Mięta pieprzowa - co z niej zrobić? Jakie ma właściwości?

Autor:
aw//mro
Źródło:
tvnmeteo.pl
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinach
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/6
tvnmeteo.plAnna Dec i Maja Popielarska o roślinach

Mięta pieprzowa jest ziołem, które warto mieć na parapecie. Jest ceniona ze względu na właściwości lecznicze, jednak ma też szerokie zastosowanie w kuchni. Podpowiadamy, co możesz zrobić z mięty pieprzowej.

● Mięta jest środkiem, który pomoże przy zaburzeniach trawiennych. ● Ciekawą alternatywą dla mięty pieprzowej jest mięta cytrynowa. ● Uprawiając miętę w doniczce nie zapominaj o regularnym podlewaniu.

Mięta pieprzowa

Roślina ta to bylina o prostych, rozgałęziających się pędach, które osiągają wysokość nawet metra. Ma jajowate liście o zaostrzonych końcach i brzegach z ząbkami. Kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia. Pojawiają się wtedy drobne, jasnofioletowe kwiaty. W smaku jest intensywna, wręcz pikantna.

Mięta cytrynowa

Ta odmiana mięty, która ma silny cytrusowy aromat. Dzięki niemu sprawdza się idealnie jako dodatek do lemoniady, wody czy drinków. Uważana jest za najsłodszą z mięt. Ma też niewielką zawartość metanolu.

Jak dbać o miętę w doniczce?

Pamiętaj, żeby nie ustawiać doniczki z miętą w pełnym słońcu. Lepsze będzie stanowisko z lekkim cieniem. Na dnie doniczki dobrze jest przygotować warstwę drenażową. Jak podlewać miętę? Regularnie, ale należy uważać, żeby jej nie przelać. 

Jak przycinać miętę? Liście podbierać można dowolnie w ramach potrzeb. Dobrze jest jednak przyciąć roślinę. Najlepiej w okresie jej kwitnienia. Wtedy też należy uciąć kwiaty - zanim zdążą rozkwitnąć.

Jak rozmnożyć miętę? 

Wystarczy z rośliny odciąć 10-centymetrowy pęd. Powinien on mieć co najmniej trzy zdrowe liście. Sadzonkę umieszcza się w letniej, przefiltrowanej wodzie. Można do niej dodać odrobinę węgla drzewnego. Słoik czy szklankę dobrze jest postawić w ciepłym, ale zacienionym miejscu. Następnie należy codziennie wymieniać wodę, a gdy sadzonka puści korzonki i osiągną one długość około centymetra, trzeba roślinę przełożyć do doniczki.

Jak suszyć miętę? 

Umytą i wysuszoną miętę należy związać w pęczki. Można je suszyć na świeżym powietrzu. Trzeba wtedy pamiętać, żeby nie wystawiać listków na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dobrze jest schować zioła na noc i podczas dni deszczowych, żeby nie chłonęły wilgoci. Łatwiej jest powiesić je na sznurku pod sufitem w domu - najlepiej w spiżarni lub na poddaszu. Ważne, żeby nie było to miejsce o wysokiej wilgotności i intensywnych zapachach.

Mięta - właściwości

Najważniejszym składnikiem mięty pieprzowej jest olejek eteryczny i jego składnik - mentol. Mięta ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Pomoże na zaburzenia trawienne, wzdęcia czy zatrucia pokarmowe.

Z mięty pozyskiwany jest również olejek miętowy, który jest dodatkiem do napojów. Wykorzystywany jest też w przemyśle kosmetycznym oraz w aromaterapii. Olejek miętowy jest też jednym z olejków polecanych na komary.

Czy mięta szkodzi na wątrobę? Mięta ma dobry wpływ na działanie wątroby.

Co zrobić z mięty?

Miętę przede wszystkim można pić jak herbatę. W sklepach dostępne są torebki z miętą. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zalanie wrzątkiem kilku świeżych liści mięty. Po chwili można dodać plaster cytryny i łyżeczkę miodu dla smaku. Mięta może być też dodatkiem do drinków czy lemoniady.

Syrop, sok z mięty - przepis

Ciekawym rozwiązaniem jest przygotowanie syropu, który możesz wykorzystać do herbaty lub innych napojów. Wystarczy do garnka wlać dwa litry wody i dodać kilogram cukru oraz sok z czterech cytryn. Zagotuj tę mieszankę. Następnie wyłącz gaz i dodaj do garnka około 40-50 gałązek mięty - opłukanych i osuszonych. Przypilnuj, żeby woda przykryła wszystkie gałązki, przykryj garnek i odstaw go na dobę. Później przelej całość przez sito i gałęzie wyrzuć. Syrop zagotuj jeszcze raz i przelej go do butelek lub słoików.

Nalewka z mięty to kolejna opcja do przetworzenia mięty. Działa ona rozkurczowo i przeciwzapalnie.

ZOBACZ >> ● Zioła w doniczce - najpopularniejsze zioła do kuchni i na balkon ● Kwiaty balkonowe wieloletnie - kwitnące, zimozielone rośliny wieloletnie, iglaki, krzewy, drzewa ● Drzewka na balkon - jakie wybrać i jak je pielęgnować?

Autor:aw//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości