Jesienne kwiaty - gatunki do ogrodu, na balkon, na jesienne bukiety

Źródło:
tvnmeteo.pl
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinach
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/5
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl

Jesienne kwiaty są niekwestionowaną ozdobą balkonów, ogrodów i łąk. Kwitnące we wrześniu zimowity, nawłoć, astry czy marcinki to kwiaty, które jesienią urozmaicają polski krajobraz. Podpowiadamy, jakie kwiaty kwitną jesienią, które nadają się balkon, do ogrodu lub do jesiennych bukietów.

● Jesienne kwiaty zazwyczaj kwitną do październikowych przymrozków. ● Popularne jesienne kwiaty to m.in. wrzosy, astry (marcinki), chryzantemy i zimowity jesienne. ● Z jesiennych kwiatów można tworzyć atrakcyjne bukiety, dodając do nich gałązki jarzębiny, szyszki i jesienne kolorowe liście. ● Kwiaty na jesień do balkonu, takie jak wrzos czy aksamitki, mogą cieszyć oko nawet do końca października. ● Jesienią w ogrodzie kwitną astry, dalie, goryczka.

Jesienne kwiaty

Jesienne kwiaty pozwalają dłużej cieszyć się pięknymi kolorami w ogrodzie czy na balkonie. Można zasadzić je w miejsce przekwitłych kwiatów wiosennych i letnich, uprawiać w doniczkach, a nawet na grządkach warzywnych. Do najpiękniejszych jesiennych kwiatów zaliczamy: - wrzosy, - chryzantemy, - kapustę ozdobną, - goryczkę, - astry (marcinki), - zimowity, - aksamitki, - dalie.

Żółte kwiaty polne 

Jesienią pola, łąki i obrzeża lasów pokrywają się żółtymi kwiatami polnymi. To nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis) lub nawłoć pospolita (Solidago virgaurea). Są to wysokie rośliny, osiągające nawet do 250 cm wysokości (nawłoć kanadyjska). Kwiaty są żółte i rosną w koszyczkach. Nawłoć kwitnie od lipca do października i ma zastosowanie w ziołolecznictwie, dzięki swoim odkażającym i przeciwzapalnym właściwościom.

Zimowit jesienny

Zimowit jesienny (Colchicum dutumnale) z wyglądu do złudzenia przypomina wiosenne krokusy. Rośnie na wilgotnych łąkach i w lasach. Ma fioletowe kwiaty, w okresie kwitnienia jest bezlistny. W Polsce można podziwiać zimowity jesienne m.in. w Małopolsce, na Roztoczu, Pogórzu, w Beskidzie Niskim i w Bieszczadach. Kwitnie od września do października. Uwaga: zimowit jest rośliną silnie trującą. Już w małej dawce może być śmiertelny dla człowieka. Zimowit jesienny znajduje się pod częściową ochroną gatunkową. 

Marcinki kwiaty 

Marcinki to inaczej astry. Popularnym gatunkiem marcinków jest aster gawędka (Aster amellus). Kwiaty marcinka gawędki mają niebieskofioletowe płatki, środki żółte, rosną w koszyczkach. Kwiaty marcinki mają wysokie (do 60 cm) owłosione łodygi, a ich kwiaty mają delikatny waniliowy zapach.  Marcinki kwitną do października, często rosną dziko na łąkach, w lasach, przy drogach. 

Astry kwiaty (Aster) liczą ponad 250 gatunków, należących do rodziny astrowatych (Asteraceae). Swoją nazwę zawdzięczają kwiatostanom przypominającym gwiazdę (aster ze starogreckiego to gwiazda). Często uprawiane są na rabatach i są bylinami miododajnymi. Mogą mieć różne kolory i rozmiary w zależności od gatunku.

Jesienne wrzosy

Trudno wyobrazić sobie jesienny krajobraz bez wrzosów. Rosną w lasach, tworząc zjawiskowe wrzosowiska. Chętnie uprawiamy je też na balkonach i w ogrodach. Wrzos zwyczajny lub pospolity (Calluna vulgaris) może mieć różne ubarwienie od wrzosowego przez purpurowy po biały. Nie lubi mokrego podłoża, potrzebuje dużo światła. Kwitnie od sierpnia do października, a odpowiednio pielęgnowany jest rośliną wieloletnią.

Wrzosy w domu - pielęgnacja, podlewanie, jaką doniczkę wybrać

WrzosyShutterstock

Jesienne kwiaty: chryzantemy

Chryzantemy, czyli złocienie (Chrysanthemum) to jesienne kwiaty z rodziny astrowatych. W Polsce wykorzystywane przede wszystkim do ozdabiania grobów na Wszystkich Świętych (1 listopada) i Wszystkich Zmarłych (2 listopada). Jest około 40 różnych gatunków chryzantem różniących się między sobą kolorami kwiatów, wielkością rośliny i kwiatostanów. Złocienie są jednorocznymi kwiatami.

Jesienny bukiet

Jesienne bukiety są wyjątkową ozdobą wnętrz, dzięki swoim ciepłym kolorom. Brązowe, czerwone i żółte kwiaty pięknie komponują się z gałązkami jarzębiny i jesiennymi liśćmi. Dodatkową ozdobą mogą być szyszki lub… ozdobne małe dynie. Jakie kwiaty pasują do jesiennych bukietów? Wybierz na przykład wrzosy, astry, aksamitki, chryzantemy, dalie i astry. 

Jakie kwiaty na jesień do ogrodu

Wybierając jesienne kwiaty do ogrodu, możesz wybierać między roślinami jednorocznymi a wieloletnimi. Dobrym wyborem są byliny, które żyją dłużej niż dwa lata, nie trzeba więc co sezon wymieniać sadzonek. Do kwiatów na jesień do ogrodu zaliczają się m.in.: ● kapusta ozdobna (Brassica oleracea) - ta jesienna roślina cieszy się coraz większą popularnością jako kwiat do ogrodu lub element zieleni miejskiej. Nic dziwnego, ma ciekawą budowę i kolory, ładnie komponuje się z innymi roślinami. Kapusta ozdobna jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią, a jej dekoracyjne kędzierzawe liście o barwach od białej przez żółtą po ciemnofioletową tworzą efekt ombre.

● dalia ogrodowa (Dahlia Cav.), nazywana jest też georginią. Jest to roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Istnieje ok. 20 gatunków dalii, które mogą mierzyć od 20 cm do nawet 2 m wysokości. Kwiaty, w zależności od odmiany, rosną w pojedynczych, pełnych lub półpełnych koszyczkach i mogą mieć nawet 30 cm średnicy. Dalie są idealnym wyborem do jako kwiat na jesień do ogrodu. Kwiaty dalii mają bardzo zróżnicowane kolory — m.in. czerwone, pomarańczowe, purpurowe, żółte, białe. Kwitnie od lipca do października.

● goryczka jesienna (Gentiana sinoornata) zaczyna kwitnąć we wrześniu i kwitnie do pierwszych mocnych przymrozków. Jej trąbkowate kwiaty mogą być niebieskie lub białe. Aby cieszyć się jej bujnym kwieciem, nie wolno dopuścić do przesuszenia podłoża.  

Jakie kwiaty na balkon na jesień?

Jesienią nadal możemy cieszyć się kolorowymi kwiatami na balkonie. We wrześniu na balkonie będą kwitły wrzosy, astry, kapusty ozdobne, chryzantemy, ale nie tylko. Jesienne kwiaty na balkon to także:

zawilec japoński, anemon (Anemone japonica) - bylina wieloletnia, która może osiągnąć nawet do metra wysokości. Lubi cieniste stanowisko, osłonięte od wiatru. Kwitnie na biało, różowo, fiołkowo od sierpnia do pierwszych przymrozków. 

żurawki (Heuchera) mają ozdobne wielokolorowe liście, niektóre odmiany kwitną. Liście mogą być kremowe, zielone, czerwone, fioletowe, wzorzyste. Ładnie komponują się z innymi roślinami.

aksamitki (Tagetes), zwane potocznie śmierdziuszkami, to popularne jesienne kwiaty z rodziny astrowatych, które cieszą swoimi kwiatami w intensywnych odcieniach pomarańczu od lipca do późnej jesieni. Nie wszyscy wiedzą, że śmierdziuszki mają też właściwości lecznicze — napar z kwiatów aksamitki pomoże podczas przeziębienia, działa bakteriobójczo i moczopędnie.

Kwiaty balkonowe wieloletnie - kwitnące, zimozielone rośliny wieloletnie, iglaki, krzewy, drzewa

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. W niedzielę 21.04 na wschodzie Polski będzie pochmurno, wystąpią opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W pozostałych regionach można spodziewać się chwil ze słońcem. Termometry pokażą od 4 do 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - niedziela 21.04. Pojawią się opady deszczu ze śniegiem

Pogoda na jutro - niedziela 21.04. Pojawią się opady deszczu ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w ciągu najbliższych dni będzie miała więcej z zimy niż z wiosny. Na początku tygodnia termometry w części kraju w najcieplejszym momencie dnia wskażą ledwie 3 stopnie Celsjusza powyżej zera. W prognozie widać opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu.

Pogoda będzie fatalna. Lepiej nie chowajcie zimowych kurtek

Pogoda będzie fatalna. Lepiej nie chowajcie zimowych kurtek

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał kolejne alerty meteorologiczne. W sobotę we wszystkich województwach spodziewane są niebezpieczne zjawiska. Wystąpią opady śniegu i lokalne burze z gradem, a drogi w wielu regionach skuje lód. W nocy wyraźnie spadnie także temperatura przy gruncie.

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Zima powróciła w polskie góry. W sobotę warunki na szlakach w Tatrach, Beskidach i Karkonoszach są trudne i wymagają specjalistycznego sprzętu. Ratownicy proszą o rozwagę podczas wycieczek, szczególnie w wyższych partiach gór. - Sypie śnieg, nie przestaje - mówiła w rozmowie z TVN24 Danuta Halasz, zarządca i dzierżawca Schroniska PPTK na karkonoskiej Przełęczy Okraj.

"Śnieg sypie, nie przestaje". Uwaga na trudne warunki w górach

"Śnieg sypie, nie przestaje". Uwaga na trudne warunki w górach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW zidentyfikowali najjaśniejszą i prawdopodobnie najmłodszą cefeidę znaną w Drodze Mlecznej. Jak podkreślono, ma ona rekordowo długi okres pulsacji wśród tego typu gwiazd w naszej galaktyce, a to odkrycie pokazuje, że Droga Mleczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Prawie 70 osób zginęło w ciągu ostatniego tygodnia w powodziach, które nawiedziły Pakistan. Najtrudniejsza sytuacja panuje w zachodniej prowincji Beludżystan, gdzie wody powodziowe odcięły od reszty świata całe miasta i zmyły z powierzchni ziemi wiele domów.

Zginęło prawie 70 osób, a deszcz ciągle pada

Zginęło prawie 70 osób, a deszcz ciągle pada

Źródło:
Reuters, dawn.com

Dwie kobiety zmarły z zaczadzenia na drodze między Szardżą a Dubajem. Jak przekazała miejska policja, do śmiertelnego zatrucia doszło podczas powodzi, które nawiedziły w ostatnich dniach Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ofiary uwięzione zostały w zalanym samochodzie przy włączonej klimatyzacji.

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Źródło:
Gulf News, tvnmeteo.pl

Kokosanka, pingwinia albinoska z gdańskiego zoo została "Pingwinem Roku". Dzięki głosom internautów, pokonała rywali z całego świata. Jej ogromna popularność może przyczynić się teraz do ratowania żyjących na wolności afrykańskich ptaków.

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Źródło:
gdańsk.pl

Wulkan Ruang w Indonezji wciąż jest aktywny. Jak podały lokalne media, chociaż emisja pyłu i popiołów osłabła w piątek rano, spokój trwał zaledwie kilka godzin. Dookoła wulkanicznego stożka obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżeń, a mieszkańcy otrzymali zakaz zbliżania się w jego okolice. Wybuch wpływa także na ruch lotniczy.

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Źródło:
The Straits Times, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

U wybrzeży australijskiej wyspy Saibai znaleziono ciało 16-letniego chłopca, który z kolegą próbował dotrzeć do brzegu po tym, jak zepsuła się ich łódka. Według policji mógł zostać zaatakowany przez krokodyla.

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Źródło:
ABC News, 9news..com.au, brisbanetimes.com.au

Ekstremalne upały z przełomu marca i kwietnia w krajach Afryki Zachodniej, mogły spowodować śmierć tysięcy osób - szacuje organizacja World Weather Attribution, zajmująca się badaniami pogody i klimatu. Według jej analizy, fala wysokiej temperatury nie osiągnęłaby takiej skali, gdyby nie ocieplenie klimatu.

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Źródło:
Reuters, WWA

Skamieniałe szczątki gigantycznego węża, który mógł mierzyć nawet 15 metrów, odkryto na terenie kopalni węgla brunatnego w miejscowości Panandhro w stanie Gudżarat, w zachodniej części Indii. Naukowcy nazwali gada Vasuki indicus.

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

Powódź nawiedziła południowo-wschodnią część Iranu. Są ofiary śmiertelne - informują media. Władze apelują do mieszkańców o uważanie na krokodyle, które za sprawą wysokiej wody mogą przemieszczać się w inne miejsca ze swoich naturalnych siedlisk.

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Źródło:
Reuters, CNN, Iran International

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nieproszony gość spowodował wstrzymanie odjazdu i aż 17-minutowe opóźnienie superszybkiego pociągu Shinkansen w Japonii. Pasażer zgłosił, że 40-centymetrowy wąż pełza między siedzeniami jednego z wagonów. Uznano za konieczne podstawienie innego składu.

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Źródło:
CNN, Japan Times

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl