Szczecin – co zobaczyć. Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Aktualizacja:
[object Object]
Lodołamacze w Szczecinietvn24
wideo 2/4

Niezwykłe Jezioro Szmaragdowe, majestatyczny Zamek Książąt Pomorskich i Ogniste Ptaki – to tylko część atrakcji turystycznych, jakie znajdziesz w Szczecinie. Miasto to pełne jest ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

W Szczecinie znajdziesz wiele terenów zielonych, w których możesz odpocząć po zwiedzaniu miasta – m.in. Puszczę Bukową czy Lasek Arkoński.

Jezioro Szmaragdowe nie jest naturalnym zbiornikiem wodnym, powstało po katastrofie w kopalni kredy.

Z Wałów Chrobrego rozciąga się piękny widok na Odrę i port.

Zamek Książąt Pomorskich

Na wzgórzu, w pobliżu Odry, znajdziesz jeden z najważniejszych zabytków Pomorza Zachodniego – renesansowy Zamek Książąt Pomorskich. Dawniej była to siedziba rodu Gryfitów - dynastii książąt pomorskich panujących na Pomorzu Zachodnim. W miejscu dzisiejszego zamku już przed 1124 rokiem znajdował się słowiański gród. Zamek, który obecnie możesz oglądać, sięga historią do 1346 roku.

Ciekawym elementem zamku jest jego wieża zegarowa, a przede wszystkim sam zegar. Powstał on w 1693 roku z okazji zwycięstwa Szwedów w wojnie z Brandenburgią. Widać na nim zielonego maszkarona, który gałkami ocznymi podąża za wskazówką. W jego ustach jest licznik pokazujący numer dnia miesiąca. Nad tarczą zegara wystaje błazen, który lewą ręką wybija godziny, a prawą kwadranse. Kłapie przy tym ustami i przewraca oczami.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza

Budynkiem, obok którego trudno jest w Szczecinie przejść obojętnie, jest siedziba Filharmonii. Powstała ona w miejscu, w którym znajdował się Dom Koncertowy. Jej zewnętrzny wygląd wpasował się w neogotyckie otoczenie. Fasada natomiast przyjmuje różne barwy w zależności od sytuacji.

Szczecin/Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza Shutterstock

Szczecin – atrakcje turystyczne: Jezioro Szmaragdowe

Na szczecińskim osiedlu Zdroje, z dala od miasta, możesz zanurzyć się w lesie i dotrzeć do Jeziora Szmaragdowego. Jest to sztuczny zbiornik wodny. Powstał po katastrofie w kopalni kredy w 1925 roku. Kolor wody zawdzięcza właśnie dużej zawartości węglanu wapnia oraz światłu odbijającemu się od kredowego dna. Jezioro w najgłębszym miejscu ma 18 metrów.

Puszcza Bukowa

Będąc przy Jeziorku Szmaragdowym warto wybrać się na pieszą wycieczkę po Puszczy Bukowej. To dobre miejsce do odpoczynku od głośnego miasta. Zobaczyć tam można wiele gatunków roślin i zwierząt. Jeżeli dopisze ci szczęście, spotkasz bociana czarnego, orła białego, a może nawet orlika krzykliwego.

Jednym z ciekawszych elementów puszczy są tak zwane Morawce, które leżą wzdłuż czerwonego szlaku. To kamienie ozdobione krzyżem loretańskim z datą 1773 r. Według legendy miały chronić mieszkańców przed epidemią dżumy.

Wały Chrobrego

Jeżeli chcesz obejrzeć panoramę Odry i portu, udaj się na Wały Chrobrego. Mają 500 metrów długości i znajdują się na wysokości 19 metrów nad poziomem brzegu Odry. Dawniej znane były jako Taras Hakena (od imienia nadburmistrza Hermanna Hakena, z którego inicjatywy powstały).

Wały wzniesiono w latach 1902-1921. U ich stóp zobaczyć można fontannę z figurami Jana z Kolna i Wyszaka, a także dwie kolumny, które stylizowane są na latarnie morskie.

Bazylika Archikatedralna św. Jakuba

Kościół ufundowany został w 1187 roku. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany. Jednym z ciekawszych elementów bazyliki są imponujące organy. Na wieży kościelnej, która po odbudowie ma ponad 110 metrów wysokości, znajduje się taras widokowy.

Co ciekawe, jest druga pod względem wysokości świątynia w Polsce. Pierwsza jest bazylika w Licheniu.

Podzamcze

Po obejrzeniu bazyliki warto przespacerować się na Podzamcze, które nazywane jest “nowym starym miastem”. Szczecińskie Stare Miasto podczas II wojny światowej zostało niemal doszczętnie zrównane z ziemią. Po latach, w 1994 roku, rozpoczęła się ponowa zabudowa tego miejsca. W większości zobaczyć tam można obecnie nowoczesną architekturę, jednak na części budynków odtworzono dawne elewacje.

Cmentarz Centralny

Niezwykłym miejscem do spacerowania może być również Cmentarz Centralny, czyli największa nekropolia w Polsce. Miejsce to otwarte zostało 6 grudnia 1901 roku i zajmuje powierzchnię ponad 172 hektarów.

Obecnie jest to jeden z piękniejszych parków w mieście. Wytyczono nawet ścieżkę przyrodniczą i trasy turystyczne z najciekawszymi obiektami. Spacerować tam można pośród często egzotycznej roślinności, żywopłotów, fontann, kamiennych studni i awangardowych nagrobków wtopionych w połacie zieleni.

Szczecin – ciekawe miejsca: Park Leśny Arkoński

Na północy i północnym zachodnie Szczecina rozciąga się na Wzgórzach Warszawskich fragment Puszczy Wkrzańskiej - nazywany przez mieszkańców Laskiem Arkońskim. Jego najwyższy punkt to wzgórze Sobótki (70 metrów n.p.m.) i Arkony (70,3 metra n.p.m.).

Zobaczysz w tym miejscu wiele ciekawych obiektów:

- Ruiny wieży Quistorpa – dawniej była to wieża widokowa, obecnie – od czasów II wojny światowej - są to już tylko niezwykle malownicze ruiny,

- Ruiny leśniczówki Arkońska,

- Jeziorko Goplana.

Szczecin – co zwiedzić: Park im. Jana Kasprowicza

Największym parkiem miejskim Szczecina jest Park im. Jana Kasprowicza. Zajmuje powierzchnię około 27 hektarów, a założony został w 1900 roku. Zobaczyć tam można wiele bardzo interesujących obiektów.

Pomnik Czynu Polaków - odsłonięty został w 1979 roku w 40. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej. Miał być sposobem na podziękowanie społeczeństwu za odbudowanie i rozbudowanie miasta po wojnie.

Różanka - Ogród Różany. Znajduje się w nim również “Ptasia Fontanna”, czyli cztery betonowe gęsi na cokole.

Ogniste Ptaki Hasiora - rzeźba przedstawia stado kolorowych ptaków z postrzępionymi skrzydłami i zbudowana jest z prętów, łańcuchów, blach i kształtowników.

Most miłości nad Rusałką - na jego balustradzie pojawiają się kłódki z imionami lub inicjałami zakochanych.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed burzami, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu. Żółte alarmy obowiązują w dziesięciu województwach. Sprawdź szczegóły.

Burze z gradem i silnym deszczem. Ostrzeżenia dla 10 województw

Burze z gradem i silnym deszczem. Ostrzeżenia dla 10 województw

Źródło:
IMGW

Za nami trzy koszmarne tygodnie maja. Średnia temperatura maksymalna dla Warszawy wynosi na dziś zaledwie 14,6 stopnia Celsjusza, podczas gdy średnio w maju osiąga około 19-20 stopni C. Po pierwszych ciepłych dniach maja, które napompowały tę wartość, notujemy nieubłagany spadek. Wiry niżowe, nurkujące z rejonów podbiegunowych nad wschodnią i środkową Europę, wtłoczyły kolejne porcje zimnego powietrza w nasz rejon, zamieniając maj w marzec.

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Źródło:
TVN24+

Naukowcy ostrzegają: ponad trzy i pół tysiąca gatunków zwierząt jest zagrożonych globalnym ociepleniem. Jak wynika z analiz badaczy z Uniwersytetu Stanowego Oregonu, w dużej mierze dotyczy to gatunków morskich.

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W środę 21.05 niebo spowiją chmury, pojawią się opady deszczu oraz burze. Lokalnie może sypnąć gradem. Termometry pokażą w całym kraju 20-22 stopnie.

Pogoda na dziś - środa 21.05. Zagrzmi i popada, ale będą 22 stopnie

Pogoda na dziś - środa 21.05. Zagrzmi i popada, ale będą 22 stopnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą nam kolejne ochłodzenie. Przez kraj przejdzie front chłodny związany z niżem Magnus. Przyniesie deszcz, a miejscami mogą wystąpić także burze.

Idzie ochłodzenie. Mogą je poprzedzić burze z silnym deszczem

Idzie ochłodzenie. Mogą je poprzedzić burze z silnym deszczem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Władze włoskiego regionu Umbria stworzyły na jeziorze Trazymeńskim sztuczną, pływającą wyspę wyłapującą gatunek podobnych do komarów owadów. Owady te od lat są utrapieniem okolicznych mieszkańców i przybywających w ten rejon turystów.

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Źródło:
PAP, ANSA, tvn24.pl

Załoga misji Axiom-4 (Ax-4), w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w nowej kapsule Dragon - przekazała Sarah Walker z firmy SpaceX Elona Muska.

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze nawiedziły w nocy z poniedziałku na wtorek południowe departamenty Francji. W wyniku gwałtownej aury co najmniej trzy osoby zginęły, a dwie są poszukiwane - przekazała francuska żandarmeria. Służby wprowadziły pomarańczowy poziom alertu pogodowego, drugi najwyższy w skali zagrożenia. Niebezpieczna aura ma utrzymać się nad regionem także dzisiaj.

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Aktualizacja:
Źródło:
sudouest.fr, tvnmeteo.pl

Temperatura maksymalna na Grenlandii była w poniedziałek wyższa niż w Polsce. Termometry w południowej części wyspy pokazały prawie 20 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej jest na Islandii, gdzie niedawno padł majowy rekord temperatury.

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Źródło:
IMGW, Copernicus, tvnmeteo.pl

Gromy dźwiękowe powstające podczas startu rakiet SpaceX mogą przypominać niewielkie trzęsienia ziemi. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, moment startu bywa słyszalny - lub odczuwalny - nie tylko w sąsiedztwie bazy kosmicznej. Typ gromu zależy od wielu czynników.

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Źródło:
Acoustical Society of America

Organizacja non profit CEEW opublikowała we wtorek niepokojący raport. Wynika z niego, że blisko 60 procent indyjskich dystryktów, zamieszkanych przez trzy czwarte ludności kraju, jest narażonych na wysokie lub bardzo wysokie ryzyko związane z ekstremalnymi upałami. Rosnąca temperatura powietrza i wilgotność względna mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców Indii.

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Źródło:
Reuters, ceew.in

Piorun uderzył w zaparkowany radiowóz. Moment zarejestrowała kamera bezpieczeństwa obserwującą parking przed komisariatem. Do zdarzenia doszło podczas burzy, która przechodziła w poniedziałek nad stanem Oklahoma.

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Źródło:
News on 6, Newcastle Emergency Management

Ponad 700 strażaków walczy z pożarem Greer Fire, jaki wybuchł na północnym wschodzie Arizony. Do tej pory ogień strawił już ponad osiem tysięcy hektarów terenu. W regionie obowiązują lokalne stany wyjątkowe. Służby ewakuują mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów.

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
ABC News, AZ Dept. Forestry and Fire Management

Mikroplastik może zakłócać działanie układu odpornościowego. Jak ustalili badacze z Uniwersytetu w Pittsburghu, malutkie cząstki tworzyw sztucznych, które trafią do układu oddechowego, osłabiają działanie obecnych w płucach makrofagów - komórek pochłaniających patogeny. Zaburzenia w ich pracy wpływają nie tylko na płuca.

Wdychamy je codziennie. Mogą być szkodliwe dla całego organizmu

Wdychamy je codziennie. Mogą być szkodliwe dla całego organizmu

Źródło:
PAP, American Thoracic Society

W hrabstwie Laurel w stanie Kentucky trwa sprzątanie po przejściu tornada. Żywioł wyrządził spore zniszczenia na lotnisku, które jest kluczowe dla usług transportu medycznego. Jak donoszą amerykańskie media, silny wiatr podnosił śmigłowce i rzucał nimi jak zabawkami.

Tornado zdewastowało lotnisko. Nagrania

Tornado zdewastowało lotnisko. Nagrania

Źródło:
ENEX, avweb.com, Fox Weather, lex18.com,

Burza przeszła przez francuską miejscowość Longages w departamencie Górna Garonna. Podczas wyładowań mocno sypnęło gradem. Załamanie pogody zostało uchwycone na nagraniu.

Załamanie pogody. Mocno sypnęło gradem

Załamanie pogody. Mocno sypnęło gradem

Źródło:
Reuters, Meteo France

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania gwałtownych powodzi w mieście Bengaluru w Indiach. Ludzi ewakuowano z zalanych domów za pomocą pontonów. - Woda wdarła się do ponad stu domów - powiedział Neelufar Ahmad, jeden z mieszkańców.

Zalane domy i ulice. Ludzi ewakuowano za pomocą pontonów

Zalane domy i ulice. Ludzi ewakuowano za pomocą pontonów

Źródło:
Reuters, The Hindu

Wstrząsy zostały zanotowane przez sejsmometry w poniedziałek rano w południowo-zachodniej Polsce. Według USGS ich magnituda wynosiła 4,1. Co było przyczyną tej aktywności?

Trzęsienie ziemi w Polsce

Trzęsienie ziemi w Polsce

Źródło:
USGS, EMSC, KGHM, fabrykiwpolsce.pl

Za kilka dni będzie ponad 20 stopni. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja i początek czerwca? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gorące powietrze napłynęło w weekend do południowej Hiszpanii. W Andaluzji termometry pokazały w niedzielę ponad 30 stopni.

Jest ponad 30 stopni, a ma być jeszcze więcej

Jest ponad 30 stopni, a ma być jeszcze więcej

Źródło:
ENEX, andaluciainformacion.es, europapress.es

Co najmniej sześć osób zginęło na skutek ulew, które nawiedziły południowe Chiny. W prowincji Guangdong osuwisko uszkodziło trzypiętrowy blok mieszkalny - życia trzech mieszkańców nie udało się uratować. Trwają poszukiwania jednej osoby.

Masy błota osunęły się na budynek. Tragiczny bilans ulew

Masy błota osunęły się na budynek. Tragiczny bilans ulew

Źródło:
PAP, Xinhua

Rzeka Kuiseb pojawiła się na pustyni Namib. Ciek ten rozdziela dwa różne ekosystemy - "morze piasków" na południu i kamieniste bezdroża północy. Co ciekawe, rzeka zazwyczaj pojawia się tylko na kilka miesięcy w roku, a czasami nie widać jej wcale.

Rozdziela dwa różne światy, ale znika po kilku miesiącach

Rozdziela dwa różne światy, ale znika po kilku miesiącach

Źródło:
Copernicus, NASA Earth Observatory, Gobabeb

Choroby przenoszone przez komary egipskie mogą stać się endemiczne dla Europy. Według badań niemieckich i szwedzkich naukowców, do 2060 roku na Starym Kontynencie będzie dochodziło do regularnych wybuchów epidemii dengi i czikunguni. Liczba przypadków może wzrosnąć nawet pięciokrotnie.

Choroby tropikalne coraz częstsze na południu Europy. Jeden winowajca

Choroby tropikalne coraz częstsze na południu Europy. Jeden winowajca

Źródło:
Politico, AFP, Columbia University

Co najmniej jedna osoba nie żyje, a dwie są poszukiwane w wyniku powodzi, jaka nawiedziła region Buenos Aires w Argentynie. Kataklizm wywołały ekstremalne opady deszczu. Lokalne media podały, że swoje domy musiało opuścić ponad 7500 osób.

Tysiące ewakuowanych, dwie osoby zaginione. "Nigdy nic takiego się nie wydarzyło"

Tysiące ewakuowanych, dwie osoby zaginione. "Nigdy nic takiego się nie wydarzyło"

Źródło:
CNN, Portal Montevido

Osuwisko zeszło niedaleko miejscowości Blatten w Szwajcarii. Około 100 osób, w tym turyści, musiało zostać ewakuowanych z uwagi na niebezpieczeństwo, jakie stwarzają spadające skały. W rejonie zamknięto także szlaki turystyczne i ograniczono ruch samochodowy.

Masy skał mogą spaść na wioskę. Ewakuacje, zamknięte drogi

Masy skał mogą spaść na wioskę. Ewakuacje, zamknięte drogi

Źródło:
swissinfo.ch, 20 Minuten

Co najmniej 28 osób zginęło w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczyła się przez środkowe i wschodnie stany USA w miniony weekend. Mieszkańcy wielu miejscowości starają się odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdzie tysiące domów zostało zmiecionych z powierzchni ziemi. Tylko w Saint Louis w stanie Missouri straty materialne szacowane są na około miliard dolarów.

Miliardowe straty po burzach. "Praca naszego życia została zniszczona"

Miliardowe straty po burzach. "Praca naszego życia została zniszczona"

Źródło:
ABC News, PAP, Reuters

Pogoda w niedzielę sprzyja obserwacji ciekawych zjawisk meteorologicznych. W Kujawsko-Pomorskiem w Golubiu-Dobrzyniu na niebie pojawił się lej kondensacyjny, co udało się uwiecznić na zdjęciach.

Lej kondensacyjny zawisł nad miastem

Lej kondensacyjny zawisł nad miastem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do części amerykańskiego stanu Illinois w ostatnich dniach dotarła burza pyłowa, między innymi zaobserwowano ją w Chicago. Ogromną chmurę pyłu udało się uchwycić na nagraniu.

Niebo przesłoniła ogromna chmura pyłu. Nagranie

Niebo przesłoniła ogromna chmura pyłu. Nagranie

Źródło:
Reuters

Lawina zeszła w sobotę wczesnym popołudniem na górze Eiger w szwajcarskich Alpach. W wyniku tego zdarzenia zginęło dwóch narciarzy, a pięć innych osób zostało rannych.

Lawina w Alpach. Nie żyje dwóch narciarzy

Lawina w Alpach. Nie żyje dwóch narciarzy

Źródło:
PAP

Międzynarodowy zespół naukowców opisał ekstremalnie silny wzrost radiowęglowy datowany na 12 350 rok przed naszą erą. Według ekspertów jego przyczyną była potężna burza słoneczna, która uderzyła w Ziemię.

Odkryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi     

Odkryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi     

Źródło:
PAP, phys.org

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Kiusiu i amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda zidentyfikowali genetyczną mutację, która powoduje, że koty są rude. Mutacja ta nie występuje u żadnego innego ssaka.

Rude koty. Odkryto, co odpowiada za ich umaszczenie

Rude koty. Odkryto, co odpowiada za ich umaszczenie

Źródło:
BBC, PAP

Trzymetrowa palma spadła i raniła mężczyznę podczas 78. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Ranny to agent aktora.

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Źródło:
Reuters