Kaszuby zapraszają! Co warto zobaczyć i zjeść?

Gdzie mogłyby powstać nowe parki narodowe w Polsce?
Gdzie mogłyby powstać nowe parki narodowe w Polsce?
tvn24
Gdzie mogłyby powstać nowe parki narodowe w Polsce?tvn24

Kaszuby (Kaszëbë) to region położony w zachodniej części województwa pomorskiego. Rozciąga się od Bałtyku do Borów Tucholskich. Kaszuby znane są ze swojego zróżnicowanego krajobrazu, dobrej kuchni regionalnej i języka kaszubskiego. Nie brakuje tam atrakcji turystycznych - podpowiadamy, które warto odwiedzić w pierwszej kolejności.

● Kaszuby są regionem atrakcyjnym turystycznie ze względu na swoją różnorodność: jest tu piękne wybrzeże, są lasy, jeziora, wzgórza i zabytki. ● Kaszuby słyną także ze swojej kuchni regionalnej, bazującej na lokalnych produktach. Najbardziej znane potrawy to m.in. śledzie po kaszubsku oraz ruchanki.

Kaszuby (po kaszubsku Kaszëbë) to region w północnej Polsce. Mieszkańcami Kaszub są Kaszubi, mają swój język regonalny - kaszubski. Na Kaszubach nie brakuje atrakcji dla turystów. Na północy znajdziemy wybrzeże z pięknymi klifami, a im dalej na południe, tym więcej jezior, lasów i wzgórz. To doskonały wybór dla osób pragnących wypoczywać na łonie natury lub podziwiać zabytki.

W skład Kaszub wchodzą powiaty kartuski, bytowski, lęborski, pucki, gdański, wejherowski, słupski, człuchowski, kościerski, chojnicki oraz trójmiasto (Gdynia, Gdańsk i Sopot). Kaszuby są też rajem dla smakoszy. Tutejsza kuchnia regionalna bazuje na naturalnych lokalnych produktach

Kaszuby - atrakcje

Atrakcji turystycznych na Kaszubach nie brakuje. Zacznijmy od tych związanych z naturą:

Półwysep Helski - to 35 kilometrów pięknych lasów i piaszczystych plaż. Latem przyciąga amatorów sportów wodnych i plażowiczów, a tutejsze miejscowości wypoczynkowe - Chałupy, Jurata, Jastarnia - są jednymi z najbardziej obleganych kurortów na polskim wybrzeżu. Przebywając na Mierzei Helskiej koniecznie trzeba się udać na sam koniec półwyspu - do Helu, gdzie znajduje się znane w całej Polsce fokarium.   Słowiński Park Narodowy - prawdopodobnie najpiękniejszy fragment polskiego wybrzeża z ruchomymi wydmami, pięknymi trasami pieszymi i szlakami rowerowymi, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i latarnią morską w Czołpinie. Wdzydzki Park Krajobrazowy z imponującymi jeziorami. Krzyż Jezior Wdzydzkich to cztery połączone ze sobą jeziora: Radolne, Gołuń, Jelenie oraz Wdzydze (nazywane Kaszubskim Morzem). Szwajcaria Kaszubska - środkowa część Kaszub, ze swoimi jeziorami, polodowcowymi oczkami, lasami dawnej Puszczy Kaszubskiej, morenowymi, wzgórzami, łąkami i bogactwem kultury kaszubskiej, jest idealnym miejscem na wypoczynek.

Kaszuby - gdzie jechać i co zwiedzić

Kaszuby, poza przyrodą, mają do zaoferowania także inne atrakcje turystyczne. Ciekawe miasta i wioski z tradycyjną kaszubską architekturą, śladami bytności krzyżaków, a nawet Gotów, którzy mieszkali na tych terenach w pierwszych wiekach naszej ery. Warto też odwiedzić kaszubskie skanseny i muzea etnograficzne. Poza Trójmiastem, na początek proponujemy zwiedzić na Kaszubach te miejsca:

Szymbark - piękna wieś kaszubska na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Leży w Szwajcarii Kaszubskiej. To urocze miejsce, w którym warto odwiedzić m.in. Centrum Edukacji i Promocji Regionu, aby poznać kulturę i historię Kaszub. W Szymbarku koniecznie trzeba udać się na Wieżycę. Wieżyca (239 m n.p.m) to morenowe wzniesienie z drewnianą wieżą widokową. Na Wieżycy zimą można nawet jeździć na nartach.

Swornegacie - jedna z najstarszych wsi na Kaszubach, ciesząca się popularnością wśród turystów nie tylko ze względu na atrakcje, które im oferuje, ale też z uwagi na swoją przewrotną nazwę. Swornegacie leżą nad jeziorem Karsińskim, w okolicy znajduje się też Jezioro Witoczno. I to właśnie woda, plaże i spływy kajakowe rzeką Brdą przyciągają letników.

Lębork - kusi turystów średniowiecznymi murami z Basztą Bluszczową, secesyjnymi i eklektycznymi kamienicami na ulicy Staromiejskiej i bogatą historią. W Lęborku jest nawet dawny zamek krzyżacki, który teraz jest siedzibą sądu (i niestety wskutek zmian architektonicznych nie przypomina już krzyżackiego oryginału). Warto zobaczyć też spichlerz, neogotycki ratusz i przepiękne tabernakulum z kości słoniowej w kościele św. Jakuba, wybudowanym w XIV wieku.

Kamienne kręgi w Węsiorach to owiane legendą cmentarzysko Gotów z kamiennymi kręgami oraz kurhanami, kojarzące się ze sławnym angielskim Stonehenge. 

Rozewie - w tej nadmorskiej miejscowości znajdują się dwie latarnie morskie, stara z trzeciej dekady XIX wieku, jest otwarta dla zwiedzających i co roku przyciąga tłumy turystów.

Mechelinki - to tradycyjna wioska rybacka na Kaszubach, latem coraz bardziej popularna wśród turystów. Historia Mechelinek sięga XIII wieku. Obok targowiska, na którym można kupić złowione lokalnie ryby, jest molo oraz skansen rybacki.  Podobną do Mechalinek tradycyjną kaszubską wioską rybacką jest też Rewa

Chmielno - wieś położona w powiecie kartuskim, nad jeziorami Białe i Kłodno. W pobliżu znajdują się też jeziora Rekowo i Raduńskie Dolne. Chmielno słynie też z ceramiki, można ją podziwiać w Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów.

Słupsk - w tym nadmorskim mieście nie brakuje zabytków i muzeów. W Zamku Książąt Pomorskich znajduje się Muzeum Pomorza Środkowego, warto zobaczyć też Basztę Czarownic, neogotycki ratusz, jeden z najstarszych młynów w Polsce i krzywą wieżę kościoła mariackiego. W Białym Spichlerzu natomiast można obejrzeć największa w kraju kolekcję prac plastycznych Witkacego

Kartuzy - idealne miejsce dla miłośników zabytków. Warto zwiedzić kolegiatę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowaną na przełomie XIV i XV wieku, o dachu przypominającym wieko trumny. W środku można podziwiać barokowe stalle i gotycki ołtarz. W Kartuzach można też odwiedzić Muzeum Kaszubskie, by dowiedzieć się więcej o historii i tradycjach regionu oraz podziwiać sztukę ludową.

Bytów - turyści przyjeżdżają tu, żeby zobaczyć imponujący odrestaurowany zamek krzyżacki, w którym mieści się hotel i restauracja, a także Muzeum Zachodniokaszubskie i biblioteka miejska. Zamek powstał na przełomie XIV i XV wieku. W Bytowie warto też zobaczyć ruiny kościoła św. Katarzyny z muzeum historii Bytowa oraz XIX-wieczny most kolejowy, przypominający rzymski akwedukt.  

KaszubySebastian Gora Photo / Shutterstock.com

Wdzydze Kiszewskie - w tej wsi znajduje się najstarszy skansen w Polsce Kaszubski Park Etnograficzny. Oprócz przykładów lokalnej zabudowy wiejskiej znajdują się tu kościoły i wiatraki, można skosztować specjałów lokalnej kuchni kaszubskiej.

Kaszuby - kuchnia

Śledzia po kaszubsku znamy w całej Polsce, ale nie mniej warty spróbowania jest zylc, czyli galaretka z nóżek wieprzowych (przygotowuje się ją wraz ze zmielonymi chrząstkami i skórą), oraz zupy (rybna, czernina i dziadówka - zupa z maślanki, ziemniaków i marchwi). Odświętnym daniem jest ferkase (frékasë), czyli potrawka z kury, podawana z ryżem i maślanym sosem z rodzynkami. Na deser trzeba koniecznie skosztować ruchanek, tradycyjnych dla Kaszub racuchów z ciasta chlebowego lub drożdżowego z maki żytniej. Jada się je na ciepło.

ZOBACZ TEŻ >> Atrakcje turystyczne w Polsce – ciekawe miejsca na urlop i na weekend Parki narodowe w Polsce - mapa i lista Pomorze - atrakcje turystyczne w pigułce

Autorka/Autor:ks//m

TVNmeteo, na-kaszuby.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sebastian Gora Photo / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Fala wezbraniowa na Odrze zbliża się do Wrocławia. Z prognozy IMGW wynika, że kulminacji w mieście należy spodziewać się w nocy ze środy na czwartek.

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na prawie 60 stacjach. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Pogoda na jutro, czwartek 19.09. Do Polski dotarł antycyklon Serkan, który przyniósł słoneczną oraz ciepłą pogodę. Właśnie takiej aury możemy spodziewać się jutro. W nocy mogą pojawić się mgły i zamglenia, a także lokalne przelotne opady deszczu.

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują alarmy przed gęstymi mgłami. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Źródło:
IMGW

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Stery nad pogodą w Polsce przejął antycyklon Serkan. Wyż sprawi, że w najbliższych dniach czekać nas będzie piękna, spokojna i słoneczna aura. Temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

Wrocław przygotowuje się na nadejście kulminacyjnej fali, która spodziewana jest około godziny 2 w nocy. Kulminacja ma wynieść 610 centymetrów - poinformowała o północy Izabela Adrian z IMGW. Wcześniej, około godziny 21 Wody Polskie informowały, że czoło fali wezbraniowej minęło Opole, nie wyrządzając szkód w mieście.

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" przed nadejściem fali

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" przed nadejściem fali

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW