Ciekawostki

Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Ciekawostki

Ścieżki rowerowe i inne atrakcje
Ścieżki rowerowe i inne atrakcjeTVN Meteo
wideo 2/4

Zamki to jeden z najciekawszych rodzajów zabytków w Polsce. Są niezwykłą atrakcją turystyczną, dla której często warto odwiedzić dalekie zakątki kraju. Podpowiadamy, do których zamków warto się wybrać w pierwszej kolejności.

W Polsce są 402 zamki.

Największym polskim zamkiem jest Zamek Krzyżacki w Malborku.

Jeżeli lubisz poznawać zamki, zainteresuj się szlakami turystycznymi - Szlakiem Zamków Gotyckich, Szlakiem Zamków Piastowskich i Szlakiem Orlich Gniazd.

Zamki w Polsce

Ile jest zamków w Polsce? Według Raportu o stanie zachowania zabytków nieruchomych w Polsce opracowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, w Polsce znajdują się 402 zamki. Najwięcej jest ich w województwie dolnośląskim (aż 93), a najmniej w województwie podlaskim (zaledwie cztery). Widać wyraźnie, że Dolny Śląsk przoduje w liczbie zamków.

Zamki krzyżackie w Polsce - Szlak Zamków Gotyckich

Jedną z najpopularniejszych tras turystycznych szlakiem zamków jest Szlak Zamków Gotyckich. Trasa ma 732 kilometry długości, więc proponuje się, aby pokonać ją samochodem. Na trasie znajduje się 16 zamków:

- Zamek krzyżacki w Lęborku, - Zamek w Bytowie, - Zamek w Człuchowie, - Zamek w Nowem nad Wisłą, - Zamek w Gniewie, - Zamek krzyżacki w Malborku,

- Zamek w Sztumie, - Zamek w Kwidzynie, - Zamek krzyżacki w Ostródzie, - Zamek w Działdowie, - Zamek krzyżacki w Nidzicy, - Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie,

Zamek w MalborkiShutterstock

- Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, - Zamek w Kętrzynie, - Zamek w Rynie, - Zamek w Giżycku. - Szlak Zamków Piastowskich

OlsztynShutterstock

Poznać niezwykłe zamki Dolnego Śląska można dzięki Szlakowi Zamków Piastowskich. Ma on 152 kilometry długości. Ten szlak turystyczny pieszy oznaczony jest kolorem zielonym. Na trasie zobaczysz średniowieczne zamki i grody piastowskie:

- Zamek Grodziec z XV wieku i gotycki kościół, - ruiny zamku z XI wieku we Wleniu, - Wieża Książęca w Siedlęcinie z XIV wieku, - Zamek Bolka na Kozińcu - ruiny, - ruiny zamku Sokolec z XIV-XV wieku, - ruiny zamku z XI wieku w Bolczowie, - Płonina - ruiny Zamku Niesytno z XV wieku i renesansowy dwór z XVI wieku, - Bolków z piastowskim zamkiem Książąt Świdnicko-Jaworskich z XIII wieku, - Świny z ruinami zamku z XII wieku, - ledwie już widoczne ruiny zamku Kłaczyna, - Zamek Cisy z XIII wieku, - Zespół Zamkowy w Książu z XIII wieku, - ruiny Zamku Stary Książ z XVIII wieku, - Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim.

Szlak Orlich Gniazd

Jeżeli chcesz poznać zamki województw małopolskiego i śląskiego, wybierz się w podróż Szlakiem Orlich Gniazd. Jest to pieszy szlak turystyczny (oznaczony kolorem czerwonym) o długości niemal 164 kilometrów. Łączy on Kraków z Częstochową. Podobną trasą przebiega też Rowerowy Szlak Orlich Gniazd.

Podczas wyprawy zobaczysz zamki, ruiny warowni i rezerwaty przyrody. Twoją uwagę zwrócą na pewno zamki jurajskie, które budowane były na niedostępnych wzniesieniach, czemu zawdzięczają nazwę - Orle Gniazda.

Co zobaczysz na szlaku:

- Zamek w Olsztynie, - Ostrężnik, - Zamek w Bobolicach, - Zamek w Mirowie, - Zamek Bąkowiec w Morsku, - Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu; - Góra Birów, - Zamek w Pilicy, - Zamek w Smoleniu, - Zamek Bydlin, - Zamek Rabsztyn, - Zamek w Pieskowej Skale, - Zamek w Ojcowie, - Zamek Korzkiew, Zamek Królewski na Wawelu.

Ciekawe zamki w Polsce

Największe zamki w Polsce - Zamek Krzyżacki w Malborku

Jest to największy zamek w Polsce. Ile lat budowano zamek w Malborku? Jego budowę rozpoczęto w XIII wieku, a ukończono w połowie XV wieku. Podczas swojej wielowiekowej historii był siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zachodnich, a także rezydencją królów Polski. W 1997 roku trafił na listę światowego dziedzictw UNESCO.

Zamek na wodzie

Jednym z ciekawszych, a nieznanych przez większość osób zamków, jest zamek na wodzie we wsi Wojnowice. Początki zamku datowane są na XIV wiek. Zamek pięknie się prezentuje, ponieważ usadowiony jest na wodzie - stoi na palach dębowych wypełnionymi głazami i gliną, a otacza go fosa.

Zamek Czocha

Gdzie jest Zamek Czocha? Znajduje się w województwie dolnośląskim, w miejscowości Sucha. W malowniczej okolicy położony jest właśnie ten zamek z XIII wieku. Początkowo był warownią graniczną, w kolejnych wiekach zmieniał właścicieli. W 1909 roku zamek kupił pochodzący z Drezna przemysłowiec - Ernst Gutschow. Wyremontował on zamek i przebudował go w duchu romantycznego zamczyska.

Legenda mówi, że pochylając się nad zamkową studnią w środku nocy można usłyszeć dochodzące z niej kobiece jęki i wołanie o pomoc.

Ruiny Zamku w Ojcowie

Jeden z zamków, który wybudowano w XIV wieku na wysokości - Orle Gniazdo. Znajduje się we wsi Ojców w województwie małopolskim. Do dziś przetrwały malownicze ruiny - resztki murów obronnych i części mieszkalnych, brama wjazdowa i wieża. Co ciekawe, badania archeologiczne wykazały, że na wzgórzu znajdowała się osada z wczesnej epoki żelaza, którą zamieszkiwały ludy kultury łużyckiej.

Najpiękniejsze zamki w Polsce - Zamek w Mosznej

Zabytkowa rezydencja znajduje się we wsi Moszna, w województwie opolskim. Według legendy Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy. To jeden z najpiękniejszych i najbardziej bajkowych zamków w Polsce. Obiekt powstał w XVIII wieku jako barokowy pałac, a forma, którą można oglądać obecnie powstała pod koniec XIX wieku.

Zamki, w których straszy

Jeżeli szukasz mocniejszych wrażeń i interesuje cię zwiedzanie nawiedzonych zamków, to warto sprawdzić te miejsca. Legendy mówią, że krążą po nich duchy związane z krwawymi historiami tych miejsc.

Sześć nawiedzonych zamków w Polsce:

- Zamek Czocha, - ruiny Zamku Ogrodzieniec, - ruiny twierdzy w Olsztynie, - Zamek Książ, - Zamek Dunajec w Niedzicy, - zamek w Kórniku.

Autor: aw / Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa, zamkigotyckie.org.pl, msit.gov

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości