TVN Meteo | Ciekawostki

Psia Gwiazda (Syriusz) - jak ją znaleźć i co o niej wiadomo?

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//mro
Źródło:
brittanica.com, nasa.gov
Aktualizacja mapy nieba
Aktualizacja mapy niebaESA/Gaia/DPAC
wideo 2/4
ESA/Gaia/DPACAktualizacja mapy nieba

Psia Gwiazda, czyli Syriusz, jest najjaśniejszą gwiazdą na nocnym niebie, widoczną z Ziemi z obu półkul. Psia Gwiazda znajduje się w odległości 8,6 lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa. Jak znaleźć ją na niebie?

● Psia Gwiazda znana jest także jako Syriusz lub Alpha Canis Majoris. ● Psia Gwiazda jest najjaśniejszą gwiazdą na niebie, o ponad 20 razy jaśniejszą od Słońca. ● Syriusz znajduje się w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa. ● Psia Gwiazda oddalona jest od Słońca i jest drugą po nim najbliższą Ziemi gwiazdą. ● Syriusz jest gwiazdą podwójną, towarzyszy mu biały karzeł - Syriusz B.

Psia Gwiazda

Psia Gwiazda, czyli Syriusz lub Alpha Canis Majoris, jest najjaśniejszą gwiazdą na nocnym niebie. Znajduje się w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa. Psia Gwiazda jest o ponad 20 razy jaśniejsza i dwukrotnie większa od Słońca. Znajduje się 8,6 lat świetlnych od Układu Słonecznego, co sprawia, że jest drugą po Słońcu najbliższą Ziemi gwiazdą.

Psia Gwiazda - najjaśniejsza gwiazda na niebie

Psia Gwiazda uznawana jest za najjaśniejszą gwiazdę na nocnym niebie, ponieważ jej obserwowana jasność wynosi -1,46 magnitudo. Jest jaśniejsza od Słońca o 23,4 razy i ma promień większy od słonecznego o 1,71 razy. Średnica Psiej Gwiazdy wynosi 2,4 miliona kilometrów.

Syriusz jest białą gwiazdą typu widmowego A, gdyż jest znacznie gorętszą gwiazdą niż Słońce. Temperatura powierzchni Psiej Gwiazdy jest wyższa od temperatury Słońca o 4 tysiące kelwinów i wynosi 9940 K., Syriusz emituje też 26 razy więcej energii od Słońca

Jak znaleźć Psią Gwiazdę na niebie?

Psią Gwiazdę łatwo znaleźć, bo jest najjaśniejszym punktem na niebie, świeci na biało lub biało-niebiesko, ale zdarza się, szczególnie gdy Syriusz widoczny jest nisko nad horyzontem, że migocze różnymi barwami. Najlepszymi miesiącami do obserwacji Psiej Gwiazdy na północnej półkuli są styczeń i luty. Widoczna jest nisko na południowej części nieba. Żeby ją zlokalizować, wystarczy znaleźć Pas Oriona. Jego trzy gwiazdy wskazują na Syriusza, który znajduje się niżej, po lewej stronie.

Psia Gwiazda i Syriusz B

Towarzysząca Syriuszowi gwiazda została zaobserwowana po raz pierwszy w 1862 roku przez Alvana Clarka, amerykańskiego astronoma i konstruktora teleskopów. Towarzyszący Syriuszowi Syriusz B jest o 10 tys. razy ciemniejszy od Psiej Gwiazdy, mniej więcej wielkości Słońca. To pierwszy odkryty biały karzeł (martwa gwiazda). Syriusz B jest mniejszy od Ziemi, ale ma większą gęstość, a jego pole grawitacyjne jest 350 tys. razy większe od ziemskiego. To znaczy, że ważący 68 kg człowiek, stojąc na powierzchni Syriusza B, ważyłby 22 679 618.5 kg. 

Psia Gwiazda - ciekawostki

Nazwa Syriusz pochodzi od starogreckiego słowa seiros, oznaczającego „gorący” lub „płonący”.

Naukowcy podejrzewają, że Psia Gwiazda może w rzeczywistości być gwiazdą potrójną i oprócz Syriusza B mieć jeszcze jednego towarzysza.

W Starożytnym Egipcie Syriusza czczono jako boginię rodziny i magii, Izydę

W mitologii greckiej Syriusz był psem Oriona.

Autor:ks//mro

Źródło: brittanica.com, nasa.gov

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości