Podlasie - bogactwo różnorodności

Zabytek czy Disneyland
Zabytek czy Disneylandtvn24
wideo 2/6
Zabytek czy Disneylandtvn24

Podlasie to region Polski leżący na obszarze trzech województw: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. Znany z pięknej przyrody i zabytkowych kościołów różnych wyznań, jest też dobrym miejscem na kulinarne wycieczki. Podpowiadamy, co warto zobaczyć i co zjeść na Podlasiu.

● Podlasie obejmuje południowo-zachodnią część województwa podlaskiego, północną część województwa lubelskiego i wschodni fragment województwa mazowieckiego.  ● Historyczną stolicą Podlasia jest Drohiczyn. ● Podlasie to nie to samo co województwo podlaskie, zajmuje tylko 36 proc. tego województwa. ● Na Podlasiu warto zobaczyć tamtejsze parki narodowe oraz zwiedzić zabytkowe kościoły, cerkwie i meczety. ● Podlasie ma też bogatą ofertę kulinarną: regionalne przysmaki to m.in. kiszka podlaska i ser koryciński.

Podlasie to nie to samo co województwo podlaskie i nazw tych nie powinno się stosować zamiennie. Podlasie to region Polski, obejmujący południowo-zachodnią część województwa podlaskiego, północną część województwa lubelskiego i wschodni fragment województwa mazowieckiego. Historyczną stolicą Podlasia jest Drohiczyn, a stolicą województwa podlaskiego Białystok. To obszar bogaty w piękne naturalne krajobrazy, znajdziemy tu parki narodowe i krajobrazowe oraz w zabytkowe kościoły, cerkwie i meczety. Podlasie jest też znane ze swoich kulinarnych specjałów.

Województwo podlaskie

Województwo podlaskie leży w północno-wschodniej Polsce, sąsiadując z województwami warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubelskim oraz z Litwą (na północnym wschodzie) i z Białorusią (na wschodzie). Oprócz części Podlasia, w skład województwa podlaskiego wchodzi też część Mazowsza i Suwalszczyzny.

Województwo podlaskie ma 20 187 km2 powierzchni i populację liczącą ok. 1 186 625 ludzi, z czego ponad 60 proc. zamieszkuje miasta. Głównym miastem Podlasia jest Białystok (stolica), inne większe miasta to: Suwałki, Łomża, Augustów, Bielsk Podlaski, Grajewo.

Podlasie a województwo podlaskie

Ile Podlasia jest w podlaskim? Zaledwie 36 proc. powierzchni woj. podlaskiego to Podlasie. Jest to większa część powiatu białostockiego, powiat bielski, powiat hajnowski, powiat moniecki, część powiatu siemiatyckiego, część powiatu sokólskiego, wschodnia część powiatu wysokomazowieckiego. I choć potocznie na województwo podlaskie mówi się Podlasie, warto pamiętać, że te określenia nie są tożsame.

Podlasie - co warto zobaczyć?

Na Podlasiu warto przede wszystkim nacieszyć się naturą. W samym województwie podlaskim jest więcej terenów chronionych niż w pozostałych województwach. Są tu m.in. parki narodowe:

Białowieski Park Narodowy - ostatni liściasty las pierwotny w Europie z ekosystemem nieskażonym działalnością człowieka. Puszcza Białowieska to doskonałe miejsce na spacer z przewodnikiem, podziwianie ptaków, zwierząt (żubrów!) i flory. Tak monumentalnych dębów nie uświadczysz łatwo w innych regionach. Biebrzański Park Narodowy - z obszernymi bagnami mokradłami i torfowiskami, jest siedliskiem setek gatunków ptaków – w tym bataliona, którego zobaczysz też w logo parku. To idealne miejsce na piesze, rowerowe i kajakowe wycieczki. 

Narwiański Park Narodowy - zwany „polską Amazonią”. Narew płynie tu licznymi korytami Narew, łączy się ze starorzeczami, tworząc rozległe rozlewiska. Dobrym pomysłem jest przeprawa przez rzekę pychówką – tradycyjną łodzią oraz spacer kładką nad podmokłymi terenami między Waniewem a Śliwnem. 

Wigierski Park Narodowy - polodowcowe jeziora, wyspy, zatoki, a do tego bogata fauna: w tym bobry, które są symbolem Parku. Nad jeziorem Wigry warto zobaczyć też Pokamedulski Klasztor. Wigierski Park Narodowy to idealne miejsce dla turystyki wodnej.

W województwie podlaskim są też trzy parki krajobrazowe: Suwalski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, ponad 80 rezerwatów przyrody i ponad dwa tys. pomników przyrody.

ZOBACZ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Co zwiedzać na Podlasiu?

Pałac Branickich w BiałymstokuShutterstock

Będąc na Podlasiu, można zwiedzić m.in. następujące zabytki: - Pałac Branickich w Białymstoku, - Kościół Wniebowstąpienia NMP w Białymstoku, - Kościół Św. Rocha w Białymstoku, - Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku, - letnia rezydencja Branickich z muzeum wnętrz pałacowych w Choroszczy, - Kościół pw. Świętej Trójcy w Tykocinie, - Wielka Synagoga i Muzeum w Tykocinie, - Monaster Zwiastowania NMP w Supraślu, - Meczet w Kruszynianach, - Meczet tatarski w Bohonikach, - Cerkiew Św. Mikołaja w Białowieży, - obór św. Trójcy w Hajnówce, - Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Grabarce, - Pałac Paca w Dowspudzie.

Podlasie - kulinaria

Bogata historia Podlasia nie pozostała bez wpływu na regionalną kuchnię. Przenikające się wpływy różnorodnych kultur zaowocowały daniami, które są typowe dla tego regionu. Są to m.in.: podlaska kiszka ziemniaczana - farszem z ziemniaków, wędzonego boczku i cebuli wypełnia się wieprzowe jelita. Dzięki czemu chrupiąca pieczona skórka miesza się z miękkim środkiem.

zaguby - szczególnie popularne w okolicach Drohiczyna. Są to tradycyjne nadbużańskie wypieki z ciasta pierogowego z farszem z surowych ziemniaków

hałuszki - z okolic Puszczy Białowieskiej to kluski ziemniaczane podawane na słono - z mięsem - lub na słodko ze śmietanką. Piecze się je lub smaży na głębokim tłuszczu.

ser koryciński - wyrabiany z niepasteryzowanego mleka krowiego, ma charakterystyczny owalny kształt. Jego brzegi mają karbowaną powierzchnię, a sam ser może być delikatny lub kwaskowaty w smaku i zawierać zioła lub przyprawy. Wytwarza się go tylko w Korycinie, Suchowoli i Janowie.

Na Podlasiu będziesz też mieć okazję skosztowania potraw kuchni tatarskiej i żydowskiej. W Kruszynianach lub Obornikach spróbuj tatarskich specjałów: pierekaczewnika, manty czy czebureki, a w okolicach Tykocina wybierz żydowskie smakołyki: czulenty, cymes albo paschę.

Autorka/Autor:ks//mro

podlaskie.eu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na większe ocieplenie poczekamy do przełomu lutego i marca. Sprawdź długoterminową, 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: mróz jeszcze trochę potrzyma

Pogoda na 16 dni: mróz jeszcze trochę potrzyma

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert w związku ze złą jakością powietrza. SMS-owe ostrzeżenie otrzymały osoby przebywające na terenie części województwa śląskiego.

Alert RCB. "Unikaj aktywności na zewnątrz i wietrzenia mieszkania"

Alert RCB. "Unikaj aktywności na zewnątrz i wietrzenia mieszkania"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu oraz silnym mrozem. W kilku województwach obowiązują żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Trudne warunki w części kraju. Ostrzeżenia IMGW

Trudne warunki w części kraju. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

W akwarium ogrodu zoologicznego w Sao Paulo w Brazylii na świat przyszła pierwsza samica niedźwiedzia polarnego w Ameryce Łacińskiej. Młode o imieniu Nur jest dzieckiem pary niedźwiedzi sprowadzonych 10 lat temu ze wschodniej Europy.

Narodziny, które przeszły do historii

Narodziny, które przeszły do historii

Źródło:
BBC, Agencia Brasil

Stany Zjednoczone zmagają się z ekstremalną pogodą. Intensywne opady deszczu doprowadziły do fali powodzi błyskawicznych we wschodnich regionach. Na północny kraju obowiązują ostrzeżenia przed silnym mrozem i burzami śnieżnymi.

USA w pogodowym potrzasku. Kraj objęła fala mrozu oraz intensywnych opadów deszczu i śniegu

USA w pogodowym potrzasku. Kraj objęła fala mrozu oraz intensywnych opadów deszczu i śniegu

Źródło:
PAP, ABC News, FOX Weather

Niedzielny poranek przyniósł silne mrozy w kilku regionach Polski. Najchłodniej było w Dęblinie w województwie lubelskim, gdzie termometry pokazały -15 stopni Celsjusza.

Mroźna noc i poranek w części Polski

Mroźna noc i poranek w części Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Pogoda na dziś. W niedzielę w sporej części kraju mogą chwilami pojawiać się opady śniegu. Na termometrach zobaczymy od -4 do 1 stopnia Celsjusza. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na dziś - niedziela, 16.02. Gdzie dosypie śniegu?

Pogoda na dziś - niedziela, 16.02. Gdzie dosypie śniegu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Portugalski archipelag Azorów dostał się pod wpływ zimy. Pojawienie się opadów śniegu na wyspach położonych na Oceanie Atlantyckim uznawane jest za prawdziwy ewenement pogodowy.

"Bardzo rzadkie zjawisko" na Azorach

"Bardzo rzadkie zjawisko" na Azorach

Źródło:
PAP, SIC Noticias

W polskich lasach zaczyna się sezon na zrzucanie poroża. Sarny, jelenie i łosie zazwyczaj pozbywają się go w okresie od połowy lutego do końca marca. Co ciekawe, jak przekazują leśnicy, poroże można zbierać, ale tylko w określonych przypadkach.

Czy można zabrać poroże jelenia do domu?

Czy można zabrać poroże jelenia do domu?

Źródło:
PAP, Lasy Państwowe

Leśnicy z mazurskiego nadleśnictwa Spychowo czekają na rybołowa. Żeby założył u nich gniazdo przygotowali mu specjalną platformę na drzewie, które w poprzednim sezonie upatrzył sobie ten rzadki ptak. Gniazdo, które powstało w ubiegłym roku zostało strącone przez silny wiatr.

Stworzyli platformę, by pomóc rybołowowi w zbudowaniu gniazda

Stworzyli platformę, by pomóc rybołowowi w zbudowaniu gniazda

Źródło:
PAP

Australia Zachodnia walczy ze skutkami cyklonu tropikalnego Zelia. Niektóre miejsca w stanie przyjęły rekordowe ilości deszczu, które przyczyniły się do rozległych powodzi. Władze przestrzegają, że to jeszcze nie koniec, a chociaż system pogodowy zaczął już słabnąć, powodzie mogą dawać się we znaki jeszcze przez najbliższy czas.

"Setki drzew wyrwanych z korzeniami". Zelia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa

"Setki drzew wyrwanych z korzeniami". Zelia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Kanada przygotowuje się na kolejny atak zimy. Po burzy śnieżnej, która nawiedziła południowy wschód kraju w czwartek, prognozowane są dalsze opady śniegu. W niedzielę w stolicy, Ottawie, dosypać ma nawet 30 centymetrów.

Nie wygrzebali się ze śniegu po pierwszej burzy. Nadciąga kolejna

Nie wygrzebali się ze śniegu po pierwszej burzy. Nadciąga kolejna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CBC, CTV News, CP24

Francuscy celnicy udaremnili przemyt... zębów dinozaurów. Skamieniałości były ukryte w ciężarówce jadącej z Hiszpanii do Włoch, ale najprawdopodobniej pochodziły z Maroka. Jak podały służby celne, w przesyłkach znaleziono zęby trzech gatunków.

Ciężarówką próbowali przemycić zęby dinozaurów

Ciężarówką próbowali przemycić zęby dinozaurów

Źródło:
AFP, BFM TV

Dydelf trafił do szpitala po zjedzeniu czekoladowego tortu. Zwierzak dorwał się do pozostawionego na tarasie przysmaku, co zaniepokoiło właścicieli domu, którzy nie wiedzieli, czy czekolada szkodzi temu gatunkowi. Jak się okazało, łakomstwo torbacza mogło uratować mu życie - podczas badań weterynarz stwierdził u zwierzęcia zatrucie ołowiem.

Zjadł prawie całe ciasto. Mogło to uratować mu życie

Zjadł prawie całe ciasto. Mogło to uratować mu życie

Źródło:
Forbes, CNN

Samochody zamarzły w piątek na przedmieściach Chicago. Mróz uszkodził system wodociągowy w miejscowości Skokie, wypełniając ulice mieszaniną wody i lodu. Większość mieszkańców nie ma dostępu do wody, a kolejne kilkanaście tysięcy odbiorców otrzymało zakaz wykorzystywania kranówki do picia i gotowania.

Ulice pełne marznącej brei, auta uwięzione w lodzie

Ulice pełne marznącej brei, auta uwięzione w lodzie

Źródło:
CNN, CBS News

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło u chilijskich wybrzeży Patagonii. Humbak prawie połknął kajakarza. - Poczułem coś oślizgłego na mojej twarzy. Wtedy zdałem sobie sprawę z tego, że jestem w paszczy wieloryba - powiedział w rozmowie z BBC Mundo Adrian Simancas.

"Poczułem coś oślizgłego na twarzy". Opisał to, jak trafił do paszczy wieloryba

"Poczułem coś oślizgłego na twarzy". Opisał to, jak trafił do paszczy wieloryba

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, BBC Mundo

W amerykańskim stanie Oregon trudne warunki pogodowe doprowadziły do zderzenia się około 30 pojazdów. W wyniku karambolu kilka osób zostało rannych. Część z nich trafiła do szpitala.

Ogromny karambol na autostradzie

Ogromny karambol na autostradzie

Źródło:
Reuters, BBC

Z powodu nieustających trzęsień ziemi na kolejnej greckiej wyspie - Ios ogłoszono stan sytuacji nadzwyczajnej. Podobne działania podjęto wcześniej na Santorini, Amorgos i Anafi. Eksperci donoszą jednak, że aktywność sejsmiczna w regionie nie jest już tak silna jako ostatnio.

Stan sytuacji nadzwyczajnej na kolejnej greckiej wyspie

Stan sytuacji nadzwyczajnej na kolejnej greckiej wyspie

Źródło:
PAP

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła Japonię. Wiele dróg zostało zasypanych, a pługopiaskarki nie nadążają z odśnieżaniem. - Pogoda w tym roku jest zupełnie inna niż w ubiegłych latach, śnieg pada nieprzerwanie - mówił mieszkaniec prefektury Fukushima.

"Pługopiaskarki nie były w stanie przejechać, mieszkańcy zaczęli odśnieżać sami"

"Pługopiaskarki nie były w stanie przejechać, mieszkańcy zaczęli odśnieżać sami"

Źródło:
Reuters

Etna dała hipnotyzujący pokaz potęgi natury. Z krateru Bocca Nuova płynęła ognista lawa, która na tle lekko ośnieżonego stożka wulkanu prezentowała się zjawiskowo. Można zobaczyć to na zdjęciach oraz nagraniu.

Oszałamiający spektakl Etny

Oszałamiający spektakl Etny

Źródło:
Reuters, ilpost.it

Silna burza nawiedziła w czwartek południową Kalifornię. Masy błota zablokowały fragment słynnej drogi biegnącej wzdłuż malowniczego wybrzeża Pacyfiku. W okolicach Malibu jedno z osuwisk porwało samochód straży pożarnej. Pojazd wraz z kierowcą wpadł do oceanu.

Zeszła lawina błotna, samochód wpadł do oceanu

Zeszła lawina błotna, samochód wpadł do oceanu

Źródło:
LA Times, The Mailbu Times

Naukowcy z Kanady przekazali, że materia wygenerowana przez układ gwiazd Alfa Centauri może znajdować się stosunkowo blisko nas, a z upływem czasu będzie jej jeszcze więcej. Dzięki tym cząstkom możemy odkryć tajemnice sąsiednich gwiazd i potencjalnych planet, bez konieczności podróżowania w tamte rejony kosmosu.

Cząstki odległych gwiazd mają krążyć w Układzie Słonecznym

Cząstki odległych gwiazd mają krążyć w Układzie Słonecznym

Źródło:
sciencealert.com

W Toskanii i Lacjum w nocy wystąpiły bardzo intensywne opady deszczu. Sytuacja najgorzej wygląda na wyspie Elba, gdzie doszło do powodzi, a także co najmniej jednego osuwiska. "Schrońcie się i czekajcie" - zaapelowały władze miasta Portoferraio.

Włoska wyspa pod wodą. "Schrońcie się i czekajcie"

Włoska wyspa pod wodą. "Schrońcie się i czekajcie"

Źródło:
ENEX, RAI News, ANSA

Wody Zatoki Meksykańskiej wyrzuciły na plażę w mieście Biloxi w amerykańskim stanie Missisipi młodego, martwego delfina. Przyczyna śmierci ssaka nie jest znana.

Znaleźli na plaży martwego delfina

Znaleźli na plaży martwego delfina

Źródło:
WLOX

Nowy gatunek pasożytniczego grzyba został odkryty w Irlandii Północnej. Organizm modyfikuje zachowanie żywicieli - drobnych pająków jaskiniowych - tak, by łatwiej było mu infekować kolejne ofiary. Co ciekawe, odkrycia dokonano... na planie filmowym

Na planie filmowym znaleźli pająka zombie. Zainfekował go nieznany grzyb

Na planie filmowym znaleźli pająka zombie. Zainfekował go nieznany grzyb

Źródło:
PAP, CABI

Miłość nie jest tylko domeną ludzi. Wiele innych gatunków ssaków potrafi kochać innych członków swojej społeczności i dawać temu wyraz. O tym, jak przejawia się miłość u zwierząt, i po co nam ona z biologicznego punktu widzenia, opowiadał Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

U ssaków miłość to nie tylko "biochemiczny trik". Jak kochają zwierzęta?

U ssaków miłość to nie tylko "biochemiczny trik". Jak kochają zwierzęta?

Źródło:
PAP

Pięcioosobowy gang, który do 2023 roku zabił 26 nosorożców jawajskich na terenie indonezyjskiego parku naturalnego, został ukarany. Sąd skazał szefa szajki na 12 lat pozbawienia wolności, zaś jego pomocników - na 11 lat. Mają także zapłacić grzywnę. To największe możliwe kary za kłusownictwo, jakie przewiduje indonezyjskie prawo.

Zabili ponad 20 wymierających nosorożców. W więzieniu spędzą nawet 12 lat

Zabili ponad 20 wymierających nosorożców. W więzieniu spędzą nawet 12 lat

Źródło:
PAP

Z powodu intensywnych opadów deszczu, które nawiedziły Peru we wtorek i w środę, doszło do wielu niebezpiecznych zdarzeń. Pojawiły się rozległe powodzie, miejscami nabrzmiała od wody ziemia nie wytrzymywała i waliła się na miejscowości. Jak poinformowały tamtejsze władze, nie obyło się bez ewakuacji mieszkańców, nawet w Limie - stolicy kraju.

Zawalające się domy, mnóstwo ewakuowanych rodzin. Skutki powodzi i osuwisk w Peru

Zawalające się domy, mnóstwo ewakuowanych rodzin. Skutki powodzi i osuwisk w Peru

Źródło:
Reuters

Asteroida 2024 YR4 może trafić w Ziemię w 2032 roku z prawdopodobieństwem wynoszącym obecnie 2,3 procenta. Obiekt jest obserwowany przez ekspertów z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Asteroidę niedługo ma również poddać analizie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST).

Asteroida 2024 YR4 może zderzyć się Ziemią. Do akcji wkracza najpotężniejszy teleskop świata

Asteroida 2024 YR4 może zderzyć się Ziemią. Do akcji wkracza najpotężniejszy teleskop świata

Źródło:
Reuters