Szczecin – co zobaczyć. Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Aktualizacja:
[object Object]
Lodołamacze w Szczecinietvn24
wideo 2/4

Niezwykłe Jezioro Szmaragdowe, majestatyczny Zamek Książąt Pomorskich i Ogniste Ptaki – to tylko część atrakcji turystycznych, jakie znajdziesz w Szczecinie. Miasto to pełne jest ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

W Szczecinie znajdziesz wiele terenów zielonych, w których możesz odpocząć po zwiedzaniu miasta – m.in. Puszczę Bukową czy Lasek Arkoński.

Jezioro Szmaragdowe nie jest naturalnym zbiornikiem wodnym, powstało po katastrofie w kopalni kredy.

Z Wałów Chrobrego rozciąga się piękny widok na Odrę i port.

Zamek Książąt Pomorskich

Na wzgórzu, w pobliżu Odry, znajdziesz jeden z najważniejszych zabytków Pomorza Zachodniego – renesansowy Zamek Książąt Pomorskich. Dawniej była to siedziba rodu Gryfitów - dynastii książąt pomorskich panujących na Pomorzu Zachodnim. W miejscu dzisiejszego zamku już przed 1124 rokiem znajdował się słowiański gród. Zamek, który obecnie możesz oglądać, sięga historią do 1346 roku.

Ciekawym elementem zamku jest jego wieża zegarowa, a przede wszystkim sam zegar. Powstał on w 1693 roku z okazji zwycięstwa Szwedów w wojnie z Brandenburgią. Widać na nim zielonego maszkarona, który gałkami ocznymi podąża za wskazówką. W jego ustach jest licznik pokazujący numer dnia miesiąca. Nad tarczą zegara wystaje błazen, który lewą ręką wybija godziny, a prawą kwadranse. Kłapie przy tym ustami i przewraca oczami.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza

Budynkiem, obok którego trudno jest w Szczecinie przejść obojętnie, jest siedziba Filharmonii. Powstała ona w miejscu, w którym znajdował się Dom Koncertowy. Jej zewnętrzny wygląd wpasował się w neogotyckie otoczenie. Fasada natomiast przyjmuje różne barwy w zależności od sytuacji.

Szczecin/Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza Shutterstock

Szczecin – atrakcje turystyczne: Jezioro Szmaragdowe

Na szczecińskim osiedlu Zdroje, z dala od miasta, możesz zanurzyć się w lesie i dotrzeć do Jeziora Szmaragdowego. Jest to sztuczny zbiornik wodny. Powstał po katastrofie w kopalni kredy w 1925 roku. Kolor wody zawdzięcza właśnie dużej zawartości węglanu wapnia oraz światłu odbijającemu się od kredowego dna. Jezioro w najgłębszym miejscu ma 18 metrów.

Puszcza Bukowa

Będąc przy Jeziorku Szmaragdowym warto wybrać się na pieszą wycieczkę po Puszczy Bukowej. To dobre miejsce do odpoczynku od głośnego miasta. Zobaczyć tam można wiele gatunków roślin i zwierząt. Jeżeli dopisze ci szczęście, spotkasz bociana czarnego, orła białego, a może nawet orlika krzykliwego.

Jednym z ciekawszych elementów puszczy są tak zwane Morawce, które leżą wzdłuż czerwonego szlaku. To kamienie ozdobione krzyżem loretańskim z datą 1773 r. Według legendy miały chronić mieszkańców przed epidemią dżumy.

Wały Chrobrego

Jeżeli chcesz obejrzeć panoramę Odry i portu, udaj się na Wały Chrobrego. Mają 500 metrów długości i znajdują się na wysokości 19 metrów nad poziomem brzegu Odry. Dawniej znane były jako Taras Hakena (od imienia nadburmistrza Hermanna Hakena, z którego inicjatywy powstały).

Wały wzniesiono w latach 1902-1921. U ich stóp zobaczyć można fontannę z figurami Jana z Kolna i Wyszaka, a także dwie kolumny, które stylizowane są na latarnie morskie.

Bazylika Archikatedralna św. Jakuba

Kościół ufundowany został w 1187 roku. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany. Jednym z ciekawszych elementów bazyliki są imponujące organy. Na wieży kościelnej, która po odbudowie ma ponad 110 metrów wysokości, znajduje się taras widokowy.

Co ciekawe, jest druga pod względem wysokości świątynia w Polsce. Pierwsza jest bazylika w Licheniu.

Podzamcze

Po obejrzeniu bazyliki warto przespacerować się na Podzamcze, które nazywane jest “nowym starym miastem”. Szczecińskie Stare Miasto podczas II wojny światowej zostało niemal doszczętnie zrównane z ziemią. Po latach, w 1994 roku, rozpoczęła się ponowa zabudowa tego miejsca. W większości zobaczyć tam można obecnie nowoczesną architekturę, jednak na części budynków odtworzono dawne elewacje.

Cmentarz Centralny

Niezwykłym miejscem do spacerowania może być również Cmentarz Centralny, czyli największa nekropolia w Polsce. Miejsce to otwarte zostało 6 grudnia 1901 roku i zajmuje powierzchnię ponad 172 hektarów.

Obecnie jest to jeden z piękniejszych parków w mieście. Wytyczono nawet ścieżkę przyrodniczą i trasy turystyczne z najciekawszymi obiektami. Spacerować tam można pośród często egzotycznej roślinności, żywopłotów, fontann, kamiennych studni i awangardowych nagrobków wtopionych w połacie zieleni.

Szczecin – ciekawe miejsca: Park Leśny Arkoński

Na północy i północnym zachodnie Szczecina rozciąga się na Wzgórzach Warszawskich fragment Puszczy Wkrzańskiej - nazywany przez mieszkańców Laskiem Arkońskim. Jego najwyższy punkt to wzgórze Sobótki (70 metrów n.p.m.) i Arkony (70,3 metra n.p.m.).

Zobaczysz w tym miejscu wiele ciekawych obiektów:

- Ruiny wieży Quistorpa – dawniej była to wieża widokowa, obecnie – od czasów II wojny światowej - są to już tylko niezwykle malownicze ruiny,

- Ruiny leśniczówki Arkońska,

- Jeziorko Goplana.

Szczecin – co zwiedzić: Park im. Jana Kasprowicza

Największym parkiem miejskim Szczecina jest Park im. Jana Kasprowicza. Zajmuje powierzchnię około 27 hektarów, a założony został w 1900 roku. Zobaczyć tam można wiele bardzo interesujących obiektów.

Pomnik Czynu Polaków - odsłonięty został w 1979 roku w 40. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej. Miał być sposobem na podziękowanie społeczeństwu za odbudowanie i rozbudowanie miasta po wojnie.

Różanka - Ogród Różany. Znajduje się w nim również “Ptasia Fontanna”, czyli cztery betonowe gęsi na cokole.

Ogniste Ptaki Hasiora - rzeźba przedstawia stado kolorowych ptaków z postrzępionymi skrzydłami i zbudowana jest z prętów, łańcuchów, blach i kształtowników.

Most miłości nad Rusałką - na jego balustradzie pojawiają się kłódki z imionami lub inicjałami zakochanych.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem. Miejscami groźnie może być do godzin porannych w piątek. Wciąż niemal w całym kraju w mocy pozostają ostrzeżenia IMGW w związku z wysoką temperaturą.

Ostrzeżenia IMGW niemal w całym kraju

Ostrzeżenia IMGW niemal w całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W czwartek w niektórych regionach Polski było, jest i będzie deszczowo i burzowo. Wśród miejsc, w których pogoda mocno się pogorszyła, znalazła się pomorska Ustka. W Szczecinie po ulewie zamknięto jedną z ulic. Przed gwałtownymi zjawiskami ostrzegają IMGW i RCB.

Ulewa w Ustce, w Szczecinie zalało ulicę

Ulewa w Ustce, w Szczecinie zalało ulicę

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, TVN24

Pogoda na jutro. Noc w części kraju przyniesie opady deszczu, a miejscami zagrzmi. Piątek 16.08 zapowiada się z upalną aurą, lokalnie wystąpi ryzyko burz. Termometry wskażą do 33 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek 16.08. Ciepła i lokalnie deszczowa noc

Pogoda na jutro - piątek 16.08. Ciepła i lokalnie deszczowa noc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Od środy hiszpańskie Baleary zmagają się z gwałtowną pogodą. Ulewne deszcze zalały drogi, odwołano kilkadziesiąt lotów. Kilka osób zostało rannych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy relację Polki, która utknęła na lotnisku na Majorce.

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Diario de Mallorca, Kontakt 24

Turyści na plaży w Krynicy Morskiej zauważyli dzika, który nietypowo się zachowywał - był osłabiony, nie potrafił wyjść z wody. Na miejsce przyjechała policja. Wezwano też weterynarza, lecz tuż przed jego przyjazdem zwierzę padło. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Mocno osłabiony" dzik w Bałtyku. Weterynarz nie zdążył przyjechać

"Mocno osłabiony" dzik w Bałtyku. Weterynarz nie zdążył przyjechać

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Kolejne dni upłyną pod znakiem upałów i gwałtownych burz. Będziemy pod wpływem typowo letniego frontu, któremu mają towarzyszyć nawałnice. Pod koniec długiego sierpniowego weekendu na termometrach zobaczymy nawet 35 stopni Celsjusza.

Termometry pokażą 35 stopni w cieniu

Termometry pokażą 35 stopni w cieniu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do Polski dotarły upały i z modeli meteorologicznych wynika, że wysoka temperatura prędko nas nie opuści. O fali gorąca, która zawładnęła naszym krajem i ma zostać z nami nawet do końca wakacji, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Jaka będzie końcówka wakacji? "Wiele wskazuje na to, że rozpalona do czerwoności"

Jaka będzie końcówka wakacji? "Wiele wskazuje na to, że rozpalona do czerwoności"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Rudniku nad Sanem niedaleko Niska (Podkarpackie) paliły się las i nieużytki. W akcji gaśniczej brało udział 16 zastępów straży pożarnej. Jak poinformował w czwartek wieczorem rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja, pożar został opanowany.

Las i nieużytki stanęły w ogniu

Las i nieużytki stanęły w ogniu

Źródło:
PAP, IBL

Późnym popołudniem wznowiono loty na lotnisku we włoskiej Katanii. Ruch do tej pory był zawieszony z powodu kolejnego wybuchu Etny. Płytę portu pokryła gruba warstwa pyłu wulkanicznego.

Gruba warstwa pyłu wulkanicznego pokryła lotnisko

Gruba warstwa pyłu wulkanicznego pokryła lotnisko

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Nagranie, na którym widać stado danieli pasące się na jednym z osiedli w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie), dostaliśmy na Kontakt 24. - Zatrzymały się pod moim balkonem. Pasły się około dwóch godzin, a później przeszły pod kolejny - opowiadała autorka filmu pani Anna.

Stado danieli pasło się pod blokiem w Grudziądzu

Stado danieli pasło się pod blokiem w Grudziądzu

Źródło:
Kontakt 24

Huragan Ernesto uderzył w karaibską wyspę Portoryko. Setki tysięcy domów i budynków przedsiębiorstw zostały pozbawione prądu. Doszło do powodzi.

Huragan Ernesto natarł na Portoryko

Huragan Ernesto natarł na Portoryko

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Bliskie spotkanie Jowisza i Marsa było widać na niebie nocą ze środy na czwartek. Spektakularną koniunkcję tych obu planet udało się sfotografować Reporterom 24.

Rzadkie zjawisko na niebie. Następna okazja za ponad dwa lata

Rzadkie zjawisko na niebie. Następna okazja za ponad dwa lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", space.com

Wzrosła liczba śmiertelnych ofiar ubiegłotygodniowego osuwiska, do którego doszło na ogromnym wysypisku śmieci w stolicy Ugandy. Policja poinformowała również o dziesiątkach zaginionych osób.

Ziemia i śmieci pogrzebały ich żywcem, gdy spali. Wzrosła liczba zabitych

Ziemia i śmieci pogrzebały ich żywcem, gdy spali. Wzrosła liczba zabitych

Źródło:
PAP

W gminie Ontinyent w Walencji po ulewnych opadach deszczu zawaliła się część dachu supermarketu. Z budynku ewakuowano kilkaset osób. Nikt nie został ranny, ale woda wyrządziła szkody.

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Źródło:
ENEX, El Espanol, Levante-EMV

Lek na koci katar został opracowany przez naukowców z Polski. Aleksandra Synowiec, która brała udział w badaniach laboratoryjnych, wyjaśniła w rozmowie z TVN24, że leczenie tej choroby utrudnia fakt, że wywołują ją dwa wirusy. Związek opracowany przez zespół badawczy działa na obydwa.

Polacy opracowali lek na koci katar

Polacy opracowali lek na koci katar

Źródło:
TVN24, PAP

Jak wynika ze wstępnych danych instytutu British Antarctic Survey, tegoroczny lipiec na Antarktydzie był najcieplejszy od ponad 40 lat. Średnia temperatura dla tego miesiąca była w tym regionie o 3,1 stopnia Celsjusza wyższa od norm sezonowych. - To może być wyjątkowo ciepła antarktyczna zima - przekazał Thomas Caton Harrison, ekspert BAS.

Najcieplejszy lipiec na Antarktydzie od ponad 40 lat

Najcieplejszy lipiec na Antarktydzie od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, AFP, BAS

W tym roku strażacy często wzywani są do likwidacji gniazd szerszeni i os - informują czeskie media. Do tej pory odnotowano już ponad sześć tysięcy takich interwencji, a w całym 2023 roku było ich ponad 5,5 tysiąca.

Czesi skarżą się na te owady. Strażacy mają pełne ręce roboty

Czesi skarżą się na te owady. Strażacy mają pełne ręce roboty

Źródło:
PAP, Lidove Noviny, pozary.cz, uwm.edu.pl

Jak wygląda zorza polarna widziana z przestrzeni kosmicznej? Astronauta Matthew Dominick z NASA prowadził w niedzielę11 sierpnia obserwacje Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i udało mu się uchwycić niezwykły widok.

Zorza polarna. Zobaczcie ją jeszcze raz, ale tym razem z perspektywy dostępnej wybranym

Zorza polarna. Zobaczcie ją jeszcze raz, ale tym razem z perspektywy dostępnej wybranym

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Pożar, który w niedzielę wybuchł niedaleko Aten, spowodował poważne szkody na obszarze prawie 10 tysięcy hektarów. Gdy w Attyce rozpoczyna się szacowanie strat, mieszkańcy zniszczonych terenów zastanawiają się, dlaczego płomienie dotarły aż tak blisko stolicy.

"Piekło". Mieszkańcy zadają pytania o to, co się stało pod Atenami

"Piekło". Mieszkańcy zadają pytania o to, co się stało pod Atenami

Źródło:
Reuters, eKathimerini

W Europie odnotowano 19 przypadków zakażenia amazońskim wirusem Oropouche - podało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Objawy wirusowej choroby Oropouche to gorączka z bólem głowy, nudności, wymioty, bóle mięśni i stawów.

Amazoński wirus Oropouche w Europie. Pierwsze przypadki zakażenia

Amazoński wirus Oropouche w Europie. Pierwsze przypadki zakażenia

Źródło:
ecdc.europa.eu, PAP

Po raz pierwszy od 400 lat w Londynie na świat przyszły bobry. Gryzonie, które najprawdopodobniej urodziły się wiosną tego roku, zauważono na nagraniach z kamer.

Takich narodzin nie było w Londynie od 400 lat

Takich narodzin nie było w Londynie od 400 lat

Źródło:
Reuters, BBC, Wildlife Ealing Group

Burze z silnym deszczem oraz gradobiciem nawiedziły zachodnie regiony Austrii minionej nocy. Opady wywołały lawiny błotne i podtopienia. Strażacy musieli również gasić pożary wywołane uderzeniami piorunów. Odnotowano blisko 400 interwencji.

Pożary po uderzeniu pioruna, lawina błotna zatrzymała pociąg

Pożary po uderzeniu pioruna, lawina błotna zatrzymała pociąg

Źródło:
PAP, Die Presse

Niemieccy ornitolodzy odkryli niezwykłą kaczkę w Augsburgu w Bawarii. W stadzie liczącym kilkadziesiąt okazów zauważono osobnika, który przejawia cechy interpłciowości. Według ekspertów taki przypadek pojawia się ekstremalnie rzadko.

Taki okaz zdarza się raz na milion

Taki okaz zdarza się raz na milion

Źródło:
PAP

W zeszłym roku ponad 47 tysięcy mieszkańców Europy zmarło z powodu upałów. Hiszpańscy naukowcy przeanalizowali związki pomiędzy temperaturą a śmiertelnością w 2023 roku. Badacze wyjaśnili, że gdyby nie coraz lepsza adaptacja do upałów, wartość ta mogłaby być znacznie większa.

Przez gorąco zmarło 47 tysięcy ludzi. Ofiar mogło być jeszcze więcej

Przez gorąco zmarło 47 tysięcy ludzi. Ofiar mogło być jeszcze więcej

Źródło:
PAP, ISGlobal

Zorza polarna i maksimum Perseidów - takie zjawiska były doskonale widoczne na polskim niebie w nocy z poniedziałku na wtorek. To nie jedyne atrakcje, jakie czekały na uważnego obserwatora. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Za nami noc świateł Północy i spadających gwiazd

Za nami noc świateł Północy i spadających gwiazd

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", space.com

W Tatrach we wtorek rano doszło do poważnego wypadku. Podczas przygotowań do wspinaczki turysta spadł do żlebu. Mężczyzna doznał obrażeń klatki piersiowej, głowy i kończyn.

Taternik spadł z kilkudziesięciu metrów

Taternik spadł z kilkudziesięciu metrów

Źródło:
PAP

Grupa archeologów badająca Pompeje odkryła nowe szczątki dwóch ofiar erupcji wulkanu sprzed niemal 2000 lat. Wraz ze szkieletami kobiety i mężczyzny znaleziono starożytną biżuterię.

Szukali schronienia w sypialni. Odkrycie w Pompejach

Szukali schronienia w sypialni. Odkrycie w Pompejach

Źródło:
Reuters, CNN

Na Marsie znajduje się zbiornik płynnej wody. Po raz pierwszy naukowcom udało się przedstawić dowody jej obecności na Czerwonej Planecie. Niestety, dostęp do niej może sprawić sporo trudności.

Na Marsie jest płynna woda - tylko dobrze ukryta

Na Marsie jest płynna woda - tylko dobrze ukryta

Źródło:
PAP

Stare drzewa są zdolne do pochłaniania większej ilości gazów cieplarnianych, co zapobiega ocieplaniu atmosfery - ustalił międzynarodowy zespół naukowców. Eksperci mają nadzieję, że to odkrycie przyczyni się do spowolnienia masowej wycinki lasów pierwotnych.

"Stary las wykonuje dla nas ogromną pracę"

"Stary las wykonuje dla nas ogromną pracę"

Źródło:
BBC

Załoga statku Starliner: Barry "Butch" Wilmore i Sunita "Suni" Williams przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od początku czerwca. Choć oboje mieli tam być zaledwie kilka dni, zostaną jeszcze kilka miesięcy. NASA zdradziła, jak wygląda teraz życie astronautów. Niedawno dotarła do nich dostawa świeżych owoców.

Mieli wrócić na Ziemię po tygodniu, zostaną do lutego. Dostali kawę i jabłka

Mieli wrócić na Ziemię po tygodniu, zostaną do lutego. Dostali kawę i jabłka

Źródło:
PAP

Ulice libijskiego miasta Al-Kufra błyskawicznie zalały się wodą po największych od dekad opadach deszczu. W wyniku powodzi ewakuowano pacjentów lokalnego szpitala.

Największe opady od ponad 70 lat. Ewakuowano pacjentów szpitala

Największe opady od ponad 70 lat. Ewakuowano pacjentów szpitala

Źródło:
Reuters, Libya Review

Na należącym do Norwegii arktycznym archipelagu Svalbard padł sierpniowy rekord ciepła. Pierwszy raz w historii pomiarów temperatura przekroczyła 20 stopni Celsjusza.

"Po raz pierwszy w sierpniu" w tym miejscu świata

"Po raz pierwszy w sierpniu" w tym miejscu świata

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl