Opieńki - jadalne i trujące. Gatunki opieniek i podobne do nich grzyby

Źródło:
Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Jak wyglądają poszczególne gatunki opieńki?
Jak wyglądają poszczególne gatunki opieńki?Midnight, Tony Hisgett, Kart Urman, Amanita77, Grzegorz "Spike" Rendchen, Jerzy Opioła
wideo 2/4
Jak wyglądają poszczególne gatunki opieńki?Midnight, Tony Hisgett, Kart Urman, Amanita77, Grzegorz "Spike" Rendchen, Jerzy Opioła

Opieńki to warunkowo jadalne grzyby, które przed spożyciem należy gotować przez przynajmniej pięć minut. Opieńki rosną w gromadach na martwych i żywych pniach drzew, korzeniach, ściółce. Są pasożytami i bywają mylone z trującymi grzybami, m.in. maślanką wiązkową i łuskwiakiem nastroszonym.

● Opieńki (Armillaria) należą do grzybów z rodziny obrzękowcowatych (Physalacriaceae).  ● Opieńki to grzyby jadalne. Wymagają odpowiedniej obróbki termicznej, żeby nie powodowały problemów gastrycznych. ● Cenione gatunki opieniek to m.in. opieńka miodowa, opieńka żółtawa, opieńka ciemna i opieńka bezpierścieniowa. ● Opieńki są pasożytami. Mogą wywoływać groźną dla drzew opieńkową zgniliznę korzeni. ● Opieńki rosną w kępkach na pniakach oraz pniach drzew liściastych i iglastych, a także na ich korzeniach. ● Opieńki można pomylić z szeregiem innych grzybów, z których niektóre, jak np. maślanka wiązkowa, są trujące.

Opieńki - grzyby

Opieńki (Armillaria) to grzyby z rodziny obrzękowcowatych (Physalacriaceae). Najczęściej rosną w kępkach na pniach drzew i korzeniach. Opieńki dobrze czują się także na obumarłych drzewach. Mają łuskowate kapelusze z blaszkami, które w większości przybierają barwę białą lub cielistą. Opieńki zazwyczaj mają pierścień na trzonach.

Opieńki są pasożytami. Wywołują u drzew m.in. opieńkową zgniliznę korzeni. Są także saprotofami, czyli cudzożywnymi organizmami, które pobierają pożywienie z martwych fragmentów drzew.

Ważne: Opieńki uważa się za grzyby warunkowo jadalne, ponieważ ich spożycie często powoduje problemy żołądkowe.

>> Sprawdź też: Kiedy na grzyby? Kalendarz grzybiarza, sezon na grzybobranie

Opieńki - gatunki

Do końca XX w. wiele gatunków opieńki funkcjonowało pod jedną wspólną nazwą: opieńka miodowa. W końcu wyróżniono jednak kilka małych gatunków, nazywanych kompleksem opieńkowym. Należą do nich jadalne opieńki:

- opieńka miodowa, - opieńka ciemna, - opieńka żółtawa, - opieńka północna,  - opieńka cebulotrzonowa, - opieńka bezpierścieniowa. 

Opieńka miodowa

Opieńka miodowa (Armillaria mellea) należy do najbardziej cenionych opieniek jadalnych. Opieńki miodowe są pospolitymi grzybami, które rosną w dużych gromadach (kępach) na korzeniach, pniakach i pniach drzew w lasach liściastych i iglastych. Sezon na opieńkę miodową trwa od września do listopada. Opieńka miodowa jest smacznym grzybem jadalnym, może jednak powodować bóle jelit lub żołądka. Powinno się zbierać młode opieńki miodowe i odlać wodę po pierwszym gotowaniu.

Jak wygląda opieńka miodowa? 

Oto cechy charakterystyczne opieńki miodowej: kapelusz: kapelusz dojrzałej opieńki miodowej ma średnicę dochodzącą do ok. 10 cm i miodowo-brązowy kolor. Jego powierzchnia jest sucha, pokryta drobnymi ciemnobrązowymi łuseczkami. Blaszki młodej opieńki miodowej mają białawy odcień, a dojrzałego grzyba - beżówy, nierzadko obsypane są białymi zarodnikami. barwa: opieńki miodowe są brązowe lub miodowe, pokryte włoskowatymi łuskami (zanikają całkowicie lub częściowo w miarę dojrzewania).  trzon: smukły, u podstawy może mieć żółtawy kolor. Dorasta do 15 cm wysokości i może rozszerzać się ku dołowi. Trzon opieńki miodowej otoczony jest białym lub żółtym pierścieniem.  miąższ: kremowy lub cielisty. smak: surowa opieńka miodowa początkowo wydaje się mieć łagodny smak, ale po chwili wyraźnie odczuwa się jej cierpkość. 

Czy opieńkę miodową można pomylić z innym grzybem?  Podobny do opieńki grzyb, poza innymi gatunkami opieniek, który również pasożytuje gromadnie na drzewach to m.in. łuskwiak nastroszony (Pholiota squarrosa). Ma żółty miąższ i brunatne zarodki.

Grzyby trujące i jadalne bywają do siebie bardzo podobnePAP

Opieńka ciemna - jak ją poznać?

Opieńka ciemna (Armillaria ostoyae), inaczej: opieńka pospolita, podpieńka, pniokówka, rośnie jesienią od września do listopada. Występuje w kępkach na pniach drzew liściastych i iglastych oraz na martwych pniach. Jest najczęściej występującym gatunkiem opieńki w Polsce. Opieńka ciemna może być szkodliwa, jeśli będzie niedogotowana. Jadalne są wyłącznie kapelusze opieńki ciemnej. 

Cechy opieńki ciemnej: kapelusz: ma beżowy (cielisty) lub czerwonobrązowy kolor z drobnymi, ciemnymi łuskami, które można łatwo oderwać. Kapelusz opieńki ciemnej ma od 3 do 8 cm średnicy. Ma półkolisty rozpostarty kształt, z wiekiem może być zapadnięty. Blaszki mają cielistą barwę, która z wiekiem przybiera kolor brązowy.  barwa: cielista lub rdzawa. trzon: jest jaśniejszy od kapelusza opieńki ciemnej - u zgrubiałej podstawy jest żółtawy, wyżej żółtobrązowy, przy kapeluszu wyraźnie jaśniejszy, białawy. Ma cylindryczny i wygięty kształt z grubym pierścieniem o białym kolorze i ciemnych łuskach. Trzon opieńki ciemnej dorasta do ok. 5-12 cm i ma grubość do 2 cm. Starsze trzony mogą być w środku puste, młodsze okazy opieńki ciemnej mają pełne i włókniste trzony. miąższ: biały, z czasem różowaty. smak: łagodny.

Czy opieńkę ciemną można pomylić z innym grzybem?  Opieńka ciemna mylona jest z innymi opieńkami oraz z maślaną wiązkową (łysiczką trującą).

Opieńka żółtawa - jak wygląda

Opieńka żółtawa (Armillaria gallica) w Polsce jest dość rzadka. Podobnie jak inne opieńki rośnie w grupach na pniach i korzeniach drzew, zwłaszcza liściastych. Może też występować na pniakach. Sezon na opieńkę żółtawą trwa od lipca do października. Opieńka żółtawa jest jadalna, przed spożyciem należy ją obgotować i wylać wodę z pierwszego gotowania, by zapobiec problemom z jelitami lub żołądkiem.

Opieńkę żółtawą można rozpoznać po następujących cechach: kapelusz - ma średnicę osiągającą ok. 10 cm, choć zdarzają się mniejsze okazy o ok. trzy cm średnicy. Kapelusz opieńki żółtawej jest wypukły, ale z wiekiem się spłaszcza. Jego brzeg może być podwinięty. Kapelusz ma barwę od jasno do ciemnobrązowej. Jak inne opieńki, żółtawa także ma na powierzchni kapelusza łuski. Blaszki opieńki żółtawej są białe u młodych grzybów, a w miarę dojrzewania przybierają różową barwę z brunatnymi plamami. trzon - może osiągnąć do 10 cm wysokości i ok. 2 cm grubości. Trzon opieńki żółtawej jest tego samego koloru co jej kapelusz, ma szeroką podstawę i wełnisty pierścień (czasami pierścień zanika). Pod pierścieniem są żółte lub pomarańczowe kłaczki. miąższ - biały lub różowawy.  smak - łagodny, po chwili jednak ostry i niesmaczny.

Opieńka bezpierścieniowa - jak rozpoznać?

Opieńka bezpierścieniowa (Armillaria tabescens) nie posiada pierścienia na trzonie - stąd nazwa. Jest grzybem jadalnym, ale Polsce występuje rzadko, jesienią można ją znaleźć m.in. w górach Świętokrzyskich i w Bieszczadach

Cechy opieńki bezpierścieniowej: kapelusz: od 2 do 10 cm, początkowo lekko wypukły, po czasie płaski. Ma rdzawy lub beżowy kolor i małe brązowe łuski, głównie na środku kapelusza. Blaszki opieńki bezpierścieniowej są gęste i mają kolor kremowy lub brązowy. trzon młodej opieńki bezpierścieniowej jest włóknisty, starsze okazy mają watowate lub puste trzony. Kolor trzonu przechodzi od bieli (przy kapeluszu) przez beż do brunatnego. Od innych opieniek odróżnia go brak pierścienia.  miąższ opieńki bezpierścieniowej jest biały i twardy.  smak: delikatny, mało wyraźny.

Opieńka cebulotrzonowa - jak ją poznać?

Opieńka cebulotrzonowa (Armillaria cepistipes) występuje w lasach (zwłaszcza liściastych) od lipca do października. Jak w przypadku innych opieniek jadalnych, tę także trzeba najpierw obgotować. Nie wolno też wdychać oparów podczas gotowania opieniek — grożą bólem głowy i problemami z koncentracją.

Opieńkę cebulotrzonową można rozpoznać po następujących cechach: kapelusz: od 4 do 12 cm, z wiekiem coraz bardziej wypukły, pokryty łuskami, które zanikają w miarę dojrzewania grzyba. Ma różne odcienie żółci i brązu. Blaszki opieńki cebulotrzonowej są na początku białawe, później mogą przybierać odcień żółci, jasnej czerwieni i brązu. trzon ma ok. 5-20 cm, mięsisty pierścień i charakterystyczną, przypominająca cebulę podstawę. Może być biały, beżowy, jasnobrązowy. miąższ opieńki cebulotrzonowej jest biały lub brązowy, twardy i włóknisty.  smak: delikatny na początku, lekko orzechowy lub serowy, z czasem przechodzi w cierpkie nuty.

Z czym można pomylić opieńkę cebulotrzonową? Można ją pomylić z innymi opieńkami, ale też np. ze śmiertelnie trującą hełmówką jadowitą.

Opieńka północna - jak wygląda?

Opieńka północna (Armillaria borealis) jest bardzo rzadkim gatunkiem opieńki. Najwięcej opieniek północnych można spotkać od września. Rośnie w kępkach na drzewach i pniach oraz pieńkach, lubi ciemne i wilgotne lasy. Najlepiej smakują kapelusze młodych opieniek tego gatunku.

Cechy opieńki północnej: kapelusz: na początku półkolisty, z wiekiem staje się płaski. Pokryty jasnymi łuskami kapelusz opieńki północnej ma beżowy kolor lub odcień ochry. Blaszki z czasem przechodzą od jasnego kremowego koloru do brązu i pokryte są plamkami. trzon: najczęściej smukły z białą grzybnią i kosmkami u młodych okazów. Ma biały lub żółtawy pierścień, a sam trzon jest cielisto-różowawy. miąższ: biały, z czasem brązowy. smak: łagodny

Opieńki trujące

Opieńki są trujące na surowo, powodują duże dolegliwości jelitowo-żołądkowe. Po odpowiedniej obróbce termicznej można je jednak jeść. Gorzej wygląda sprawa z podobieństwem opieniek do trujących grzybów innych gatunków. Opieńka trująca to także potoczna nazwa grzyba maślanka wiązkowa.

Opieńki - z czym można pomylić?

Opieńki bywają najczęściej mylone z: 

- maślanką wiązkową (Hypholoma fasciculare) - grzyb trujący (patrz niżej);

- łuskwiakiem nastroszonym (Pholiota squarrosa) - to grzyb niejadalny, ma żółty miąższ i korzenny zapach. kapelusz łuskwiaka nastroszonego ma różne odcienie żółtego koloru i pokryty jest charakterystycznymi rdzawymi i brązowymi łuskami, które mają wygięte ku górze końcówki.

- maślanką ceglastą (Hypholoma lateritium) -  trujący grzyb o czerwonym kapeluszu, który z wiekiem staje się brązowy lub przybiera barwę ochry. Rośnie na pniach drzew liściastych.

- hełmówką jadowitą (Galerina marginata) - śmiertelnie trującym grzybem o właściwościach podobnych do muchomora zielonawego (Amanita phalloides). Hełmówka jadowita rośnie na pniach obumarłych drzew iglastych oraz dębów, czasami w ściółce. Ma kapelusz w kolorze ochry, bursztynu, ciemnej czerwieni lub czerwonobrązowy.

Opieńki można też pomylić z grzybami jadalnymi:

- płomiennicą zimową (Flamullina velutipes), znanym także m.in. jako zimówka aksamitnotrzonowa, opieńka aksamitnotrzonowa, pieniążek aksamitny, zimówka aksamitna. To grzyb jadalny, który ma ciekawy smak, przypominający owoce morza. Rośnie w kępkach przy podstawach pni. Może być żółto- lub brązowopomarańczowy, ma lśniący gładki kapelusz i nie ma pierścienia na trzonie. - łuskwiakiem nastroszonym (Pholiota squarrosa) rośnie na pniakach drzew iglastych i liściastych, w kępkach. Kapelusz łuskwiaka nastroszonego jest podobny do kapelusza opieńki, ma rdzawe łuski i żółtawy kolor. Jest grzybem jadalnym, ale ma gorzki smak i jest twardy, dlatego nie jest szczególnie ceniony przez grzybiarzy.

- łuszczakiem zmiennym (Kuehneromyces mutabilis), znanym też jako opieńka zmienna. Łuszczak zmienny to grzyb jadalny, który sprawdza się w sosach i zupach. Podobnie do opieniek ma pierścień na trzonie, ale jest drobniejszy od opieńki. Ma miodowo-brązową barwę.

Maślanka wiązkowa a opieńka

Maślanka wiązkowa (Hypholoma fasciculare). Inne nazwy: opieńka trująca, opieńka fałszywa, łysiczka trująca. Maślanka trująca jest najczęściej mylona z opieńką miodową. Podobnie do opieniek, maślanka rośnie w gromadach na pniakach drzew i ma żółty lub brunatny kapelusz, który początkowo jest wypukły, a w miarę dojrzewania robi się płaski. Kapelusz maślanki jest gładki i błyszczący, a trzon powyginany i pusty w środku. Ma gorzki smak. Należy zachować ostrożność, ponieważ maślanka wiązkowa jest mylona z opieńkami, a jest trującym grzybem, nawet po obróbce termicznej. Powoduje biegunkę, wymioty, ból brzucha, wzdęcia. Aby odróżnić opieńkę trującą, poza bardzo gorzkim smakiem warto zwrócić uwagę na spód kapelusza - opieńki jadalne mają zazwyczaj żółtawe lub brązowe blaszki, maślanka wiązkowa ma blaszki zielonkawe, sinawe lub w odcieniach fioletu.

Jak przyrządzić opieńki?

Opieńki są grzybami jadalnymi, które można gotować, smażyć i marynować. Ponieważ zawierają substancje, które u niektórych osób mogą powodować problemy gastryczne, zaleca się opieńki przed dalszą obróbka gotować przez ok. pięć minut i odlać wodę, w której się gotowały. 

Co zrobić z opieniek? Można przygotować z nich m.in.: - sos z opieniek, - opieńki marynowane (w occie), - zupę z opieniek.

Opieńki można też suszyć i mrozić. Żeby zamrozić opieńki, najpierw trzeba je gotować przez min. pięć minut, po czym odcedzić i ostudzone włożyć do zamrażarki w pojemniku lub woreczku. Suszenie opieniek wykonuje się standardowo tak jak w przypadku innych grzybów. Można suszyć kapelusze w całości lub kawałkach i wykorzystać do tego suszarkę do grzybów, powietrze, piekarnik.

ZOBACZ TEŻ >> Suszenie grzybów w piekarniku. Jak długo? W jakiej temperaturze?

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami, które przejdą w nocy z soboty na niedzielę przez Polskę. Najgroźniejsze zjawiska spodziewane są na Podkarpaciu i w Małopolsce - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 14.07. Nocą w części kraju będzie grzmieć. W dzień również pojawią się burze. Termometry pokażą maksymalnie 31 stopni.

Pogoda na jutro - niedziela, 14.07. Nocą będzie się błyskać, w dzień do 31 stopni

Pogoda na jutro - niedziela, 14.07. Nocą będzie się błyskać, w dzień do 31 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą części kraju przelotne opady deszczu i burze, które mogą być gwałtowne. Nie zabraknie też miejsc, którym dopisze pogodna aura. W środę termometry pokażą miejscami aż 34 stopnie Celsjusza.

Pogoda na pięć dni: gwałtowne zjawiska i spiekota nie odpuszczą

Pogoda na pięć dni: gwałtowne zjawiska i spiekota nie odpuszczą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie pięciu województw w związku z prognozowanymi burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Służby ostrzegają, że może dochodzić do podtopień.

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w piątek i w nocy z piątku na sobotę przez Polskę. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr zrywał dachy z budynków, powalał drzewa. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

We Włoszech żar leje się z nieba. Władze odnotowały pierwsze tego lata zgony, których najbardziej prawdopodobną przyczyną był upał. W 11 miastach obowiązuje najwyższy, czerwony alert przed spiekotą. Media apelują do turystów o ostrożność podczas zwiedzania zabytków.

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bałkany od początku tygodnia mierzą się z kolejną tego lata falą gorąca. W całej Chorwacji obowiązują alerty najwyższego stopnia. W Bułgarii upały spowodowały duży wzrost zagrożenia pożarowego, według straży pożarnej codziennie wybucha co najmniej 10 kolejnych, przy granicy z Turcją spłonęło kilkanaście domów.

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Źródło:
PAP

Burzowa noc w Warszawie. Straż pożarna odnotowała ponad 170 interwencji w związku z pogodą - przekazał oficer prasowy miejskiej straży pożarnej. Jak mówił, na ulicy Popiełuszki na jadący samochód spadło drzewo. Strażacy wyciągnęli cztery osoby. - Dla nas ta noc jeszcze się nie skończyła - zaznaczył. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak wygląda Warszawa po burzach

Tak wygląda Warszawa po burzach

Źródło:
TVN24

Piątkowa nawałnica nad Łodzią spowodowała poważne zniszczenia i sparaliżowała ruch w mieście. Przelewająca się woda doprowadziła do zerwania mostu przy ul. Siewnej.

Zerwany most po nawałnicy

Zerwany most po nawałnicy

Źródło:
TVN24
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W czasie rutynowej misji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX silnik drugiego stopnia uległ awarii - poinformował w piątek Reuters. To spowodowało, że Starlinki zostały umieszczone na niższej wysokości, niż planowano. Według agencji, to pierwsza usterka w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Źródło:
PAP, Reuters

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Lawina ziemna zepchnęła dwa autobusy do rzeki w Nepalu. Pojazdami poruszało się ponad 60 osób, spośród których większość wciąż uznawana jest za zaginione. Akcję ratunkową utrudnia padający bez przerwy deszcz.

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Źródło:
PAP, The Kathmandu Post

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times

Osuwisko zabiło co najmniej 23 osoby na indonezyjskiej wyspie Celebes. Doszło do niego w niedzielę po ulewnych opadach deszczu. W regionie trwa akcja poszukiwawcza - zaginionych pozostaje 35 osób.

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

Źródło:
Reuters, PAP

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła sukces pierwszego lotu rakiety Ariane 6. Nie obyło się bez problemów - w trakcie umieszczania satelitów na orbicie doszło do awarii jednego z systemów. Pojazd ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej i możliwość wynoszenia różnorodnych ładunków na orbitę.

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, PAP, space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

W Andach Peruwiańskich zostały znalezione zwłoki amerykańskiego alpinisty, który w 2002 roku zginął podczas próby wejścia na szczyt Huascaran na zachodzie Peru. Lawina zabiła wówczas wszystkich trzech uczestników wyprawy, ciała jednego z nich wciąż nie odnaleziono.

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Źródło:
PAP

Turysta z Hiszpanii zginął w niedzielę w Parku Narodowym Pilanesberg w RPA. Mężczyznę stratowały słonie. Stało się to po tym, jak zbyt blisko podszedł do stada zwierząt z młodymi - poinformowała we wtorek tamtejsza policja.

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Źródło:
PAP