Czy grzyby są zdrowe? Witaminy, wartości odżywcze, właściwości grzybów

Autor:
ks//mro
Źródło:
ncez.pzh.gov.pl; gov.pl
Jak wyglądają poszczególne gatunki opieńki?
Jak wyglądają poszczególne gatunki opieńki?Midnight, Tony Hisgett, Kart Urman, Amanita77, Grzegorz "Spike" Rendchen, Jerzy Opioła
wideo 2/3
Midnight, Tony Hisgett, Kart Urman, Amanita77, Grzegorz "Spike" Rendchen, Jerzy OpiołaJak wyglądają poszczególne gatunki opieńki?

Czy grzyby są zdrowe, skoro wiadomo o nich, że są ciężkostrawne? Wartości odżywcze grzybów i ich właściwości zależne są od gatunku, ale korzystny wpływ grzybów na zdrowie jest udokumentowany naukowo. Składniki odżywcze w grzybach to m.in. białko, węglowodany, błonnik, witaminy i kwasy tłuszczowe.

● Jadalne grzyby są zdrowe, kiedy spożywają je osoby dorosłe, bez problemów z żołądkiem czy wątrobą. ● Warto jeść grzyby, ponieważ są niskokaloryczne, mogą też zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, obniżać poziom cukru we krwi, regulować poziom cholesterolu. ● Grzyby mają witaminy z grupy B oraz wit. A, a także śladowe ilości witamin C, D i E. ● Składniki odżywcze grzybów to m.in. błonnik, witaminy, tłuszcze, składniki mineralne i białko. ● Zdrowsze są grzyby świeże, gotowane lub duszone. Grzyby w occie lub smażone są mniej zdrowe.

Czy grzyby są zdrowe? 

Odpowiedź na pytanie, czy grzyby są zdrowe, może wzbudzać kontrowersje. Wiadomo, że grzybów nie powinny jeść dzieci. A co z dorosłymi ludźmi? Wciąż popularne jest stanowisko, że grzyby poza smakiem, mają niewiele do zaoferowania, jeśli chodzi o składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Tymczasem badania wykazały, że warto jeść grzyby, ponieważ mają wiele wartości odżywczych, potrzebnych nam do prawidłowego funkcjonowania. Grzyby zawierają m.in. błonnik, witaminy, tłuszcze, składniki mineralne i białka. Jedzenie grzybów może również zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

>> Sprawdź też: Kiedy na grzyby? Kalendarz grzybiarza, sezon na grzybobranie

Jednak to, czy grzyby są zdrowe, zależy nie tylko od ich gatunku, ale też sposobu ich przyrządzenia. Grzyby smażone będą mniej zdrowe od duszonych, te z grilla od gotowanych. A czy grzyby w occie są zdrowe? Nieszczególnie. Marynowane grzyby ze względu na dużą zawartość kwasu octowego są szczególnie niewskazane dla osób cierpiących na nadkwaśność żołądka, refluks lub chorobę wrzodową.

Grzyby - właściwości

Grzyby są niskokaloryczne, ponieważ składają się głównie z wody. Są jednak także ciężkostrawne ze względu na zawartość chityny. Kwasy żołądkowe jej nie rozpuszczają, co sprawia, że grzyby nie są trawione w żołądku, powodując bóle brzucha i wątroby. To dlatego grzybów, zwłaszcza leśnych, nie powinno podawać się dzieciom, osobom starszym i cierpiącym na problemy z wątrobą.

Wiadomo jednak, że grzyby: - wzmacniają odporność, - mają właściwości przeciwnowotworowe, - obniżają poziom cukru we krwi, - mają działanie antyoksydacyjne, - działają przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, - obniżają ciśnienie tętnicze krwi, - zmniejszają poziomu cholesterolu. 

Czy grzyby mają witaminy?

Zawierają śladowe ilości witaminy C, D, E. W grzybach jest za to stosunkowo dużo witamin z grupy B, szczególnie B1, B3, B9, a przede wszystkim witaminy B2, której niektóre grzyby, np. pieczarki, boczniaki, twardziaki czy zimówki aksamitnotrzonowe, zawierają więcej niż warzywa czy mięso.

Świeże pieczarki (100 g) pokrywają 30 proc. dobowego zapotrzebowania na niacynę (wit. B3) i ok. 40 proc. na ryboflawinę (wit. B2). Grzyby o pomarańczowej barwie, np. kurki, są bogate w witaminę A (karoten).

Czy grzyby mają wartości odżywcze?

Grzyby leśne mają takie wartości odżywcze jak: kwasy tłuszczowe, białko, witaminy, sacharydy, składniki mineralne, błonnik. Świeże grzyby są też niskokaloryczne, mają ok. 50-70 kcal na 100 g grzybów. Wszystko dzięki wysokiej zawartości wody.  

Składniki odżywcze w grzybach

Wśród składników odżywczych grzybów na uwagę zasługują m.in.:

Białko - stosunkowo dobrze przyswajalne. Grzyby mogą być spożywane jako zamiennik mięsa w dietach wegetariańskich, wegańskich czy fleksitariańskich. Świeże grzyby leśne zawierają od 1,5 do 3,6 proc. białka. Dużo więcej białka znajdziesz w grzybach suszonych, tam jego zawartość może wynosić od 10 do 40 proc. Im starszy grzyb, tym więcej chityny, dlatego młode grzyby są lżej strawne.

Grzyby zawierają jednak więcej lizyny i w odpowiednim połączeniu (np. z makaronami, mąką, ryżem czy kaszą) podnoszą wartość białka w potrawach.

Tłuszcze - grzyby nie zawierają dużo tłuszczów (ok. 0,4 do 0,8 g/100 g świeżych grzybów). Skład kwasów tłuszczowych w grzybach jest podobny do zawartości tłuszczów w oleju roślinnym, np. sezamowym czy arachidowym, i jest korzystny dla zdrowia, ponieważ ok. 70-90 proc. całości stanowią wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Grzyby zawierają też sterole, które korzystnie wpływają na poziom cholesterolu w organizmie.

Węglowodany - średnio od 4,3 do 8 g na 100 g świeżych grzybów, w zależności od gatunku i wieku grzyba. 

Błonnik, a zwłaszcza betaglukan, który obniża poziom cholesterolu, cukru we krwi, ma działanie przeciwnowotworowe i poprawiające działanie układu immunologicznego.

Grzyby - składniki mineralne

Grzyby zawierają korzystne ilości składników mineralnych, takich jak: - potas, - fosfor, - magnez.

W ilościach śladowych w grzybach znajdują się też żelazo, wapń, mangan, molibden, cynk, miedź, selen.

Które grzyby są zdrowe?

Do najzdrowszych grzybów zaliczamy m.in. borowiki szlachetne i kurki. Polecane są także boczniaki, a nawet pieczarki, które mają wysoką zawartość m.in. potasu i selenu. W betaglukan bogate są np. grzyby shitake. Najzdrowsze są grzyby świeże, ewentualnie mrożone. Najmniej wartości prozdrowotnych mają grzyby marynowane (w occie), z kolei grzyby suszone mają mniej witaminy C niż ich świeże odpowiedniki.

Autor:ks//mro

Źródło: ncez.pzh.gov.pl; gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Intensywne opady śniegu będą przechodzić nad południową Polską w nocy z piątku na sobotę i w sobotę. Na terenie dwóch województw, gdzie obowiązują czerwone alerty wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pokrywa śnieżna ma wzrosnąć nawet o około pół metra. IMGW ostrzega również przed gołoledzią i intensywnymi opadami deszczu.

Spadnie nawet pół metra śniegu. Alerty najwyższego stopnia

Spadnie nawet pół metra śniegu. Alerty najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd,ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Śnieg już przykrywa znaczny obszar Polski, a w pierwszy weekend grudnia jeszcze go przybędzie. I to w dużych ilościach. Jak zapowiadają się kolejne tygodnie tego miesiąca? Co widać w pierwszych prognozach pogody na święta Bożego Narodzenia? O tym wszystkim pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Czy przez cały grudzień zima będzie tak zdeterminowana? Czy w święta będzie śnieg? Sprawdza nasza synoptyk

Czy przez cały grudzień zima będzie tak zdeterminowana? Czy w święta będzie śnieg? Sprawdza nasza synoptyk

Autor:
Arleta
Unton-Pyziołek
Źródło:
tvnmeteo.pl

W piątek od rana nad Polską unosi się smog. Najgorzej jest na południu kraju. W godzinach wieczornych w wielu miastach jakość powietrza określa się jako złą.

W tych miastach oddycha się najgorzej. Normy znacznie przekroczone

W tych miastach oddycha się najgorzej. Normy znacznie przekroczone

Aktualizacja:
Autor:
anw,ps
Źródło:
PAP, RCB, tvnmeteo.pl

W nocy z piątku na sobotę i w sobotę na południu kraju będą występować intensywne opady śniegu. Termometry w ciągu dnia wskażą od -3 do 0 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 02.12. Obfite opady śniegu w dużej części kraju

Pogoda na jutro - sobota 02.12. Obfite opady śniegu w dużej części kraju

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert dla części Małopolski i Podkarpacia w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami śniegu na najbliższą noc i sobotę. Szczególnie powinni uważać kierowcy. RCB informuje również o możliwych przerwach w dostawie prądu.

"Drogi mogą być nieprzejezdne. Śledź komunikaty pogodowe"

"Drogi mogą być nieprzejezdne. Śledź komunikaty pogodowe"

Autor:
ps
/ prpb
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju. - Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej. To obecne i przyszłe zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt ludzi powinny być umieszczane w centrum każdej polityki klimatycznej - mówił polski przywódca. Dodał, że "planeta, na której żyjemy, jest naszym wspólnym dziedzictwem, które wymaga szczególnej troski".

Duda: społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz

Duda: społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz

Autor:
ps
/ prpb
Źródło:
PAP

Od piątku dla ruchu turystycznego zamknięty jest popularny szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka. Zimuje tam niedźwiedzica z młodymi.

Zamknięty popularny szlak w Tatrach. Zimuje tam niedźwiedzica

Zamknięty popularny szlak w Tatrach. Zimuje tam niedźwiedzica

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Etna, najwyższy wulkan Europy, ponownie wyrzuciła z siebie kłęby wulkanicznego pyłu i rozgrzaną lawę. Ten sycylijski wulkan rozświetlił o świcie niebo nad Katanią. To już kolejna erupcja w ciągu zaledwie tygodnia.

Erupcja Etny o świcie. Ognisty pióropusz rozświetlił niebo

Erupcja Etny o świcie. Ognisty pióropusz rozświetlił niebo

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
Reuters, lasicilia.it

Funkcjonariusze z Vastogirardi we Włoszech od ponad roku poszukiwali sprawcy serii przebić opon. W dochodzenie zaangażowano dodatkowe siły, pod uwagę brano możliwość lokalnych porachunków i próbę zastraszenia mieszkańców. Odpowiedzialnym za dziurawienie opon okazał się tymczasem pies cierpiący na zapalenie dziąseł.  

Obawiano się porachunków, ściągnięto dodatkowe siły. Ściganym okazał się pies  

Obawiano się porachunków, ściągnięto dodatkowe siły. Ściganym okazał się pies  

Autor:
jdw\\mm
Źródło:
La Stampa, Sky TG24

Kaskadowy Łuk Wulkaniczny rozciąga się od południowo-zachodniej Kolumbii Brytyjskiej, przez Waszyngton i Oregon, po północną Kalifornię. Obejmuje kilkanaście wulkanów. Amerykańska Służba Geologiczna USGS klasyfikuje 11 z nich, w tym Mount Baker i Mount Hood, jako wulkany "bardzo dużego zagrożenia".

Kaskadowy Łuk Wulkaniczny zagraża milionom ludzi

Kaskadowy Łuk Wulkaniczny zagraża milionom ludzi

Autor:
anw
Źródło:
phys.org

Na Babiej Górze zaczął obowiązywać w czwartek wieczorem drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jak ostrzegają ratownicy, "poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa".

Wzrosło zagrożenie lawinami na Babiej Górze

Wzrosło zagrożenie lawinami na Babiej Górze

Autor:
ps
Źródło:
PAP, gopr.pl

Rozpoczynający się właśnie szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju może być przełomowym dla walki z ociepleniem planety, tak przynajmniej twierdzą jego organizatorzy. Nie brakuje jednak kontrowersji, jak ta, gdzie się szczyt odbywa. Zjednoczone Emiraty Arabskie są w czołówce państw produkujących ropę naftową.

COP28. "Punkt zwrotny" czy "bla, bla, bla"? Rusza szczyt klimatyczny w Dubaju

COP28. "Punkt zwrotny" czy "bla, bla, bla"? Rusza szczyt klimatyczny w Dubaju

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Śnieg pokrył dużą część Danii. W niektórych miejscach spadło go najwięcej od pięciu lat. Sytuacja była o tyle trudna, że w Aarhus zawieszono kursowanie komunikacji miejskiej.

Zima zawładnęła Danią. Największe opady i największy mróz od lat

Zima zawładnęła Danią. Największe opady i największy mróz od lat

Autor:
ps
Źródło:
dr.dk, avisendanmark.dk, dmi.dk, ENEX

W Czechach sypnęło śniegiem. Na drogach zrobiło się ślisko, doszło do licznych wypadków. "Prosimy wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i rozważności. Warunki na drogach są trudne" - apelowały służby drogowe.

Zderzenie czterech ciężarówek, autobus w rowie. Potężny atak zimy na Czechy

Zderzenie czterech ciężarówek, autobus w rowie. Potężny atak zimy na Czechy

Autor:
anw
Źródło:
ENEX, qap.cz

Kryzys klimatyczny zbiera swoje żniwo na Antarktydzie. Na tym mroźnym kontynencie zawalił się kolejny lodowiec szelfowy. Zniknięcie Cadmana widać na zdjęciach satelitarnych.

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Autor:
anw
Źródło:
space.com, ESA

Unoszące się nad horyzontem na półkuli północnej fioletowe i zielone światła wcale nie muszą być zorzą polarną. Może to być mało znane zjawisko świetlne nazwane Steve.

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
CNN

W rejonie japońskiej wyspy Iwo Jima doszło do erupcji wulkanicznej. W powietrze na 200 metrów wystrzelone zostały skały wulkaniczne, nad wyspą unosił się także znacznie wyższy słup popiołu i dymu. Można to zobaczyć na nagraniu, które wykonała Japońska Straż Przybrzeżna.

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
BBC, Japońska Straż Przybrzeżna, tvnmeteo.pl

Astronomowie znaleźli w Wielkim Obłoku Magellana dysk wokół młodej gwiazdy, która rośnie i pochłania materię ze swojego otoczenia. O odkryciu, które jest pierwszym takim poza naszą galaktyką, poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Autor:
dd
Źródło:
ESO, tvnmeteo.pl

Nietoperze z gatunku mroczek późny kopulują bez wykorzystania penetracji - sugerują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "Current Biology". Zdaniem autorów pracy zachowania seksualne tego gatunku mogą być podobne do zachowań reprodukcyjnych ptaków. To pierwszy raz, kiedy taki sposób rozmnażania się zaobserwowano u ssaka.

Kopulują bez penetracji? Naukowcy: to jedyne takie ssaki  

Kopulują bez penetracji? Naukowcy: to jedyne takie ssaki  

Autor:
jdw//am
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Zdolność wyczuwania goryczy w pożywieniu może być starsza, niż wcześniej przypuszczano. Prawdopodobnie po raz pierwszy smak ten wyewoluował u kręgowców około 460 milionów lat temu, gdy rekiny i inne ryby chrzęstnoszkieletowe oddzieliły się od kręgowców takich jak my - donoszą niemieccy badacze.

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
science.org, PAP, PNAS

W pobliżu miejscowości Gerik w Malezji samochód osobowy potrącił słoniątko, które wraz ze stadem przechodziło przez drogę. Pozostałe osobniki w odpowiedzi zaatakowały pojazd i zaczęły go deptać. Autem podróżowały trzy osoby.

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN

Ptak dodo, a właściwie dront dodo, może wrócić do żywych? Zajmująca się biotechnologią i inżynierią genetyczną amerykańska firma Colossal Biosciences podpisała umowę z pozarządową organizacją Mauritian Wildlife Foundation. Ma ona na celu odtworzyć wymarłego w XVII wieku ptaka.

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
PAP, BBC News, Mauritian Wildlife Foundation