TVN Meteo | Ciekawostki

Agroturystyka - czy warto zakładać gospodarstwo agroturystyczne?

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
aw//mro
Źródło:
biznes.gov.pl
Agroturystyka to w dział rolnictwa. A dla rolnictwa nie ma pomocy rządowej
TVN24Agroturystyka to w dział rolnictwa. A dla rolnictwa nie ma pomocy rządowej

Wiele osób w poszukiwaniu ciszy, spokoju i bliższego kontaktu z naturą interesuje się odpoczynkiem w gospodarstwach agroturystycznych. W Polsce w wielu regionach można znaleźć takie oferty. Czy warto w takim razie zakładać gospodarstwo agroturystyczne?

Agroturystyka jest formą turystyki. ● Rolnik, który chce założyć gospodarstwo agroturystyczne, powinien spełnić kilka koniecznych warunków. ● Agroturystykę może prowadzić również osoba niebędąca rolnikiem. Musi jednak założyć działalność gospodarczą.

Nocleg nad morzem czy w górach w gospodarstwach agroturystycznych jest dość popularny. Jednak również mniej turystyczne regiony oferują wypoczynek w wiejskim otoczeniu. Są bowiem osoby, które nie potrzebują wielu atrakcji wokół - satysfakcjonuje je bowiem bliski kontakt z naturą.

ZOBACZ >> Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Agroturystyka - co to?

Jest to forma turystyki, która obejmuje różnego rodzaju usługi terenów wiejskich. Są to między innymi zakwaterowanie, częściowe lub całodniowe wyżywienie, uczestniczenie w pracach w gospodarstwie, a także jazda konno czy wędkarstwo. 

Agroturystyka wykorzystuje walory krajobrazu wiejskiego, a właściciele często urozmaicają swoim gościom pobyt angażując ich w zajęcia, które odbywają się na terenie gospodarstwa. Goście mogą na przykład doić krowy, wypasać zwierzęta, haftować, szydełkować czy na przykład zajmować się wyrobem tradycyjnych potraw - chleba, sera, wędlin.

Czy warto zakładać agroturystykę? 

Agroturystyka to dla rolników alternatywne źródło dochodów. Jeżeli rolnik prowadzi działalność agroturystyczną na terenie swojego gospodarstwa rolnego, nie musi się on rejestrować. W przypadku małych gospodarstw agroturystycznych (do pięciu pokoi) może też korzystać ze zwolnienia podatkowego lub preferencyjnych form opodatkowania. Co ważne - nie musi też spełniać warunków dla organizacji usług turystycznych. 

Należy jednak pamiętać, że prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego wymaga zgłoszenia obiektu do ewidencji, którą prowadzi gmina. Należy również spełnić określone warunki sanitarne, techniczne, a także p.poż.

Wszystkie te przywileje zostaną utracone w momencie, kiedy oferta będzie rozszerzana o świadczenie dodatkowych usług, które związane są z pobytem gości w gospodarstwie. Dotyczy to również rozpoczęcia organizacji imprez okolicznościowych i wynajmu pokoi w celach innych niż wypoczynkowy. Wtedy jest to już działalność gospodarcza. Rolnik musi również pamiętać o tym, że wynajmować może jedynie pokoje - nie domki kempingowe czy przyczepy.

Jak założyć agroturystykę?

Rozpoczynając prowadzenie agroturystyki trzeba przede wszystkim zastanowić się, czy jest to zajęcie odpowiednie. Należy pamiętać, że jest to praca bardzo czasochłonna, a na rynku jest duża konkurencja. Dobrze jest już na samym początku pomyśleć, czym specjalnym można przyciągnąć gości. Może to być oczywiście piękna lokalizacja, ale nawet bez tego warto przemyśleć dodatkowe atrakcje.

Dla rolnika, który chce prowadzić gospodarstwo agroturystyczne, na początek najważniejsze są trzy kwestie: - powinien dokonać w Urzędzie Gminy (właściwym dla miejsca położenia gospodarstwa) wpisu do ewidencji innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie; - powinien rozpocząć prowadzenie dziennej ewidencji sprzedaży; - powinien przestrzegać wymagań dotyczących wyposażenia, ale również wymagań sanitarnych, budowlanych i przeciwpożarowych.

Ile można zarobić na agroturystyce? 

Wszystko zależy od liczby miejsc noclegowych i kosztów ponoszonych przez właściciela. Miarą sukcesu jest też obłożenie gospodarstwa - czy będzie jedynie sezonowe, czy całoroczne? Przed otwarciem się na gości warto przeanalizować opłacalność tego biznesu.

Jak otworzyć agroturystykę nie będąc rolnikiem? 

Konieczne jest wtedy zarejestrowanie działalności gospodarczej, a co za tym idzie wybranie odpowiedniego kodu PKD, wypełnienie wniosków i pokrycie różnych zobowiązań finansowych.

Autor:aw//mro

Źródło: biznes.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości