Krzew na żywopłot - jakie rośliny wybrać? Co na żywopłot zimozielony?

Autor:
aw//mro
Źródło:
cbr.gov.pl
Jedna trzecia gatunków drzew jest zagrożona wyginięciem
Jedna trzecia gatunków drzew jest zagrożona wyginięciemTVN24
wideo 2/4
TVN24Jedna trzecia gatunków drzew jest zagrożona wyginięciem

Nie wiesz, na jakie krzewy na żywopłot się zdecydować? Do wyboru jest wiele gatunków roślin, posadzić możesz zarówno te, które będą sezonowo kwitnąć, jak i takie, które nie zmienią wyglądu w ciągu roku. Podpowiadamy, jakie krzewy warto wziąć pod uwagę podczas projektowania ogrodu czy działki wokół domu.

● Jeżeli chcesz, aby żywopłot był naturalną barierą, pomyśl o roślinach ciernistych. ● Rośliny zimozielone będą cieszyć oko przez cały rok. ● Popularne rośliny na żywopłot to między innymi ligustr i tuja.

Czym są żywopłoty?

Żywopłot to najczęściej ogrodzenie, które stworzone jest z gęsto posadzonych drzew lub krzewów. Zwykle przycina się je z boku lub z góry, żeby uzyskać satysfakcjonujący kształt. Żywopłoty nie zawsze służą określeniu granic danego terenu, mogą też być po prostu ozdobą ogrodu czy izolacją od wiatru i hałasu.

Spotkać można dwie formy żywopłotów - naturalne, nazywane też szpalerami, oraz cięte. Te drugie zobaczysz najczęściej w ogrodach w stylu barokowym. Są one dużo bardziej wymagające pod względem pielęgnacji.

ZOBACZ TEŻ >> Drzewka na balkon - jakie wybrać i jak je pielęgnować?

Krzewy na żywopłoty - jakie rośliny?

Ognik szkarłatny Ciekawym krzewem na żywopłot jest ognik szkarłatny, czyli krzew liściasty. Jest to żywopłot kwitnący. Wiosną zobaczysz na nim białe kwiaty, a jesienią - to wtedy wygląda najpiękniej - pomarańczowe, szkarłatne owoce, które kształtem przypominają kulki. Na jego pędach znajdują się ciernie, więc jako żywopłot będzie stanowił dobrą barierę ochronną. Pamiętaj, że ognik nie lubi przesadzania, więc należy od razu wybrać dla niego odpowiednie miejsce.

Tawuła japońska Jeżeli interesują cię krzewy na żywopłot szybko rosnące, możesz zwrócić uwagę na tawułę japońską. Przyrasta ona rocznie około 20 centymetrów i osiąga wysokość do około półtora metra. Tawuła wyróżnia się ozdobnymi liśćmi, które wraz z upływem czasu zmieniają kolory. Tawuła jest też żywopłotem kwitnącym (od czerwca do sierpnia) - jej drobne kwiaty są białe lub różowe.

Ligustr Wiele osób zastanawia się, co wybrać na żywopłot? Jedną z najpopularniejszych w Polsce roślin wykorzystywanych w tym celu jest ligustr pospolity, czyli liściasty krzew z rodziny oliwkowatych. Przede wszystkim można go bardzo łatwo przycinać i nadawać odpowiedni kształt. Ma błyszczące, skórzaste liście i białe, drobne kwiaty, które pojawiają się od czerwca do końca lipca. Trzeba jednak uważać na jego owoce, które są trujące dla ludzi i wielu zwierząt. Często mówi się na niego liguster, jednak jego poprawna nazwa to ligustr. Jest to też dość tani sposób na żywopłot.

Berberys Thunberga W Polsce dziko rośnie tylko jeden gatunek berberysu - berberys pospolity. Najpopularniejszym gatunkiem jest jednak berberys Thunberga, który w zależności od odmiany ma różne kolory liści - od żółtych, przez zielono-purpurowe, po zielone. Są też odmiany z liśćmi nakrapianymi. Poza szeroką paletą kolorów zachęcają również niezbyt dużymi wymaganiami. Bardziej wrażliwe są gatunki zimozielone. Berberysy możesz ciąć i formować. W ogrodzie ciekawie będą wyglądać kompozycje składające się z kilku odmian berberysów.

Co na żywopłot zimozielony?

Bukszpan wieczniezielony Jak sama jego nazwa wskazuje, jest to roślina zimozielona. Jest mało wymagający - rosnąć będzie nawet w zacienionym ogrodzie i w niezbyt żyznej ziemi. Ma dość małe, jajowate, błyszczące liście i niewielkie kwiaty, które zobaczyć można od kwietnia do maja. Należy pamiętać, że bukszpan jest zakwalifikowany jako roślina trująca. Jego największym wrogiem jest od pewnego czasu ćma bukszpanowa.

Tuja Kolejnym niezwykle popularnym iglakiem, który wykorzystywany jest do stworzenia żywopłotu zimozielonego, jest tuja, czyli żywotnik. Najczęściej polecaną odmianą jest „Smaragd”, nazywany również tują szmaragdową. Rocznie przyrasta o około 30 cm. Jest rośliną zimozieloną o stożkowym pokroju i bardzo intensywnie zielonej barwie igieł. Trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu tuj. 

Drzewo na żywopłot

Grab Drzewo na żywopłot to również dobry pomysł. Możesz wybrać na przykład grab pospolity. Osoby, które nie interesują się ogrodnictwem, najpewniej kojarzą grab z pokaźnych rozmiarów (nawet 25 metrów wysokości) drzewem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć żywopłot z grabu, jednak najczęściej stosuje się go w przypadku wyższych żywopłotów. Jego zaletą jest fakt, że dobrze znosi zacienione stanowiska. Jest to też dość tani żywopłot.

Cyprysik Lawsona Jedną z roślin na żywopłot zimozielony jest cyprysik Lawsona. To drzewo iglaste, a jego kolumnowa odmiana jest bardzo dobrym kandydatem na żywopłot. Co ciekawe - w swoim naturalnym środowisku (zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych) cyprysik potrafi osiągnąć wysokość nawet 65 metrów. W Polsce nie ma takiej możliwości. Do wykorzystania tej rośliny zachęca fakt, że ma ona regularną, piramidalną koronę.

Co na żywopłot?

Róża Ciekawym pomysłem na żywopłot jest taki, który składa się z róż. Wybór odmian jest bardzo duży i zależy od warunków, jakie panują w ogrodzie - nasłonecznienia czy lokalizacji pod kątem niskiej temperatury (różne odmiany mają inną odporność na mróz). Przy planowaniu różanego żywopłotu warto pomyśleć o połączeniu różnych odmian - taki żywopłot wygląda wtedy bardzo atrakcyjnie. Trzeba jednak pamiętać, żeby różne odmiany miały tę samą porę kwitnienia.

Autor:aw//mro

Źródło: cbr.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości