Sposoby na komary - domowe i ze sklepu

[object Object]
Jedni stawiają na opryski, inni na naturę. Jak miasta walczą z "inwazją komarów"?Fakty TVN
wideo 2/23

Sposoby na komary mają różną skuteczność. Olejki zapachowe są naturalne i bezpieczne, ale nie mogą konkurować ze środkami wynalezionymi przez naukowców do walki z malarią. Sprawdź, jak odstraszyć komary we własnym ogrodzie, a po które środki sięgnąć, gdy wybierasz się na egzotyczną wyprawę.

Komary przywabia zwiększone stężenie CO2 w wydychanym powietrzu, składniki ludzkiego potu oraz ciepło naszego ciała.Wiele olejków zapachowych odstrasza komary, między innymi lawendowy, cytronelowy i bazyliowy.Zdaniem naukowców najskuteczniejszy środek w walce z komarami to DEET.Zażywanie witaminy D nie odstrasza komarów.

Sposoby na komary – repelenty Komary potrafią dokuczyć w letnie wieczory. Wyganiają nas z ogrodu czy znad rzeki, nie pozwalają posiedzieć wieczorem przy grillu, w nocy uniemożliwiają sen. Są uciążliwe, bo bzyczą, ale przede wszystkim gryzą – a w zasadzie kłują, ponieważ mają aparaty gębowe kłująco-ssące. Po ukąszeniu na skórze pozostaje swędzący bąbel. Samice komarów – to one atakują ludzi – doskonale wiedzą, gdzie nas szukać. Przywabia je zwiększone stężenie CO2 w wydychanym powietrzu oraz składniki ludzkiego potu. Owady te stosują również termodetekcję, czyli lokalizują swoją ofiarę wyczuwając temperaturę. To dlatego na ukąszenia komarów bardziej narażeni są młodzi mężczyźni, dzieci i kobiety podczas owulacji. Najskuteczniejszym sposobem na komary są repelenty – środki, które odstraszają niepożądane w danym miejscu organizmy żywe. Repelenty mogą mieć różną postać: aerozolu, kremu, emulsji, pudru czy olejku do opalania. Ich skuteczność zmniejsza jednak wiele czynników, między innymi pocenie się, wysoka temperatura i silny wiatr.

Domowe sposoby na komary

Ludzie od wieków używają substancji naturalnych do odstraszania insektów. Korzystano z dymu, smoły, właściwości roślin i wcieranych w skórę olejków. Naukowcy nadal poszukują kolejnych roślin, które mogłyby być źródłem olejków o odstraszającym działaniu. Zapach to jeden ze sposobów na komary w domu. Możemy sadzić rośliny, ale i wykorzystywać same olejki, np. skrapiając nimi moskitiery.

Inwazja komarówPAP / TVN24

Jaki zapach odstrasza komary?

Lista zapachów, których nie lubią komary, jest długa. Są tu aromaty naprawdę przyjemne i takie, za którym ludzie też nie przepadają: Olejek cytronelowy

Ma przyjemny, świeży zapach, a odstrasza nie tylko komary, również kleszcze, muchy i pchły. Olejek otrzymuje się z trawy cytronellowej. Środki repelentowe z tym składnikiem występują w postaci ciekłej (do pryskania na skórę lub ubrania) i stałej (w świecach zapachowych). Te, które wykorzystać można bezpośrednio na skórę, mają stężenie 5-15 proc. Zapewniają ochronę przez okres od pół godziny do dwóch. Olejek lawendowyDo wytwarzania olejku wykorzystuje się różne gatunki lawendy. Najskuteczniejsza jest jednak lawenda szerokolistna L. latifolia, która jest źródłem olejku spikowego o dużej zawartości kamfory. Według badań wykazuje ona najlepsze właściwości repelentne w stosunku do komarów. Występuje w stężeniu sześciu procent, a czas ochrony, jaki zapewnia, to około 30 minut. Olejek lawendowy ma dodatkową cenną właściwość – przyspiesza gojenie i łagodzi podrażnienia po ukąszeniu. Olejek mięty pieprzowej

Olejek ten ma dużą zawartość mentolu, a otrzymuje się go z różnych gatunków mięty. Badania wykazują, że ma silne właściwości odstraszające wiele rodzajów komarów. Szczególnie skuteczny jest w stosunku do gatunku, który jest odpowiedzialny za roznoszenie pierwotniaków wywołujących malarię w Indiach.Olejek bazyliowyTak, to ta sama bazylia, której używa się jako przyprawy. Olejek z niej otrzymywany dobrze odstrasza komary. Najlepszy jest olejek pozyskiwany z bardzo popularnej również w Polsce bazylii właściwej.Olejek z eukaliptusa cytrynowegoPozyskuje się go z drzewa eukaliptusowego. Wykorzystywany jest od ponad 140 lat. Czas ochrony przeciw komarom, jaki zapewnia, to maksymalnie godzina.PMD

Ma najwyższą skuteczność spośród wszystkich olejków roślinnych. Charakteryzuje się lekko mentolowym zapachem. Ma też wysokie stężenie sięgające 20-30 proc. Z badań wynika, że jest tak samo skuteczny jak DEET. Jak odstraszyć komary? Preparaty chemiczne W sklepach znajdziemy wiele preparatów na komary, wykorzystujące substancje chemiczne. Pamiętaj – zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu produktu.DEET

To zdaniem naukowców najskuteczniejszy środek w walce z komarami, kleszczami i moskitami. Powstał w 1946 roku, a stworzyli go badacze z departamentu rolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Do jego odkrycia przyczyniło się doświadczenie zdobyte podczas II wojny światowej w walkach prowadzonych w wilgotnych lasach zwrotnikowych. Im wyższe stężenie DEET, tym dłuższy czas ochrony. Stężenie powyżej 50 proc. nie wydłuża już czasu działania. Dla wielu osób problematyczny może być fakt, że preparaty z DEET mają dość nieprzyjemny zapach, a z powodu oleistej konsystencji mogą powodować uszkodzenie tkanin syntetycznych.IR3535Ten preparat również ma wysoką skuteczność i działa do kilku godzin. Dodatkowo nie ma zapachu i koloru. Słabiej radzi sobie z naszymi rodzimymi kleszczami.IkarydynaTo najnowszy produkt do odstraszania owadów, wynaleziony w 1980 roku. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje go do walki z malarią. Najlepsze właściwości wykazuje względem much, pcheł i komarów.Permetryna

Substancja ta jest wykorzystywana między innymi do impregnowania ubrań, butów, moskitier, sprzętu biwakowego. Ma właściwości nie tylko repelentne, ale też owadobójcze. Co odstrasza komary w nocy? Sposobem najprostszym i bardzo skutecznym są moskitiery. Można nimi zabezpieczyć okna albo rozwiesić je nad łóżkiem. Jeżeli wybieramy się w podróż do egzotycznego kraju, gdzie warunki mieszkaniowe mogą być różne, warto zabrać ze sobą turystyczną moskitierę fabrycznie impregnowaną permetryną. Inną metodą jest stosowanie naturalnych olejków eterycznych. Moskitiera jest jednak najlepszą barierą, która sprawia, że owady nie wlecą do mieszkania i nie obudzi nas brzęczenie ani ugryzienie komara.

Sposoby na komary przy grillu

Na komary odstraszająco działa dym. Planując grill warto zaopatrzyć się w spirale i świece zawierające insektycydy. Niezastąpionym sposobem będzie tu też przykrycie jak największej powierzchni ciała – długie nogawki i rękawy, osłona głowy i karku, a także kryte obuwie.

Jeżeli często spędzasz czas w ogrodzie, pamiętaj, żeby co najmniej raz w tygodniu opróżnić i wyszorować wszystkie przedmioty zawierające wodę. Mogą to być wiadra, donice, zabawki, baseny, fontanny dla ptaków czy pojemniki na śmieci.

Witamina B na komary

Często pojawiają się informacje o witaminie B, która ma być rzekomo repelentem przeciw komarom. Niestety, badania naukowe nie potwierdzają, by witamina B zmniejszała zainteresowanie komarów człowiekiem. Dodatkowa suplementacja tej witaminy nie sprawi zatem, że komary będą nas omijać.

Zwierzęta pomocne w walce z komarami Nie możemy również zapominać o naturalnych wrogach komarów. Są to między innymi znienawidzone przez wiele osób pająki. W ostatnich latach mówi się też coraz częściej o dużej roli jerzyków w walce z plagą komarów. Jeden jerzyk, jaskółka czy nietoperz w ciągu jednego dnia potrafi zjeść kilkadziesiąt tysięcy owadów. Dlaczego chronić się przed komarami? W Polsce dotychczas opisanych zostało około 50 gatunków komarów. Na świecie jest ich około 3500. Swędzące bąble to niejedyny powód, dla którego należy się przed nimi chronić. Są też poważniejsze. Komary są roznosicielami groźnych dla naszego zdrowia i życia patogenów: pasożytów, bakterii i wirusów, takich jak:- malaria,- gorączka Zachodniego Nilu,- żółta febra,- filarioza,- zapalenie mózgu,- myksomatoza,- denga.

Ukłucia komarów mogą być również przyczyną reakcji alergicznych na białka znajdujące się w ich ślinie. Możliwe objawy to kilkucentymetrowe obrzęki oraz reakcje pęcherzowe z gorączką i złym samopoczuciem. Domowe sposoby na ugryzienie komara Jeżeli nie uda nam się dostatecznie zabezpieczyć przed atakiem komarów i dojdzie do ukłucia, na ciele pojawi się najpewniej bąbel. To naturalna reakcja organizmu na związki zawarte w ślinie tego owada. Naturalne jest też to, że miejsce po ukłuciu swędzi.

Malaria roznoszona jest przez komaryPAP

Lekarze zalecają przyłożenie w miejsce ukłucia czegoś zimnego albo polanie go zimną wodą z kranu. To pomoże w powstrzymaniu się od drapania. Skuteczne są również preparaty łagodzące świąd, które można kupić w aptekach.

Dlaczego komary mnie gryzą?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Badania wykazują, że atrakcyjność człowieka dla komara jest zależna od wielu czynników: gatunku samego komara i jego liczebności w danym otoczeniu, wieku, płci i składu potu potencjalnego żywiciela.

Autor: aw / Źródło: "Nauki inżynierskie i technologiczne", "Klinika pediatryczna", ebis.ibe.edu.pl, CDC, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości