Kujawy leżą w północnej Polsce na terenie województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Zamieszkałe przez Kujawiaków, pamiętają czasy pierwszych Piastów. Co oprócz popielowej Mysiej Wieży w Kruszwicy warto zobaczyć na Kujawach? Podpowiadamy.
● Kujawy leżą w województwie kujawsko-pomorskim i części województwa wielkopolskiego. ● Największe miasta na Kujawach to Bydgoszcz, Inowrocław i Włocławek. ● Kujawy znane są z bogatej tradycji ludowych haftów, tańców i charakterystycznego ubioru kujawskiego. ● Kujawy określa się mianem "spichlerza Polski" przez wzgląd na urodzajne gleby. ● Wśród atrakcji turystycznych na Kujawach warto wymienić m.in. Bydgoszcz, Ciechocinek, Kruszwicę i jezioro Gopło.
Kujawy to region w województwie kujawsko-pomorskim i części wielkopolskiego (powiaty kolski i koniński), na Pojezierzu Wielkopolskim, w dorzeczu Wisły i Noteci. Na Kujawach mieszkają Kujawiacy o bogatych tradycjach i folklorze. Zachodnie Kujawy nazywano czarnymi - od rozległych żyznych czarnych ziem w tym regionie. Są to jedne z najbardziej urodzajnych gleb w kraju, stad mówiono też o czarnych Kujawach „spichlerz Polski”. Z kolei w okolicach Inowrocławia (stolicy zachodnich Kujaw) wydobywa się sól kamienną. Wschodnie Kujawy, białe, mają stolicę we Włocławku.
Kujawy na mapie
Największe miasta na Kujawach to Bydgoszcz, Inowrocław i Włocławek.
Od północy sąsiadują z Borami Tucholskimi i Kociewiem, od wschodu z ziemią chełmińską, dobrzyńską i Mazowszem, a od południa graniczą z ziemią łęczycką. Zachodnia granica Kujaw to Wielkopolska. Przez Kujawy płyną rzeki: Wisła, Brda, Noteć i Wda.
Kujawy - atrakcje turystyczne
Kujawy to głównie równiny, pola uprawne, jeziora i niewielkie wzniesienia. Nie brakuje tu jednak miejsc wartych zobaczenia. Na Kujawach warto zwiedzić m.in.:
Kruszwicę - to tu znajduje się Mysia Wieża z legendy o królu Popielu. I to właśnie ruiny zamku kruszwickiego z ponad 30-metrową Mysią Wieżą są największą atrakcją turystyczną w Kruszwicy. Warto też przespacerować się uliczkami zabytkowej starówki, zobaczyć średniowieczne grodzisko i zwiedzić kolegiatę Świętych Piotra i Pawła.
Bydgoszcz - jedno z największych miast na Kujawach. Turyści znajdą tu wiele zabytków, np. Stary i Nowy Spichlerz nad Brdą z muzeami, Katedrę św. Marcina i Mikołaja, kościół klarysek, fragmenty murów obronnych, budynek główny poczty.
Ciechocinek - to znane uzdrowisko leży na Kujawach, blisko Torunia. Do Ciechocinka przyciągają kuracjuszy i turystów tężnie solankowe, sanatoria i uzdrowiskowy klimat miejscowości. Warto przespacerować się po Parku Zdrojowym, zobaczyć zabytkową warzelnię soli i pijalnię wód, a także podziwiać zabytki: Neogotycką Kolegiatę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, cerkiew, dworek Prezydenta RP i budynki dawnych Łazienek. Inowrocław - to kolejne po Ciechocinku miasto uzdrowiskowe na Kujawach, a przy okazji stolica zachodniej części tego regionu. Warto pójść do Parku Solankowego, w którym jest wiele ciekawych miejsc, m.in. Ogrody Papieskie, palmiarnia, Dębowa Aleja Gwiazd, pijalnie wód. W mieście nie brakuje też zabytków: neogotyckiego ratusza miejskiego, kościoła pw. Imienia NMP, pomników i zabytkowych kamienic.
Brześć Kujawski - miejsce urodzenia Władysława Łokietka. Warty zobaczenia jest kościół pw. św. Stanisława Biskupa oraz fragmenty murów miejskich z czasów ostatnich Piastów.
Włocławek - to jedno z największych miast na Kujawach, uznawane za ich historyczną stolicę. Znajduje się tu jeden z najpiękniejszych kujawskich kościołów: Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Gopło - największe jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, leżące w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia. Można tu spotkać ponad połowę wszystkich gatunków ptaków europejskich. Warto udać się tam wiosną lub jesienią, żeby podziwiać wędrówki gęsi i żurawi.
Kłóbka w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym. To odtworzona tradycyjna wieś kujawska z zabudową wzorowaną na tej z końca XVII wieku do początków XX w. Jest tu też XIX-wieczny dwór Orpiszewskich, w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewską – muza Juliusza Słowackiego i narzeczona Fryderyka Chopina.
Leszcze - ciekawostka dla fanów… Prowansji. W Leszczach znajduje się największa plantacja lawendy na Kujawach - Lovenda Kujawska. Można ją zwiedzać, dowiedzieć się wszystkiego o uprawie lawendy i jej zastosowaniu.
Kujawy - folklor
Najbardziej znane symbole kultury kujawskiej to taniec Kujawiak, hafty i strój kujawski. Kobiecy strój ludowy składa się z białej koszuli z haftowanym kołnierzem, gorsetu z peleryną z granatowego, szafirowego lub czarnego sukna. Do tego wkłada się ciemną spódnicę i czerwony fartuch z białym haftem. Także halki są haftowane. Na ramionach nosi się duże tureckie chusty, a na włosach haftowany biały czepiec, który owija się dodatkowo jedwabną chustą. Do tego biżuteria: bursztynowe (lub inne) korale.
Męski strój kujawski to biała koszula z zawiązaną pod szyją czerwoną chustką, czerwona jaka i granatowy kaftan bez rękawów. Ciemne wełniane spodnie nosi się wpuszczone w długie buty, a w pasie zawiązuje się czerwony pas. Strój uzupełnia ciemny płaszcz z peleryną oraz czarny kapelusz lub cylinder (żonaci mężczyźni) albo rogatywka z barankiem (kawalerowie).
kujawsko-pomorskie.pl,
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock