TVN Meteo | Ciekawostki

Pomorze - atrakcje turystyczne w pigułce

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//mro
Źródło:
TVNmeteo
Obłoki srebrzyste nad Pomorzem
Obłoki srebrzyste nad PomorzemKontakt 24/Łukasz Górski
wideo 2/3
Kontakt 24/Łukasz GórskiObłoki srebrzyste nad Pomorzem

Pomorze znajduje się na północy Polski. Ten region co roku przyciąga tłumy turystów. Ze swoimi zróżnicowanymi krajobrazami (morze, lasy, jeziora, wydmy) i zabytkami (Trójmiasto, Szczecin, Malbork) ma do zaoferowania odwiedzającym wiele wrażeń. Podpowiadamy, co warto zobaczyć i robić na Pomorzu.

● Pomorze to region na Północy Polski i Niemiec. ● Pomorze obejmuje obszar województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz część województw wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego. ● Ciekawe miasta do zobaczenia na Pomorzu to m.in. Trójmiasto, Słupsk, Puck, Szczecin. ● Pomorze to także dobre miejsce na aktywny wypoczynek (rowery, piesze wędrówki, sporty wodne) oraz podziwianie natury (parki krajobrazowe i narodowe, rezerwaty przyrody).

Pomorze to ulubione miejsce Polaków na letni wypoczynek. Nic dziwnego, kilometry piaszczystych plaż, wydmy, lasy sosnowe i mieszane, nie mają sobie równych. Pomorze to jednak nie tylko Bałtyk, ale i jeziora, Żuławy Wielkie, Słowiński Park Narodowy i Wzgórza Morenowe. Na Pomorzu znajduje się też wiele uzdrowisk i kurortów, a także atrakcyjnych turystycznie miast, na czele z Trójmiastem. 

Termin "Pomorze" często bywa używany jako określenie województwa pomorskiego, jednak obszar Pomorza wykracza poza to województwo i obejmuje również województwa zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie oraz część województw wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego

Pomorze na mapie

Pomorze jest krainą historyczną leżącą na terenie północnej Polski i Niemiec. Północną granicą Pomorza jest Morze Bałtyckie, północno-wschodnią Rosja (na Mierzei Wiślanej), zachodnią rzeka Reknica, południową i południowo-wschodnią Warta, Noteć, Wisła i Drwęca. Na Pomorzu znajdują się Rugia, Pobrzeże Szczecińskie, Pobrzeże Koszalińskie, Pobrzeże Gdańskie, Kaszuby, Pojezierze Pomorskie, ziemia chełmińska, Krajna oraz Pomorze Przednie, leżące w Niemczech. 

Co warto zobaczyć na Pomorzu? 

Nie brakuje tu atrakcji turystycznych, które przyciągają miłośników natury i historii. Z pomorskich miast warto zobaczyć m.in.

Trójmiasto, czyli Gdańsk, Gdynia i Sopot - trzy miasta tworzące jedną aglomerację, a każde z nich zupełnie inne w charakterze. Gotycko-barokowy Gdańsk zachwyci pasjonatów historii i zwiedzania (idźcie na spacer Głównym Miastem i Długim Pobrzeżem), zbudowana w dwudziestoleciu międzywojennym Gdynia, nazywana „miastem z morza”, zachwyca przestrzenią i modernistyczną myślą architektoniczną, a turyści licznie odwiedzają tutejsze Muzeum Oceanograficzne i podziwiają zacumowany po przeciwnej stronie Skweru Kościuszkowskiego Dar Pomorza. Sopot z kolei to kameralne uliczki z eklektycznymi kamieniczkami i najsłynniejsze molo w Polsce. Latem Sopot bywa bardzo zatłoczony, szczególnie w okolicach tzw. Monciaka z jego ożywionym nocnym życiem.

Puck - przyciąga pasjonatów sportów wodnych. W mieście znajduje się port rybacki i Muzeum Ziemi Puckiej, a z nadbrzeża można podziwiać piękne widoki na Zatokę Pucką i Półwysep Helski. 

Świnoujście - najdalej wysunięte na zachód miasto-uzdrowisko w Polsce na granicy z Niemcami. Ma ładną plażę, promenadę, port i najwyższą w Polsce latarnię morską (68 m), wybudowaną w XIX w., na której znajduje się taras widokowy. Z Sopotu warto udać się też do Podziemnego Miasta na wyspie Wolin i pójść na spacer do Parku Zdrojowego.

Malbork - znajduje się na południe od Gdańska, ze świetnie zachowanym Zamkiem Krzyżackim w Malborku, wpisanym na listę UNESCO.

ZOBACZ >> Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Zamek w MalborkuShutterstock

Słupsk - urocze 700-letnie miasto z wieloma zabytkami, w tym gotyckim Zamkiem Książąt Pomorskich i spichlerzem Richtera i neogotyckim ratuszem z wieżą widokową i imponującymi witrażami. Obowiązkowy przystanek podczas wizyty na Pomorzu dla fanów Witkacego - to właśnie w Słupsku, w Muzeum Pomorza Środkowego, znajduje się największa w Polsce kolekcja dzieł tego artysty.

Szczecin - historyczna stolica województwa zachodniopomorskiego, leży nad Odrą. Co warto zobaczyć w Szczecinie? Polecamy spacer na Wzgórze Zamkowe, by zobaczyć Zamek Książąt Pomorskich oraz na Wały Chrobrego na skarpie nad Odrą. Tutejszy port morski jest największym portem rzecznym Odry i dużą atrakcją turystyczną. Godne zobaczenia szczecińskie zabytki to także Bazylika Archikatedralna św. Jakuba, Brama Portowa, Brama Sienna i Kościół św. Piotra i Pawła. Pasjonatom współczesnej architektury polecamy Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza, która otrzymała szereg nagród architektonicznych w tym nagrodę im. Miesa van der Rohe.

Szczecin/Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza Shutterstock

Co robić na Pomorzu?

Pomorze to nie tylko spacery lub leżenie na plaży. Miłośnicy aktywnego wypoczynku i przyrody znajdą tu wiele atrakcji dla siebie: wędkarstwo, ścieżki przyrodnicze, obserwowanie ptaków, szlaki turystyczne, szlaki rowerowe (w tym słynny szlak EuroVelo), szlaki kajakowe, jazda konna, kitesurfing i windsurfing. W samym województwie pomorskim 1/3 powierzchni to tereny zielone, w tym 27 rezerwatów przyrody, dwa parki narodowe (Słowiński Park Narodowy, Park Narodowy Bory Tucholskie, a w zachodniopomorskim Woliński Park Narodowy) i dziewięć parków krajobrazowych: - Nadmorski Park Krajobrazowy, - Trójmiejski Park Krajobrazowy, - Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”, - Kaszubski Park Krajobrazowy, - Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”,  - Wdzydzki Park Krajobrazowy, - Zaborski Park Krajobrazowy, - Tucholski Park Krajobrazowy, - Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego.

ZOBACZ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Autor:ks//mro

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości