Oregano - właściwości, zastosowanie, uprawa, olejek z oregano

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Bardzo dużo produktów udaje kiszonki"
"Bardzo dużo produktów udaje kiszonki"x-news
wideo 2/5
"Bardzo dużo produktów udaje kiszonki"x-news

Oregano, inaczej lebiodka pospolita, to ceniona przyprawa w kuchni śródziemnomorskiej oraz ziele stosowane m.in. do leczenia problemów gastrycznych, zakażeń grzybiczych, pasożytniczych. Szczególną popularnością ze względu na swoje właściwości cieszy się olejek z oregano. Podpowiadamy, jak uprawiać i używać lebiodki pospolitej oraz do czego stosować olejek z oregano.

Oregano, inaczej lebiodka pospolita, to jadalna i lecznicza roślina z rodziny jasnotowatych.Oregano używane jest w kuchni, szczególnie w potrawach z basenu Morza Śródziemnego.Oregano można uprawiać z powodzeniem w domowych warunkach.Olejek z oregano ma szereg właściwości zdrowotnych, działa m.in. odkażająco, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie.Olej z oregano można zrobić w domu, zalewając gałązki lebiodki pospolitej olejem jadalnym i odstawiając na kilka tygodni w ciepłe miejsce.

Oregano - co to za roślina?

Oregano, czyli lebiodka pospolita lub dziki majeranek (Origanum vulgare) to wieloletnia roślina jadalna i lecznicza z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Oregano pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego, a w starożytnej Grecji nazywano go "ziołem szczęścia" i traktowano jako symbol szczęścia. Oregano jest niezastąpione w daniach kuchni włoskiej i greckiej (greckie oregano uważane jest za najbardziej aromatyczne). Ma też duże zastosowanie w ziołolecznictwie ze względu na swoje właściwości prozdrowotne.

Lebiodka pospolita - jak wygląda oregano?

Lebiodka pospolita, czyli oregano, rośnie w niemal całej Europie. W Polsce może być z powodzeniem uprawiana w doniczkach i ogrodach. Lebiodka pospolita rośnie też dziko w zaroślach, na obrzeżach lasów i na słonecznych terenach podgórskich. Liście oregano mają cierpki, aromatyczny zapach. Krzaczki lebiodki pospolitej są dość silnie rozgałęzione, osiągają ok. 20-80 cm wysokości. Oregano kwitnie na różowo od lipca do września.

Oregano - do czego dodawać?

Oregano pasuje do dań kuchni śródziemnomorskiej. Jest składnikiem m.in. ziół prowansalskich. Dodaje się go do zup, duszonych i pieczonych warzyw oraz mięs. Wspaniale smakują frytki z dodatkiem oregano, posypuje się nim także pizzę. Oregano można dodawać do ryb i makaronów oraz dressingów do sałatek. Można nim aromatyzować oleje jadalne, a nawet alkohole. 

Oregano - właściwości

Napary z ziela oregano oraz olejek stosuje się ze względu na ich właściwości: - przeciwbakteryjne, - antywirusowe, - przeciwgrzybicze, - przeciwpasożytnicze, - antyoksydacyjne, - przeciwzapalne, - wykrztuśne, - rozkurczowe.

Oregano ma również obniżać poziom cukru we krwi i zmniejszać ryzyko nowotworów. Oregano reguluje też trawienie - warto pić napar z liści lebiodki pospolitej i dodawać oregano do ciężkostrawnych dań. Łagodzi również stłuczenia - wystarczy przyłożyć ciepły okład z oregano na miejsce stłuczenia.

Oregano - uprawa 

Oregano można z powodzeniem uprawiać w doniczce na domowym parapecie i w ogrodzie. Oregano potrzebuje dużo słońca, bogatej przepuszczalnej gleby i ciepła. Podlewamy regularnie, ale nie dopuszczamy do przelania. Dorosłe oregano zniesie nawet chwilowe okresy suszy. Lebiodkę pospolitą można rozmnażać z nasion lub sadzonek. Warto przycinać oregano, by zachowało zwarty kształt, a kwiaty ucinać zaraz po zakwitnięciu. 

Olej z oregano 

Olejek z oregano powstaje z suszonej lub świeżej lebiodki po destylacji z parą wodną. Taki olejek oraz olejek z dzikiego oregano, można kupić w aptekach, sklepach ekologicznych, zielarskich, internetowych w postaci kropli lub kapsułek. Cena olejku z oregano to ok. 10 do ponad 100 zł. Kupując olejek z oregano, warto sprawdzić skład i wybrać ten naturalny bez sztucznych i niepotrzebnych dodatków.

Olejek z oregano - właściwości 

Olejek z oregano ma udowodnione właściwości lecznicze. W olejku z oregano znajdują się m.in. fenole: karwakrol i tymol, składniki o działaniu m.in. przeciwbakteryjnym. Olej z oregano pomaga na problemy trawienne w przypadku niestrawności, biegunki, skurczów żołądka. Łagodzi także dolegliwości związane z chorobą wrzodową żołądka. Stosowany przy kaszlu mokrym i infekcjach górnych dróg oddechowych ułatwia odkrztuszanie.

Olejek z oregano jest szczególnie zalecany w przebiegu grzybiczego zapalenia skóry drożdżakiem Candida albicans. Wystarczy dodać go do kosmetyku, którym smarujemy skórę, a także nanosić dwa razy dziennie bezpośrednio na zmiany grzybicze. Olejek z oregano stosuje się także z dobrym skutkiem w leczeniu zakażeń lamblią

Jak zrobić olej z oregano?

Aby zrobić olej z oregano, należy wymieszać jedną część olejku z oregano z dziewięcioma częściami oleju jadalnego (oliwy, oleju rzepakowego, słonecznikowego). Można również do butelki włożyć świeże gałązki oregano, zalać oliwą lub olejem i odstawić w ciepłe miejsce na ok. trzy tygodnie, co jakiś czas wstrząsając butelką. W ten sposób otrzymamy aromatyzowany olej z oregano, idealny do celów spożywczych.

Jak stosować olej z oregano?

To, jak stosujemy olej z oregano, zależy od tego, w jakim celu chcemy go użyć. Zazwyczaj producenci gotowych olejków sugerują spożywanie preparatu dwa lub trzy razy dziennie w ilości określonej na opakowaniu. Olejek z oregano można:

wymieszać z innym olejem roślinnym, np. z oliwą. Aby otrzymać 10-proc. roztwór olejku z oregano, należy wymieszać 1 ml olejku z oregano z 9 ml oliwy. Taką mieszankę możemy dodawać do sosów do sałatek, makaronu, polewać nią pizzę;

stosować do inhalacji na zatoki, katar, kaszel - ok. 30 kropli olejku na jedną inhalację;

nanosić bezpośrednio na skórę - w przypadku zmian skórnych, takich jak trądzik czy grzybica. Należy jednak rozcieńczać go z olejem jadalnym (patrz wyżej) lub kosmetycznym, ponieważ może podrażniać skórę. Zalecane stężenie roztworu olejku z oregano do stosowania na skórze u dorosłej osoby to 1 proc.;

dodawać do naparów na problemy trawienne;

pić z herbatą na przeziębienie i problemy żołądkowe.

Nie powinno się stosować olejku z oregano dłużej niż siedem dni. Po tym czasie warto zrobić dwutygodniową przerwę.

Olejek z oregano dla dzieci - jak stosować?

Olejek z oregano może zmniejszać przyswajalność żelaza, dlatego bez konsultacji z lekarzem nie powinny go stosować dzieci, kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Jeśli lekarz wyrazi zgodę, olejek z oregano podajemy dziecku rozcieńczony w innym oleju jadalnym lub w jogurcie. Jeśli chcemy stosować go na skórę dziecka, rozcieńczamy olejek z oregano w olejku kosmetycznym lub jadalnym. Zwykle dawkowanie olejku z oregano dla dzieci określa się na jedną kropelkę. W przypadku stosowania na skórę, u dzieci należy stosować 0,2 proc. roztwór olejku z oregano.

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przed nami trudny czas w pogodzie. W weekend zawita do nas prawdziwa zima. Temperatura mocno spadnie, a z nieba będzie padać śnieg z deszczem i śnieg. Opady mogą być intensywne, niewykluczone są burze.

Groźny powrót zimy do Polski. Szczegółowa prognoza

Groźny powrót zimy do Polski. Szczegółowa prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodząca noc w wielu regionach kraju przyniesie przymrozki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia. Nadchodzący czas w pogodzie zapowiada się jednak pod znakiem znacznie trudniejszej aury. Z prognozy zagrożeń wynika, że w weekend powrócić mają do nas opady śniegu, oblodzenia, a także silny wiatr.

Śnieg, oblodzenia, silny wiatr. Tutaj aura może być największym zagrożeniem

Śnieg, oblodzenia, silny wiatr. Tutaj aura może być największym zagrożeniem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli piątek, 4.04. W nocy lokalnie mogą pojawić się silne mgły oraz zamglenia. W dzień termometry pokażą nawet 21 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek, 4.04. W nocy miejscami zrobi się mglisto

Pogoda na jutro - piątek, 4.04. W nocy miejscami zrobi się mglisto

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tej nocy warto spojrzeć w niebo - jest szansa, że pojawi się na nim zorza polarna. O możliwości zobaczenia zjawiska poinformował popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Pogoda powinna sprzyjać obserwacjom.

"Pojawienie się zorzy możliwe jest w każdej chwili"

"Pojawienie się zorzy możliwe jest w każdej chwili"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today