Szlaki rowerowe - siedem ciekawych tras rowerowych w Polsce

Źródło:
lasy.gov.pl; pttk.pl; tvmeteo.pl
Wypadki na ścieżkach rowerowych
Wypadki na ścieżkach rowerowychTVN24
wideo 2/6
Wypadki na ścieżkach rowerowychTVN24

Szlaki rowerowe w Polsce pozwalają rowerzystom uprawiać aktywną turystykę krajoznawczą. Przedstawiamy siedem ciekawych tras rowerowych na krótsze i dłuższe wycieczki. Proponowane szlaki rowerowe biegną przez różne regiony Polski - od Tatr przez Śląsk po Bałtyk. 

● Szlaki rowerowe warte sprawdzenia to m.in. Szlak Orlich Gniazd i Kaszubska Marszruta. ● Wiślana trasa rowerowa to wciąż rozbudowywany szlak rowerowy biegnący przez całą Polskę wzdłuż rzeki Wisły. ● Najdłuższym szlakiem rowerowym w Polsce jest licząca ok. 2 tys. km trasa Green Velo. ● Śląski Żelazny szlak rowerowy wygrywa w kategorii najpiękniejsza trasa rowerowa na Śląsku i zbudowany jest w miejsce dawnej drogi kolejowej. ● Miłośnicy morza, mogą wybrać się na wycieczkę szlakiem wzdłuż Bałtyku, a entuzjaści gór powinni wypróbować szlak wzdłuż Tatr.

Szlaki rowerowe

Planując wycieczkę rowerową lub wakacje na dwóch kołach, warto uważnie prześledzić dostępne trasy. Polska może pochwalić się już naprawdę dobrymi i ciekawymi trasami rowerowymi. Do najciekawszych szlaków rowerowych w Polsce zaliczamy:

- Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, - Wiślana trasa rowerowa, - Żelazny szlak rowerowy, - Kaszubska Marszruta, - Green Velo, - Szlak wzdłuż Tatr, - Szlak wzdłuż Bałtyku.

Trasy rowerowe w Polsce

Proponowane trasy rowerowe są zróżnicowane pod względem trudności i regionu Polski, przez który biegną. Są to szlaki rowerowe, które spodobają się zarówno rodzinom i seniorom, jak i zaawansowanym rowerzystom. Na podstawie poniższych opisów możecie zaplanować krótkie wycieczki rowerowe i kilkudniowe wyprawy najciekawszymi trasami rowerowymi w Polsce.

Wiślana trasa rowerowa 

Wiślana trasa rowerowa to projekt szlaku rowerowego biegnącego wzdłuż Wisły, liczącego ok. 1200 km. Wiślana trasa rowerowa zaczyna się w Wiśle (woj. śląskie) i biegnie przez całą Polskę aż do Wyspy Sobieszowskiej w Gdańsku. Nie jest jeszcze w pełni ukończona, a stan realizacji projektu można sprawdzić na interaktywnej mapie w internecie. 

Wiślana trasa rowerowa jest przyjazna rowerzystom, większość szlaku wyznaczona jest drogami wyłączonymi z ruchu samochodowego, nie brakuje miejsc postojowych. Znalezienie noclegu i punktów gastronomicznych na szlaku nie powinno stanowić problemu. Stopień trudności tego szlaku rowerowego nie jest wysoki. Wiślana trasa rowerowa jest odpowiednia zarówno dla doświadczonych rowerzystów, jak i dla początkujących turystów. 

Jeśli chodzi o walory turystyczne wiślanej trasy rowerowej, fakt, że ma przebiegać przez całą Polskę, wzdłuż jej najdłuższej rzeki, jest bez wątpienia atrakcją dla wielu amatorów rowerowych wycieczek. Oprócz możliwości zwiedzenia ważnych historycznie i kulturowo miast, takich jak Kraków, Sandomierz, Kazimierz Dolny, Warszawa, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz czy Gdańsk, wzdłuż wiślanej trasy rowerowej nie brakuje też miejsc, które ucieszą miłośników przyrody. Szlak przebiega przez Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, Jezioro Goczałkowickie, Dolina Karpia, Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy czy Chełmiński Park Krajobrazowy. 

ZOBACZ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Żelazny szlak rowerowy 

Żelazny szlak rowerowy to ponad 40 km trasy rowerowej biegnącej przez Polskę i Czechy. Śląski odcinek Żelaznego szlaku rowerowego, biegnący od Godowa przez Jastrzębie-Zdrój do Zebrzydowic, to 15 km drogi rowerowej wybudowanej na miejscu dawnej linii kolejowej. To ten fragment przyciąga miłośników turystyki rowerowej, zdobywszy miano najlepszej trasy rowerowej na Śląsku.

Żelazny szlak rowerowy jest stosunkowo nowym projektem. Został oddany do użytku we wrześniu 2020 roku. Jest to szlak odpowiedni na jednodniową wycieczkę, niezbyt wymagający. Po polskiej stronie jest sporo miejsc wypoczynkowych, trasa jest bardziej atrakcyjna wizualnie. Przebieg żelaznego szlaku rowerowego: Godów – Łaziska – Godów – Jastrębie-Zdrój – Zebrzydowice – Karvina – Petrovice u Karvine – Skrbeńsko – Gołkowice – Godów

Szlakiem Orlich Gniazd rowerem

Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd to wymagająca trasa dla doświadczonych rowerzystów. Szlak Orlich Gniazd przebiega przez dwa województwa (śląskie i małopolskie) i liczy 186 km. Jest oznakowany kolorem czerwonym. Szlak Orlich Gniazd prowadzi między wzgórzami, jest więc sporo podjazdów. Na szczytach wzgórz znajdują się Orle Gniazda, twierdze wybudowane w XIV w. z polecenia Kazimierza Wielkiego. Rowerowy szlak Orlich Gniazd ciągnie się między Częstochową a Krakowem. Jest to wyjątkowo urokliwa trasa rowerowa. Z siodełka można podziwiać skały, przyrodę, wapienne wzgórza. Nie brakuje też atrakcji turystycznych:

- Sanktuarium NMP na Jasnej Górze, - zamek w Olsztynie, - zamek w Mirowie, - zamek Bąkowiec, - zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, - zamek Pilcza i rezerwat Smoleń, - zamek w Rabsztynie - zamek Tenczyn w Rudnie, - Zamek Królewski na Wawelu.

ZOBACZ >> Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Szlak Orlich Gniazd jest trudny, przeznaczony dla doświadczonych, przynajmniej średniozaawansowanych rowerzystów. Długie i liczne podjazdy, nierówne zjazdy, piaszczyste drogi, leśna nawierzchnia - to wszystko sprawia, za ta trasa rowerowa nie nadaje się dla amatorów. Jest to jednak jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych w Polsce, a na jego pokonanie należy przeznaczyć od dwóch do trzech dni.

Przebieg rowerowego szlaku orlich gniazd: Częstochowę – Olsztyn – Żarki – Mirów i Bobolice – Podzamcze (Ogrodzieniec) – Smoleń – Olkusz – Krzeszowice – Kraków.

Green Velo trasa rowerowa

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce, licząca ok. 2000 km. Green Velo biegnie przez pięć województw: świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Trasa Green Velo nadaje się dla każdego rowerzysty, wymaga jedynie wybrania odpowiedniego odcinka szlaku. Znajdą tu więc dla siebie coś zarówno doświadczeni rowerzyści, jak i amatorzy rekreacyjnych wycieczek, rodziny i seniorzy. 

Na stronie internetowej Green Velo znajduje się wyszukiwarka tras rowerowych według preferowanego poziomu trudności, dystansu i regionu, w którym chcemy jeździć na rowerze. Można zaplanować wycieczkę kilkugodzinną, jednodniową, a nawet wielodniową. 

Szlak rowerowy wokół Tatr 

Szlak wokół Tatr to część szlaku rowerowego tworzonego wspólnie ze Słowacją. Liczy ponad 250 km tras dla rowerzystów, narciarzy i biegaczy. Biegnie przez Podhale, Orawę, Liptów i Spisz. Po drodze można podziwiać stare sieci osadnicze, dawne szlaki handlowe, gotyckie drewniane kościoły i budownictwo ludowe. Szlak wokół Tatr jest też atrakcyjny dla miłośników przyrody. Prowadzi przez torfowiska, lasy, łąki, doliny górskich rzek, skałki i wzniesienia. 

Na terenie Polski szlak wokół Tatr liczy ok. 65 km i nadaje się nawet dla początkujących rowerzystów. Na stronie internetowej szlaku, można zaplanować dokładną trasę i sprawdzić mapę. 

Przebieg: Koniówka – Czarny Dunajec – Nowy Targ – Nowa Biała – Krempachy – Dursztyn – Łapsze Niżne – Kacwin.

ZOBACZ >> Kolory szlaków górskich - co oznaczają?

Kaszubska Marszruta na rowerze

Trasa rowerowa Kaszubskiej Marszruty przebiega przez Kaszuby, a duża jej część przez Bory Tucholskie. Szlaki rowerowe wchodzące w skład Kaszubskiej Marszruty oznaczone są kolorami żółtym, zielonym, czerwonym i czarnym. Trasa jest odpowiednia dla rowerzystów początkujących i średniozaawansowanych. Dobry wybór na weekendową wycieczkę. Jest to niezwykle atrakcyjny szlak rowerowy, obfitujący w piękną przyrodę - sosnowe i liściaste lasy, jeziora, rzeki, wzgórza. Na stronie powiatu chojnickiego można dokładnie zaplanować wycieczkę, korzystając z umieszczonej tam interaktywnej mapy tej trasy rowerowej.

Szlak żółty to najdłuższy, ok. 70-kilometrowy, szlak rowerowy Kaszubskiej Marszruty. Przebieg szlaku: Szlak żółty: Jezioro Charzykowskie – Charzykowy – Wolność – Łukomie – Kopernica – Babilon (most na Brdzie) – Chociński Młyn – Swornegacie – Drzewicz – Czernica – Męcikał Struga – Męcikał – Dąbrówka – Duża Klonia – Mylof – Rytel Dworzec – Rytel – Gutowiec – Nieżurawa – Czersk. 

Szlak zielony jest odpowiedni na jednodniową wycieczkę po lasach i podziwianie rzek i jezior. Chojnice – Klawkowo – Powałki – Kłodawka – Mylof – Okręglik – Giełdon – Czarniż – Kinice – Kosobudy – Brusy – Żabno – Męcikał.

Szlak czerwony jest najciekawszy turystycznie. Biegnie przez lasy Borów Tucholskich, są na nim liczne jeziora, doliny rzek i miejscowości bogate w sztukę i kulturę kaszubską. Szlak czerwony: Charzykowy – Stary Młyn – Funka – Bachorze – Małe Swornegacie – Chociński Młyn – Swornegacie – Drzewicz – Wielkie Chełmy – Czyczkowy – Brusy-Jaglie – Brusy – Kosobudy – Chłopowy – Bielawy – Sienica – Czersk. Zielony szlak: Chojnice – Klawkowo – Powałki – Kłodawka – Mylof – Okręglik – Giełdon – Czarniż – Kinice – Kosobudy – Brusy – Żabno – Męcikał

Szlak czarny, czyli Pętla Konarzyńska, wytoczony jest przez pola, lasy i wsie po zachodniej stronie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. To mało uczęszczany i cichy szlak. Przebieg Szlak czarny: Konarzyny – Żychce – Nowa Karczma – Kiełpin – Binduga – Nierostowo – Zielona Chocina – Jonki – Zielona Huta – Chociński Młyn – Konarzynki – Konarzyny. 

Szlak rowerowy wzdłuż Bałtyku [R-10; EV-10/13]

Szlak wzdłuż Bałtyku w Polsce biegnie przez trzy województwa: zachodniopomorskie, pomorskie oraz warmińsko-mazurskie. Cały szlak rowerowy okrąża Bałtyk i liczy ponad 8000 km. Odcinek polski ma ok. 600 km i biegnie od granicy z Niemcami do granicy z Rosją. 

To popularny szlak rowerowy, który w sezonie letnim może być męczący ze względu na tłok. Atrakcji turystycznych nie brakuje, rowerzyści mogą zwiedzać większe miasta nadmorskie i mniejsze miejscowości, zwiedzać latarnie morskie, forty.

Nadaje się dla każdego rowerzysty, w zależności od trasy przejazdu, która zaplanuje. Trzeba brać pod uwagę silny wiatr, który utrudnia jazdę na rowerze. 

Przebieg: Międzyzdroje – Dziwnów – Trzęsacz – Rewal – Niechorze – Mrzeżyno – Kołobrzeg – Mielno – Darłowo – Ustka – Rowy – Smołdzino – Łeba – Dębki – Puck – Gdynia – Sopot – Gdańsk – Jantar - Nowy Dwór Gdański – Rubno – Frombork – Braniewo. 

ZOBACZ >> Atrakcje turystyczne w Polsce – ciekawe miejsca na urlop i na weekend

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: lasy.gov.pl; pttk.pl; tvmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W nadchodzących dniach pogoda w Polsce kształtowana będzie przez układ niżowy o genezie śródziemnomorskiej. Przyniesie on obfite opady deszczu i burze. Sprawi, że napłynie do nas chłodne powietrze. Temperatura maksymalna wyniesie miejscami 20 stopni.

Nadciąga deszczonośny niż. Czeka nas szok termiczny

Nadciąga deszczonośny niż. Czeka nas szok termiczny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed burzami i silnym deszczem z burzami. W sobotę w związku z sytuacją pogodową w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zebrał się sztab kryzysowy.

Czerwone alarmy w części kraju. Uwaga na burze i ulewy

Czerwone alarmy w części kraju. Uwaga na burze i ulewy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Nad Polskę nadciąga niż genueński. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, aby w niedzielę nie podejmować żadnych aktywności w Tatrach. Powodem są wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w sobotę SMS-owe ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami do mieszkańców południowych regionów Polski. Później odbiorcy sieci komórkowych przebywający na terenie kolejnych województw otrzymali alert dotyczący ulew.

Alert RCB w 12 województwach. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB w 12 województwach. "Możliwe podtopienia"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Kiedy nastanie jakaś stabilizacja w pogodzie? Czy po deszczowym lipcu sierpień będzie ratunkiem dla branży turystycznej? W wielu regionach kraju słychać narzekania na pogodę. Ostatnie lata z lipcami suchymi i gorącymi jak w Hiszpanii rozpieściły nas i pozwoliły zapomnieć, jak wyglądał kiedyś lipiec w naszym kraju.

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

Źródło:
TVN24+

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 27.07. W nocy popada deszcz, a miejscami może zagrzmieć. Dzień przyniesie obfite opady deszczu i burze, podczas których spaść może 50 litrów na metr kwadratowy. Termometry wskażą maksymalnie 27 stopni.

Pogoda na jutro - niedziela, 27.07. Nocą będzie grzmieć i padać

Pogoda na jutro - niedziela, 27.07. Nocą będzie grzmieć i padać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowna burza przeszła w sobotę przez Zakopane. Towarzyszył jej ulewny deszcz i bardzo silny wiatr. Na nagraniu widać, jak mocno padało.

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę około południa na greckiej wyspie Eubei wybuchł pożar. Zdjęcia i nagranie unoszącego się dymu nad płonącym lasem otrzymaliśmy na Kontakt24. W gaszeniu ognia biorą udział samoloty gaśnicze.

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Źródło:
Kontakt24, protothema.gr, naftemporiki.gr

Para z Kansas City została obudzona w piątek rano przez głośny huk. Okazało się, że na ich dom spadło drzewo. Przebiło ono sufit, a przez dziurę do salonu wlała się woda.

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Źródło:
CNN, fox4kc.com

Przez kanadyjską prowincję Quebec przeszły silne burze z deszczem, a miejscami gradem. Wywołały szereg szkód. Samochody utknęły w tunelach, powalone zostały liczne drzewa. W pewnym momencie bez prądu było kilkadziesiąt tysięcy odbiorców.

Silne burze uwięziły samochody

Silne burze uwięziły samochody

Źródło:
cbc.ca, theweathernetwork.com

Miasto Ruidoso w amerykańskim stanie Nowy Meksyk po raz trzeci tego lipca nawiedziła powódź błyskawiczna. Co najmniej kilka osób zostało uwięzionych przez rwącą wodę.

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Źródło:
Reuters, USA Today

W piątek odwołano ponad 20 rejsów między Maderą a kilkoma lotniskami w Europie. Powodem był utrzymujący się nad portugalską wyspą porywisty wiatr.

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Źródło:
PAP

Powrót wilków do amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone sprawił, że po raz pierwszy od 80 lat zaczęły rosnąć dawno niewidziane tam drzewa - donoszą amerykańscy naukowcy.

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Źródło:
livescience.com

Trzebinia jest idealnym miejsce dla osób szukających wypoczynku z dala od zgiełku dużych miast. Warto odwiedzić zabytkowy park miejski, zalewy Balaton i Chechło, a także liczne trasy spacerowe i rowerowe.

Festyny, trasy rowerowe i spacerowe. W Trzebini nie ma nudy

Festyny, trasy rowerowe i spacerowe. W Trzebini nie ma nudy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach miasta Delvine w południowej Albanii trwa walka z pożarem roślinności. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i zagraża mieszkańcom okolicznych wiosek. Co najmniej pięć osób zostało przewiezionych do szpitala. Albańskie ministerstwo obrony zarządziło natychmiastową ewakuację miejscowej ludności.

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

Źródło:
Reuters, Bold News, shqiptarja.com

"Niże pozostają przy piłce" - donoszą niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza się z rytmem natury, choć bywa on ostatnio mocno zachwiany. Między 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce piąta fala monsunu europejskiego w Europie Środkowej, a między 1 a 10 sierpnia - szósta fala.

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Źródło:
TVN24+

W Finlandii trwa najdłuższa od 1961 roku fala ciepła. W piątek w tym kraju odnotowano czternasty dzień z rzędu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Upał doskwiera także innymi krajom nordyckim. Norweskie pielęgniarki obawiają się o zdrowie pacjentów w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe.

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Źródło:
ENEX, 8sidor.se, PAP

W ostatnich dniach północne Włochy nawiedziły burze, które połamały wiele drzew, zalały ulice i pola i wywołały osuwiska. Strażacy otrzymali setki wezwań do interwencji.

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Źródło:
ENEX, oggitreviso.it

W piątek w Radżastanie w Indiach silne opady doprowadziły do zawalenia się dachu szkoły. Katastrofa budowlana doprowadziła do śmierci kilkorga dzieci.

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Źródło:
Reuters, indianexpress.com

W piątek rano na popularnym wśród turystów kurorcie Mamaja na południowym wschodzie Rumunii obowiązywał zakaz pływania. Powodem wywieszenia czerwonej flagi nie były jednak wysokie fale i wzburzone morze, a gęsta mgła. Nad ranem widzialność na plaży wynosiła poniżej 20 metrów, co uniemożliwiało pracę ratowników.

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Źródło:
ENEX

Tajfun Co-May uderzył w piątek rano w Filipiny. Przyniósł ze sobą obfite opady deszczu, które doprowadziły do powodzi i osunięć ziemi. Jak podają lokalne władze, żywioł zmusił do ewakuacji tysiące osób.

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, vietnamplus.vn

Ekolodzy odnaleźli na Barbadosie najmniejszego węża świata Tetracheilostoma carlae - przekazał brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na tamtejsze ministerstwo środowiska. Gatunek ten uznano za wymarły 20 lat temu.

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Źródło:
PAP, The Guardian

Pożary szaleją w południowej części Cypru. Jak podała lokalna policja, w wyniku żywiołu zginęły dwie osoby. W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się ognia, swoje samoloty gaśnicze skierowały na wyspę Egipt, Grecja, Hiszpania, Izrael, Jordania, Liban, Unia Europejska i Wielka Brytania.

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Morze Kaspijskie wysycha w alarmującym tempie. Poziom wody w akwenie spadł do najniższego poziomu w historii - podał w czwartek portal Times of Central Asia. Tafla wody znajduje się obecnie na wysokości niecałych 29 metrów poniżej poziomu morza.

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Źródło:
PAP, timesca.com

W norweskim hrabstwie Trondelag temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza utrzymywała się przez 13 dni, bijąc poprzedni rekord sprzed 43 lat. Tak długiego gorącego okresu nie odnotowano odkąd prowadzone są pomiary meteorologiczne. Wyjątkowość zjawiska podkreślają zarówno lokalne władze, jak i naukowcy. I ostrzegają.

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, NRK

Część Danii zmaga się z ulewami i powodziami. Policja ewakuowała około 20 tysięcy osób z festiwalu muzycznego Gron Koncert. Wydano ostrzeżenia przed burzami i deszczem dla części kraju.

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Źródło:
Reuters, Vafo.dk

Tureccy strażacy już czwarty dzień walczą z pożarem, który wybuchł w prowincji Bilecik, położonej w północno-zachodniej części kraju. Walkę z żywiołem utrudniają silny wiatr i wysoka temperatura.

Kolejny dzień walki. "Największy pożar w historii"

Kolejny dzień walki. "Największy pożar w historii"

Źródło:
Reuters

Patrzyliśmy, jak rakieta wynosi Sławosza do góry i to było w takim samym stopniu piękne, co zatrważające - mówiła w "Faktach po Faktach" Aleksandra Uznańska-Wiśniewska, opisując chwile startu jej męża w kosmos. Sławosz Uznański-Wiśniewski, który 20 dni spędził poza Ziemią, przyznał zaś, że "troszeczkę odzwyczaił się" od błękitnej planety. I opisywał, jak wygląda proces powrotu do zdrowia.

Pożegnanie wzrokiem i moment "w takim samym stopniu piękny, co zatrważający"

Pożegnanie wzrokiem i moment "w takim samym stopniu piękny, co zatrważający"

Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił do Polski w czwartek po godzinie 11. Godzinę później, w towarzystwie szefów Polskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej, spotkał się z dziennikarzami i osobami zgromadzonymi na warszawskim lotnisku. Następnie udał się do kancelarii premiera, gdzie po godzinie 14 rozpoczęła się konferencja po spotkaniu z Donaldem Tuskiem. O godzinie 19.30 polski astronauta będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24 i TVN24+.

"Pańska misja mogłaby mieć motto: warto marzyć"

"Pańska misja mogłaby mieć motto: warto marzyć"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już w Polsce. O to jak przebiegała jego podróż i co robił na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, polski astronauta pytany był przez zgromadzone na lotnisku Chopina dzieci. Chętnych do powitania członka załogi misji Axiom-4 nie brakowało.  

Sławosz Uznański-Wiśniewski powitany na lotnisku pytaniami od dzieci

Sławosz Uznański-Wiśniewski powitany na lotnisku pytaniami od dzieci

Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię po 20 dniach w kosmosie. Nawet tak krótka wizyta znacząco wpływa na organizm. O tym, jakie zmiany zachodzą w ciele człowieka po powrocie z warunków mikrograwitacji, i jak je odwrócić, opowiadał w TVN24 profesor Jędrzej Antosiewicz z Zakładu Bioenergetyki i Fizjologii Wysiłku Fizycznego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Co z organizmem po pobycie w kosmosie. "Niektóre funkcje mogą się poprawić"

Co z organizmem po pobycie w kosmosie. "Niektóre funkcje mogą się poprawić"

Źródło:
TVN24