TVN Meteo | Ciekawostki

Kaszuby zapraszają! Co warto zobaczyć i zjeść?

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//m
Gdzie mogłyby powstać nowe parki narodowe w Polsce?
tvn24Gdzie mogłyby powstać nowe parki narodowe w Polsce?

Kaszuby (Kaszëbë) to region położony w zachodniej części województwa pomorskiego. Rozciąga się od Bałtyku do Borów Tucholskich. Kaszuby znane są ze swojego zróżnicowanego krajobrazu, dobrej kuchni regionalnej i języka kaszubskiego. Nie brakuje tam atrakcji turystycznych - podpowiadamy, które warto odwiedzić w pierwszej kolejności.

● Kaszuby są regionem atrakcyjnym turystycznie ze względu na swoją różnorodność: jest tu piękne wybrzeże, są lasy, jeziora, wzgórza i zabytki. ● Kaszuby słyną także ze swojej kuchni regionalnej, bazującej na lokalnych produktach. Najbardziej znane potrawy to m.in. śledzie po kaszubsku oraz ruchanki.

Kaszuby (po kaszubsku Kaszëbë) to region w północnej Polsce. Mieszkańcami Kaszub są Kaszubi, mają swój język regonalny - kaszubski. Na Kaszubach nie brakuje atrakcji dla turystów. Na północy znajdziemy wybrzeże z pięknymi klifami, a im dalej na południe, tym więcej jezior, lasów i wzgórz. To doskonały wybór dla osób pragnących wypoczywać na łonie natury lub podziwiać zabytki.

W skład Kaszub wchodzą powiaty kartuski, bytowski, lęborski, pucki, gdański, wejherowski, słupski, człuchowski, kościerski, chojnicki oraz trójmiasto (Gdynia, Gdańsk i Sopot). Kaszuby są też rajem dla smakoszy. Tutejsza kuchnia regionalna bazuje na naturalnych lokalnych produktach

Kaszuby - atrakcje

Atrakcji turystycznych na Kaszubach nie brakuje. Zacznijmy od tych związanych z naturą:

Półwysep Helski - to 35 kilometrów pięknych lasów i piaszczystych plaż. Latem przyciąga amatorów sportów wodnych i plażowiczów, a tutejsze miejscowości wypoczynkowe - Chałupy, Jurata, Jastarnia - są jednymi z najbardziej obleganych kurortów na polskim wybrzeżu. Przebywając na Mierzei Helskiej koniecznie trzeba się udać na sam koniec półwyspu - do Helu, gdzie znajduje się znane w całej Polsce fokarium.   Słowiński Park Narodowy - prawdopodobnie najpiękniejszy fragment polskiego wybrzeża z ruchomymi wydmami, pięknymi trasami pieszymi i szlakami rowerowymi, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i latarnią morską w Czołpinie. Wdzydzki Park Krajobrazowy z imponującymi jeziorami. Krzyż Jezior Wdzydzkich to cztery połączone ze sobą jeziora: Radolne, Gołuń, Jelenie oraz Wdzydze (nazywane Kaszubskim Morzem). Szwajcaria Kaszubska - środkowa część Kaszub, ze swoimi jeziorami, polodowcowymi oczkami, lasami dawnej Puszczy Kaszubskiej, morenowymi, wzgórzami, łąkami i bogactwem kultury kaszubskiej, jest idealnym miejscem na wypoczynek.

Kaszuby - gdzie jechać i co zwiedzić

Kaszuby, poza przyrodą, mają do zaoferowania także inne atrakcje turystyczne. Ciekawe miasta i wioski z tradycyjną kaszubską architekturą, śladami bytności krzyżaków, a nawet Gotów, którzy mieszkali na tych terenach w pierwszych wiekach naszej ery. Warto też odwiedzić kaszubskie skanseny i muzea etnograficzne. Poza Trójmiastem, na początek proponujemy zwiedzić na Kaszubach te miejsca:

Szymbark - piękna wieś kaszubska na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Leży w Szwajcarii Kaszubskiej. To urocze miejsce, w którym warto odwiedzić m.in. Centrum Edukacji i Promocji Regionu, aby poznać kulturę i historię Kaszub. W Szymbarku koniecznie trzeba udać się na Wieżycę. Wieżyca (239 m n.p.m) to morenowe wzniesienie z drewnianą wieżą widokową. Na Wieżycy zimą można nawet jeździć na nartach.

Swornegacie - jedna z najstarszych wsi na Kaszubach, ciesząca się popularnością wśród turystów nie tylko ze względu na atrakcje, które im oferuje, ale też z uwagi na swoją przewrotną nazwę. Swornegacie leżą nad jeziorem Karsińskim, w okolicy znajduje się też Jezioro Witoczno. I to właśnie woda, plaże i spływy kajakowe rzeką Brdą przyciągają letników.

Lębork - kusi turystów średniowiecznymi murami z Basztą Bluszczową, secesyjnymi i eklektycznymi kamienicami na ulicy Staromiejskiej i bogatą historią. W Lęborku jest nawet dawny zamek krzyżacki, który teraz jest siedzibą sądu (i niestety wskutek zmian architektonicznych nie przypomina już krzyżackiego oryginału). Warto zobaczyć też spichlerz, neogotycki ratusz i przepiękne tabernakulum z kości słoniowej w kościele św. Jakuba, wybudowanym w XIV wieku.

Kamienne kręgi w Węsiorach to owiane legendą cmentarzysko Gotów z kamiennymi kręgami oraz kurhanami, kojarzące się ze sławnym angielskim Stonehenge. 

Rozewie - w tej nadmorskiej miejscowości znajdują się dwie latarnie morskie, stara z trzeciej dekady XIX wieku, jest otwarta dla zwiedzających i co roku przyciąga tłumy turystów.

Mechelinki - to tradycyjna wioska rybacka na Kaszubach, latem coraz bardziej popularna wśród turystów. Historia Mechelinek sięga XIII wieku. Obok targowiska, na którym można kupić złowione lokalnie ryby, jest molo oraz skansen rybacki.  Podobną do Mechalinek tradycyjną kaszubską wioską rybacką jest też Rewa

Chmielno - wieś położona w powiecie kartuskim, nad jeziorami Białe i Kłodno. W pobliżu znajdują się też jeziora Rekowo i Raduńskie Dolne. Chmielno słynie też z ceramiki, można ją podziwiać w Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów.

Słupsk - w tym nadmorskim mieście nie brakuje zabytków i muzeów. W Zamku Książąt Pomorskich znajduje się Muzeum Pomorza Środkowego, warto zobaczyć też Basztę Czarownic, neogotycki ratusz, jeden z najstarszych młynów w Polsce i krzywą wieżę kościoła mariackiego. W Białym Spichlerzu natomiast można obejrzeć największa w kraju kolekcję prac plastycznych Witkacego

Kartuzy - idealne miejsce dla miłośników zabytków. Warto zwiedzić kolegiatę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowaną na przełomie XIV i XV wieku, o dachu przypominającym wieko trumny. W środku można podziwiać barokowe stalle i gotycki ołtarz. W Kartuzach można też odwiedzić Muzeum Kaszubskie, by dowiedzieć się więcej o historii i tradycjach regionu oraz podziwiać sztukę ludową.

Bytów - turyści przyjeżdżają tu, żeby zobaczyć imponujący odrestaurowany zamek krzyżacki, w którym mieści się hotel i restauracja, a także Muzeum Zachodniokaszubskie i biblioteka miejska. Zamek powstał na przełomie XIV i XV wieku. W Bytowie warto też zobaczyć ruiny kościoła św. Katarzyny z muzeum historii Bytowa oraz XIX-wieczny most kolejowy, przypominający rzymski akwedukt.  

KaszubySebastian Gora Photo / Shutterstock.com

Wdzydze Kiszewskie - w tej wsi znajduje się najstarszy skansen w Polsce Kaszubski Park Etnograficzny. Oprócz przykładów lokalnej zabudowy wiejskiej znajdują się tu kościoły i wiatraki, można skosztować specjałów lokalnej kuchni kaszubskiej.

Kaszuby - kuchnia

Śledzia po kaszubsku znamy w całej Polsce, ale nie mniej warty spróbowania jest zylc, czyli galaretka z nóżek wieprzowych (przygotowuje się ją wraz ze zmielonymi chrząstkami i skórą), oraz zupy (rybna, czernina i dziadówka - zupa z maślanki, ziemniaków i marchwi). Odświętnym daniem jest ferkase (frékasë), czyli potrawka z kury, podawana z ryżem i maślanym sosem z rodzynkami. Na deser trzeba koniecznie skosztować ruchanek, tradycyjnych dla Kaszub racuchów z ciasta chlebowego lub drożdżowego z maki żytniej. Jada się je na ciepło.

ZOBACZ TEŻ >> Atrakcje turystyczne w Polsce – ciekawe miejsca na urlop i na weekend Parki narodowe w Polsce - mapa i lista Pomorze - atrakcje turystyczne w pigułce

Autor:ks//m

TVNmeteo, na-kaszuby.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sebastian Gora Photo / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości