatorów. Jest to jednak jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych w Polsce, a na jego pokonanie należy przeznaczyć od dwóch do trzech dni.

Przebieg rowerowego szlaku orlich gniazd: Częstochowę – Olsztyn – Żarki – Mirów i Bobolice – Podzamcze (Ogrodzieniec) – Smoleń – Olkusz – Krzeszowice – Kraków.

Green Velo trasa rowerowa

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce, licząca ok. 2000 km. Green Velo biegnie przez pięć województw: świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Trasa Green Velo nadaje się dla każdego rowerzysty, wymaga jedynie wybrania odpowiedniego odcinka szlaku. Znajdą tu więc dla siebie coś zarówno doświadczeni rowerzyści, jak i amatorzy rekreacyjnych wycieczek, rodziny i seniorzy. 

Na stronie internetowej Green Velo znajduje się wyszukiwarka tras rowerowych według preferowanego poziomu trudności, dystansu i regionu, w którym chcemy jeździć na rowerze. Można zaplanować wycieczkę kilkugodzinną, jednodniową, a nawet wielodniową. 

Szlak rowerowy wokół Tatr 

Szlak wokół Tatr to część szlaku rowerowego tworzonego wspólnie ze Słowacją. Liczy ponad 250 km tras dla rowerzystów, narciarzy i biegaczy. Biegnie przez Podhale, Orawę, Liptów i Spisz. Po drodze można podziwiać stare sieci osadnicze, dawne szlaki handlowe, gotyckie drewniane kościoły i budownictwo ludowe. Szlak wokół Tatr jest też atrakcyjny dla miłośników przyrody. Prowadzi przez torfowiska, lasy, łąki, doliny górskich rzek, skałki i wzniesienia. 

Na terenie Polski szlak wokół Tatr liczy ok. 65 km i nadaje się nawet dla początkujących rowerzystów. Na stronie internetowej szlaku, można zaplanować dokładną trasę i sprawdzić mapę. 

Przebieg: Koniówka – Czarny Dunajec – Nowy Targ – Nowa Biała – Krempachy – Dursztyn – Łapsze Niżne – Kacwin.

ZOBACZ >> Kolory szlaków górskich - co oznaczają?

Kaszubska Marszruta na rowerze

Trasa rowerowa Kaszubskiej Marszruty przebiega przez Kaszuby, a duża jej część przez Bory Tucholskie. Szlaki rowerowe wchodzące w skład Kaszubskiej Marszruty oznaczone są kolorami żółtym, zielonym, czerwonym i czarnym. Trasa jest odpowiednia dla rowerzystów początkujących i średniozaawansowanych. Dobry wybór na weekendową wycieczkę. Jest to niezwykle atrakcyjny szlak rowerowy, obfitujący w piękną przyrodę - sosnowe i liściaste lasy, jeziora, rzeki, wzgórza. Na stronie powiatu chojnickiego można dokładnie zaplanować wycieczkę, korzystając z umieszczonej tam interaktywnej mapy tej trasy rowerowej.

Szlak żółty to najdłuższy, ok. 70-kilometrowy, szlak rowerowy Kaszubskiej Marszruty. Przebieg szlaku: Szlak żółty: Jezioro Charzykowskie – Charzykowy – Wolność – Łukomie – Kopernica – Babilon (most na Brdzie) – Chociński Młyn – Swornegacie – Drzewicz – Czernica – Męcikał Struga – Męcikał – Dąbrówka – Duża Klonia – Mylof – Rytel Dworzec – Rytel – Gutowiec – Nieżurawa – Czersk. 

Szlak zielony jest odpowiedni na jednodniową wycieczkę po lasach i podziwianie rzek i jezior. Chojnice – Klawkowo – Powałki – Kłodawka – Mylof – Okręglik – Giełdon – Czarniż – Kinice – Kosobudy – Brusy – Żabno – Męcikał.

Szlak czerwony jest najciekawszy turystycznie. Biegnie przez lasy Borów Tucholskich, są na nim liczne jeziora, doliny rzek i miejscowości bogate w sztukę i kulturę kaszubską. Szlak czerwony: Charzykowy – Stary Młyn – Funka – Bachorze – Małe Swornegacie – Chociński Młyn – Swornegacie – Drzewicz – Wielkie Chełmy – Czyczkowy – Brusy-Jaglie – Brusy – Kosobudy – Chłopowy – Bielawy – Sienica – Czersk. Zielony szlak: Chojnice – Klawkowo – Powałki – Kłodawka – Mylof – Okręglik – Giełdon – Czarniż – Kinice – Kosobudy – Brusy – Żabno – Męcikał

Szlak czarny, czyli Pętla Konarzyńska, wytoczony jest przez pola, lasy i wsie po zachodniej stronie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. To mało uczęszczany i cichy szlak. Przebieg Szlak czarny: Konarzyny – Żychce – Nowa Karczma – Kiełpin – Binduga – Nierostowo – Zielona Chocina – Jonki – Zielona Huta – Chociński Młyn – Konarzynki – Konarzyny. 

Szlak rowerowy wzdłuż Bałtyku [R-10; EV-10/13]

Szlak wzdłuż Bałtyku w Polsce biegnie przez trzy województwa: zachodniopomorskie, pomorskie oraz warmińsko-mazurskie. Cały szlak rowerowy okrąża Bałtyk i liczy ponad 8000 km. Odcinek polski ma ok. 600 km i biegnie od granicy z Niemcami do granicy z Rosją. 

To popularny szlak rowerowy, który w sezonie letnim może być męczący ze względu na tłok. Atrakcji turystycznych nie brakuje, rowerzyści mogą zwiedzać większe miasta nadmorskie i mniejsze miejscowości, zwiedzać latarnie morskie, forty.

Nadaje się dla każdego rowerzysty, w zależności od trasy przejazdu, która zaplanuje. Trzeba brać pod uwagę silny wiatr, który utrudnia jazdę na rowerze. 

Przebieg: Międzyzdroje – Dziwnów – Trzęsacz – Rewal – Niechorze – Mrzeżyno – Kołobrzeg – Mielno – Darłowo – Ustka – Rowy – Smołdzino – Łeba – Dębki – Puck – Gdynia – Sopot – Gdańsk – Jantar - Nowy Dwór Gdański – Rubno – Frombork – Braniewo. 

ZOBACZ >> Atrakcje turystyczne w Polsce – ciekawe miejsca na urlop i na weekend

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: lasy.gov.pl; pttk.pl; tvmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu na południowych krańcach Polski. Sypać będzie do poniedziałkowego poranka. Dla wielu miejsc ogłoszono również ostrzeżenia w związku z oblodzeniami.

Zimowe ostrzeżenia w 10 województwach

Zimowe ostrzeżenia w 10 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Z powodu cofki zalana została droga z Kamienia Pomorskiego do dwóch miejscowości na Wyspie Chrząszczewskiej (województwo zachodniopomorskie). Ochotnicza straż pożarna poinformowała, że w poniedziałek rano będzie organizować transport dla mieszkańców obu wsi.

Mieszkańcy odcięci przez zalaną drogę. "Ważny komunikat"

Mieszkańcy odcięci przez zalaną drogę. "Ważny komunikat"

Źródło:
TVN24

Po śnieżnym i zimnym weekendzie wkrótce czeka nas duże ocieplenie. Sprawdź, co przyniesie pogoda w kolejnych 16 dniach w długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lód z przejeżdżającego auta uszkodził szybę innego pojazdu. Zdarzenie, do którego doszło w jednym z amerykańskich miast w stanie Kansas, zostało uchwycone przez kamerkę samochodową.

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Źródło:
CNN, KCTV

Nocą w całej Polsce będzie mroźno i jeszcze w niektórych regionach może obficie padać śnieg. W poniedziałek aura się poprawi.

Mroźna noc. W części kraju dosypie śniegu

Mroźna noc. W części kraju dosypie śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szalejący nad Bałtykiem sztorm spowodował cofkę w kilku miejscowościach, m.in. w Sztutowie, Kątach Rybackich, Świerznicy, Rewie i Mechelinkach. W portach w Ustce i Mrzeżynie woda zalała bulwary oraz znajdujące się tam lokale usługowe.

Cofka nad Bałtykiem. Zalane ulice i bulwary, przesiąkające wały w kilku miejscowościach

Cofka nad Bałtykiem. Zalane ulice i bulwary, przesiąkające wały w kilku miejscowościach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Północ Grecji przygotowuje się na intensywne opady śniegu. W niektórych regionach w poniedziałek szkoły będą zamknięte, kierowcy mają używać łańcuchów śniegowych na koła, wprowadzono zakaz ruchu ciężarówek.

Uderzenie zimy w Grecji. Zamknięto szkoły

Uderzenie zimy w Grecji. Zamknięto szkoły

Źródło:
PAP

Pod naporem mokrego śniegu w miejscowości Łobez (województwo zachodniopomorskie) zawaliły się dach i ściana w hurtowni materiałów budowlanych. Straż pożarna poinformowała, że nie ma osób rannych.

Pod naporem śniegu zawalił się dach magazynu

Pod naporem śniegu zawalił się dach magazynu

Źródło:
TVN24

Ratownicy TOPR ogłosili w niedzielę drugi stopień zagrożenia lawinowego. Z powodu intensywnych opadów śniegu i silnego wiatru panują bardzo niekorzystne warunki turystyczne.

"Gwałtowne pogorszenie sytuacji" w Tatrach

"Gwałtowne pogorszenie sytuacji" w Tatrach

Źródło:
PAP

Sobotni atak zimy zakończył się prawie tysiącem interwencji strażaków, głównie na Pomorzu. W dzień doszło do wielu kolizji i wypadków. Mokry, ciężki śnieg łamał konary i przewracał drzewa, uszkadzał linie energetyczne i utrudniał podróżowanie.

Prawie tysiąc interwencji po ataku zimy. Kolizje, nieprzejezdne drogi, podtopienia

Prawie tysiąc interwencji po ataku zimy. Kolizje, nieprzejezdne drogi, podtopienia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, PAP, TVN24

W hrabstwie Los Angeles w południowej Kalifornii trwa gaszenie kilku potężnych pożarów, które od wtorku trawią zachodnie i północne obrzeża miasta. W akcji bierze udział blisko 1000 więźniów-strażaków - poinformował w niedzielę portal dziennika "Washington Post". Żywioł pochłonął już życie co najmniej 16 osób, taka sama jest liczba zaginionych. Meteorolodzy ostrzegają przed powrotem silnego wiatru.

Trwa walka z ogniem, silny wiatr może wrócić. "Nie wygląda to dobrze"

Trwa walka z ogniem, silny wiatr może wrócić. "Nie wygląda to dobrze"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Alert RCB został wysłany do mieszkańców południowej Polski. Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają przed bardzo silnym wiatrem i intensywnymi opadami śniegu.

Alert RCB wciąż w mocy. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB wciąż w mocy. "Zachowaj ostrożność"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

"Wyspa widmo" pojawiła się na Morzu Kaspijskim - i bardzo szybko zniknęła. Do powstania niewielkiego skrawka lądu doszło w 2023 roku po wybuchu wulkanu błotnego. Wystarczyło jednak kilkanaście miesięcy, by wyspa się rozmyła.

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Źródło:
NASA Earth Observatory, anl.az

Do silnego trzęsienia ziemi doszło w nocy z soboty na niedzielę w Meksyku. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 spowodowały panikę wśród mieszkańców kilku stanów, którzy w środku nocy wybiegli na ulice.

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

Źródło:
USGS, El Informador

Zimowa burza przeszła nad wschodnimi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Intensywne opady śniegu doprowadziły do odwołania tysięcy lotów, przerwania dostaw prądu i wody pitnej oraz zamknięcia niektórych szkół. Na oblodzonych drogach dochodziło do groźnych wypadków.

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Źródło:
PAP, CBS News, NWS Atlanta

Początek roku jedynie miejscami przyniósł nam powrót zimy. W wielu regionach Polski zamiast śniegu pada deszcz, a szare krajobrazy uparcie nie chcą się zabielić. To, czy w styczniu 2025 możemy spodziewać się jeszcze porządnego mrozu, sprawdza nasza synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

Źródło:
tvnmeteo.pl

Apokaliptyczne sceny rozgrywają się w hrabstwie Los Angeles, gdzie pożary spowodowały katastrofalne szkody i zmusiły dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów. Zdjęcia zniszczonych budynków pokazują, jak niszczycielski jest żywioł.

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Źródło:
Reuters

Do Majotty zbliża się cyklon Dikeledi. Francuskie terytorium zamorskie objęte zostało pomarańczowym alarmem. Wstrzymano kursowanie promów, na stacjach benzynowych utworzyły się bardzo długie kolejki. Niemal miesiąc temu region ten został spustoszony przez cyklon Chido.

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazał długoterminową eksperymentalną prognozę na najbliższe cztery miesiące. Jaka pogoda będzie w lutym i czego spodziewać się wiosną w 2025 roku? Sprawdź.

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Rok 2024 był najcieplejszym w historii pomiarów. Jak przekazali specjaliści z serwisu Copernicus Climate Change Service (C3S), zapisał się on w historii jako pierwszy rok kalendarzowy, w którym średnia globalna temperatura przekroczyła 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu z czasów preindustrialnych.

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Źródło:
PAP, Copernicus Climate Change Service (C3S)

Listopad był jedynym miesiącem w 2024 roku, w którym średnia temperatura powietrza była w Polsce niższa niż zazwyczaj. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wszystkie pozostałe miesiące okazały się cieplejsze niż zwykle, a wśród nich szczególnie wyróżnił się luty.

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Źródło:
IMGW

Start rakiety New Glenn jest zaplanowany na poniedziałkowy poranek. Sprzęt został zaprojektowany przez Blue Origin, firmę Jeffa Bezosa, i ma służyć do wynoszenia dużych ładunków na orbitę okołoziemską. Jak zapowiadają przedstawiciele przedsiębiorstwa, niektóre elementy systemu polecą w kosmos wielokrotnie.

New Glenn czeka na start. Wyniesie ładunek, jakiemu nie sprostają nawet rakiety Elona Muska

New Glenn czeka na start. Wyniesie ładunek, jakiemu nie sprostają nawet rakiety Elona Muska

Źródło:
CNN, AFP