Zorza polarna dała przepiękny spektakl, rozświetlając nocne niebo w Szkocji. Uroku temu widokowi dodało światło latarni morskiej.
Zorzę polarną widoczną na nagraniu poklatkowym udało się uwiecznić w nocy z wtorku na środę. Na filmie widać falujące, zielone światła za latarnią morską na wyspie South Walls na północy Szkocji.
Jak informował "The Guardian", w środę wieczorem zorzę polarną można było zaobserwować nad hrabstwem Northumberland w północno-wschodniej Anglii. Także w czwartek panowały dobre warunki do obserwacji tego zjawiska świetlnego w niektórych częściach Wielkiej Brytanii.
Jak powstaje zorza polarna
Zorza polarna występuje głównie w okolicach bieguna północnego i południowego. Jej naukowa nazwa to aurora borealis w obrębie bieguna północnego i aurora australis w okolicach bieguna południowego, na cześć rzymskiej bogini świtu (Aurory).
Zjawisko to powstaje, gdy naenergetyzowane cząstki gazu wysyłane przez Słońce uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi z dużą prędkością (do 72 milionów kilometrów na godzinę). Pole magnetyczne naszej planety przekierowuje je w kierunku bieguna północnego i południowego, a cząsteczki wchodzą w interakcję z gazami znajdującymi się atmosferze.
Źródło: Reuters, "The Guardian"