Jesienne kwiaty - gatunki do ogrodu, na balkon, na jesienne bukiety

Źródło:
tvnmeteo.pl
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinach
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/5
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl

Jesienne kwiaty są niekwestionowaną ozdobą balkonów, ogrodów i łąk. Kwitnące we wrześniu zimowity, nawłoć, astry czy marcinki to kwiaty, które jesienią urozmaicają polski krajobraz. Podpowiadamy, jakie kwiaty kwitną jesienią, które nadają się balkon, do ogrodu lub do jesiennych bukietów.

● Jesienne kwiaty zazwyczaj kwitną do październikowych przymrozków. ● Popularne jesienne kwiaty to m.in. wrzosy, astry (marcinki), chryzantemy i zimowity jesienne. ● Z jesiennych kwiatów można tworzyć atrakcyjne bukiety, dodając do nich gałązki jarzębiny, szyszki i jesienne kolorowe liście. ● Kwiaty na jesień do balkonu, takie jak wrzos czy aksamitki, mogą cieszyć oko nawet do końca października. ● Jesienią w ogrodzie kwitną astry, dalie, goryczka.

Jesienne kwiaty

Jesienne kwiaty pozwalają dłużej cieszyć się pięknymi kolorami w ogrodzie czy na balkonie. Można zasadzić je w miejsce przekwitłych kwiatów wiosennych i letnich, uprawiać w doniczkach, a nawet na grządkach warzywnych. Do najpiękniejszych jesiennych kwiatów zaliczamy: - wrzosy, - chryzantemy, - kapustę ozdobną, - goryczkę, - astry (marcinki), - zimowity, - aksamitki, - dalie.

Żółte kwiaty polne 

Jesienią pola, łąki i obrzeża lasów pokrywają się żółtymi kwiatami polnymi. To nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis) lub nawłoć pospolita (Solidago virgaurea). Są to wysokie rośliny, osiągające nawet do 250 cm wysokości (nawłoć kanadyjska). Kwiaty są żółte i rosną w koszyczkach. Nawłoć kwitnie od lipca do października i ma zastosowanie w ziołolecznictwie, dzięki swoim odkażającym i przeciwzapalnym właściwościom.

Zimowit jesienny

Zimowit jesienny (Colchicum dutumnale) z wyglądu do złudzenia przypomina wiosenne krokusy. Rośnie na wilgotnych łąkach i w lasach. Ma fioletowe kwiaty, w okresie kwitnienia jest bezlistny. W Polsce można podziwiać zimowity jesienne m.in. w Małopolsce, na Roztoczu, Pogórzu, w Beskidzie Niskim i w Bieszczadach. Kwitnie od września do października. Uwaga: zimowit jest rośliną silnie trującą. Już w małej dawce może być śmiertelny dla człowieka. Zimowit jesienny znajduje się pod częściową ochroną gatunkową. 

Marcinki kwiaty 

Marcinki to inaczej astry. Popularnym gatunkiem marcinków jest aster gawędka (Aster amellus). Kwiaty marcinka gawędki mają niebieskofioletowe płatki, środki żółte, rosną w koszyczkach. Kwiaty marcinki mają wysokie (do 60 cm) owłosione łodygi, a ich kwiaty mają delikatny waniliowy zapach.  Marcinki kwitną do października, często rosną dziko na łąkach, w lasach, przy drogach. 

Astry kwiaty (Aster) liczą ponad 250 gatunków, należących do rodziny astrowatych (Asteraceae). Swoją nazwę zawdzięczają kwiatostanom przypominającym gwiazdę (aster ze starogreckiego to gwiazda). Często uprawiane są na rabatach i są bylinami miododajnymi. Mogą mieć różne kolory i rozmiary w zależności od gatunku.

Jesienne wrzosy

Trudno wyobrazić sobie jesienny krajobraz bez wrzosów. Rosną w lasach, tworząc zjawiskowe wrzosowiska. Chętnie uprawiamy je też na balkonach i w ogrodach. Wrzos zwyczajny lub pospolity (Calluna vulgaris) może mieć różne ubarwienie od wrzosowego przez purpurowy po biały. Nie lubi mokrego podłoża, potrzebuje dużo światła. Kwitnie od sierpnia do października, a odpowiednio pielęgnowany jest rośliną wieloletnią.

Wrzosy w domu - pielęgnacja, podlewanie, jaką doniczkę wybrać

WrzosyShutterstock

Jesienne kwiaty: chryzantemy

Chryzantemy, czyli złocienie (Chrysanthemum) to jesienne kwiaty z rodziny astrowatych. W Polsce wykorzystywane przede wszystkim do ozdabiania grobów na Wszystkich Świętych (1 listopada) i Wszystkich Zmarłych (2 listopada). Jest około 40 różnych gatunków chryzantem różniących się między sobą kolorami kwiatów, wielkością rośliny i kwiatostanów. Złocienie są jednorocznymi kwiatami.

Jesienny bukiet

Jesienne bukiety są wyjątkową ozdobą wnętrz, dzięki swoim ciepłym kolorom. Brązowe, czerwone i żółte kwiaty pięknie komponują się z gałązkami jarzębiny i jesiennymi liśćmi. Dodatkową ozdobą mogą być szyszki lub… ozdobne małe dynie. Jakie kwiaty pasują do jesiennych bukietów? Wybierz na przykład wrzosy, astry, aksamitki, chryzantemy, dalie i astry. 

Jakie kwiaty na jesień do ogrodu

Wybierając jesienne kwiaty do ogrodu, możesz wybierać między roślinami jednorocznymi a wieloletnimi. Dobrym wyborem są byliny, które żyją dłużej niż dwa lata, nie trzeba więc co sezon wymieniać sadzonek. Do kwiatów na jesień do ogrodu zaliczają się m.in.: ● kapusta ozdobna (Brassica oleracea) - ta jesienna roślina cieszy się coraz większą popularnością jako kwiat do ogrodu lub element zieleni miejskiej. Nic dziwnego, ma ciekawą budowę i kolory, ładnie komponuje się z innymi roślinami. Kapusta ozdobna jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią, a jej dekoracyjne kędzierzawe liście o barwach od białej przez żółtą po ciemnofioletową tworzą efekt ombre.

● dalia ogrodowa (Dahlia Cav.), nazywana jest też georginią. Jest to roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Istnieje ok. 20 gatunków dalii, które mogą mierzyć od 20 cm do nawet 2 m wysokości. Kwiaty, w zależności od odmiany, rosną w pojedynczych, pełnych lub półpełnych koszyczkach i mogą mieć nawet 30 cm średnicy. Dalie są idealnym wyborem do jako kwiat na jesień do ogrodu. Kwiaty dalii mają bardzo zróżnicowane kolory — m.in. czerwone, pomarańczowe, purpurowe, żółte, białe. Kwitnie od lipca do października.

● goryczka jesienna (Gentiana sinoornata) zaczyna kwitnąć we wrześniu i kwitnie do pierwszych mocnych przymrozków. Jej trąbkowate kwiaty mogą być niebieskie lub białe. Aby cieszyć się jej bujnym kwieciem, nie wolno dopuścić do przesuszenia podłoża.  

Jakie kwiaty na balkon na jesień?

Jesienią nadal możemy cieszyć się kolorowymi kwiatami na balkonie. We wrześniu na balkonie będą kwitły wrzosy, astry, kapusty ozdobne, chryzantemy, ale nie tylko. Jesienne kwiaty na balkon to także:

zawilec japoński, anemon (Anemone japonica) - bylina wieloletnia, która może osiągnąć nawet do metra wysokości. Lubi cieniste stanowisko, osłonięte od wiatru. Kwitnie na biało, różowo, fiołkowo od sierpnia do pierwszych przymrozków. 

żurawki (Heuchera) mają ozdobne wielokolorowe liście, niektóre odmiany kwitną. Liście mogą być kremowe, zielone, czerwone, fioletowe, wzorzyste. Ładnie komponują się z innymi roślinami.

aksamitki (Tagetes), zwane potocznie śmierdziuszkami, to popularne jesienne kwiaty z rodziny astrowatych, które cieszą swoimi kwiatami w intensywnych odcieniach pomarańczu od lipca do późnej jesieni. Nie wszyscy wiedzą, że śmierdziuszki mają też właściwości lecznicze — napar z kwiatów aksamitki pomoże podczas przeziębienia, działa bakteriobójczo i moczopędnie.

Kwiaty balkonowe wieloletnie - kwitnące, zimozielone rośliny wieloletnie, iglaki, krzewy, drzewa

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 24.02. W nocy w części kraju pojawią się opady deszczu. W dzień będzie pochmurno, ale spodziewane są przejaśnienia i rozpogodzenia. Termometry pokażą maksymalnie 15 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota, 24.02. Deszczowa noc, w dzień do 15 stopni

Pogoda na jutro - sobota, 24.02. Deszczowa noc, w dzień do 15 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą zmienną pogodę. Zachmurzenie z opadami deszczu będzie przeplatać się z pogodną aurą. Nowy tydzień będzie ciepły, temperatura wzrośnie nawet do 18 stopni.

Pogoda na pięć dni: temperatura poszybuje mocno w górę

Pogoda na pięć dni: temperatura poszybuje mocno w górę

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nocy z piątku na sobotę niebo rozświetli będący w pełni tak zwany Śnieżny Księżyc. Niektóre północnoamerykańskie plemiona nazywały lutową pełnię również Księżycem Głodu.

Śnieżny Księżyc rozświetli niebo

Śnieżny Księżyc rozświetli niebo

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem w kilku południowych województwach. W porywach może tam wiać do 80 kilometrów na godzinę. Dla części Dolnego Śląska ogłoszono również alerty w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami śniegu.

Do części kraju wrócą opady śniegu. I to obfite

Do części kraju wrócą opady śniegu. I to obfite

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Już niedługo głuszce rozpoczną gody, które nazywane są tokami. Z tego powodu Babiogórski Park Narodowy zamknie z końcem lutego trasy narciarskie na swoim obszarze.

Wkrótce koniec szusowania w parku narodowym. "Przyroda ma pierwszeństwo nad turystami"

Wkrótce koniec szusowania w parku narodowym. "Przyroda ma pierwszeństwo nad turystami"

Źródło:
PAP

Zespół naukowcy z University of Queensland odkrył w ekwadorskiej dżungli nowy gatunek anakondy Eunectes akayima. Jest to jeden z największych, najcięższych i najdłuższych węży na świecie. - Jak się okazało, rozmiar tych wspaniałych stworzeń był niesamowity - powiedział profesor Bryan Fry, jeden z odkrywców.

W amazońskiej dżungli odkryto nowy gatunek gigantycznego węża

W amazońskiej dżungli odkryto nowy gatunek gigantycznego węża

Źródło:
CNN, sciencedaily.com

Amerykańscy naukowcy donoszą, że nie ma bezpiecznego dla zdrowia stężenia szkodliwego pyłu PM2,5. Nawet niewielkie narażenie na smog powoduje wzrost ryzyka hospitalizacji z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Wyniki dwóch nowych badań na ten temat zostały opublikowane w czasopiśmie "British Medical Journal".

Nawet niewielkie narażenie na smog wpływa źle na nasze zdrowie

Nawet niewielkie narażenie na smog wpływa źle na nasze zdrowie

Źródło:
The Guardian

Ostatni weekend lutego przyniósł północno-zachodniej części Hiszpanii zimową aurę. W ciągu najbliższych 24 godzin może spaść kolejne 15 centymetrów śniegu. Służba meteorologiczna AEMET wydała ostrzeżenia meteorologiczne.

Atak zimy w Hiszpanii. Do kraju nadciąga sztorm

Atak zimy w Hiszpanii. Do kraju nadciąga sztorm

Źródło:
eltiempo.es, tiempo.com, AEMET

Ponad sto samochodów zderzyło się na śliskiej drodze we wschodnich Chinach. Kilka osób zostało rannych - poinformowała policja.

Harmonijka ze zgniecionych samochodów. Zderzyło się ich ponad sto

Harmonijka ze zgniecionych samochodów. Zderzyło się ich ponad sto

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Andaluzji na południu Hiszpanii dziki przyczyniły się do odkrycia niewielkiego instrumentu dętego sprzed ponad 2000 lat. Kamienna piszczałka zachowała się w dobrym stanie i nadal wydaje dźwięki, ale według badaczy, mogła być ona używana nie tylko do celów muzycznych.

Dziki szukały jedzenia. Zamiast niego wykopały instrument sprzed ponad 2000 lat

Dziki szukały jedzenia. Zamiast niego wykopały instrument sprzed ponad 2000 lat

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W Nowej Zelandii otwarto szpital specjalnie z myślą o kiwi północnym, czyli gatunku nielotnego ptaka uznawanego za symbol tego kraju. To jedyne takie miejsce. Pierwszy pacjent został już wyleczony i wrócił na wolność.

Powstał szpital tylko dla kiwi

Powstał szpital tylko dla kiwi

Źródło:
PAP

Jedna osoba zginęła, a dziesiątki tysięcy domów zostało pozbawionych prądu, gdy burza Louis przeszła w czwartek przez Francję. W kilku departamentach zawieszono kursy pociągów z powodu powalonych przez silny wiatr drzew. Podmuchy dochodziły nawet do 123 kilometrów na godzinę.

Rzeka porwała samochód, uwięziony mężczyzna utonął

Rzeka porwała samochód, uwięziony mężczyzna utonął

Źródło:
PAP, "Le Figaro", meteoalarm.org

Odyseusz, sonda prywatnej amerykańskiej firmy Intuitive Machines, pomyślnie wylądowała w czwartek na Księżycu i transmituje sygnał na Ziemię - poinformował zespół firmy. Planowaną godzinę wylądowania przekładano dwukrotnie. Było to pierwsze amerykańskie lądowanie na Srebrnym Globie od ponad 50 lat.

NASA: Odyseusz pomyślnie wylądował na Księżycu

NASA: Odyseusz pomyślnie wylądował na Księżycu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Pogoda w kolejnych dniach w Europie będzie niebezpieczna. Za sprawą rozległego i głębokiego niżu islandzkiego w części kontynentu powieje silny wiatr, a miejscami spadną obfite opady śniegu. W Polsce aura nie okaże się jednak tak gwałtowna. Jakiej pogody możemy się spodziewać?

"Głównym graczem w Europie będzie głęboki niż islandzki". Co przyniesie w Polsce

"Głównym graczem w Europie będzie głęboki niż islandzki". Co przyniesie w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

U osób przebywających w zanieczyszczonym powietrzu występowały częściej oznaki kojarzone z chorobą Alzheimera - wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców. Badacze przyjrzeli się stężeniu cząsteczek pyłu zawieszonego PM2,5, związanym z ruchem drogowym.

Smog powiązany z większą liczbą oznak choroby Alzheimera

Smog powiązany z większą liczbą oznak choroby Alzheimera

Źródło:
sciencedaily.com, American Academy of Neurology

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) konstruuje lądownik księżycowy, którego zadaniem będzie dostawa różnego rodzaju ładunków na powierzchnię naszego naturalnego satelity. Najważniejszy element konstrukcji, czyli ramię robotyczne, stworzy polska firma PIAP Space.

Kosmiczny sukces Polaków. Zbudują kluczowy element lądownika

Kosmiczny sukces Polaków. Zbudują kluczowy element lądownika

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24 BiS

W tym roku luty liczy 29 dni. Oznacza to, że 2024 jest rokiem przestępnym. Zwykle lata przestępne wypadają mniej więcej co cztery lata, ale nie zawsze tak się dzieje.

Ile dni ma luty 2024? Co to jest rok przestępny?

Ile dni ma luty 2024? Co to jest rok przestępny?

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, forbes.com

Trąba powietrzna przetoczyła się przez indonezyjskie miasto Sumedang na Jawie. Na skutek żywiołu, który w tej części świata prawie nie występuje, ranne zostały co najmniej 33 osoby. Wiele domów zostało uszkodzonych.

W Indonezji to się prawie nie zdarza. "Dach natychmiast odleciał"

W Indonezji to się prawie nie zdarza. "Dach natychmiast odleciał"

Źródło:
Reuters, thejakartapost.com

Już za kilka miesięcy rozpocznie się na Atlantyku sezon huraganowy. Zdaniem ekspertów z amerykańskiego serwisu meteorologicznego AccuWeather, zmiana anomalii pogodowej z El Nino na La Nina spowoduje, że gwałtownych zjawisk może być wyjątkowo dużo.

La Nina i coraz cieplejsze wody Atlantyku będą napędzać gwałtowne zjawiska

La Nina i coraz cieplejsze wody Atlantyku będą napędzać gwałtowne zjawiska

Źródło:
AccuWeather

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że fiszbinowce mogą wydawać z siebie co najmniej dwa różne dźwięki jednocześnie. Umożliwia im to specyficzna budowa krtani, która wykształciła się w drodze ewolucji.

Te wieloryby mogą wydawać co najmniej dwa różne dźwięki jednocześnie

Te wieloryby mogą wydawać co najmniej dwa różne dźwięki jednocześnie

Źródło:
PAP, nature.com, eurekalert.org

Pogoda na marzec 2024. Zgodnie z przewidywaniami synoptyków IMGW, początek miesiąca ma być cieplejszy niż zazwyczaj, jednak później aura wróci do normy. Miejscami w marcu może być nawet chłodniej niż zazwyczaj. W większości regionów spodziewane są także wysokie jak na ten miesiąc opady.

Pogoda na marzec. Co przyniesie nam początek wiosny?

Pogoda na marzec. Co przyniesie nam początek wiosny?

Źródło:
IMGW CMM, tvnmeteo.pl

ERS-2, czyli satelita obserwacyjny wystrzelony w kosmos prawie 30 lat temu, w środę ponownie wszedł w atmosferę Ziemi - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Zanim doszło do tego nad północną częścią Oceanu Spokojnego, obiekt krążył po orbicie przez ponad godzinę.

Satelita wszedł w ziemską atmosferę między Hawajami a Alaską

Satelita wszedł w ziemską atmosferę między Hawajami a Alaską

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, tvnmeteo.pl, The Independent

Dwa samochody wpadły do ogromnej dziury, która utworzyła się w drodze w Neapolu. Jednym z tych aut podróżowało dwóch mężczyzn, w tym radny miasta. - To cud, że żyjemy - przyznał Giulio Delle Donne.

Ogromna dziura pochłonęła dwa samochody w Neapolu. W jednym z nich był miejski radny

Ogromna dziura pochłonęła dwa samochody w Neapolu. W jednym z nich był miejski radny

Źródło:
Corriere Napoli, Reuters, tvn24.pl

Nowy gatunek żachwy, żyjący u wybrzeży Japonii, został niedawno opisany przez naukowców. Morskie stworzenie podbiło serca internautów, ponieważ wygląda jak komiksowe skrzyżowanie pandy i szkieletu.

Jak skrzyżowanie pandy i szkieletu. Opisano niezwykłe podwodne stworzenie

Jak skrzyżowanie pandy i szkieletu. Opisano niezwykłe podwodne stworzenie

Źródło:
Reuters

Jakość powietrza w Stanach Zjednoczonych za 30 lat może zdecydowanie się pogorszyć. Jako główną przyczynę wskazuje się coraz częstsze pożary lasów w Kanadzie i zachodnich stanach. Naukowcy obawiają się, że poziom zanieczyszczenia wróci do wartości z początku XX wieku.

"Czerwonych dni" w USA może być coraz więcej. "Przygnębiający trend"

"Czerwonych dni" w USA może być coraz więcej. "Przygnębiający trend"

Źródło:
ABC News, First Street Foundation

Ulewny deszcz nawiedził hrabstwo Del Norte w Kalifornii. Doprowadził do powstania tam osuwiska. Na jedną z dróg ze zbocza osunęły się drzewa, co zostało zarejestrowane na nagraniu.

Drzewa osuwają się ze zbocza na drogę. Nagranie

Drzewa osuwają się ze zbocza na drogę. Nagranie

Źródło:
CNN, Reuters

Smog od kilku dni unosi się nad Mediolanem. Władze wprowadzają ograniczenia, by załagodzić sytuację, między innymi zakazują używania pieców opalanych drewnem. Jak zauważają eksperci, problemy z zanieczyszczonym powietrzem są spowodowane działalnością rolniczą i przemysłową, a także tym, że miasto położone jest w dolinie.

"Śmierdzi! Czuję pieczenie w gardle, kaszlę"

"Śmierdzi! Czuję pieczenie w gardle, kaszlę"

Aktualizacja:
Źródło:
ANSA, Reuters

Strażacy umacniają zaporę na Jeziorze Wonieskim w powiecie kościańskim. Służby obawiają się przerwania tamy i niekontrolowanego wycieku wody, który stanowić może zagrożenie dla położonych zaledwie dwa kilometry dalej miejscowości.

Strażacy umacniają zaporę i układają worki z piaskiem. Woda zagraża domom

Strażacy umacniają zaporę i układają worki z piaskiem. Woda zagraża domom

Źródło:
TVN24, IMGW

Osuwisko zeszło na wioskę w Afganistanie, niszcząc 20 domów i grzebiąc ich mieszkańców pod zwałami śniegu i błota. Do katastrofy doszło za sprawą ulew i śnieżyc, które nawiedziły region. W katastrofie mogło zginąć nawet 25 osób, zaś akcja ratunkowa okazała się bardzo trudna.

Osuwisko pogrzebało domy, ratownicy nie mogli dotrzeć na miejsce. Nie żyje 25 osób

Osuwisko pogrzebało domy, ratownicy nie mogli dotrzeć na miejsce. Nie żyje 25 osób

Źródło:
Reuters, PAP, Al Arabiya, Daily Sabah