Ziemia lubuska to termin używany obecnie na określenie województwa lubuskiego, znajdującego się na zachodzie Polski przy granicy z Niemcami. Podpowiadamy, jakie atrakcje warto zobaczyć na ziemi lubuskiej i który z tamtejszych parków narodowych i krajobrazowych odwiedzić.
● Ziemia lubuska znajduje się w województwie lubuskim na zachodzie Polski. ● Ziemia lubuska ma bogatą historię i przyciąga turystów swoimi zabytkami, m.in. fortyfikacjami i muzeami. ● Atrakcją ziemi lubuskiej są także parki krajobrazowe oraz tzw. lubuskie Mazury, czyli drugi po Mazurach obszar z największą liczbą jezior w Polsce. ● Aby dowiedzieć się więcej o dziejach i kulturze ziemi lubuskiej, warto odwiedzić Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
Ziemia lubuska w potocznym rozumieniu oznacza obszar województwa lubuskiego na zachodzie Polski. Województwo do kilku lat zaprasza turystów hasłem "warte zachodu". Sąsiaduje z Niemcami (od zachodu), z województwem dolnośląskim (od południa) km), województwem wielkopolskim (od wschodu) oraz zachodniopomorskim (od północy). Stolicami województwa lubuskiego są Zielona Góra oraz Gorzów Wielkopolski. Z powierzchnią 14 tys. km 2 jest to jedno z najmniejszych województw Polski.
Historycznie ziemia lubuska określała terytorium plemienne Lubusza, czyli odrębne terytorium za czasów państwa pierwszych Piastów.
Województwo lubuskie - atrakcje turystyczne
Na ziemi lubuskiej nie brakuje ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych: od wspaniałej przyrody przez ciekawe zabytki i obiekty architektoniczne. Oto co między innymi warto zobaczyć w lubuskim:
Muzeum Twierdzy Kostrzyn to kompleks, na który składa się zniszczona w 1945 r. i nieodbudowana Starówka w Kostrzynie oraz twierdza bastionowa z XVI wieku.
Zamek książęcy w Żaganiu - barokowy Pałac Lobkowitzów w Żaganiu wybudowany w latach 1631-86. Choć nie zachowało się tu dużo oryginalnego wyposażenia, na uwagę zasługują oryginalne sztukaterie z XVIII wieku i sala kryształowa.
Kompleks pałacowy w Brodach. Ten zespół pałacowo-parkowy z XVII wieku to jednocześnie hotel. Uważany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc ziemi lubuskiej.
Park Mużakowski (Park Muskau) w powiecie żarskim, częściowo leży też w Niemczech i ma 728 ha powierzchni po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej. Warto się tu wybrać, żeby zobaczyć największy park w stylu angielskim w Polsce. Park Mużakowski założono w pierwszej połowie XIX wieku, a jego nazwa pochodzi od jego pomysłodawcy, księcia Hermanna von Pückler-Muskau.
Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU). Znajdują się tu nie tylko największe w Europie pozostałości fortyfikacji z XX wieku z ciągiem podziemnych i naziemnych dróg, ale też największy w Europie rezerwat przyrody dla nietoperzy. W podziemiach MRU zimuje około 30 tys. nietoperzy 13 różnych gatunków. W Pniewie warto odwiedzić Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy.
Szlak "lubuskich Mazur" w Dobiegniewie i Strzelcach Krajeńskich. Jest to drugi po Mazurach obszar naszego kraju z największą liczbą jezior. W sumie jest tu aż 1000 ha lustra wody, a tutejsze jeziora, szczególnie Lipie, Jezioro Chomętowskie, Osiek i Słowa, w zależności od pogody zmieniają kolor wody.
Ziemia lubuska - parki krajobrazowe
Na ziemi lubuskiej nie brakuje też innych ciekawych miejsc dla miłośników natury. Szczególnie godne odwiedzenia są parki:
Pszczewski Park Krajobrazowy położony jest na terenie gmin Międzyrzecz, Przytoczna, Pszczew i Trzciel i ma 9724 ha powierzchni. O urodzie tego miejsca decydują bory sosnowe oraz jeziora o łącznej długości ok. 30 km. Największe z nich to jezioro Lubikowskie (277,5 ha), Chłop (222,5 ha), Wielkie (202,5 ha) i Szarcz (163,5 ha).
Krzesiński Park Krajobrazowy w dolinie Odry i przy ujściu Nysy Łużyckiej zachwyca bogatą fauną i florą. Krzesiński Park Krajobrazowy to 8 564 ha na terenie gmin Cybinka, Maszewo i Gubin. Żyje tu aż 155 gatunków ptaków. Warto udać się do wsi Kłopot, żeby odwiedzić tamtejsze Muzeum Bociana Białego. Lokalizacja nie jest przypadkowa: w Kłopocie na 40 domów przypadają aż 37 gniazda tych ptaków.
Park Narodowy "Ujście Warty" zajmuje 8074 ha w historycznej delcie ujścia Warty do Odry. Jest siedliskiem ponad 270 gatunków ptaków.
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Na ziemi lubuskiej warto oczywiście odwiedzić także Zieloną Górę i jej Muzeum Ziemi Lubuskiej, którego zbiory zaczęto gromadzić już w 1908 roku. Muzeum dokumentuje historię, kulturę i zabytki ziemi lubuskiej, jest więc najlepszym miejscem dla turystów chcących dowiedzieć się więcej o tym regionie, zwiedzając wystawy czasowe i stałe muzeum.
ziemialubuska.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock