Żywopłot zimozielony - jakie rośliny wybrać na żywopłot całoroczny?

Autor:
aw//mro
Źródło:
Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Ćmy bukszpanowe niszczą żywopłoty
Ćmy bukszpanowe niszczą żywopłotyŁukasz Przybylak/tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Łukasz Przybylak/tvnmeteo.plĆmy bukszpanowe niszczą żywopłoty

Krzewy rosnące w formie żywopłotu są piękną ozdobą ogrodu. Niektóre gatunki są przystosowane do niskich temperatur i zachowują zielone liście nawet zimą. Podpowiadamy, które krzewy warto wybrać na żywopłot żywozielony.

● Szukając roślin na żywozielony żywopłot możesz wybierać pomiędzy krzewami iglastymi i liściastymi. ● Ciekawym pomysłem jest obsadzenie muru czy ozdób w ogrodzie bluszczem pospolitym. ● Sadząc bukszpan pamiętaj, że musisz uważać na ćmę bukszpanową, która potrafi zniszczyć tę roślinę.

Żywopłot całoroczny

Żywopłoty to dobry sposób na stworzenie ściany wokół ogrodu, która zapewni prywatność i da w pewnym stopniu ochronę przed hałasem czy zanieczyszczeniami. Jeżeli będzie to żywopłot całoroczny, to będzie cieszył oko nie tylko w ciepłe miesiące, ale również zimą. Sprawi, że szary ogród stanie się chociaż w części zielony.

Zimozielone krzewy na żywopłot - rośliny iglaste

Pierwszym i dość oczywistym wyborem są krzewy iglaste. Szczególnie polecane są:

- żywotnik zachodni, - cyprysik,  - cis pośredni,  - świerk, - jodła.

Rośliny na żywopłot zimozielone - bukszpan

Dość popularną rośliną na żywopłot całoroczny jest bukszpan wieczniezielony. Jest to krzew liściasty, które świetnie sprawdzi się jako formowany żywopłot. Kiedy się go posadzi, tworzy szczelny mur. Dodatkowo nie jest to roślina zbyt trudna w uprawie. Weź jednak pod uwagę, że w Polsce pojawił się poważny wróg bukszpanu - ćma bukszpanowa, która potrafi szybko zrujnować nawet najbardziej zadbany żywopłot.

Krzewy liściaste na żywopłot zimozielone

Laurowiśnia na żywopłot

Coraz popularniejsza staje się laurowiśnia wschodnia na żywopłot. Jest to dość wysoki krzew, który dorasta do trzech-czterech metrów. Ma bardzo ciekawe liście - błyszczące, skórzaste i eliptyczne. Nie zmieniają one swojej barwy na zimę. Na wiosnę między liśćmi pojawiają groniaste kwiatostany, które składają się z białych, małych kwiatków. Trzeba pamiętać o tym, że laurowiśnia nie jest w pełni mrozoodporna i trzeba ją zabezpieczyć na zimę. Będzie to dobry wybór w przypadku ogrodów w cieplejszych regionach kraju. Dodatkowo laurowiśnia jest wymagająca w kwestii podłoża i stanowiska. Trzeba te aspekty wziąć pod uwagę przy wyborze krzewu na żywopłot. Jak szybko rośnie laurowiśnia? W ciągu roku może wzrosnąć o około 30 cm.

Berberys zimozielony na żywopłot

Drugą liściastą rośliną, która świetnie sprawdzi się w roli żywopłotu jest berberys Juliany. Czy berberys jest zimozielony? Tak, jest to roślina, która jest bardzo odporna na niską temperaturę i zimą zobaczysz na niej liście. Pędy berberysu pokryte są cierniami, a liście są ząbkowane i mają głęboki ciemnozielony kolor.

Kolejnym pomysłem jest irga błyszcząca. Jej liście jesienią przebarwiają się na czerwonawo, dzięki czemu jest piękną ozdobą ogrodu. Niestety, przed zimą roślina ta zrzuca liście. Jest jednak bardzo łatwa w uprawie, dlatego to częsty wybór na żywopłot.

Rośliny pnące całoroczne

Ciekawy pomysłem na ozdobę ogrodu jest posadzenie bluszczu pospolitego. Są to pnącza szybko rosnące zimozielone. Najciekawszym elementem bluszczu są jego liście, na których wyraźnie widać siatkę jasnożółtych nerwów. Trzeba jednak uważać, ponieważ jest to roślina trująca. Bluszcz będzie wyglądał pięknie posadzony na murze, ścianach, pniach drzewa i innych powierzchniach, które nie są gładkie.

Co na żywopłot zimozielony szybko rosnący? Ciekawą propozycją będzie Wiciokrzew Henry’ego. Jest to szybki żywopłot, bo wiciokrzew rośnie nawet metr w ciągu roku. Jest to roślina pnąca o ciemnozielonych liściach i czekoladowo-purpurowych kwiatach. Możesz wykorzystać go do obsadzenia ogrodzeń lub jako ozdoba altany czy pergoli.

Niski żywopłot zimozielony

Najczęstszym wyborem jest bukszpan wieczniezielony lub bukszpan drobnolistny. Krzewy te są zimozielone i bardzo dobrze znoszą cięcie. Nie jest to jedyne rozwiązanie. Poza tym warto wziąć pod uwagę również: żywotnika zachodniego, barwinka pospolitego, wrzos pospolity czy kostrzewę siną.

Jeżeli natomiast chcesz mieć w swoim ogrodzie wąski żywopłot zimozielony, dobrym pomysłem będą żywotnik zachodni, a szczególnie jego odmiana Brabant.

Autor:aw//mro

Źródło: Rolniczy Magazyn Elektroniczny

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości