Kurpie - zabytki, atrakcje, kultura

Źródło:
TVNmeteo
Kadziło. Skansen Zagroda Kurpiowska piotrbb / Shutterstock.com

Kurpie (Kurpiowszczyzna) to region na północ od Warszawy, na granicy Mazowsza i Mazur. Kurpie to również nazwa grupy etnicznej zamieszkująca tereny Puszczy Zielonej i Białej, znanej ze swojej unikalnej kultury, sztuki i tradycji. Podpowiadamy, co warto zobaczyć na Kurpiach.

Kurpie - region na pograniczu Mazowsza i Mazur, ze stolicą w Kadzidle.Kurpie - grupa etniczna zamieszkująca w Puszczy Zielonej i Puszczy Białej o oryginalnym folklorze, obejmującym m.in. charakterystyczne wycinanki kurpiowskie i chaty kurpiowskie.Turystycznie Kurpie atrakcyjne są dla amatorów etnografii, dzięki licznym skansenom i muzeum w tym regionie, oraz miłośnikom przyrody, którzy mają do wyboru szlaki piesze, rowerowe i kajakowe.

Kurpie (Kurpiowszczyzna) to region Polski na północ od Warszawy, obejmujący fragmenty trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, między rzeką Narwią, Pisą i Orzycem. Kurpie to jednak nie tylko nazwa regionu, ale i ludzi, którzy zamieszkują Puszczę Zieloną i Puszczę Białą. Stolicą Kurpi jest Kadzidło.

Równina Kurpiowska to obejmuje okolice Myszyńca, Ostrołęki, Nowogrodu i Kolna, położony w widłach rzek Orzyc, Pisa, Bug i Narew.

Kurpie - grupa etniczna

Kurpie nazywani są tak od kurpsi - obuwia wyplatanego z lipowego łyka, które kiedyś nosili. Sami nazywali siebie Puszczakami, od terenów Puszczy Zielonej i Puszczy Białej, na których mieszkają do dziś. Pierwsze ślady osadnictwa Kurpiów na tych terenach sięgają XII wieku. W przeszłości Kurpie zajmowali się tym, co wiązało się z ich miejscem zamieszkania. Byli więc myśliwymi, rudnikami, bartnikami.

Kurpie to grupa etniczna o bardzo bogatej i niepowtarzalnej kulturze, która obejmuje mowę, stroje, obyczaje, tańce, śpiewy, twórczość, a nawet sposób budowy chat. Tradycje kurpiowskie są pielęgnowane wśród mieszkańców Kurpiowszczyzny do dziś, przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie. 

Kurpie - charakterystyka regionu

O atrakcyjności Kurpi jako regionu decydują nie tylko tamtejsze oryginalne tradycje, ale również imponująca natura. Kurpiowszczyzna to obszar dwóch puszczy, rezerwaty przyrody i rzeki. Na Kurpiach jest aż osiem rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 942 ha.

Krajobraz kurpiowski to też pola uprawne, łąki, lasy mieszane i piaszczyste wydmy. Na aktywnych turystów czekają tu ścieżki rowerowe, szlaki turystyczne i spływy kajakowe na rzece Omulew, na miłośników folkloru m.in. skansen w Nowogrodzie.

Zainteresowanych kulturą kurpiowską odsyłamy do miejscowości Łyse, Kadzidło i Myszyniec, w których do dziś kultywowany jest kurpiowski folklor: stroje, chaty kurpiowskie, wycinanki kurpiowskie, hafty, ozdoby z bursztynu, a w Niedzielę Palmową można tu podziwiać niezwykle ozdobne palmy.

Strój kurpiowski

Ludowy strój kurpiowski noszony przez kobiety na odświętne okazje składał się z czółka - okrycia głowy z tektury oklejonej aksamitną tkaniną, z ozdobami z kwiatów i wstążek. Mężatki nosiły płócienne chusty. Kurpianki wkładały do tego płócienną koszulę z obrębionym czerwoną wstążką kołnierzem i wystek, czyli gorset - krótszy z przodu, z dłuższymi klapami opadającymi na szeroką spódnicę, noszoną z zapaską (fartuchem). Zapaska szyta jest z tego samego materiału co spódnica lub z białego materiału z koronkowymi wstawkami. Odświętny strój kurpiowski uzupełniają trzewiki, a na szyi korale z bursztynu.

Męski strój kurpiowski to biała płócienna koszula noszona z jaką (lub lejbikiem), czyli czerwoną krótką kurtką z czarną lamówką. Pod szyją mężczyzna wiązał wstążeczkę (faforek), a na głowie nosił grzybek, czyli niski kapelusz ozdobiony wstążką i kwiatami.

Jasne spodnie wpuszczało się w wysokie skórzane buty, a starsi Kurpiowie wkładali dodatkowo wełnianą sukmanę, rozszerzająca się od pasa w dół. 

Kurpie - co warto zobaczyć?

Najważniejsze atrakcje turystyczne na Kurpiach to:

Muzeum Kurpiowskie w Wachu - znajdziemy tu ponad 15 tys. eksponatów związanych z kulturą, historią, folklorem i sztuką ludową Kurpi. 

Zagroda Kurpiowska w Kadzidle - to niewielki skansen, w którym można zobaczyć dawne kurpiowskie siedlisko ze świetnie zachowanymi budynkami z XIX i XX wieku.

Skansen Kurpiowski  im. Adama Chętnika w Nowogrodzie - to 3,5 ha parku etnograficznego, jeden z największych kompleksów drewnianego budownictwa w Polsce. Znajdziemy tu 23 zabytkowe budynki drewniane oraz liczne przykłady tzw. małej architektury: kapliczki, bramy, studnie.

Muzeum Historyczne w Przasnyszu - to najlepszy wybór, jeśli chcemy zobaczyć historyczne i archeologiczne zbiory kurpiowskie.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce - gromadzi stałe i sezonowe wystawy dotyczące regionu.

Aktywna turystyka na Kurpiach

Po dawce kultury kurpiowkiej, pora na aktywność fizyczną i kontakt z naturą. Polecamy:

Szlak Turystyczny „Wstęga Kurpiowska”  to ok. 65 km trasy rowerowej biegnącej z Myszyńca przez Chorzele do Przasnysza.

ZOBACZ >> Szlaki rowerowe - siedem ciekawych tras rowerowych w Polsce

Szlak Turystyczny „Pierścień Kurpiowski” - ok. 110 km dla turystów zmotoryzowanych między Myszyńcem, Nowogrodem i Ostrołęką.

Szlak Barci Kurpiowskich w Rezerwacie Czarnia - przyjemny siedmiokilometrowy spacer po lesie, rozpoczynający się  przy kapliczce św. Huberta na skrzyżowaniu dróg z Chorzel do Myszyńca i z Czarni do Bandyś.

Rezerwat przyrody Torfowisko Serafin: szlakiem spacerowym i rowerowym wokół jeziora Krusko prowadzi dzika ścieżka przez bagna i lasy.

Spływ kajakowy Doliną Omulwi - to 43-kilometrowy łatwy szlak kajakowy biegnący wsród lasów i łąk, nadaje się też dla rodzin z małymi dziećmi.

Leśna rowerowa ścieżka edukacyjna w Wachu - dobry wybór na rodzinną wycieczkę rowerową, trasa ma 16 kilometrów. Po drodze warto zatrzymać się na wieży widokowej w Podgórzu.

ZOBACZ >> Agroturystyka - czy warto zakładać gospodarstwo agroturystyczne?

Autorka/Autor:ks//m

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: piotrbb / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami. Podczas wyładowań wiatr może osiągać w porywach prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 18.07. W nocy pojawią się miejscami słabe, przelotne opady deszczu. Dzień przyniesie małe i umiarkowane zachmurzenie. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują ekstremalnych upałów. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Na początku nowego tygodnia na zachodzie kraju mogą pojawić się burze.

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Fala upałów nawiedziła Grecję. Ze względu na wysoką temperaturę powietrza w najbardziej gorącą część dnia w środę zamknięty został grecki Akropol. Jak poinformowały władze, decyzję podjęto z uwagi na bezpieczeństwo turystów i pracowników.

Znów zamknięto Akropol

Znów zamknięto Akropol

Źródło:
PAP

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl