Najnowsze

Szczecin – co zobaczyć. Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Najnowsze

Aktualizacja:
[object Object]
Lodołamacze w Szczecinietvn24
wideo 2/4

Niezwykłe Jezioro Szmaragdowe, majestatyczny Zamek Książąt Pomorskich i Ogniste Ptaki – to tylko część atrakcji turystycznych, jakie znajdziesz w Szczecinie. Miasto to pełne jest ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

W Szczecinie znajdziesz wiele terenów zielonych, w których możesz odpocząć po zwiedzaniu miasta – m.in. Puszczę Bukową czy Lasek Arkoński.

Jezioro Szmaragdowe nie jest naturalnym zbiornikiem wodnym, powstało po katastrofie w kopalni kredy.

Z Wałów Chrobrego rozciąga się piękny widok na Odrę i port.

Zamek Książąt Pomorskich

Na wzgórzu, w pobliżu Odry, znajdziesz jeden z najważniejszych zabytków Pomorza Zachodniego – renesansowy Zamek Książąt Pomorskich. Dawniej była to siedziba rodu Gryfitów - dynastii książąt pomorskich panujących na Pomorzu Zachodnim. W miejscu dzisiejszego zamku już przed 1124 rokiem znajdował się słowiański gród. Zamek, który obecnie możesz oglądać, sięga historią do 1346 roku.

Ciekawym elementem zamku jest jego wieża zegarowa, a przede wszystkim sam zegar. Powstał on w 1693 roku z okazji zwycięstwa Szwedów w wojnie z Brandenburgią. Widać na nim zielonego maszkarona, który gałkami ocznymi podąża za wskazówką. W jego ustach jest licznik pokazujący numer dnia miesiąca. Nad tarczą zegara wystaje błazen, który lewą ręką wybija godziny, a prawą kwadranse. Kłapie przy tym ustami i przewraca oczami.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza

Budynkiem, obok którego trudno jest w Szczecinie przejść obojętnie, jest siedziba Filharmonii. Powstała ona w miejscu, w którym znajdował się Dom Koncertowy. Jej zewnętrzny wygląd wpasował się w neogotyckie otoczenie. Fasada natomiast przyjmuje różne barwy w zależności od sytuacji.

Szczecin/Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza Shutterstock

Szczecin – atrakcje turystyczne: Jezioro Szmaragdowe

Na szczecińskim osiedlu Zdroje, z dala od miasta, możesz zanurzyć się w lesie i dotrzeć do Jeziora Szmaragdowego. Jest to sztuczny zbiornik wodny. Powstał po katastrofie w kopalni kredy w 1925 roku. Kolor wody zawdzięcza właśnie dużej zawartości węglanu wapnia oraz światłu odbijającemu się od kredowego dna. Jezioro w najgłębszym miejscu ma 18 metrów.

Puszcza Bukowa

Będąc przy Jeziorku Szmaragdowym warto wybrać się na pieszą wycieczkę po Puszczy Bukowej. To dobre miejsce do odpoczynku od głośnego miasta. Zobaczyć tam można wiele gatunków roślin i zwierząt. Jeżeli dopisze ci szczęście, spotkasz bociana czarnego, orła białego, a może nawet orlika krzykliwego.

Jednym z ciekawszych elementów puszczy są tak zwane Morawce, które leżą wzdłuż czerwonego szlaku. To kamienie ozdobione krzyżem loretańskim z datą 1773 r. Według legendy miały chronić mieszkańców przed epidemią dżumy.

Wały Chrobrego

Jeżeli chcesz obejrzeć panoramę Odry i portu, udaj się na Wały Chrobrego. Mają 500 metrów długości i znajdują się na wysokości 19 metrów nad poziomem brzegu Odry. Dawniej znane były jako Taras Hakena (od imienia nadburmistrza Hermanna Hakena, z którego inicjatywy powstały).

Wały wzniesiono w latach 1902-1921. U ich stóp zobaczyć można fontannę z figurami Jana z Kolna i Wyszaka, a także dwie kolumny, które stylizowane są na latarnie morskie.

Bazylika Archikatedralna św. Jakuba

Kościół ufundowany został w 1187 roku. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany. Jednym z ciekawszych elementów bazyliki są imponujące organy. Na wieży kościelnej, która po odbudowie ma ponad 110 metrów wysokości, znajduje się taras widokowy.

Co ciekawe, jest druga pod względem wysokości świątynia w Polsce. Pierwsza jest bazylika w Licheniu.

Podzamcze

Po obejrzeniu bazyliki warto przespacerować się na Podzamcze, które nazywane jest “nowym starym miastem”. Szczecińskie Stare Miasto podczas II wojny światowej zostało niemal doszczętnie zrównane z ziemią. Po latach, w 1994 roku, rozpoczęła się ponowa zabudowa tego miejsca. W większości zobaczyć tam można obecnie nowoczesną architekturę, jednak na części budynków odtworzono dawne elewacje.

Cmentarz Centralny

Niezwykłym miejscem do spacerowania może być również Cmentarz Centralny, czyli największa nekropolia w Polsce. Miejsce to otwarte zostało 6 grudnia 1901 roku i zajmuje powierzchnię ponad 172 hektarów.

Obecnie jest to jeden z piękniejszych parków w mieście. Wytyczono nawet ścieżkę przyrodniczą i trasy turystyczne z najciekawszymi obiektami. Spacerować tam można pośród często egzotycznej roślinności, żywopłotów, fontann, kamiennych studni i awangardowych nagrobków wtopionych w połacie zieleni.

Szczecin – ciekawe miejsca: Park Leśny Arkoński

Na północy i północnym zachodnie Szczecina rozciąga się na Wzgórzach Warszawskich fragment Puszczy Wkrzańskiej - nazywany przez mieszkańców Laskiem Arkońskim. Jego najwyższy punkt to wzgórze Sobótki (70 metrów n.p.m.) i Arkony (70,3 metra n.p.m.).

Zobaczysz w tym miejscu wiele ciekawych obiektów:

- Ruiny wieży Quistorpa – dawniej była to wieża widokowa, obecnie – od czasów II wojny światowej - są to już tylko niezwykle malownicze ruiny,

- Ruiny leśniczówki Arkońska,

- Jeziorko Goplana.

Szczecin – co zwiedzić: Park im. Jana Kasprowicza

Największym parkiem miejskim Szczecina jest Park im. Jana Kasprowicza. Zajmuje powierzchnię około 27 hektarów, a założony został w 1900 roku. Zobaczyć tam można wiele bardzo interesujących obiektów.

Pomnik Czynu Polaków - odsłonięty został w 1979 roku w 40. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej. Miał być sposobem na podziękowanie społeczeństwu za odbudowanie i rozbudowanie miasta po wojnie.

Różanka - Ogród Różany. Znajduje się w nim również “Ptasia Fontanna”, czyli cztery betonowe gęsi na cokole.

Ogniste Ptaki Hasiora - rzeźba przedstawia stado kolorowych ptaków z postrzępionymi skrzydłami i zbudowana jest z prętów, łańcuchów, blach i kształtowników.

Most miłości nad Rusałką - na jego balustradzie pojawiają się kłódki z imionami lub inicjałami zakochanych.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości