Wynalazki Leonarda da Vinci: rower, helikopter, spadochron

Źródło:
PWN, “Leonardo da Vinci”
Niektóre dzieła Leonarda da Vinci
Niektóre dzieła Leonarda da Vincidomena publiczna
wideo 2/3
Niektóre dzieła Leonarda da Vincidomena publiczna

Leonardo da Vinci - jeden z najsłynniejszych artystów, prawdziwy człowiek Renesansu, wynalazca. Jego dzieła - tak obrazy, jak i wynalazki - bardzo często wyprzedzały epokę. Inspiracje najczęściej czerpał z natury. 

● Leonardo da Vinci żył 67 lat, ale odcisnął swoje piętno na wielu dziedzinach życia przełomu XV i XVI wieku - malarstwie, ówczesnym teatrze, naukach inżynieryjnych, czy wreszcie wojskowości.

● Da Vinci zasłynął swoimi dziełami: “Mona Lisą”, "Ostatnią Wieczerzą", czy znajdującą się w polskiej kolekcji “Damą z gronostajem”, do dziś uznawanymi za przykłady ponadczasowego malarskiego geniuszu.

● Znaczna część notatek sporządzanych przez całe życie przez Leonarda da Vinci jest dostępna online.

Kim był Leonardo da Vinci?

Leonardo da Vinci był nieślubnym dzieckiem urodzonym w 1452 roku w toskańskiej miejscowości Vinci niedaleko Florencji we Włoszech. Status nieślubnego dziecka nie pomagał mu w zdobyciu dobrego wykształcenia, ale nie przeszkodził w zdobywaniu szerokiej wiedzy z różnych dziedzin. W wieku 15 lat da Vinci został uczniem florenckiego malarza Andrei del Verrocchio. Tam rozwijał swoje umiejętności artystyczne. 

W 1482 roku przeniósł się do Mediolanu, gdzie m.in. pracował jako inżynier wojskowy dla księcia Ludwika Sforzy i rozwijał swoje wojenne maszyny. W Mediolanie spędził 17 lat. Później podróżował do Rzymu, Wenecji, czy Paryża, gdzie pracował nad wieloma projektami, koncentrując się przede wszystkim na sztuce i studiach anatomicznych. Da Vinci zostawił po sobie wiele ponadczasowych dzieł sztuki i wyprzedzających epokę wynalazków. Zmarł w 1519 roku we Francji, w wieku 67 lat.

Notatki Leonarda da Vinci, co w nich jest i gdzie je znajdziemy?

Leonardo da Vinci był człowiekiem niezwykle ciekawym świata, o bardzo szerokim wachlarzu zainteresowań. Przez niemal całe życie prowadził bardzo dokładne i wyczerpujące notatki ze swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami, projektami, ale też sprawami przyziemnymi i codziennymi - jak listy zakupów czy zestawienia wydatków. Pisał je tzw. pismem lustrzanym, wyglądającym jak odbicie pisma w lustrze. Wynikało to najprawdopodobniej z jego leworęczności - pisząc pismem lustrzanym unikał rozmazywania tekstu dłonią bezpośrednio po jego zapisaniu.

Do obecnych czasów nie przetrwały wszystkie notatki. Z jego notesów przez lata wyrywano kartki, które trafiały pojedynczo bądź po kilka do prywatnych zbiorów. Dziś wiadomo o istnieniu kilku tysięcy stron zapisanych ręką geniusza. Na szczęście w większości są one dostępne w publicznych zbiorach. A dostęp do nich jest całkiem łatwy - ponieważ zostały zdigitalizowane.

Kodeks Atlantycki - największy zbiór, który powstał w latach 1489-1492. Kodeks Forester - zbiór z lat 1487-1490. Traktat o locie ptaków - powstał na przełomie XV i XVI wieku.

Historia wyciągnie do nas rękę (rycina z projektem Da Vinci)wikipedia.org

Wynalazki Leonarda da Vinci

Leonardo da Vinci wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z malarstwem. Niewątpliwe każdy zna jego największe dzieła: “Monę Lisę”, “Ostatnią wieczerzę” czy pozostającą w polskiej kolekcji “Damę z gronostajem”. Trzeba jednak pamiętać, że da Vinci w swoim życiu wykonał więcej projektów technicznych niż tych związanych ze sztuką. 

Rower Leonarda da Vinci. Z postacią artysty związana jest historia roweru. Mówi się, że to właśnie da Vinci miał pierwszy wizję pojazdu, przypominającego rower. Miał on mieć dwa koła, szprychy, kierownicę, zębatkę, łańcuch i mechanizm korbowy. Szkic tego wehikułu odnaleziony został jednak dopiero w 1974 roku. Przez wcześniejsze stulecia był jednak ukryty i trudno powiedzieć, że mógł mieć wpływ na powstanie roweru. Za pierwszy rower na świecie uważa się natomiast ten, który został wynaleziony w 1817 roku przez niemieckiego barona Karla von Draisa. Był to pierwszy dwukołowy środek transportu, który napędzany był przez człowieka.

Da Vinci stworzył wiele projektów maszyn latających. Jedną z nich - wyróżniającą się, ponieważ nie jest próbą naśladowania ruchu ptasich skrzydeł - jest helikopter, nazywany również śrubą powietrzną. Projekt wymyślony został najprawdopodobniej na potrzeby teatru i zapierających dech w piersi efektów, z których słynął Leonardo na początku pobytu w Mediolanie. Mechanizm składał się ze spiralnie skręconego płótna, drewnianych słupków i drutu. Cała ta machineria powinna wirować wokół osi i - w teorii - wznosić się. Niestety twórca nie wspomina, gdzie i jak miałby w tym wszystkim odnaleźć się pilot.

Leonardo da Vinci helikopterWikimedia Commons

Leonardo fascynował się lotnictwem. Jego najsłynniejszym wynalazkiem była właśnie maszyna latająca, która inspirowana była nietoperzami, latawcami i ptakami. Rama maszyny miała rozpiętość skrzydeł przekraczającą 33 stopy, rama była sosnowa i pokryta jedwabiem. Aby napędzić skrzydła, pilot leżący na desce, miał pedałować korbą. 

Leonardo da Vinci maszyna latającaWikimedia Commons

W związku z tym, że da Vinci tworzył wiele projektów maszyn latających, powstał też awaryjny środek ucieczki, czyli spadochron. W jego opisie można przeczytać o lnianym namiocie z uszczelnionymi wszystkimi otworami. Czasza więc była trójkątna, a nie zaokrąglona jak obecnie. Wynalazek nigdy nie został zbudowany i przetestowany przez da Vinci. Za oficjalnego wynalazcę spadochronów uważa się Sebastoiana Lenormanda.

Maszyny wojenne Leonarda da Vinci. Najsłynniejszą z nich jest czołg. Wyglądem przypomina on żółwia połączonego ze statkiem kosmitów. Pancerz zbudowany jest z metalowych płyt, które dzięki ukośnemu położeniu miały lepiej odbijać naboje. Machineria miała być napędzana siłą mięśni załogi (która mogła liczyć do ośmiu osób). W projekcie był jednak błąd, odwrotnie ułożone koła zębate. Uznaje się, że jest on celowy, aby nikt nie mógł bez poprawek twórcy zbudować maszyny.

Leonardo da Vinci czołgWikimedia Commons

Poza czołgiem wśród wojennych wynalazków były również działo wielolufowe, które można uznawać za pierwowzór karabinu maszynowego, działo parowe, wielką kuszę na kołowym podwoziu, a nawet sprzęt do nurkowania. Leonardo był też twórcą zamku kołowego. Mechanizm ten pozwalał na wykrzesanie iskry zapalającej proch na przykład w muszkiecie. 

Źródło: PWN, “Leonardo da Vinci”, da-vinci-inventions.com, histmag.org

Bibliografia:

encyklopedia.pwn.pl - "Leonardo da Vinci" “Leonardo da Vinci”, Walter Isaacson da-vinci-inventions.com histmag.org "Latajacy cyrk Leonarda da Vinci"

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: PWN, “Leonardo da Vinci”

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia/public domain

Pozostałe wiadomości

Za kilka dni w Polsce będzie ponad 20 stopni, a to za sprawą atlantyckiego huraganu Kirk. Jak długo utrzyma się ciepła aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie ponad 20 stopni. Jak długo?

Pogoda na 16 dni: będzie ponad 20 stopni. Jak długo?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W naszą stronę zmierza Kirk, który obecnie jest huraganem. Na jego trasie znajdzie się Portugalia, Hiszpania, Francja, a w czwartek przemieści w stronę północnych Niemiec i Polski. Cyklon Kirk nie pozostanie bez wpływu na pogodę w naszym kraju.

Huragan Kirk zmierza w naszą stronę. Spowoduje duże zamieszanie w pogodzie

Huragan Kirk zmierza w naszą stronę. Spowoduje duże zamieszanie w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek rano w części kraju występują mgły. Miejscami widzialność jest ograniczona do 100 metrów. IMGW wydał ostrzeżenia przed gęstymi mgłami. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Poranne mgły w części kraju. Widzialność jest ograniczona

Poranne mgły w części kraju. Widzialność jest ograniczona

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W poniedziałek 7.10 będzie pochmurno z rozpogodzeniami. W całym kraju odczujemy komfort termiczny, a warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 7.10. Słońce może wyjrzeć zza chmur

Pogoda na dziś - poniedziałek, 7.10. Słońce może wyjrzeć zza chmur

Źródło:
tvnmeteo.pl

W dotkniętej przez powodzie Bośni i Hercegowinie trwają poszukiwania zaginionych osób. Największe zniszczenia odnotowano w miejscowości Jablanica. Tam woda wyrzuciła w stronę zabudowań kilka tysięcy ton kamieni z pobliskiego kamieniołomu. W związku z prośbą o pomoc wystosowaną przez Bośnię i Hercegowinę, Polska jest gotowa wysłać grupę poszukiwawczo-ratowniczą MUSAR .

Ratownicy przekopują gruzy w poszukiwaniu ocalałych. Polscy strażacy oferują pomoc

Ratownicy przekopują gruzy w poszukiwaniu ocalałych. Polscy strażacy oferują pomoc

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Od piątku w zachodniej Grecji mocno pada. Ulewy spowodowały podtopienia i liczne szkody. Jedna osoba zginęła. Front, który przyniósł obfite opady deszczu, przesuwa się na wschód i powoli słabnie - podkreślili w niedzielę meteorolodzy.

Woda porwała ochroniarza wraz z budką strażniczą. Nie żyje 52-latek

Woda porwała ochroniarza wraz z budką strażniczą. Nie żyje 52-latek

Źródło:
PAP, neoskosmos.com

Jaszczurka Gekko gecko, należąca do rodziny gekonowatych, wykrywa wibracje o niskiej częstotliwości za pomocą woreczka (części ucha wewnętrznego). Według badaczy z University of Maryland, pełni on odrębną, ale uzupełniającą funkcję w stosunku do zwykłego układu słuchowego tych gadów.

Odkryto "szósty zmysł" u jaszczurek. Za co jest odpowiedzialny

Odkryto "szósty zmysł" u jaszczurek. Za co jest odpowiedzialny

Źródło:
phys.org

- Grzyby są znacznie bliżej spokrewnione ze zwierzętami niż z roślinami. Grzyby i zwierzęta mają wspólnego przodka, który wyglądał zapewne jak ameba, był pełzakiem, a rośliny są bardzo, bardzo daleko od niego - powiedziała doktor habilitowana Marta Wrzosek, wykładowczyni na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dlatego, podobnie jak zwierzęta, grzyby się poruszają, porozumiewają i uprawiają seks.

Grzyby rozmawiają ze sobą i uprawiają seks

Grzyby rozmawiają ze sobą i uprawiają seks

Źródło:
PAP

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w czwartek 10 października sonda Europa Clipper wybierze się w długą podróż do Europy - księżyca Jowisza. Zostanie wystrzelona na pokładzie rakiety SpaceX Falcon Heavy z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie.

Żeby dotrzeć do Europy, musi pokonać miliardy kilometrów

Żeby dotrzeć do Europy, musi pokonać miliardy kilometrów

Źródło:
PAP, NASA

Na północy Peru odkryto kości 43 dzieci, które kilkaset lat temu zostały prawdopodobnie złożone w ofierze bogom - podały peruwiańskie media.

Kości ponad 40 dzieci odnalezione w Peru

Kości ponad 40 dzieci odnalezione w Peru

Źródło:
PAP

Niedźwiedź zaatakował zbierającego grzyby mężczyznę na Słowacji. 63-latek poniósł śmierć - poinformowała w sobotę policja. Do zdarzenia doszło w lesie w okolicach Liptowskiego Mikułasza.

Zbierał grzyby, gdy zaatakował go niedźwiedź. Nie żyje 63-latek

Zbierał grzyby, gdy zaatakował go niedźwiedź. Nie żyje 63-latek

Źródło:
PAP, topky.sk, RDLP

Dziesięć lat temu na pokrytej wieloletnią zmarzliną Syberii pojawiły się tajemnicze kratery. Powstały w wyniku gigantycznych eksplozji. Naukowcy od dawna zastanawiali się, dlaczego takie kratery występują tylko w tym regionie. Wreszcie brytyjskim i hiszpańskim badaczom udało się rozwikłać zagadkę.

Eksplodujące kratery na Syberii. Rozwikłano ich zagadkę

Eksplodujące kratery na Syberii. Rozwikłano ich zagadkę

Źródło:
livescience.com

W tym roku powodzie dotknęły 4,4 mln mieszkańców Afryki Zachodniej i Środkowej - donosi Organizacja Narodów Zjednoczonych. Z ich powodu zginęło co najmniej tysiąc osób. Przedłużająca się pora deszczowa spowodowała też w tej części kontynentu wzrost zachorowań na malarię.

Dwa miesiące i tylko pięć dni bez deszczu. Potworne konsekwencje przedłużającej się pory deszczowej

Dwa miesiące i tylko pięć dni bez deszczu. Potworne konsekwencje przedłużającej się pory deszczowej

Źródło:
PAP, ONZ

W czwartek do Tajwanu dotarł tajfun Krathon. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do czterech, a około 700 osób zostało rannych. 20 tysięcy domów na wyspie wciąż nie ma prądu. W wyniku ulewnych opadów deszczu powstały osunięcia ziemi.

"Dziwna burza" zabiła cztery osoby

"Dziwna burza" zabiła cztery osoby

Źródło:
PAP, AFP

Trzęsienie ziemi zarejestrowano w niedzielę rano miejscowego czasu w pobliżu Wellington, stolicy Nowej Zelandii - poinformowała rządowa instytucja monitorująca aktywność sejsmiczną GeoNet. Dodała, że miało magnitudę 5,7.

Trzęsienie ziemi w pobliżu stolicy Nowej Zelandii

Trzęsienie ziemi w pobliżu stolicy Nowej Zelandii

Źródło:
Reuters, USGS

Podczas grzybobrania warto pamiętać o pewnych zasadach, które pozwolą nam bezpiecznie wrócić do domu z koszem smakowitych leśnych skarbów. Co zrobić, jeśli nie znamy jakiegoś grzyba, jak się ubrać do lasu i w nim nie zgubić?

"Starajmy się nie popaść w amok grzybobrania"

"Starajmy się nie popaść w amok grzybobrania"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Zooplankton, czyli niewielkie organizmy zwierzęce zamieszkujące wodne ekosystemy, odżywia się bakteriami. Dlatego amerykańscy badacze chcieli go wykorzystać do walki z bakteriami kałowymi występującymi w wodach słodkich i słonych. Okazało się jednak, że bakterie kałowe nie "smakują" zooplanktonowi.

Zooplankton żywi się bakteriami, ale tych kałowych nie tknie

Zooplankton żywi się bakteriami, ale tych kałowych nie tknie

Źródło:
PAP, journals.asm.org

Półwysep Antarktyczny w ciągu ostatnich blisko 40 lat zazielenił się w dramatycznym tempie - donoszą brytyjscy naukowcy po przeanalizowaniu danych satelitarnych. Tylko w latach 2016-2021 proces ten przyspieszył o ponad 30 procent. Badacze zwracają też uwagę na pilną potrzebę głębszego zbadania tego problemu.

Mapy satelitarne pokazują, jak zazielenia się Antarktyda. "Poważne obawy"

Mapy satelitarne pokazują, jak zazielenia się Antarktyda. "Poważne obawy"

Źródło:
University of Exeter, tvnmeteo.pl

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o możliwości zaobserwowania w weekend zorzy polarnej w Polsce. To za sprawą ostatniej aktywności rozbłysków słonecznych. Miniona noc przyniosła rozczarowanie. Jak będzie w nocy z soboty na niedzielę? Sprawdź najnowsze prognozy.

Co z zorzą polarną? "Nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać"

Co z zorzą polarną? "Nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pogoda w Tatrach w ostatnich dniach jest wymagająca. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) udzielili pomocy 16 turystom, poszkodowanym między innymi na Rysach. Wysoko w górach szlaki są oblodzone i zalega tam cienka warstwa śniegu.

Seria wypadków w Tatrach. "Nie poradzili sobie ze śniegiem i lodem"

Seria wypadków w Tatrach. "Nie poradzili sobie ze śniegiem i lodem"

Źródło:
PAP, TOPR

Na terenach na południu kraju wciąż usuwane są skutki wrześniowej powodzi. Kataklizm spowodował wiele szkód - czyha tam wiele zagrożeń, także dla naszego zdrowia. Dotyczy to również grzybów. Dlaczego nie powinniśmy ich tam zbierać? Tłumaczyła mykolog doktor habilitowana Marta Wrzosek.

"Szczególnie unikajmy tych miejsc". Gdzie nie zbierać grzybów

"Szczególnie unikajmy tych miejsc". Gdzie nie zbierać grzybów

Źródło:
PAP

Policja z miasta Sterling Heights nieopodal Detroit otrzymała nietypowe wezwanie od pewnej kobiety. Pod jej samochodem znajdował się ponadmetrowy aligator. Zdaniem funkcjonariuszy, gad był trzymany nielegalnie jako zwierzę domowe.

"Wszyscy mówili mi: pod twoim samochodem jest aligator"

"Wszyscy mówili mi: pod twoim samochodem jest aligator"

Źródło:
PAP, UPI, The Detroit News

Schronisko dla słoni, które położone jest w pobliżu miasta Chiang Mai w północnej Tajlandii, zostało całkowicie zalane przez wody powodziowe. Pracownikom rezerwatu udało się uratować większość zwierząt, ale niektóre z nich zostały porwane przez żywioł. Według władz Elephant Nature Park, to najgorsza powódź w historii tego regionu.

"To największa ewakuacja, jaką kiedykolwiek przeprowadziliśmy"

"To największa ewakuacja, jaką kiedykolwiek przeprowadziliśmy"

Źródło:
Reuters, Elephant Nature Park, CNN

Nowe dane dostarczone przez naukowców sugerują, że ekstremalne zjawiska typu El Nino będą w przyszłości dwa razy częstsze. Ostatnie badania nad starożytnym plantkonem potwierdziły to, co wcześniej pokazywały już modele klimatyczne.

Starożytny plankton ma nam coś do powiedzenia o przyszłości El Nino

Starożytny plankton ma nam coś do powiedzenia o przyszłości El Nino

Źródło:
PAP, WWF

Do 213 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych huraganu Helene w Stanach Zjednoczonych. W kraju nadal ponad 700 tysięcy osób nie ma dostępu do prądu.

Zginęło ponad 200 osób, a naprawa szkód "potrwa lata"

Zginęło ponad 200 osób, a naprawa szkód "potrwa lata"

Źródło:
BBC, CNN, PoweOutage.us

Po gwałtownej pogodzie, jaką przyniósł nam wrzesień, nadeszła chwila spokoju. Czy październik pokaże nam bardziej przyjazne oblicze jesieni? O tym, jak w różnych modelach meteorologicznych rysują się kolejne tygodnie, opowiada synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Czy czeka nas złota polska jesień? Synoptyk o najnowszych wyliczeniach modeli

Czy czeka nas złota polska jesień? Synoptyk o najnowszych wyliczeniach modeli

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowcy odkryli nowy gatunek motyla z rodziny przeziernikowatych. Owad pochodzi z Ameryki Południowej, ale po raz pierwszy zaobserwowano go prawie 7000 kilometrów od miejsca pochodzenia, w Walii. Aby ustalić jego pochodzenie, badacze musieli przeprowadzić szeroko zakrojone śledztwo.

Ten motyl pochodzi z dżungli. Odkryto go w... walijskim salonie

Ten motyl pochodzi z dżungli. Odkryto go w... walijskim salonie

Źródło:
Natural History Museum

Voyager 2 stracił ważny instrument pomiarowy, jednak nie doszło do tego w wyniku kosmicznej katastrofy. NASA zdecydowała się na wyłączenie systemu badania plazmy z powodu kurczących się zapasów paliwa. Inżynierowie mają nadzieję, że dzięki temu misja Voyagera 2 się wydłuży.

Voyager 2 leci dalej, ale bez ważnego systemu

Voyager 2 leci dalej, ale bez ważnego systemu

Źródło:
NASA

W czwartek doszło do największego w tym cyklu rozbłysku słonecznego. Zjawisko zaliczone zostało do klasy X9.05 i, co istotne, doszło do niego w centralnej względem Ziemi części tarczy słonecznej. Oznacza to, że może on doprowadzić do powstania sporej burzy geomagnetycznej, a co za tym idzie, także zorzy polarnej.

Najsilniejszy rozbłysk na Słońcu w tym cyklu. Skierowany "prawie centralnie w stronę Ziemi"

Najsilniejszy rozbłysk na Słońcu w tym cyklu. Skierowany "prawie centralnie w stronę Ziemi"

Źródło:
Space Weather Live, "Z głową w gwiazdach", space.com