Białystok – co zobaczyć? Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Aktualizacja:
[object Object]
Wyprawa Białystok-Białystok
wideo 2/4

Białystok rozsławiają ostatnio na świecie niezwykłe murale, ale to też miasto, w którym można zwiedzać świątynie różnych wyznań i odpocząć w pięknych ogrodach. Przedstawiamy najciekawsze atrakcje turystyczne w Białymstoku i miejsca warte odwiedzenia.

Jedną z największych atrakcji turystycznych Białegostoku jest Pałac Branickich, zwany Wersalem Podlasia. Białystok słynie z murali. Najbardziej znana jest „Dziewczynka z konewką”. W Białymstoku urodził się twórca języka esperanto Ludwik Zamenhof.

Praczki, Pies Kawelin, kamienne głowy – takie rzeźby zobaczysz w Białymstoku.Stawy Dojlidzkie to kompleks około 20 zbiorników wodnych, otoczonych lasami i łąkami. Znajduje się tam piaszczysta plaża miejska.Pałac i Ogrody Branickich Jedną z największych atrakcji turystycznych Białegostoku jest Pałac Branickich wraz z otaczającym go barokowym ogrodem. Miejsce to nazywane jest Wersalem Podlasia czy Wersalem Północy. Początki pałacu sięgają XVI wieku. W XVII wieku został całkowicie przebudowany i zyskał barokowe oblicze. W 1944 roku pałac został zniszczony przez wycofujących się Niemców. Odbudowano go w latach 1946-1960. Wokół pałacu, na dwóch poziomach, rozciąga się park. W części górnej zobaczyć można ogród francuski z fontannami i klombami, w dolnej znajduje się ogród angielski z altanami, bulwarami i pawilonami.

Spacerując po ogrodzie zobaczysz pomniki, posągi (między innymi dwa sfinksy na cokołach), wodospady, sadzawki i oranżerie. To miejsce warto odwiedzić o każdej porze roku, latem jednak, gdy kwitną kwiaty i tryskają fontanny, jest najbardziej urokliwe.

Wejście do parku jest bezpłatne.

Pałac Branickich w BiałymstokuShutterstock

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Bazylika składa się z dwóch połączonych ze sobą budynków: starego kościoła farnego i kościoła neogotyckiego.

Stary kościół farny jest najstarszym zachowanym zabytkowym budynkiem w Białymstoku. Kościół przetrwał od XVII wieku, ale z pewnymi zmianami. Obok starego kościoła stoi większy, nowszy (wzniesiony w latach 1900-1905) kościół neogotycki.

ZOBACZ TEŻ: Szlaki, parki i niezwykłe zakątki, czyli województwo podlaskie

Bazylika św. Rocha

Na miejsce pod budowę świątyni wybrano porośnięte drzewami wzgórze św. Rocha. Znajdowała się tam wtedy kaplica i cmentarz. Budowę kościoła rozpoczęto w 1927 roku, a zakończono w 1944 roku.

Bazylika najlepiej prezentuje się z lotu ptaka. Widać wtedy wyraźnie, że zbudowano ją na planie gwiazdy. Z podstawy ku niebu sięga 78-metrowa ażurowa wieża, a na jej szczycie znajduje się trzymetrowa Matka Boska. Nie wszyscy wiedzą, że na wieży jest punkt widokowy.

Sobór św. Mikołaja

Znaczną część mieszkańców Białegostoku stanowią wyznawcy prawosławia. Najważniejszą białostocką świątynią tego wyznania jest podniesiony do rangi katedralnej sobór św. Mikołaja przy ulicy Lipowej. Wzmianki o istniejącej w tym miejscu cerkwi pochodzą już z XVIII wieku.Murale W ostatnich latach wizytówką miasta stały się murale. Urząd miasta przygotował nawet dwie ścieżki turystyczne szlakiem białostockich murali – pieszą i rowerową.ZOBACZ TEŻ: Murale w obiektywach Reporterów24Białostockie murale, które warto zobaczyć:Dziewczynka z konewką (al. J. Piłsudskiego 11/4) – przedstawia dziewczynkę w stroju ludowym, która trzyma w rękach konewkę i podlewa drzewo rosnące przed budynkiem. Tkana opowieść (ul. Radzymińska 18) – chłopiec ubrany w strój z białoruskimi motywami ludowymi.Instability (ul. Swobodna 60) – widać na nim chłopca, który buduje domek z kart.Babcia Eugenia (ul. M. Skłodowskiej-Curie 14) – przedstawia uśmiechniętą panią Eugenię, mieszkankę Białegostoku, wraz z podpisem „Wyślij pocztówkę do Babci”.

Mural w Białymstoku (autor: Kontakt 24/~luk_91)Kontakt 24/~luk_91

Co warto zobaczyć w Białymstoku? Rynek Kościuszki

Najważniejszym historycznym placem Białegostoku jest Rynek Kościuszki. Znajduje się tuż obok zespołu pałacowo-parkowego Branickich. Również przy rynku stoi wspomniana wcześniej bazylika.

Najważniejszą budowlą na Rynku Kościuszki jest ratusz, który powstał w połowie XVIII wieku. Budynek początkowo pełnił funkcję handlową, więc można go nazwać pierwszą galerią handlową w Białymstoku. W 1940 roku ratusz został rozebrany i plac pozostawał pusty aż do lat 50. Wtedy budynek odtworzono, jednak w zmienionym kształcie.

W północnej pierzei Rynku Kościuszki obejrzeć można również pomnik młodego Zamenhofa. Został odsłonięty w 102. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa, twórcy międzynarodowego języka esperanto. Zamenhof w Białymstoku spędził kilkanaście pierwszych lat swojego życia.

Akcent ZOO w Białymstoku

W Parku Konstytucji 3 Maja mieści się białostocki ogród zoologiczny. Powstał w latach 60. i pełnił funkcję tymczasowego domu dla zwierząt. Obecnie zobaczyć w nim można między innymi żbiki, niedźwiedzia czy daniele. Wejście do zoo jest bezpłatne.

Bojary

W centralnej części miasta położona jest dzielnica Bojary z wąskimi, krętymi, brukowanymi uliczkami. Bojary historią sięgają aż do XV stulecia, wtedy powstała tam osada zamieszkała przez bojarów (dworską służbę). Na przełomie XIX i XX wieku na Bojarach zaczęła się osiedlać inteligencja.

Szukając klimatycznego miejsca, w którym chce się poczuć historię tej dzielnic, warto przejść się ulicami Koszykową, Wiktorii i Staszica. Tam pozostało jeszcze kilka drewnianych domów.

Planty W centrum miasta znajduje się Park Planty. Powstał w okresie międzywojennym na obszarze około 14 hektarów. Od ulicy Mickiewicza zobaczyć można róże i basen z rzeźbą Praczek – trzech kobiet piorących na kolanach. W Alei Zakochanych atrakcją są natomiast podświetlane fontanny. Dużą popularnością cieszy się również Pies Kawelin, czyli betonowa rzeźba stojąca od strony ulicy Akademickiej.

Białystok – co zobaczyć? Kamienne twarze, kamienne głowy

Będąc w Białymstoku warto rozglądać się wokół, ponieważ można zobaczyć tam wielkie rzeźby z wizerunkiem twarzy. Ich twórcą jest Piotr Pytasz, artysta z Sochoni. Kamienne twarze pojawiają się w różnych miejscach, między innymi obok skweru Anny Markowej i w pobliżu poczty przy ulicy Waszyngtona 22B.

Plaża i Stawy Dojlidzkie

Po zwiedzaniu Białegostoku warto pojechać nad Stawy Dojlidzkie. To kompleks około 20 zbiorników wodnych, otoczonych lasami i łąkami. Znajduje się tam piaszczysta plaża miejska, place zabaw dla dzieci oraz siłownie i miejsca na grill, doskonale wkomponowane w zaciszne zakątki leśne.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Aleksandravicius / Shutterstock

Pozostałe wiadomości