Najgłębiej żyjącą rybę, kiedykolwiek zaobserwowaną przez człowieka, zarejestrowała na nagraniu grupa japońskich i australijskich naukowców. Ryby, należące do nieznanego gatunku rodziny dennikowatych, znajdowały się na głębokości ponad 8300 metrów. Według badaczy nie jest możliwe, by jakakolwiek ryba przeżyła jeszcze głębiej.
Odkrycia, o którym w niedzielę poinformowały media, dokonano w Rowie Izu-Ogasawara w zachodniej części Oceanu Spokojnego, niedaleko wybrzeży Japonii. Grupa naukowców z University of Western Australia i Tokyo University of Marine Science prowadziła tam w 2022 roku obserwacje przy użyciu specjalnych, zdalnie sterowanych kamer.
Najgłębiej pływające ryby
Jak przekazał przewodniczący wyprawy badaczy prof. Alan Jamieson, podczas dwumiesięcznej ekspedycji udało się zarejestrować ryby pływające na głębokości 8336 metrów pod powierzchnią - największej, na jakiej kiedykolwiek zaobserwowano ryby. Należały one do rodziny ryb dennikowatych (Liparidae), jednak według naukowców był to nieznany dotąd gatunek.
Ponadto udało się zaobserwować i schwytać dwie ryby na nieco mniejszej głębokości 8022 metrów. Należały one do innego rodzaju ryb dennikowatych Pseudoliparis belyaevi. Ryby z rodziny dennikowatych po angielsku nazywane są rybami-ślimakami ze względu na swoją galaretowatą strukturę ciała. Budowa taka umożliwia im przetrwanie ogromnych ciśnień, jakie panują na dużych głębokościach. Na głębokości 8 kilometrów ciśnienie jest nawet 800 razy wyższe niż na powierzchni Ziemi.
Ryby na dnie oceanu
Według naukowców głębokość, na której ryby te zaobserwowano, jest bardzo bliska maksymalnej, na jakiej jakakolwiek ryba jest w stanie przetrwać. Poprzednia rekordowa głębokość, na jakiej zaobserwowano ryby, wynosiła 8178 metrów pod poziomem morza. Tamtego odkrycia dokonano w Rowie Mariańskim. Według prof. Jamiesona odkrycie z jeszcze większych głębokości z Rowu Izu-Ogasawara zawdzięczać można nieznacznie cieplejszym temperaturom, jakie tam występują.
Jak zauważa BBC, istnieje ponad 300 gatunków ryb należących do rodziny dennikowatych, z których większość występuje w wodach morskich w ujściach rzek, m.in. w Bałtyku. Niektóre z nich przystosowały się do życia w zimnych wodach Arktyki i Antarktyki, również w warunkach ekstremalnego ciśnienia, jakie panują w najgłębszych rowach oceanicznych.
ZOBACZ TEŻ: Ta prehistoryczna ryba zjadała naszych przodków
Źródło: Reuters, BBC