TVN Meteo | Ciekawostki

Podlasie - bogactwo różnorodności

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//mro
Zabytek czy Disneyland
Zabytek czy Disneylandtvn24
wideo 2/6
tvn24Zabytek czy Disneyland

Podlasie to region Polski leżący na obszarze trzech województw: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. Znany z pięknej przyrody i zabytkowych kościołów różnych wyznań, jest też dobrym miejscem na kulinarne wycieczki. Podpowiadamy, co warto zobaczyć i co zjeść na Podlasiu.

● Podlasie obejmuje południowo-zachodnią część województwa podlaskiego, północną część województwa lubelskiego i wschodni fragment województwa mazowieckiego.  ● Historyczną stolicą Podlasia jest Drohiczyn. ● Podlasie to nie to samo co województwo podlaskie, zajmuje tylko 36 proc. tego województwa. ● Na Podlasiu warto zobaczyć tamtejsze parki narodowe oraz zwiedzić zabytkowe kościoły, cerkwie i meczety. ● Podlasie ma też bogatą ofertę kulinarną: regionalne przysmaki to m.in. kiszka podlaska i ser koryciński.

Podlasie to nie to samo co województwo podlaskie i nazw tych nie powinno się stosować zamiennie. Podlasie to region Polski, obejmujący południowo-zachodnią część województwa podlaskiego, północną część województwa lubelskiego i wschodni fragment województwa mazowieckiego. Historyczną stolicą Podlasia jest Drohiczyn, a stolicą województwa podlaskiego Białystok. To obszar bogaty w piękne naturalne krajobrazy, znajdziemy tu parki narodowe i krajobrazowe oraz w zabytkowe kościoły, cerkwie i meczety. Podlasie jest też znane ze swoich kulinarnych specjałów.

Województwo podlaskie

Województwo podlaskie leży w północno-wschodniej Polsce, sąsiadując z województwami warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubelskim oraz z Litwą (na północnym wschodzie) i z Białorusią (na wschodzie). Oprócz części Podlasia, w skład województwa podlaskiego wchodzi też część Mazowsza i Suwalszczyzny.

Województwo podlaskie ma 20 187 km2 powierzchni i populację liczącą ok. 1 186 625 ludzi, z czego ponad 60 proc. zamieszkuje miasta. Głównym miastem Podlasia jest Białystok (stolica), inne większe miasta to: Suwałki, Łomża, Augustów, Bielsk Podlaski, Grajewo.

Podlasie a województwo podlaskie

Ile Podlasia jest w podlaskim? Zaledwie 36 proc. powierzchni woj. podlaskiego to Podlasie. Jest to większa część powiatu białostockiego, powiat bielski, powiat hajnowski, powiat moniecki, część powiatu siemiatyckiego, część powiatu sokólskiego, wschodnia część powiatu wysokomazowieckiego. I choć potocznie na województwo podlaskie mówi się Podlasie, warto pamiętać, że te określenia nie są tożsame.

Podlasie - co warto zobaczyć?

Na Podlasiu warto przede wszystkim nacieszyć się naturą. W samym województwie podlaskim jest więcej terenów chronionych niż w pozostałych województwach. Są tu m.in. parki narodowe:

Białowieski Park Narodowy - ostatni liściasty las pierwotny w Europie z ekosystemem nieskażonym działalnością człowieka. Puszcza Białowieska to doskonałe miejsce na spacer z przewodnikiem, podziwianie ptaków, zwierząt (żubrów!) i flory. Tak monumentalnych dębów nie uświadczysz łatwo w innych regionach. Biebrzański Park Narodowy - z obszernymi bagnami mokradłami i torfowiskami, jest siedliskiem setek gatunków ptaków – w tym bataliona, którego zobaczysz też w logo parku. To idealne miejsce na piesze, rowerowe i kajakowe wycieczki. 

Narwiański Park Narodowy - zwany „polską Amazonią”. Narew płynie tu licznymi korytami Narew, łączy się ze starorzeczami, tworząc rozległe rozlewiska. Dobrym pomysłem jest przeprawa przez rzekę pychówką – tradycyjną łodzią oraz spacer kładką nad podmokłymi terenami między Waniewem a Śliwnem. 

Wigierski Park Narodowy - polodowcowe jeziora, wyspy, zatoki, a do tego bogata fauna: w tym bobry, które są symbolem Parku. Nad jeziorem Wigry warto zobaczyć też Pokamedulski Klasztor. Wigierski Park Narodowy to idealne miejsce dla turystyki wodnej.

W województwie podlaskim są też trzy parki krajobrazowe: Suwalski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, ponad 80 rezerwatów przyrody i ponad dwa tys. pomników przyrody.

ZOBACZ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Co zwiedzać na Podlasiu?

Pałac Branickich w BiałymstokuShutterstock

Będąc na Podlasiu, można zwiedzić m.in. następujące zabytki: - Pałac Branickich w Białymstoku, - Kościół Wniebowstąpienia NMP w Białymstoku, - Kościół Św. Rocha w Białymstoku, - Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku, - letnia rezydencja Branickich z muzeum wnętrz pałacowych w Choroszczy, - Kościół pw. Świętej Trójcy w Tykocinie, - Wielka Synagoga i Muzeum w Tykocinie, - Monaster Zwiastowania NMP w Supraślu, - Meczet w Kruszynianach, - Meczet tatarski w Bohonikach, - Cerkiew Św. Mikołaja w Białowieży, - obór św. Trójcy w Hajnówce, - Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Grabarce, - Pałac Paca w Dowspudzie.

Podlasie - kulinaria

Bogata historia Podlasia nie pozostała bez wpływu na regionalną kuchnię. Przenikające się wpływy różnorodnych kultur zaowocowały daniami, które są typowe dla tego regionu. Są to m.in.: podlaska kiszka ziemniaczana - farszem z ziemniaków, wędzonego boczku i cebuli wypełnia się wieprzowe jelita. Dzięki czemu chrupiąca pieczona skórka miesza się z miękkim środkiem.

zaguby - szczególnie popularne w okolicach Drohiczyna. Są to tradycyjne nadbużańskie wypieki z ciasta pierogowego z farszem z surowych ziemniaków

hałuszki - z okolic Puszczy Białowieskiej to kluski ziemniaczane podawane na słono - z mięsem - lub na słodko ze śmietanką. Piecze się je lub smaży na głębokim tłuszczu.

ser koryciński - wyrabiany z niepasteryzowanego mleka krowiego, ma charakterystyczny owalny kształt. Jego brzegi mają karbowaną powierzchnię, a sam ser może być delikatny lub kwaskowaty w smaku i zawierać zioła lub przyprawy. Wytwarza się go tylko w Korycinie, Suchowoli i Janowie.

Na Podlasiu będziesz też mieć okazję skosztowania potraw kuchni tatarskiej i żydowskiej. W Kruszynianach lub Obornikach spróbuj tatarskich specjałów: pierekaczewnika, manty czy czebureki, a w okolicach Tykocina wybierz żydowskie smakołyki: czulenty, cymes albo paschę.

Autor:ks//mro

podlaskie.eu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości