Naukowcy wciąż nazywają moim imieniem zwierzaki, ale zawsze takie, którymi straszy się dzieci - powiedział Harrison Ford, żartobliwie komentując odkrycie nowego gatunku węża. Naukowcy nadali mu nazwę od imienia słynnego aktora - Tachymenoides harrisonfordi.
Nowy gatunek węża został odkryty przez peruwiańsko-amerykański zespół badaczy w Otishi National Park w Peru. Nazwano go Tachymenoides harrisonfordi na cześć aktora Harrisona Forda, chcąc w ten sposób uhonorować go za wieloletnie zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
Wąż nazwany imieniem Harrisona Forda
Harrison Ford, wiceprzewodniczący proekologicznej organizacji non-profit Conservation International, nazwał tę decyzję "uczącą pokory". Jak przypomniał, jego imieniem nazwano już wcześniej gatunek mrówki oraz pająka. - Ci naukowcy wciąż nazywają moim imieniem zwierzaki, ale zawsze takie, którymi straszy się dzieci - zażartował. - Nie rozumiem. Spędzam czas wolny na haftowaniu, a moim bazyliom śpiewam kołysanki, by nie bały się w nocy - kontynuował.
Jedna z najsłynniejszych postaci odgrywanych przez Harrisona Forda - Indiana Jones - znana jest ze strachu przed wężami. W rzeczywistości jednak aktor wielokrotnie przyznawał, że lubi te zwierzęta i "szybko znalazł nić porozumienia także z tym (nowym gatunkiem)".
- Ten wąż ma oczy, w których można utonąć, i spędza większość dnia, opalając się na brzegu zbiornika z brudną wodą. Prawdopodobnie zostalibyśmy przyjaciółmi we wczesnych latach 60. - żartował aktor. - To przypomina, jak wiele jest wciąż do nauczenia się o naszym dzikim świecie, i że ludzie są jedynie niewielką częścią tej niemożliwie rozległej biosfery - dodał poważniej.
Tachymenoides harrisonfordi
Tachymenoides harrisonfordi to gatunek węża z podrodziny ślimaczarzy (Dipsadinae). Dorosły osobnik osiąga długość ponad 40 centymetrów i jest niegroźny dla ludzi.
- Dla biologa opisywanie nowych gatunków i ogłaszanie ich z nadanymi nazwami to jedna z najważniejszych aktywności w czasie kryzysu bioróżnorodności - podkreślił Edgar Lehr, stojący na czele grupy naukowców, która dokonała odkrycia. - Tylko organizmy, które są znane, mogą być chronione - podkreślił.
Wymieranie gatunków
Naukowcy wyrazili nadzieję, że ich odkrycie - i nazwa nadana wężowi - uwrażliwi na problem, jakim jest globalne wymieranie gatunków. Szczególnie wrażliwe na wymieranie są gady, wśród których co piąty gatunek obecnie uważa się za zagrożony - informuje organizacja Conservation International.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: DFree / Shutterstock